Споделена история от Други

За лайковете в социалните мрежи
Здравейте! Интересно ми е какво е мнението ви за хора, които имат навика да ви се молят да им лайкнете снимките във фейсбук, защото съм сигурна, че почти всеки се е сблъсквал с подобни жалки субекти. На мен неведнъж ми се е случвало хора, които грам не уважавам и е очевидно що не лайквам, да ме упрекват, че не съм ги подкрепила видиш ли... Писна ми вече.

Коментари

1.   Не ползвай социални мрежи и няма да имаш този проблем. Колко е просто нали?

2.   За мен всички с Фейсбук и Инстаграм са жалки. Особено жалки са ми влогърите, които показват как да се гримираш, какво са си купили и влогъри от рода на Antoinette Pepe, която освен, че е родила 2 пъти нищо стойностно не е направила, и понеже не смята някога да работи влогва какво яде и къде акат децата й - което е безумно, а още по-безумно е, че я гледат много хора! За лайковете - ако е някое дете или тийнейджър, не е жалко. Иначе - да, изпросено е.

3.   Ами да ти кажа честно - акълът ти не е много повече отколкото на тези хора, след като т. нар. "лайкове" за тебе са такава важна и вълнуваща тема...
Нямам профили по социалните мрежи - нито някой ме лайква, нито аз лайквам. Изобщо този въпрос за мен не стои, камо ли да ме дразни или радва...
Но всеки с умствения си багаж. Както казваше един мой учител: "Никога не можеш да обясниш на глупака, че еглупак, и на идиота, че е идиот! ".

5.   Случи ми се един път с момче от моето училище, но имам фейсбук от 8- 9 месеца. Еми, дадох му лайк, но не мисля че е жалък или нещо такова, защото е с няколко години по- малък от мен, тоест на детски акъл.. Ще е жалко, ако голям човек проси лакове.

Black Sabbath

6.   От автора - да, за 20 и няколко годишен човек става въпрос, не за дете или тийн.

7.   Много смешна история. И като те лайкнат какво? Животът ти по-хубав ли ще стане? Или пък ще си намериш повече приятели? Едва ли. За мен е напълно безсмислено особено когато знам, че повечето хора са ми лайкнали снимката не защото ме харесват, а ей така машинално, без дори да са и направили труда да я разгледат. И аз така правя, влизам във фейса и цъкам лайкове на всички снимки за да не ми се сърдят после, но дори не си правя труда да разгледам и да прочета всичко. А понякога дори и не харесвам въпросната снимка или мъдрост, но понеже човекът, който я е качил ми е приятел... лайквам за да не го обидя. Та такива неща с лайковете. Ако по броя им съдиш за това колко много те харесват другите, ами в голяма грешка си.

8.   Поредната илюзия, колко сме по-по-най...

Ме

9.   Имам този проблем с дъщерята на мъжа ми от първия му брак. Хлапето е на 14 години и е залепено за телефона. Забранили сме й, когато вечеря с нас, да го вади от чантата си, освен ако някой не й звъни. Но явно в този пусти телефон е целият й живот. И да - лайковете! Когато я водим някъде, всичко снима, ама всякакви глупости: снима си сладоледа, пицата, дънките в пробната, патиците в езерото, шишарките по гората... всичко. И после, сякаш животът й зависи от това, започва да следи колко ОК ще получи. Баща й се вбесява повече и от мен. Онзи ден имаше рожден ден. Изпратих по куриер торта в училището да почерпи приятелите си, лично й звъннах по телефона да й честитя, отделно татко й я зарадва с нов таблет, с една дума - погрижихме се. На следващия ден във фейсбук цъфнаха снимки на маникюра, който си е направила за празника. После се обади да ме помоли да напиша нещо в профила й, понеже така излизало, че изобщо не съм я поздравила. Т. е. ако нещо го няма черно на бяло във фейса, значи - не съществува. Аз лично съм се отказала да навлизам в психологията на това поколение. Мъжът ми твърди, че такова поведение е нормално и че всички тийнейджъри са такива, може и така да е...

10.   Между другото в YouTube също се просят лайкове, постоянно във видеата казват ударете един лайк, ако ви е харесало видеото. А защо не казват ако не ми е харесало да ударя дислайк?

11.   На днешно време това е важно. Кой къде ходи и какво прави. Ако има половинка, то трябва да има поне 100 снимки с нея, за да се знае, и да завиждат другите. Всичкото е показност и фалш.

12.   Хм, 9, дали само младото поколение е така? Почти не познавам възрастни, които да не си честитят в социалните мрежи и да не си качват снимки от почивката или нещо друго. В момента съм на море в Гърция. Посетих много интересни места, пътувах с круизен кораб и прочие, но не съм и няма да кача нито една снимка в социалните мрежи. Нито пък ще седна да честитя рождения ден на някой там, нито пък ще пиша любовни послания на мъжа ми за годишнината ни. Никога не съм разбирала защо хората го правят, и определено не вярвам, че споделят безористно, както казват повечето. Във всички случаи с подобни публикации имат за цел да фокусират вниманието върху себе си. А даже и за лайкове се молели.... Радвам се, че единственото нещо, което правя във Фейсбук е да се информирам от групите, кото посещавам.

13.   Празни хора без идеи със скучен и празен живот. Не творци, а абсолютни консуматори.
Фейсът е толкова популярен, защото играе по струната на най-низките човешки страсти - клюкарството, показността и завистта. Наистина, някои хора го използват, за да държат връзка с роднини и приятели в чужбина, и да се информират в групите, но те са малцинство сред масовката.

14.   Ами не е ли очевидно, щом не си харесала нещо, значи не ти харесва, какво има още да се пита. Така и кажи: "каквото ми харесва, харесва ми, насила хубост не става". Всички имаме нужда от одобрение, но фалшивото одобрение какво ни носи? Нищо. Попитай ги тези жалки същества защо им е толкова важно.

15.   Нямам профил, защото смятам че е идиотско като това да носиш скъсани дънки, шапка с козирка, обица на носа, пъпа, татуировки и пр. Така уча и детето си. Да не е роб на глупашки моди.

16.   12 и 13 напълно сте прави! Аз лично нямам такива хора в приятелския си кръг, но съм се чудила как може зрял човек да се изтипоса по бански и шкембе с бира в ръка на плажа и да очаква сега всички да припаднат от възхита. А пък за снимките от разни софри просто не ми се говори. Ами напил си се, напил си се, защо трябва да го показваш и очакваш хората да се пръснат от завист?
Признавам си, че понякога и аз качвам снимки, но те са предимно от градината ми. Имам голяма цветна градина и приятелите ми са направо влюбени в нея, но няма как да ги поканя всичките на гости, а и част от тях са в чужбина, така че ги утешавам със снимки на най-красивите гледки от нея. Публикувала съм и природни феномени, на които съм се натъквала случайно, например една вековна гора, напълно незасегната от човешка намеса. Т. е. споделям красиви неща, които са реални, но които не всеки може лично да види.
В навечерието на новогодишните празници с мъжа ми си правим една обща снимка с коледни шапчици до елхата или с бъклица и сурвачка до снежен човек - и тази снимка разпращаме като картичка със съответните благопожелания до приятелите и близките си. И това е всичко. Оттам насетне социалните мрежи се използват по предназначение, а именно като телефонен указател и средство да получиш информация по даден въпрос. Винаги си правим снимки по купоните и екскурзиите за спомен, но тези снимки компанията си разпраща един на друг и те си остават само за нас; никой нито веднъж не е публикувал дори и един кадър от жанра " на маса". Надявам се, че цялата тази щуротия е поредната мода и скоро ще отмине. Лошото е, че проми мозъците на децата.