Споделена история от Други

Авторски права?
Здравейте, много искам да съм спортен журналист и да открия спортен сайт. На път съм да го направя, сам ще го управлявам знам, че ще е трудно, но ще се справя! Притесняват ме авторските права и по- точно снимките. Ако взема снимка и посоча източник могат ли да ме осъдят? Как стои въпросът със закона? Ако има адвокати, които четат това нека помогнат, спешно е!!!
Моля от сърце редакторите да публикуват историята! Благодаря предварително!

Коментари

1.   Просто трябва да имаш разрешение от автора на снимката, а той си решава дали ще ти я предостави безплатно или ще иска пари. Това, че си посочил източника, не те оправдава, ако си я използвал без разрешение. Но много сайтове теглят снимки от сайтове, които се предполага, че няма да ги намерят, примерно чуждестранни. Иначе си има специални сайтове за всякакви снимки, каквито биха ти трябвали и се плаща стотинки за снимка. Според мен ако такива те устройват, по-добре си плати, отколкото да имаш неприятноти.

2.   Чак пък спешно.... за спешните неща се отива право в кантората, не се пита тук ;)

''Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество — винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава.'' - Атанас Буров

- от адвокат.

3.   В момента в джобс има обява за работа за спортен журналист в доста голяма интернет медия. Съветвам те да погледнеш, пък даже и да поработиш няколко месеца, за да научиш как стават нещата, откъде се теглят снимките, как се прави оптимизация. Пък било то и като стаж и не задължително на тема спорт. Ако тръгнеш да заплащаш картинките или да искаш лично правата за всяка... надали ще успееш да се справиш с печалбата и с времето.
https:// blog.snappa.com/ free-stock-photos/ - статия за сайтове, откъдето можеш да теглиш гратис. Разучи кой сайт какво ти позволява

4.   Могат да те осъдят, и още как.

Гледам, например, че много новинарски сайтове използват снимки от БТА. В сайта им /на БТА, де/ ясно си пише обаче, че можеш да използваш техните материали само след изрично подписан договор и срещу заплащане. Виж тук: http://www.bta.bg/bg/page/69

Същото се отнася и за материали на, примерно, Асошиейтед Прес. Също ти трябва подписан договор и да даваш пари. Безплатен обяд тук няма...

Единственото ти спасение е да използваш снимки и материали, качени в интернет под лиценза "royalty free" и/или "CC0" (което би ти позволило да ги използваш за комерсиални цели, без дори да даваш кредит на автора). В гугъл има достатъчно такива сайтове, които сам можеш да си намериш.