Споделена история от Други

Влизане в контакт с подходящи хора
Здравейте .
Искам първо да благодаря на читателите за отделеното време тъй като през това време най-вероятно можете да правите доста други неща освен това да ми четете темата :)
Тук бих искал да ви помоля за съвети свързани със социалните връзки с другите хора.
Скоро ще правя 20 години и от почти 5 години съм асоциален без сериозни приятели. Но не смятам че това беше нещо лошо, дори донякъде се радвам че стана така защото преди като бях по-малък и комуникирах с хора повечето от тях бяха по безотговорни и покрай тях и аз бях такъв и не си използвах времето по качествен начин и в един период просто по най-различни причини си загубих всичките стари приятели - някои се преместиха други пък стоят само пред компютъра и вече не излизат с трети пък вече не се разбираме много и т.н Както казах по-рано това не смятам че е нещо лошо защото покрай тях много си бях губил времето а според мен без приятели е много по-добре отколкото с неподходящи приятели и откато станах така сам само със познати започнах да имам много повече време и енергия от преди и да ги използвам за неща с които повече се развивах например преди бях доста наднормен а откато спрях да комуникирам с хора имах повече време да наблягам на спорта от преди и с теглото се оправих като постигнах големи резултати, също така прекарвах повече време в учене и през времето в което бях сам се научих да мисля много по-логично мащабно и целенасочено, но въпреки това за да започна да постигам по-добри резултати за в бъдеще мисля че ми трябват по-добри и качествени връзки с други хора и сега бих искал отново да вляза в контакт с други но с по мащабно мислещи и по амбицирани хора с които бихме си влияели добре едни с други и с които имаме общи интереси. Преди като бях ученик веднъж си говорих с една психоложка за това тъй като се чувствах малко странно и не знаех дали това е нещо нормално другите все да излизат а аз да не съм като тях, но тя ме подкрепи като ми каза че съм прав и е по-добре да не комуникирам насериозно с хора отколкото да комуникирам насериозно но с неподходящи за мен хора защото са щели да ми влияят по начин по който не ми харесва и ме съветваше временно да не го мисля много сега и по-късно да се опитам да вляза в контакт с други като имам по добри възможности след като вече завърша... и така и направих оттогава дори по уверено се занимавах с нещата които ме вълнуват и си прекарвах пълноценно времето на работа в ученето и тренировките, но вече мисля че е време да си намеря приятели тъй като връзките са много важни и ще можеш да се развиваш повече и да си живееш по-качествено живота с други хора отколкото да си като вълк единак, и сега бих искал да си намеря приятели но също така да са подходяящи като за мен, но ми е трудно тъй като не знам как да започна... сещам се за няколко места които може и да се срещнат хора с общи интереси но не знам как да започна за да стане нещо сериозно, а не само да се поздравяваме като познати. Също така съм забелязъл че се справям много по добре в индивидуалните разговори 1 към 1 и не чак толкова в публичните и бил искал да се науча и да се държа свободно при наличие на повече хора.Вие какво мислите по въпроса? Според вас как би било подходящо да започна така че да натрупам някои умения да се чувствам свободен на по публични места и да имам качествени връзки тъй като ти ставаш нещо подобно на хората с които се водиш и сега хем трябва да вляза в контакт с хора хем и трябва добре да се прецени с кой. Мисля че в този случай има три варанта - първият е да стана по социален и да започна да се водя с повечето хора но да намаля заниманията си и да започна повече да излизам по клубове на кефета и да не правя нищо кой-знае какво като другите. Вторият вариант е да продължа да съм сам и да имам само познати а с другите да си комуникираме само по работа и да продължавам само със заниманията си и третият вариянт е да намеря нови приятели, но да не са приятели за загуба на време а приятели за разтеж. Третият вариянт очевидно е най-добрият но и най-трудният тъй като хем трябва добре да се прецени с кои да се водя хем ще ми е трудно да се чувствам свободно по време на разговора в началото тъй като нямам много практика, хем и е по-трудно да го започнеш като си сам защото повечето запознанства стават покрай други хора.Вие какво мислите имало ли е някой от вас който преди да е бил в подобна ситуация или да познава някой който е бил и да не е комуникирал насериозно с другите и по-късно да е влязъл в контакт с хора с които да се е завързало сериозни приятелства. Благодаря за отделеното време и внимание и ще се радвам да чуя съветите ви (особено ако са от личен опит) :)

Коментари

1.   Звучиш ми умен, но това се отнася до мозъка ти, а не до емоционалността. Стоиш си ти и чисто съзнателно кроиш планове за изграждане на връзки, приятелства уж. Не става така. Отпусни се малко и се забавлявай. Животът не е само кариера, образование, пари, имот, личностно развитие. Хората са важни, ти с тях ще живееш и ще градиш дом, семейство, любов. Сложил си рационализма най-отгоре, а истината е в баланса. Опитай се да бъдеш по-хармоничен. Следвай си сърцето, но си носи и мозъка по пътя. Ходи на места, на които ти харесва да бъдеш. Занимавай се по-сериозно с хобита, които имаш и те вълнуват. Така ще се запознаваш повече с близки до теб хора, с които имате някакви сходства в интересите, възгледите и начина на живот. Ако нещо дочуеш или видиш и искаш да се включиш, запознай се и кажи някоя дума. Задавай въпроси в случай, че ти е по-трудно да говориш за себе си. Коментирай общите теми- хобито, с какво се занимавате, какво работите и така нататък. Общуването е повече усет, мм, да кажем- допадане. Тук не ти трябва да мислиш с дни, да планираш теми или преживявания. Не си на интервю за работа, така де. Излязъл си в свободното си време, срещнал си някого и си решил да поговориш с него, просто така, за да ви е забавно и да получиш дневната доза социализация. Ти много мислиш. Определено е добро качество, но ще ти пречи в емоционалните моменти от живота. Трябва да се балансираш, да се научиш да отпускаш парата и да не си толкова скован. Няма с всеки човек да си допадаш, с някои ще ти е направо неприятно да общуваш, но все ще намериш и такива, с които приказката ви върви повече от интересно. Първо се запознаваш, после опознаваш и накрая вече знаеш другия като дланта си. Нещата се случват постепенно. Общувай повече, ако ще и да е все за малко и с времето ще свикнеш. Социалните умения са като всички други- тренираш ги, усъвършенстваш ги, учиш ги. Но за тях ти трябва повече сърце и душа.

2.   Ще го имам в предвид, вярно е че постепенно се развиват нещата и друг път съм имал случаи в които ми е трудно в началото и след като веднъж постигна положителен резултат нататък е лесно и се дърпа рязко нагоре. Мисля че е така и с връзките, следващият път ще опитам да не мисля много преди запознанствата, a да съм по-свободен защото гледната ти точка докато вършиш нещо е може би най-важната от всичко останало. Поставил съм си за цел до 10Август да вляза по-насериозно в контакт с хора и ще видя какво ще стане ако не забравя може да го постна тук дотогава ще се опитам да си променя гледната точка когато съм около други от внимателен и преценящ на интересуващ се и търсещ възможности за нови неща и ще видим какво ще стане. Благодаря за подробният горен отговор :)