Споделена история от Други

Животът справедлив ли е?
Здравейте!

Напоследък се замислям върху това дали животът е справедлив. Имам чувството, че правя всичко както трябва и с много труд постигам успехи, а има хора, на които им е нужно съвсем малко, за да бъдат на това ниво, че дори и по-високо. Лесно си намират работа, приятели, гаджета... Лъжат, мажат, нахални са и нещата им сякаш се получават.

До каква степен да се "уредиш в живота" зависи от късмета, от знанията или от характера на човека? Вие как смятате?

Коментари

1.   Здравей, животът не е справедлив, но е важно да живееш живот, в/с който ти ще се чувстваш добре. Ако душата ти смята за "нормално" да се лъже и манипулира - прави го. Ако обаче смята, че не е редно - не го прави! Въпрос на ценностна система.
Животът не е справедлив, но и няма нужда да е. Само значение има ти се да чувстваш добре със себе си и своите избори. Дори в несправедливи ситуации ти да знаеш, че си постъпил според собствения ти морал.

2.   Не, животът не е справедлив, и е такъв понеже повечето от хората наоколо не са справедливи. За да си справедлив, трябва да имаш чувство за обективност и баланс, да не страдаш от комплекси. Нямаш ли ги тези качества, винаги накланяш везните към себе си - просто за да оцелееш психически.
Някои хора колкото и да имат, все им е малко и все гледат да си вземат от другите. Други пък - нищо не измислили и не направили през живота си, гледат как да си припишат твоите заслуги, и как те да получат наградата за твоите усилия.
"Да се уредиш в живота" не е само въпрос на късмет, понеже понякога "късметите" (т.е. възможностите) следват един след друг, но човек ги пропуска всичките, понеже не съумява да ги реализира.

Тези дето лъжат, мажат и са нахални, могат да станат политици, или някакви други подобни, но не и стабилни и стойностни хора с реален принос към обществото (независимо дали признат или не...). Не се учи от тях!

3.   Хаха, животът справедлив... На колко си годинки сега да се замисляш? Според мен това е нещо което един родител трябва да обсъди добре с децата си преди 18... Само че самото това предполага някаква справедливост...

4.   Те хората са го казали, с нахалство към прогреса.

5.   Точно в несправедливостта се крие чарът му.Ако беше справедлив нямаше да има развитие и напредък.

6.   справедливостта е доста относително понятие. Представи си, че двамата се състезаваме за дадено място, аз печеля, а ти губиш. Дали е справедливо? За мен - със сигурност, за теб - едва ли, освен ако си съвсем обективен и честен със себе си.
Освен това няма как да знаеш какво им е струвало на другите, за да постигнат нещо. Не забравяй, че отстрани нещата винаги изглеждат просто и лесно, а когато си вътре в ситуацията е различно. Пък и в крайна сметка има по-умни и по-глупави хора, зависи с кого се сравняваш. Най-добре се сравнявай с хора, стартирали от същата или подобна позиция като социална среда и образование. Ясно е, че винаги ще има по-успели и по-можещи от теб.
Казваш, че винаги ти се получават нещата с много труд. Много е важно също в каква посока насочваш усилията си и дали си избрал правилната област, т.е. тази, в която си най-добър. Ако се съдера от пеене в следващите 10 г., няма да стана добра певица, защото просто не е моята работа.
Аз лично не вярвам особено в късмета. Обикновено имам късмет когато съм вложила усилия и късметът е само малкото камъче, което побутва каруцата. Да разчитам на гол късмет е смешно, дори и да се получи, не е ясно дали и как ще се задържиш на даденото ниво, което си постигнал.
Твърде малко си написал и твърде общо си поставил въпросите си. Място под слънцето има за всички, просто потърси своето.
Успех!

7.   Живота не е справедлив. Никога не е бил. Лошото е че в училище се опитват точно обратното да втълпят на децата. Когато порастват обаче, голяма част от тях се чувстват прецакани, защото по-малката част, открила прекия път, винаги се прережда и ги прецаква.
Аз вече нямам скрупули да действам така както на мен ми е изгодно. Това не значи че лъжа и мажа, по-скоро по-малко ми пука за останалите.

8.   Несправедлив е дотолкова, доколкото сме си го направили такъв. "Животът" сам по себе си не може да бъде справедлив или несправедлив. Какво изобщо е това понятие "животът"? Звучи като нещо спуснато "свише", което ни задължава да живеем по точно определен начин. Дано да сте ме разбрали какво искам да кажа.

9.   Аз пък на пук на всички ще кажа, че от личния си опит съм се убеждавал многократно, че живота е мноооооого справедлив. Имах шеф, който се държеше отвратително с мен, леля ми нарочно ме прецака за едно наследство и много други несправедливости ми са се случвали, но винаги е идвало време, в което съдбата така извъртат нещата, че си плащат скъпо.

Познавам и един, който едно време е забогатял с екслпоатация на хора. Дъщеря му почина на в седми клас, сина му стана пълен алкохолик и си почина на 30 и няколко. Той нямаше и родни деца, та приживе си беше осиновил дете, което впоследствие избяга от къщи и после за пари се съгласил да му прехвърлят фирма с дългове. И почнали да го съдят, обаче той понеже нямаше нищо и прехвърлиха дълговете на наследниците му, сиреч на майка му и дядо му. Съдиха се доста години и на края този човек си отиде беден и забравен от Бога.

10.   Според мен, животът Е справедлив! Справедлив, означава закономерен. Разбира се, има ситуации на несправедливости, но закономерността в крайна сметка има крайната дума. Проблемът идва от липсата на обективност и безпристрастност в ситуациите. Справедливо ли е било това че сме били под турско робство? За много отделни индивиди, живели по това време, чисто субективно - не е било. Но е закономерно, предвид разделението ни по това време. След като е закономерно - справедливо е. Справедливо ли е, когато вложим всичко от себе си в една връзка, а отсреща не ни отвърнат с това което ни се иска? Субективно не е справедливо. Обективно, е закономерно - справедливо, защото кофа без дъно не можеш да напълниш. Стигнал ли си до там с постоянните саможертви и компромиси над нещо, значи то е изначално нездраво, непродуктивно, лишено от потенциал. Сляпата упоритост и хвърляне на безплодни усилия, не е гарант за успех. Нещата не зависят почти никога изцяло от нас, а хвърляйки напразни усилия в името на голата надежда, слепи за закономерностите и " скритият" потенциал / липсата му...в ситуациите, си мислим често че " справедливостта " е корелация на положените усилия.

11.   Аз вярвам в баланса на отношенията, например, ако някой мине метър и се помисли за много хитър, рано или късно си плаща цената. Ако унизиш някого, или направиш мръсотия те чуква нещо от някъде. Така е направено, че трябва да си научиш уроците и да си поемеш отговорността за действията. Трябва да вярваш и в късмета, но и да действаш, не само да седиш. Интуицията е много важна, да умееш да я чуеш и слушаш, да гледаш и да виждаш и т.н. Лошите неща, през които минаваме, често разбираш, защо са ти се случили, ако седнеш и навържеш нещата.

12.   Справедлив, едва ли. За съжаление не е. Както и сам каза успяват предимно разни нагли типове, които са готови и през трупове да минават, но да си постигнат своето. Виж, обаче всичко се връща рано или късно! Да, днес си на върха, постигнал си всичко с измами и за сметка на щастието на другите, но... ами не се учудвай ако някой ден си на дъното беден, болен или наказан по някакъв друг начин. Така, че не е лошо, преди да прегазиш всичко живот по пътя си в името на собственото си добруване, да си помислиш дали си готов един ден да платиш цената. Да, може да не е днес, дори не и след година, но рано или късно всичко се плаща. И то често се плаща така, че те боли най-много.

13.   Живота не е справедлив. Никога не е бил. Лошото е че в училище се опитват точно обратното да втълпят на децата. Когато порастват обаче, голяма част от тях се чувстват прецакани, защото по-малката част, открила прекия път, винаги се прережда и ги
прецаква.
Харесвам това изказване. Вярно и несъвсем.
На автора бих напомнил: "Крушата не пада по далеч от дървото". Тази стара народна мъдрост казва много. На нея не бива да се гледа повърхностно. Едни от нас просто са по-надарени, безспорно има и по-облагодетелствани. Човек си има и съдба, а тя е свързана и с произход.

14.   Пак съм аз. С крушата и дървото. Препоръчвам на автора филма "Гатака". Страхотен. Има да каже много по темата.

15.   От автора:

Благодаря на всички, които се отзоваха с коментар.

Към номер 14: Ще потърся филма.

16.   Авторът:

Отново към номер 14: Гледах "Гатака". Хареса ми много. Повдига разни въпроси и е с отворен край. Благодаря за препоръката на филм.

17.   От 14 до автора. А аз благодаря, че си го изгледал.