Споделена история от Други

Защо всичко поскъпна толкова рязко
Само аз ли забелязвам, че всичко поскъпна рязко за последните няколко месеца. Не знам дали важи за цяла България, но там, където живея, само до преди няколко месеца, сиренето струваше 5 лв, сега е 8,50. Хлябът беше 90 ст, сега е 1,20 лв. Горивата и те се вдигнаха с около 15-20%. Домати вече няма под 3,50-4,00 лв. Гледам в Кауфланд, почти няма салам под 25 лв килото. Преди със стотина лева пълнех 3 чанти в Кауфланд, а сега и 2 не мога. Онзи ден реших за първи път това лято да си позволя сладолед, от хубавите които ги продават в будки. За 2 топки ми взеха 5 лв, а вкуса беше по-лош от миналата година. Това само част от примерите. Заплатата ми е 1300-1400 лв, а то като отидеш в магазина, оставяш 100 лева, без да си купил кой знае какво. А казват, че тепърва от юли щели да поскъпват тока, водата и топлата вода. Имам чувството, че тук вече е по-скъпо от Западна Европа. Не знам колко е вярно, но съм чувал, че там кило домати е 1,50 евро, т.е. малко по-евтино от тука. Бирата била 20цента кенчето, а при връщане на амбалажа, ти връщали 20, демек ти излиза 5 цента. Тока на месец ти излизал 30 евро на човек, т.е. почти същото като тук. Как може тук да е по-скъпо при масови заплати от 500-600 евро? В другите градове усеща ли се или само аз го усещам? С жена ми взимаме общо около 2200 лв, а сме уж квалифицирани кадри и с висше образование на хубави длъжности, имаме и дете на 8 и имаме заем със 160 лв вноска и буквално изнемогваме. Това нормално ли е? Възмутен съм. А в същото време имам познати, които са куриери в чужбина и за 1 г. си купиха коли за по 10 хил. лв. Нека да си печелят хората, но нормално ли е в България да е толкова нисък стандарта. В София уж стандарта бил висок, а то взимаш едни 500 лв отгоре, които после ги даваш за наем, та голям праз, че си в София.

Коментари

1.   Гласувайте пак за крадливата Тиква и после плачете!

3.   Да и аз го забелязвам, някакви шашми се правят и имам сериозното подозрение, че се правят някакви картелни договорки за вдигане на цените. Начина да се оправи това е да се намали потреблението, взима се само най-необходимото, на най-евтините цени и нищо излишно. Оборота започва да намалява, появяват се хора предлагащи по-евтини услуги и обикновено търговците със завишените цени фалират. Мисля, че затова изчезна и Карфур - не предлагаше достатъчно промоции, тоест достатъчно атрактивни цени за добро качество.

4.   Номер 1:
Прав си до някаква степен. Обеснявам защо.
Това с гласуването е един голям фарс за пред хората. Купуване и продаване на гласове, това са едни мижави пари в сравнение с това колко се усвояват и раздават под масата. Носели ги с автобуси от турция и пакистан да гласуват! Това е прах в очите. Стотици години парите са управлявали света. Управлява този който си е платил и изиграл правилно картите с обещания и рушвети. Това са изборите. Идея си нямаш колко дълбоко е разпространена корупцията. Това което показват в новинарския поток, е за пред хората и евро-потупване по рамото. А "Кратуната", е на 60 години. Живял е в друго време. Възпитаван е по такъв начин, и е бил дясна ръка на бай Тошо. Няма как да живееш 40 години в комунизъм и изведнъж да правиш демокрация. Винаги ще му куца разбирането. За да не обърне каруцата се прави на палячо и гледа как да продаде нещо голямо и да напълни банковите сметки на приближените. Другите партии понеже са ощетени и няма за тях мятат бомбата " цена на горива"- "цена на тока"-" цена на водата". Като не ги огрее, започват да се пишат едни предложения за закони само и само да подлеят вода на Боко. Онзи го боли пикалото, понеже милионите му са в банка на Кайманите. А от там всичко се убива в главата на простия човечец. Горива, вода, ток. Това са жизнено важни консумативи за да можем да живеем. Принуждават ни да си плащаме за живот. Как може да купуват петрол от щатите, или от европейска държава при условие, че в украйна цена за един литър бензин е 1.10лв. А ние понеже сме богати да го купуваме на 2.50 лв. Украйна е на 300 км. от българия. Щатските въглища, по хубави ли са от руските? Русия винаги е имала интерес от българия. Освободиха ни. Имаме добра локация за търговия. Но не. Ние трябва да лижем гъзъ на европа и щатите. Да ги подкрепяме в санкциите към Русия! Храни куче да те лае са казали хората. Докато ги търпим ще се гаврят с нас. А кои сме ние? Деца, баби и дядовци! Изгониха хората в чужбина. Тези които останаха, са по 12-15 часа в "рова"! Аз блъскам в сервиз по 60 часа седмично за 800 лв. заплата. Имам болно дете и жена която не работи за да го гледа. Авторе. Ти с 1300 лв. ти е сложно, аз няма да ти казвам как ми е. Сега като влезем и в шенген и еврото стане разменна еденица, съвсем ще я втасаме. Още 40 процента от останалите ще избягат. Ще доразпродадат всичко. Дори и парламента! След някоя и друга година ще сме колония или на италия или Германия. Тези с имунитет и банкови сметки ще се преселят да си живеят в новата къщичка която отдавна са купили в някоя мечтана държава.
Търпим и това е. Няма как баби и дядовци да свалят депутати.
Дядо Тошо

5.   Да, в България са по-високи цените от Западна Европа, затова чужденците като идват тук им е толкова евтино. С 2200 лв. и едно дете, особено ако не живееш под наем си е предостатъчно да живееш добър живот. Разбира се, ако не си купуваш през няколко месеца смартфони за по 1000 лв., не си с широки пръсти и т.н. Нещо, което за мнозина българи е трудно постижимо. После все някой друг им е крив, а те реално не си правят сметката.

6.   Като няма смисъл заради наема се върнете на село, защо всички трябва да сте в София.
Пазарувам си аз в Кауфланд и чувам разговор между двама мъже със силен селски акцент "Па айде да се напийме тая вече, у дома, Я ше взема уиски на промоция от Билата, Ке си поделиме по 5 леее"

7.   5, спокойно не купуваме смартфони, не излизаме по заведения дори. Все някой се намира да чете конско колко мноооооого харчат хората.

6, каква София какъв наем, бе човек? Ти видя ли някъде в историята, че живея София или че плащам наем? Айде по-сериозно моля ви се.

8.   Вдигат се, защото 1 евро не струва 1.95 лв., а доста повече.

10.   Ако не е по-скъпо, то поне е същото като в западна европа.
За пример, аз живея в Испания, тук минималната е 1050 евро.
В магазина си купувам пилешко на 3.5 евро килото, кола в кенче 60 цента, хляб не ям и не знам колко е, но най-скъпите домати са 1.5.. от смециалните сортове, обикновените са около 50 цента килото.
Реално не знам на много неща цените, защото просто взимаш, слагаш в количката (тук всеки пълни количките до горе, рядко има някой, който е отишъл до магазина за три неща).
Нафта сипвам на 1.25 евро.

В България последно взимах 1700-1800 лева, с квартира (от София съм си) и не е като да не са ми стигали да си живея, но няма нищо общо с положението тук. Спокойно ходя на почивки веднъж на два месеца спестяване. В БеГе-то давах почти всичко... наем и сметки 600, изплащане на уред на изплащане 100, телефон 150, храна 350, фитнес 40, бензин 150-200 и ти остават едни 200-400 лева въздушни, да се чудиш да си купиш някой парцал или да излезеш малко на живот. Да не говорим, че постоянно изникват непланирани... граждански, каскота, ремонт, глоба... и айде... живот.

Тук базово, да миеш улиците започваш от там, от където развит човек в БГ привършва в повечето случаи. За жалост.

Братан.

12.   Аз наскоро писах, че 2 бона са нищо и всички ми се нахвърлиха. И според мен 2000 лева са крайно недостатъчни при тези цени. Една вечеря за трима в хубав ресторант е 200 лева минимум.
Е да, ако я караш на лютеница и филии цял месец и живееш в някой селски коптор, може и 500 да стигнат. Но това няма как да е критерий за сравнение за един европеец. 1000 Евро са си праг на бедност дори само за един човек в повечето европейски страни, да не говорим за семейства. Едни 5000 лева месечно си трябват и тогава пак си си средна класа.

13.   Защото търговците са се споразумели помежду си да продават определени стоки на определени цени.
Хората масово все още пазаруват хляб.
Време е масово хората да се сдобият с хлебопекарни и да си правят сами хляб, като си пазаруват само брашно.

14.   Е, че при вас даже е евтинко. В София хлябът е 1, 40, а скоро сигурно масово ще е и на 1, 50. За другите неща да не говорим.
И да, не знам какво ни баламосват, но бях в Барселона и цените на хранителните продукти са горе-долу същите, даже и по-евтини. А заплатите им са от поне 1500 Евро! Ама иначе като ги слушаш нашите: "Плащаме най-евтиния ток в ЕС! ", "Плащаме най-евтиния бензин! " на баба им хвърчилото! А защо никой не споменава, че заплатите ни са в пъти по-ниски? ! Естествено, че токът ще ми е по-евтин отколкото във Франция, примерно. Ама колко французи получават 300 Евро заплата?

15.   Не пазарувам от Кауфланд, а от магазини на производител. Сирене 5 лева не съм виждала от поне 3-5 години. Хлябът е от поне 3 години 1.20. Доматите тук са 1.5-2.5 има и по левче. Ние сме двама, от нищо не се лишаваме и за храна на месец даваме 400. Не пушим и не пием концентрати. Бира, вино, кафе 100 лв на месец. Режийни 300 на месец. Доходи 2000, спестяваме 1000. Транспорт обществен, като ни трябва ползаме такси. Прегледайте си разходите. Два месеца си записвайте абсолютно всеки разход, дори кафе, сладоледче, обяд и т.н. Имате утечка на пари, вероятно харчите в работата неразумно.
Аз си нося кафе, филтрирана вода, обяд и плодове от къщи. Не давам пари за кафенце, водичка и глезотийки излишни пари, мъжът ми работи от дома и няма странични разноски. Дрехите и обувките също са разход, който трябва да се обмисли, планира и подходи неемоционално. Спазвам принципа Конмари демисезонни дрехи в сходни гама, стил, да могат да се комбинират. Успех.

16.   15, не е въпроса в това колко харчат и за какво. Може ли цял живот да записваш какво си купил и да пестиш всяка една стотинка, докато други живеят в рахат?
Нивото в нашата държавичка е толкова ниско, че можем да се сравним с трета държава от Африка...

17.   15 съм. Живяхме в Германия 12 години и съм наясно с цените, доходите и българите. Кенче кола 0,5 Е? Домати по 0, 5 E? Дискаунтърите продават продукти пълен боклук на българските цени, пилешко добро качество 4 Е, кайма 3 Е, домати 2,3-5-12 Е. Въпрос на качество и сорт. Едно кафе на автомата е 0,6 Е! Евтино е в турските магазини и павилиони за храна тип Аладин.
Да си разумен в харченето не означава да мизерстваш, означава да знаеш за какво даваш пари. Винаги разумното планирсне ти дава възможност да направиш повече с една и съща сума. Заделените средства може да се събират и инвестират или изразходват, но по мое желание, а не за да пълня джобовете на търговците.
Върнахме се, защото се пенсионирахме, но продължаваме да работим, пенсиите спестяваме засега.
200 лв за вечеря? По 70 на човек? 4 звезди може

18.   Безспорно парите се обезценяват, дали заради инфлацията или завишаване на цените на всички основни стоки и услуги. В България основния проблем е ниското заплащане /в пъти по-ниско от средното за Европа/! От там идва и невъзможността за осигурявана на най-необходимите неща, като храна, сметки за ток и вода, дрехи и т.н. Аз вземам чисто 1200-1300 лв, живея на квартира във Варна и спокойно мога да кажа, че до преди 5-6 години, когато заплатата ми беше 500-600 лв. много повече спестявах и ми стигаха за основни неща, като храна, квартира, сметки и т.н. от колкото в момента текущата ми заплата... Сега виждам, че не съм единствения, който има чувството, че "боксува" на едно място... Уж вървим напред, ама не е точно така... Бойко се опитва да ни убеди в растежа на икономиката, но има една приказка, че "сития на гладния не вярва".

19.   Тук в България почти всеки стана бизнесмен и като се добави типичната наглост на българина съвсем нормално е всичко да расте като цени. Щях да ги разбера, ако повишаваха значително доходите на работниците си, но ако се повишат доходите, те ще го усетят по потреблението и веднага ще вдигнат цените пак. И така се влиза в колелото, което е много опасно за нормалния човек.

20.   Ама в лошата ни роднина, над 90% процента са със собствени жилища, а в чужбина се живее цял живот под наем (има и изключения, разбира се).
В България майчинството е 1г 90% процента заплата, 2г. минимална и 3 неплатена, но се счита за стаж. Родете в Америка и Холандия, за тях знам, и си дайте детето на 6 месеца на ясла.

22.   Просто заплатите са твърде ниски спрямо цените на продуктите.
Работя в Англия, там изкарвам по 600-700 паунда чисти след одръжки, квартири и тн. Ако се поглезя с някое хубаво уиски и тн. на седмица за храна хвърлям по едни 70-80 паунда. Даже доста често с жена ми заедно пазарим общо за 50-60 паунда.
Е къде са 70 паунда на седмица за храна с 600 паунда седмична заплата.
Къде са 100лв. храна за 2 седмици примерно с 1000лв. заплата месечна.
В Англия мога да си позволя почивки. Примерно последно ходих на почивка в Испания. С БГ заплата най- много в Китен да отида.
Много далеч сме от Европа за съжаление. Трябва едни германци да ни завладеят, тогава можеби ще се оправим.

23.   Живея в Германия - нито доматите струват 1,50 килото, нито кенче с нормална бира ти излиза по 5 цента. Друг е въпросът ако някой е попаднал на някаква случайна промоция или нискокачествена партида, която магазинът се опитва да разчисти - като правило ми е направило впечатление, че цените на голяма част от храните са горе-долу като в БГ, но в евро, т.е двойни. А някои и много по-скъпи. Черешите и ягодите тук в момента са между 5,90 и 7,20 евро килото, половин кг кайма е между 2,50 и 4 евро, фета сиренето струва от порядъка на 7-8 евро килограма, качественото киселото мляко е средно около 90 цента кофичката. Кивито се продава на бройка по 40 цента, смокините също на бройка за по около 80 цента едната. Токът иначе за 2ма души ни е фиксиран на 70 евро на месец целогодишно - в България при сходна консумация сметката ни за ток рядко е надвишавала 50 лв на месец. Не знам защо хората се опитват да изкарат, че в Германия всичко е много по-евтино, а парите едва ли не растат по дърветата - не е, а и цените тук последнит години определено системно нарастват.

Иначе и на мен ми прави впечатление всеки път като се прибера в БГ, че цените са се увеличили рязко и е неоправдано скъпо. Не знам с колко би трябвало да се дигнат заплатите, за да компенсират.

24.   И аз усещам, че животът е поскъпнал. До преди няколко месеца 1000лв заплата ми стигаха в София (на квартира съм) и то с разумни харчове, като можех да спестявам къси пари за почивки и глезотийки. За 3 месеца изхарчих спестените си пари, като през този период не съм купувала нищо като дрехи, козметика (освен дезодоранти и шампоан), играчки и лакомства за дом. любимци или друго. Единствено в началото на март отидох на почивка за 3 дена, чиито нощувки обаче бях платила януари, така че съм дала пари само за път и храна.
Надявам се на скорошно увеличение на заплатата, защото с това поскъпване на консумативите ще трябва да карам доста прохладна зима. И да сменя фирмата, в нашия сектор това е заплащането що-годе и никой няма да даде на нов за фирмата му човек повече от 1000лв.

25.   Че е поскъпнало поскъпнало е, спор няма, но ти пазаруваш в един от най-скъпите а може и да държи първенството по цени у нас магазини. Само бегло сравнение с цените в фантастико, била или цба стигат да видиш, че от кауфланд по-скъпо няма. А на въпроса ти защо - отговорът е прост, защото им позволяваме, затова. Когато имаше масови, наистина масови протести за цените на горивата подейства - свалиха ги осезаемо, но след като протестите утихната им отне само 4-5 месеца да се върнат почти на старите нива. Докато сме овце ще ни стригат, и няма значение коя партия е на власт, защото разлика в действията им на практика няма.

26.   23, точно че в Германия и България цените са в съотношение 1:1 (евро към лев). Само че в България масово взимат по 1000 (лв), а в Германия по 2000 (евро). Демек двойно при равни цени. А това не е никак малка разлика. Т.е. излиза, че в България при двама работещи в семейството имаш стандарта на един работещ в семейството в Германия. А ако в Германия работят двама в семейството, стандарта става съвсем различен.

27.   . " Да, в България са по-високи цените от Западна Европа, затова чужденците като идват тук им е толкова евтино"
Евтино им е, но като за почивка в сравнение с други западно европейски дестинации.
В западна европа някой неща са много по-скъпи. Други са на същите цени дори по-евтини при по-голямо разнообразие. Като се замисли човек, тези неща, които са нужни за оцеляване са на сходни цени.

28.   Заради Илюминатите и Новият Световен Ред.

29.   Кило домати в Германия по 1,50 евро има само през лятото и то от най-скапаните с вкус на гума. Хубавите домати почват от по 3 евро килото,а през зимата цената вече е 5-6,50 евро/кг.

31.   До 26:
Искаш ли да сравним конкретни цени на идентични продукти и грамажи в немския LIDL/Billa/Kaufland и в българския?
Цената си е еднаква, даже ако няма промоция, в българския е по-скъпо.

Например:
Кашкавал: В БГ над 20 лева за качествените, в Германия всички Гауди, Масдарми, Ементал, Бутеркезе и подобни сравними като качество са по 6-7 евро.
Мляко: В Германия е 65 цента, в БГ над 2 лева
Шоколад с цели лешници: 65 цента в Германия, 1. 69 в БГ
Бира: Най-Евтината (и пълен боклук съответно) в Германия е 29 цента, в нашия LIDL Аргуса май беше 90 стотинки.
Да не говорим за козметика, перилни препарати и пр. - хем по-евтини, хем с по-високо качество са там. Тук всичко е менте.

Аз бих казал, че в БГ цената е с 20% по-висока. Ако има промоция, излиза малко по-тънко.

32.   Влизах в numbeo и разглеждаш кое, къде, колко струва. Не съм видял до тук по-лошо разпределение на цени/заплата. Иначе живял съм с 500, живял съм и с 3000. :) Кое до колко може да се нарече "живеене" е друга тема. Около мен масово хората гледат да имат втори, трети доход.

33.   Прав си, авторе-Кауфланда тука от 2-3 месеца е вече наистина безбожно скъп, или поне по-голямата част от стоките, които до миналата година все още си бяха някак на мааалко по-поносими цени... Аз ще дам конкретен пример с каймата, натуралната свинска-до януари-февруари, допреди 4 месеца беше 6. 50лв килото, сега е 8. 49лв-отврат! ... Аз си купувам по не повече от 400г някъде, когато си правя мусака, ама пак, 3лв за тез 400г мис е виждат множко-и това още за една камара продукти естествено, аз говоря за онова, което редовно пазарувам! ... Иначе сте прави за намаленията, понеже всяка седмица определени продукти(всякакви) са на акция, и излизат малко по-тънко на купувачите, макар че битовата химия е безбожно скъпа вече и тя, но... абе туй вече съвсем не е тоз Кауфланд, дето беше допреди 10-ина години бе, дотогава и предлагаше и стоки, които вече не може да намериш там, а дотогава ги имаше, аз помня за някои! ... Но имате право-Бойко ше ни довърши, и аз не знам колко й остава на таз България, но приеме ли се еврото-край! Не ми се ще да вярвам, че г-н пожарникар ше ни управлява още дълго, и че ше ни докара до насилствена гибел, но-системата е над нас, кво да се прави! ...