Споделена история от Други

Съотношение Наем/Доход ?
Здравейте,

Според вас какво трябва да е съотношението между месечният доход и месечният наем, за да може един човек да си покрие всички други стандартни разходи и дори да остават някакви спестявания.

При мен ситуацията е такава 1400лв. доход. Като гледам една свястна квартира в голям град (примерно Пловдив) е поне 350лв, което е точно 1/4 или 25% от дохода ми.

Да речем че взема квартира за 350 лв. + добавям 450 за храна + 150 за сметки +150 гориво = 1100 лв.

По този начин ми оставят 300 лв. Да кажем, че до работа мога да ходя с рейса. Разходите ми за гориво ще са с около 50лв. по-малко. Т. е. разполагам с 300-350лв. свободни средства. През седмицата да излезнеш някъде 3пъти x 20лв. = 60 на седмица. 240лв. за месеца. 100 остават в най-добрия случай.

Т. е както го виждам аз 25% е абсолютният максимум като съотношение наем / доход като това изключва всякакви възможности за спестявания. Данъци за колата, непредвидени разходи??

По-адекватно според мен ще е да се отделят 18% за наем, а не 25%, което ще рече 250лв. А квартирите за тези пари в Пловдив са трагедия. Жалкото е че говорим за една прилична заплата за града и че тя не може да ви осигури дори най-базовото спокойствие ако искате да сте самостоятелни. Като гр. Пловдив е само един пример.

Вие какво мислите?

Коментари

1.   Колкото е по-голям доходът, толкова и съотношението може да е по-високо. Малък процент от много може да е пак много. Голям процент от малко е винаги малко.
Наоример при доход 5000 лева дори и 60% наем да плащаш (3000) с останалите 2000 пак можеш да живееш добре. При 1000 лева доход обаче е друго.
Освен това зависи какви са ти приоритетите. За някои хора например колата не е необходима. Освен горивото имаш застраховки, ремонти, прегледи, данък, винетки... Дори най-голямата трошка гълта сума ти и пари годишно. Аз лично на твое място бих махнал колата изцяло и бих взел по-добра квартира, близо до работата. Други пък искарат да карат БМВ а едно кафе не могат да си позволят и живеят в коптори.

Трагичното е, че доходите ни са ниски, а цените европейски. 1400 лева нето са реално нишожна сума, но са 40% над средния доход за страната (дори над средното за София, какво остава за Пловдив). Ти добре си сметнал всичко и както виждаш, всичко е плюс/минус едни 100-ина лева. Скожи си един приемлив рейнж (примерно 300 до 400) и вземи най-доброто, вписващо се в тези граници. Ако примерно за 400 ще имаш повече комфорт отколкото за 350, избери първия вариант.

2.   От процент до процент има Балкан разлика. Едно е 25% от 1000 лв доход, друго е 25% от 10 000 лв. Няма универсален процент.

3.   Сега някакви ще почнат да ти обясняват как 1400 са супер много пари за сам човек, а те живеят 4 човека с тези пари, а ти и други хора, които не мислим така, сме разглезени и като цяло ще ни набият вина, че искаме нормален европейски стандарт, а не цял живот да живеем в ограничения както сме живяли от раждането си и през цялото си порастване... поне тези, които сме родени 80те и 90те.

жена съм, ако има значение. Иначе по питането ти - ами пробвай да си намериш съквартирант, а напред във времето по-платена работа.

4.   Може да делиш апартамент със съквартирант/и. Излиза по-евтино.

А защо слагаш 150лв. за гориво, като ще ходиш на работа с рейса? Толкова много ли шофираш през другото време?

450лв. за храна - тоест всеки обяд и почти всяка вечеря са ти навън? 3 яйца на омлет с малко кашкавал и салата излизат под 3лв, ако си ги сготвиш вкъщи.

150лв. за сметки е само в студените месеци... През лятото токът ми (на 2ма души в апартамента) е към 30-40лв, водата е наполовина.

5.   Човек се шири според дохода и приоритетите си авторе, такива проценти от дохода за наем не могат да се определят, защото всеки определя сам за себе си. Изглежда си мъж щом определяш 450лв за храна, но и мъж да си пак са много, най вероятно включваш в тази цифра повече готова храна от заведение от колкото да си я готвиш, но пък тогава как имаш 150лв сметки.
А колко да ти е наема сам преценяш, след като разполагаш с добър доход остава само да прецениш приоритета си. Ако искаш да имаш повече спестявания ще се задоволиш с по малки разходи и обратното.

6.   Много ядеш.

Братан.

7.   От автора към 4
Не е вариант съквартирант. Повечето ми приятели не са на вълна да живеят отделно от техните, а другата половина са получили апартаменти наготово от техните. Една част пък въобще нямат доходите да се замислят за такава стъпка
.
Към по-ранен коментар.
Да, бих могъл да разкарам колата, но няма особен смисъл. Самата тя не ми е някакъв невероятен разход, а и доста често ми влиза в употреба. Лятото в града мога да се придвижвам по друг начин. Пеша, рейс, колело, дори обмислям Ел. скутер, но зимата и когато искаш да излезнеш извън града увисваш без кола.

За сметките : Смятам 30лв пакет Интернет и Тв 20лв вода 80лв макс да ток (зимата най-лошия случай)

За храната: Не мога да готвя, а и нямам желание. Не виждам и смисъл при предположение че имаш всичко готово в магазина. Има готови супи и други сготвени храни в супермаркетите. Като едно ядене ти е към 5лв. Три пъти на ден 15лв. 15x*30 дена са ти 450 лв. Като евентуално може да се свали тази сума до 400.

Последно си го смятах поне за гр. Пловдив 1000 всички раходи още едни 300 кинта просто за излизания насам натам. Лично аз не виждам как може да се случат нещата с под 1300 на месец. Което ще рече че минимум 1400 трябва да е дохода, което не е идеално, но е ок за момента. Като ест. Всеки работи за повишаване, но не е гарантирано.

8.   Зависи какво искаш. Може да си на 0ла всеки месец, може да се ограничаваш яко и да ти остава значителна сума. Въпроса е какво искаш да постигнеш и кога?

9.   Това го смятай докато не си хванеш гадже. После разходите стават в пъти повече. ;)

10.   Към 9:

Имам гадже. Тя си е достатъчно адекватна да си покрива разходите и са изкарва повече и от мен. Сметките са и на база тва.

11.   Номер 1 съм:
Хм, 15 лева на ден за храна май не са никак много. Я да сметнем:

Обед вечер (2 шопски салати, малко хляб, скара):
1 кило домати/чушки - 3 лева
2 краставици - 1 лев
1/2 хляб - 0, 50 лева.
200 гр. сирене - 3 лева
5 кюфтета/кебапчета/малки пържоли или някакво месо (без телешко) - 4 лева (само ако ги купите сурови от магазина, иначе 1 кюфте е лев поне)

За закуска:
2 яйца - 0, 50 лева
100 гр. Кашкавал - 2 лева
1/2 кисело мляко - 0, 50 лева
1 банан - 0, 50 лева

Стигнахме ги 15те лева, а реално включих само най-основни продукти с поне някакво минимално качество (истинско сирене и кашкавал), без никакъв лукс. Без скъпи колбаси, без риба, без телешко. И никакви заведения.
Напитки не влизат никакви. Без алкохол. Само една бира ви е 2 лева. Ами кафе, минерална вода? Ами допълнителните неща (захар, сол, олио, оцет... )? Плодове за през деня? Да не говорим, че една пица навън ви излиза минимум 7-8 лева, а понякога се налага.

Вие какво ядете, за да ви се виждат 15 лева много, нямам идея! Животът стана супер скъп. Аз ям 3-4 пъти седмично навън, купувам си по-качествени продукти и едни 800 лева за храна отиват за нула време.

12.   Ееей доживях да видя и такива битови обсъжданки и то от мъже... хаха

Авторе, 6 е прав... много ядеш. Аз си готвя и минавам със 100лв на месец. Излизам и един път в месеца. В кръчмата оставям 50 лв. В София със 1500 лв заплата, изплащах 800лв заем, живеех в 250 лв таванска свежа боксониера и пак ми стигнаха и за газ в колата даже да ходя през седмица с приятели на планина.

Както и да е. По същество. 25% е отговора на въпроса ти. СВЕТОВНО 25%! Не само София, не само България. Хубаво е да можеш да спестяваш(заем) и около 25% също обаче Ако все пак живееш на място където можеш да спестяваш 30% от заплатата си, тогава и до 30% наем може да стигнеш.
Веднага ти казвам че най доброто място за спестяване на пари е Китай. Там спестявах 80% от заплатата си. Трупах пачки в чекмеджето и нямаше къде да ги харча. Мисля, че най лошото място това е Цюрих. Париж също не е от привлекателните градове. В момента съм в Лондон и едва оцелявам, а тука наема ми идва повече от 30% в момента. Стоя защото се надявам до два месеца да сменя работата и да падне до 25%. Не искам да казвам че качеството на квартирите тук е плачевно. Тук плащам за стая от апартамент и боксониерката ми в София, която си беше само моя си беше лукс

Въпроса ти е СУПЕР логичен между другото и отговаря на много хора на въпроса дали да де махат от БГ. Поздравления за темета! Синтезирано : ако наема е повече от 25% при средно качество на апартамент, сменяйте града или държавата ако трябва...

13.   От 11 до 12:
Май се бъзикаш нещо, но все пак ако е истина, те моля да ме светнеш как със 100 лева изкарваш месеца с готвене. Това са средно 100/365*12=3,29 лева дневно. Много ще се радвам да споделиш рецептурника си, който се вписва в този бюджет за 3 (да приемем) хранения дневно.

14.   Авторе адмирации за разбивката от продукти.
Само искам да питам ти наистина ли изяждаш всичко това? Та това което си изброил за закуска обед и вечеря са около 3800 калории, ти ако се храниш редовно така трябва да си поне 170кг

15.   До 14

Млад, активно трениращ мъж, висок над 185 сантиметра, трябва да яде точно толкова.

До 13:

- Не знам за 12, но най-вероятно говорим за ориз, картофи, паста и няй-евтниата възможна кайма.

16.   Към Номер 14 и другите относно храната.

Не знам вие какви боклуци ядете и дали въобще ядете, или дали въобще знаете колко дават за храна на месец, щом ви се струва че 5 лв за хранене е много.

17.   До 16

Аз давам стабилни суми за храна, но хората попитаха и аз отговорих. За каймата си прав, не считам картофите, ориза, боба за боклуци, а пастата е в категория "зависи".

И да ти кажа, знаех много добре, колко давах за храна, когато живееш с 220 лева на месец, преди 7-8 години. Гладен студент на общежитие.
няколко години. Студент, общежитие, чували с ориз и картофи. Добре, че има

18.   До 15 от 14 Жена съм майка на 19 годишен активно спортуващ млад мъж 189см 73кг кара колело по 100-200км дневно, съответно имам 42 годишен съпруг 182см 100кг, който работи тежък физически труд, заварчик по цял ден вдига тежки железа. И повярвайте ако аз давах по 450лв за тяхното хранене и още 400лв отгоре за мен и дъщеря ни къде щеше да излезе края. Как мислите може ли едно българско семейство от 4 души да дава 1300лв за храна?

19.   До 18:
Добре, аз пак питам:
Какво ядете и по колко?
Ако не друго, то да смятам поне мога:

1300*12/365/4=10, 68 лева средно на човек/ден!!! И това за вас е голяма сума? Вие по кофите ли ровите? Или баба ви гледа прасенце, крава, кокошки и домати и не пазарувате изобщо?

Цените на осн. хранителни продукти са:

1 кг домати - 3 лева
1 кг чушки - 4 лева
1 кг сирене - 15 лева
1кг кашкавал - 20 лева
1 хляб - 1, 20 лева
1л мляко - 2 лева
10 яйца - 2, 50 лева
1 кг банани/ябълки/друг плод - 2, 50 лева
1 кг пилешко/свинско - 10 лева
1 кг телешки шол - 15 лева
1 кг телешки стек (контрафиле) - 30 лева
1 кг качествена риба -20 лева
1 кг суджук/луканка - 60 лева
1 бира (качествена) - 2 лева

Аз пазарувам за 3-ма души. От Кауфланд или Била не излизам никога със сметки по-ниски от 100 лева. И стига за 2-3 дена макс.

В заведения - 1 основно е не по-малко от 10 лева, една салата е 6-7 лева. Това в евтини ресторанти само. В по-нормално заведение в центъра на София, с напитките и всичко, за една вечеря за трима отиват спокойно едни 100-120 лева поне.

Както и да го смятаме, за 10 лева на ден човек може да си направи само 2 салати, да изпие една бира, да си свари едни макарони и да изяде 2 кебапчета максимум. Ако това е много за човек, изкарващ 40% над средната заплата в страната, то значи сме по-зле и от Южен Судан.
Според КНСБ, за нормален живот на четиричленно семейство са нужни 2400 лева в страната и 3200 лева в София.

20.   номер3 съм и ще отклоня малко разговора за храната, защото искам да попитам госпожата-18 знае ли какво представлява 200 км разстояние? Или поне 100 км?
Може би е искала да каже 10-20 км дневно, щото 100-200...

21.   До 19
Нито ровим по кофите, нито имаме баба с прасенце.
Разликата между нас с вас е че не лъжем за цените, вие ги надувате и се храните само с пържени/печени меса и салати /суха храна/. В никакъв случай печено месо със салата и хляб не е по здравословно от дюнер или хамбургер. А както знаем дюнера го водят към нездравословните.
Истината е такава
Цените на осн. хранителни продукти са:

1 кг домати - НЕ 3 а за по малко от 2 лева
1 кг чушки - НЕ 4 а 2, 5 лева вчера взех, пълних с кайма 5, 40кг и ориз 2 лв кг разбира се сложих само половината ориз. За 9 лв 10 бр пълнени чушки цяла тенджера ядене.
1 кг сирене - не 15 а от 7, 5 до 11 лева, а от Дряново си заредих страхотно сирене на 5, 80 лв за кг
1кг кашкавал - не 20 а от 9 до 15 лева
1 хляб - не 1, 20 а 1, 10 лева
1л мляко - не 2 а 1, 5 лева
10 яйца - не 2, 50 а 2 лева
1 кг банани/ябълки/друг плод - 2, 50 лева да тук банана е 2, 5лв макар миналата седмица да сварих в била банан на 1, 69 и накупих 2, 5 кг, но ябълките къде ги слагаш цяла зима бяха на левче.
1 кг пилешко/свинско - 10 лева Колко е пилешкото??? Вчера от кауфланд взех свински врат цяло парче на 8 лв килограма, днес ще го пека.
1 кг телешки шол - 15 лева
1 кг телешки стек (контрафиле) - 30 лева Телешко ядем само в смес кайма или луканка, дори да ни го подарят във вид на месо няма да го ядем, затова и не знам колко струва.
1 кг качествена риба -20 лева, не знам какво имаш предвид под качествена, ципурата 11лв, сафрида 8лв пастървата 10лв, от Бургас сме и в сезона й през март вземам прясна цаца на 2лв кг. Може да кажеш че цацата не е риба, но всички като дойдете в Бургас все цаца поръчвате по капаните. Ние си замразяваме в фризерите и си я готвим плакия, както и пържена разбира се.
1 кг суджук/луканка - 60 лева не знам кой те мами да ти продава суджук на 60лв кг, кажи коя луканка е 60лв кг, аз вземам на Колев за 22лв страхотна луканка
1 бира (качествена) - 2 лева
Разбира се дупе знае и 2 и 200, макар да си паднал на 10лв от цифрата на автора /15лв/ и 10 лв на човек са много.
Човек не бива да се храни в такива количества или пък винаги с месо и салата, понякога ще хапне супа, понякога боб или леща, понякога прясно зеле с домати. 2, 5 литра картофена супа ще ти струва общо 2, 5лв. Може да вземаш едно цяло пиле цена 5 лв кг 1500-1700гр за 8, 5 лв, две глави лук 40ст, два моркова 15ст и 1кг картофи 1, 30 ето ти две тенджери манджа /супа от пиле и пиле с картофи/ само за 10 лв, не би трябвало да можете да изядете тричленното семейство двете тенджери за 1 ден, защото това ще са над 4, 5кг храна а порцията за 1 човек не трябва да надвишава 300-350гр. Все пак нормалния човешки стомах се пълни с количество храна, което се събира в двете му шепи, другото е преяждане. Не че ние не преяждаме когато сготвя любима храна, но да преяждаш редовно не е нормално.

22.   Колкото до КНСБ тези пари включат билети за опера, траспорт, акумулатор на
и гуми на колата, детска градина за децата, както и покупката на стоки като хладилник и печка. В тези 2400лв месечно влиза по 8лв покупка на хладилник, 6лв покупка на пералня, 9 лв за телевизори, 2лв за прахосмукачка и т. н. Тези 2400 не са само за храна.
Смята се така: примерно средно на четиричленно семейство му трябва нов хладилник на 10 години веднъж, един хладилник през последните 10 години е бил средно 888 лева примерно, делим 888лв/10год/12 месеца и се падат 7, 4лв. Тези 7, 4лв се прибавят към общите семейни нужди и се получава 2400лв нужди на семейство. Парите за ски се изчисляват още по сложно, гледа се колко българи са ходили на ски през изминалата година усреднява се цифрата с населението на страната и примерно се получава че 0, 13% от всяко четиричленно семейство има нужда средно от 3 дни на ски годишно, умножено по средната цена на ски почивката и разделено на 12 месеца, се получава нещо като 3, 24 лв месечно за ски почивка на семейство или около 40лв годишно за четиричленно семейство. С тези пари дори и да ги заделяте няма да може да идете на ски, но 0, 13% от вас ще идат, или по просто казано едно на всеки 193 български четиричленни семейства ще идат на ски тази година.

23.   Номер 19, аз не съм 18, но ще си позволя да се включа в спора. Живеем в голям град, не в София. В момента все още нямаме деца, т. е. сме двама души в домакинството. Тези 2400 лв мъжът ми за щастие ги изкарва спокойно.
Въпреки това, ако се храним вкъщи, не даваме повече от 10-15 лева на ден (за двамата). Обикновено готвя месо с някакъв въглехидрат и зеленчуци, често телешко (да кажем, че тогава излиза малко по-скъпо, но не повече от посочената сума, все пак няма как да изядеш килограми месо на ден).
Мъжът ми спортува активно и тази храна му е достатъчна. Не пием алкохол, не ядем боклуци, сладкиши рядко.

Разбира се, позволяваме си да се храним и навън, включително в по-скъпи ресторанти, но просто можем да си го позволим, затова не го включвам в сметката за храна. Ако нямахме такава възможност, просто нямаше да посещаваме такива места и толкова.

24.   до № 20 Нямам грешка, знам колко са 100-200км. 200км се правят за 3-4 часа. И синът ми поне 2 пъти седмично прави 200км през другите дни надвишава 100 и веднъж седмично почива. Не е грешка просто вие сте мързелив.

25.   200 км за 3-4 часа? !!!! Абе жено, аз с колата ги вземам 200км за 3 часа. И то отчасти карайки по магистрала със 120 км/час (София-Севлиево). Мноооого послъгваш, явно като си от Бургас си мислиш, че всички сме риби, ама не сме. По твоите показатели синът ти бие шампиона на Тур дьо Франс, само дето не сме чували бургазлия да има такъв гений.

Само да спомена, че сиренето за 7, 50 лева и кашкавалът за 9 лева са от палмово масло и сухо мляко. А това сирене за 5, 80 направо не ми се мисли какво съдържа. По БДС килограм сирене се прави от 6, 8 л мляко, а кашкавалът от 10, 3 литра. При цените на млякото колко ли трябва да струва тогава килограм от двете?
Доматите от 2 лева са абслолютен боклук, добрите (ако изобщо има такива) почват от 4 нагоре. Хубавият телешки суджук КФМ е във Фантастико 59, 95 за кг когато не е на промоция. В луканката за 22 лева мога да ти гарантирам, че няма и капчица месо (а само сланина, колаген и соев протеин). При цена на прясното телешко от 15 лева минимум, как мислиш може да се получи 22 лева цена за сушен колбас? Никак.

Освен това има закуска, обед и вечер. С тази картофена чорбица за 2, 50 един нормален човек е за никаде. Пиле за 5 лева? Бройлер, бъкан с хормони, антибиотици и вода - може би, качествено пиле ДЮК е 9-10 лева поне.

Вие явно ядете абсолютни боклуци и буламачи. Не го приемай като подигравка, а като съчувствие - явно сте сиромаси хора и не можете да си позволите качествена храна. За съжаление май е масово така при тези ниски доходи. Аз просто исках да подчертая колко скъп е животът, особено ако човек иска поне някакво минимално качество на храните, които яде.

26.   Номер 25, не мисли, че пилето от 10 лв не е пълно с антибиотици. Такова пиле на българския пазар не съществува, за съжаление. Можеш да намериш чисто евентуално от някоя баба на село, която си гледа такива. От магазина - забрави.

Доматите над 4 лв също се обработват с пестициди (освен ако не ти се дават 18 лв за кг био домати), така че няма особена разлика с тези от 2 лв, а и цената варира според сезона.
Повечето сирена на пазара, независимо от цената, се правят със сухо мляко.

Общо взето, не се самозалъгвай, че за тези пари си набавяш качествена храна. Такава от супермаркет няма как да купиш вече, за съжаление, независимо колко пари си склонен да дадеш.

27.   Номер 26, не съм съгласна.
Много хора в моето обкръжение са склонни да вярват в тази конспирация, но не сте прави.
Аз развих силна алергия към глутен и средна към голяма част от консервантите. Смятам, че е благодарение на "качествената" храна от моето детство, най-евтината на пазара.
В момента съм изключително претенциозна откъм храна и веднага си проличава, ако ям некачествена такава. Мога да ви уверя, че на пазара има много продукти, за които като пише без консерванти - наистина са без такива. Когато пише, че са с еди-какъв-си състав не ми се е случвало да се обрина. Като пише, че са без глутен - такива са. Тези продукти са по-скъпи от останалите на пазара (например обикновени макарони са 1лв, без глутен са поне 3лв), но етикетът си е коректен. Сладолед 300мл е до към 3лв, без консерванти и глутен ти е поне 10лв (ако е на промоция).
Така че аз смятам, че който успява да купува по-скъпите продукти, описани като по-качествени, реално си купува такива. Разбира се, трябва да се чете етикета - това, че си взимаш сирене за 20лв, не означава че на етикета няма да са описани всевъзможни гадости. Както и има възможност да се намери някой продукт на по-икономична цена, но със сходни характеристики на по-скъп такъв.
Не смятам, че е коректно да съдите човек, който може да си позволи по-качествена храна на трапезата. Не смятам, че някой е прав като обявява, че сирене за 6лв и сирене за 20лв нямат разлика. И определено аз щях да карам на фотосинтеза, ако конспиративната теория беше факт. Първите месеци от установяване на алергията карах само на плодове и зеленчуци, защото също като повечето хора вярвах в тази тъпотия.

28.   25 че нищо не разбираш от колоездене е ясно, но се разбра че и за шофьор не ставаш. 30км в час шосейно колело карат децата на 8-9 годинки защото ги пускат на равен път. Синът ми зимата след училище тръгва в 14ч от Бургас ходи до Малко Търново връща се в къщи да се къпе към 17-17, 30ч. не сяда да си почива не пие кафе по пътя, кеф им е да карат, групичка младежи са. А в Тур дьо Франс спринтьорите развиват 67км средна скорост, това с изкачване и слизане. Не знам дали знаеш, но Тур дьо Франс бая баир. Ако ги пуснат спортистите им на пътя Бургас Малко Търново няма да се учудя да развият по надолнищата 150км/ч и да си пеят, моят син там по надолнищата развива 75км в час. Това, че ти караш малко, или си мързелив или дебел, не значи, че другите са така. Дядо му през 60-те години, като дете на 15-16г е ходил с колело до морето по черен път 60км и същия ден се е връщал в селото си, за някой семейства колелото е нормално и карат от малки поколения наред. Днес има десетки софиянци, които за 1 ден идват до морето, почиват 2-3 гни и обратно и то лятото на 35 градуса пек, ако имат по хубави колелета и са в добра форма е нормално.

Колкото до качеството и цените на храните си още по бос от колкото при колоезденето. защото се надявам поне колело да можеш да караш. Така и не каза точната марка суджук за 60лв кг виждам в брушурите на фантастко "молерите на кфм" ама са на 31, 70 лв кг и пише че са с 21% отстъпка което ще рече че пак не могат да стигнат 60лв/кг дори и без отстъпка идват на 39лв.
Колкото до луканката на Колев оказа се че е местен производител и при вас такава няма съжалявам. Но ние си имаме магазини на местни производители дето произвеждат малко и качествена продукция, можеш да идеш да видиш фермата и да си купиш кашкавал сирене кисело мляко от Ковачъ, Да при него биволския кашкавал е 19лв но от биволица която пасе и процента му масленост е много висок чак накъртва ако хапнеш повече от 30-50гр, да видиш биволиците от които е издоено млякото и т. н. В града "Гастроном Деликатес" е общ магазин за подобни производители, цените съвсем не достигат 60лв кг, при тях суджука и луканката от пасищно отглеждани животни без Е-та без химии е 39лв/кг, ако ще давам 39лв, виж им фб, по добре там от колкото на кфм, за наше щастие в Бургас няма Фантастико. А какво има в луканката, която аз вземам ти не можеш да ми гарантираш, вярно не е с качеството на "Гастроном Деликатес" но е добро, а цената още повече. Не си мисли че някой ей така може да излъже небцето ми, то е отгледано с качествени продукти и познава. На дюк пилето не бих го и купила защото знам как изглежда броилер и как изглежда свободно гледано пиле, на дюк е просто боядисано /хранено с боя/ за да е така жълто, затова ако ще взимам пиле от хипермаркет /разбирай с антибиотик и химия/ предпочитам това на 5лв кг. Разликата между двете е че ги хранят с различна химия, иначе на дюк са пак вид бройлери и пак живеят под покрив на цимент по 15-20 бр на кв/м. това че имат различен вкус не ги прави истински просто са яли различна химия. Вземи едно пиле Дюк нарежи го, половината парчета ги натопи за една вечер в кофа хладка вода с 1 пакетче лимонтозу, на сутринта ще видиш разликата в цвета на двете половини пиле, за да разбереш, че това което купуваш е боя. Ако искаш после се поразходи до някое село купи си кокошка от някоя баба нарежи я ще видиш че цвета не е такъв, натопи я и ще видиш че нейния цвят няма да изчезне.

29.   №27 аз пък не съм съгласна с теб.
Защото не можеш да сравняваш глутен с нещо, което не можеш да усетиш на момента, като антибиотика и хормоните в пилето. Производителя на стоки без глутен наистина не слага глутен, защото така или иначе само алергичните към глутен са негови клиенти и те веднага ще го усетят по алергичната си реакция. Нали се сещаш че производителя на стоки без глутен почти няма клиенти, които не са алергични към глутен, точно както производителя на стоки за диабетици, той няма как да сложи захар в стоката си, защото клиентите му ще го хванат на момента по здравословното си състояние, както и производителя споменал на етикета че стоката му не съдържа фъстък ако излъже веднага ще го усетят. И така както ти не си купуваш стоки за диабетици, и не търсиш на етикета липса на фъстък, така и хората, които не страдат от глутенова алергия не купуват стоки без глутен. Затова производителя на стоки без глутен не слага глутен Не е ли логично да лъже, ще бъде хванат на момента. Стоките без глутен, стоките за диабетици и стоките без фъстък не спадат към здравословната храна за здрави хора, те са за болни хора, за хора със здравословен проблем.
Ако обаче производител на пилета пише на етикета, че пилето не е третирано с антибиотик и с хормони, а в пилето има хормони и антибиотик здравия клиент купил това пиле няма как да го усети веднага след като го изяде, няма да получи веднага пъпки, висока захар, алергичен шок или друг признак и затова там може да се лъже без последици за производителя и там производителите си лъжат колкото си искат.
А на етикети съм прочитала какво ли не, на етикет на малко по скъпо слънчогледово олио съм прочитала, че е без холестерол, та кое растително олио или масло съдържа холестерол, холестерола е животинска мазнина, писали са го просто да привлекат бабите на които лекаря им е казал, че имат висок холестерол.
Ето ти сама не знаеш че пресните плодове и зеленчуци съдържат консерванти, торят се с вещества, които спадат към групата на консервантите. Примерно дори и да си купиш био домати на 18лв кг и те да са истински био и да не са торени въобще, пак има в тях малък процент нитрати и др консерванти, които природно се съдържат в почвата, не знам дали знаеш нитратите са консерванти.
По горе обясних на човека че му излиза толкова скъпо храната, защото се храни само с месо и салати, което не е здравословно и е равно на това да се храни с дюнери. Обясних му, че е добре да яде повече супи и манджи, хем ще му е по евтино, но той не осъзнава, рано му е, не е достигнал душевно и емоционално развитие, разбирам го. Той не осъзнава колко е по полезно и по евтино за него ще е понякога да хапне картофена супа, понякога прясно зеле с домати, понякога леща, вместо да яде само месо на скара и салата. Не осъзнава че е по полезно да хапнеш пиле с картофи на манджа със сос в които има доматка, от това да хапнеш пилешко обезкостено бутче на скара с гарнитура пържени картофи и половин нарязан домат. Плюс това един господин е изредил храната, която поглъща за ден на стойност 15лв и се оказва че поглъща по 3800 калории, това здравословно ли е, нормално ли е?

31.   28: Да, от колоездене не разбирам, но за целта има Гугъл, а и мога да смятам. Поне да беше проверила преди да пишеш подобни тъпотии. Вярно, че твоето дете в очите ти е най-най, няма нищо лошо в това, прекрасно е че спортува, но поне не пиши глупости. Ти явно числата си ги измисляш докато пишеш или синчето ти се е хвалило и ти е дало някакви стойности, които са пълен абсурд, а ти му вярваш сляпо.

1) Какви 30 километра са ти в главата? София-Севлиево са 210 км, които изминавам за 3 часа с кола при средна скорост 70. Нормално при задръстванията на Витиня в момента и поне половин час, докато излезя от София. И естествено спазвам ограничението, което след Ябланица е 90.
2) Бургас-Малко Търново в едната посока са 75 километра.
Т.е. синът ти изминава 150 км. за 3 часа отиване и връщане между 14:00 и 17:00. при средна скорост 50 км/ч. и то през зимата и при денивелация от 350 метра? Не на мен, сори.
За сравнение: Рекордът за средна скорост на Тур дьо Франс е 41,7 кm/час, развита през 2005 година от Ланс Армстронг.
3) 150 км/ч с колело? С Kawasaki Ninja да, с колело само Чък Норис.
Абсолютната максимална скорост, измерена по силен наклон е 100-110.
4) "Моят син там по надолнищата развива 75км в час"... Бургас е на средно 20-25 метра, Малко Търново е на 350 метра н.в. Надолнища няма почти никакви по-сериозни. Едни дребни хълмчета са, при тези 75 километра денивелацията не се усеща изобщо. Въпросните 110 км/час са измерени при спускания от над 2000 метра височина при огромен наклон и за кратко време. А, и един професионален велосипед, който издържа подобни натоварвания, струва няколко хиляди евро. Щом ядете предимно картофена чорбица, едва ли сте му купили на синчето такова колело.

Относно храните също говориш невярности. Скара и салата било равносилно на Дюнер.... Дюнерът се прави от най-големи боклуци отпадни меса, киснати в консерванти и маринати. На практика в дюнерите половината месо е олио, после имаш бял хляб, пържени картофи, брутално много сол и консерванти. И ти го сравняваш с прясна салата и един качествен телешки стек (дори да не е филе, има отлични аржентински стекове от контрафиле или ентрекот). Естествено, цената на един такъв стек е колкото бюджетът ви за храна за 1 седмица.
За дюкът - да, не може да се сравни със селската кокошка, но е за предпочитане пред бройлер 1000 пъти.
Домашно-сготвеното е хубаво, но не всеки има възможност да готви и да се храни 3 пъти дневно вкъщи. Все пак сме работещи хора. А в ресторант една вечеря ти е поне едни 20 лева (салата, основно и напитка). За обяд в офиса отиват поне едни 6 лева от що-годе добър кетъринг, обедните менюта в ресторантите са пак по толкова и то без напитките. Както и да го смятам, не виждам как средно на ден можеш да паднеш под 10-15 лева.

32.   И още нещо - ако синът ти кара по 200 километра с подобно откачено тепмо (ще си има проблеми след 5 години, така че ако го насърчаваш - СПРИ, видял съм достатъчно бивши колоездачи с нарушено здраве и психика, благодарение на блнави амбиции), то 3800 калории, дори не са минимума, който трябва да поема. Час усилено каране, изисква поне 1000 калории. Ако синът ти кара по 200 км, то поне 6000 не му мърдат.

"Не осъзнава... "
"... това здравословно ли е, нормално ли е? "
"... но той не осъзнава, рано му е, не е достигнал душевно и емоционално развитие, разбирам го. "

Ти имаш нужда от помощ!

33.   №31, 32 от колоездене не разбираш и двамата сме на това мнение така че няма какво да говорим с теб за това.
Обаче не ти ли прави впечатление, че за пример все даваш телешко и то шол, ами хубаво яж си шола 30 дни в месеца по 3 пъти на ден по 1 кило на хранене, какво да ти кажа, освен да ни пишеш скоро, като получиш подагра.
Да ние понякога ядем картофена супа, понякога домати с ориз, и спагети си правим и в никакъв случай не ме е срам от това, дори ни харесва.

34.   31 съм (но не и 32):
Мила, аз не ям само телешки шол. И картофена чорба съм ял, и домати с ориз и какво ли не още. Просто се опитах да ти обясня колко си в грешка с някои твърдения, напр. че дюнерът бил като скарата и че с 10 лева едва ли не ядеш супер много на ден.

А за колоезденето няма нужда да съм експерт, аз ти дадох някои точни числа, които са официални статистики, а ти ми говориш за някакви абсурдни световни рекорди, поставени от отрочето ти между Бургас и Малко Търново. Смешна работа.

35.   Като ви слушам какви финансови проблеми повечето хора имат си казвам добре направих, че напуснах България преди много години. Ако си бях останал в БГ-то сигурно и аз щях да имам същите финансови проблеми. А сега се чувствам доста късметлия защото половината ми месечен доход направо влиза в банковата ми сметка, а и не се лишавам от нищо. Имам свой дом и карам 2018 модел Субару кола. Но вие не знаете през какво съм преминал за да стигна до сегашното си състояние. Никак не ми беше лесно, но сега съм спокоен и се радвам на живота. Като слушам какви проблеми имат хората в България даже не ми се иска на гости да си дойда. Последния път бях в БГ преди 11 години и май ще си остане последен път.

36.   34 кой коментар е твой и кой не е няма как да се разбере пишеш от различни компютри и хаша винаги ти е различен, а и 32 следва 31 с думите " И още нещо" така че вината не е в мен.
Все още съм убедена в това което написах,
"Разликата между нас с вас е че не лъжем за цените, вие ги надувате и се храните само с пържени/печени меса и салати /суха храна/. В никакъв случай печено месо със салата и хляб не е по здравословно от дюнер или хамбургер. А както знаем дюнера го водят към нездравословните. "
Чети текста с разбиране, както са ни учили в 3-ти 4-ти клас, а не отделяй само 1-2 думи да ги вадиш от контекста. Важното в този текст са не дюнерите а че се храните само с пържени/печени меса и салати /суха храна/. Това е нездравословно подобно на най качествения дюнер.
Затова получавате сметка 10-15 лв на човек, трябва да приема месо, и е добре то да е печено или варено, но не повече от 2 пъти седмично и поне едното да е на манджа или месо 2 пъти на 21 хранения, общо 8-9 пъти в месеца и веднъж седмично риба 4-5 пъти месечно. Или вторник скара, четвъртък готвено месо, неделя риба, през другите хранения наместете 1 път боб, 1-2 пъти картофи, ориз, зеленчукова яхния, леща, зеле, яйца по панагюрски, редовно правете лятото таратор зимата редувайте картофена и пилешка супи. Така ако се храниш с нормално количество храната на месец ще ти идва около 120-130лв на човек с по качествените продукти /телешко на 15лв и пиле дюк/ или около 4лв на ден. оф ти пък не искаш да готвиш и искаш на ресторант, а в къщи месо на скара и салата че е най-лесно, сори.

Имам да кажа нещо на №25
смяташ по БДС рецептите за сирене и кашкавал, но защо смяташ на цени на дребно млякото. Кой прави сирене от пастьоризирано мляко в кутии? Знаеш ли на каква цена мандрите изкупуват млякото от краварите? 60ст за литър. Сметката е лесна 6, 8 по 0, 6 прави 4. 08, да прибавим 92ст на всеки килограм за обработка и транспорт, стават 5лв, сложи и малка печалба и кажи сиренето купено от мандра може ли да е 5, 8лв и да е истинско, ако човека който го продава е собственик и на кравите и малката му мандра е от европейски пари и съм клиент, който взема наведнъж над 20кг /за съседите и за мен/, без касов бон, защото е производител? Имах път на там, кусах и взех, какво толкова, чудно има. В магазина подобно сирене е на 7, 5 до 11 лева.

37.   34 до 36:
Добре, съгласен съм с теб този път за всичко. Права си, че този начин на хранене е по-здравословен. При мен се получава така, защото съм на работа и няма как да ям домашно готвено, а не защото искам да съм само по ресторанти. Обядите ям всеки ден в ресторант близо до офиса и за 1 салата, едни пълнени чушки и 1 вода си отиват 10 лева. Вечерно време пък си пека телешки стек или риба със салата - пак поне едни 10 лева. А когато вечерям навън с приятелката ми (средно 2 пъти седмично), за двама ни поне 50 лева даваме. Та така. Ако имах една готвачка и можех да работя само от вкъщи, цена нямаше да има.

38.   №37 е аз догега само тов аказвах просто се опитваше да не ме разбираш. А готвачка ще имаш или ще се научиш да готвиш, като те натисне живота, като се ожениш и започнеш да издържаш деца, докато изпащаш жилище и подпомагаш платените лечения на родителите си ще се научиш какво е готвено.