Споделена история от Други

Добър стандарт на живот в София
Здравейте! От няколко месеца живея в София с приятелката ми. Имаме добри доходи като за хора, които преди няколко месеца са започнали първата си работа. И двамата взимаме по 1800, 1700 лева чисто на месец, наемът ни е 750 лева на месец (живеем в нов апартамент в зона Б-18, което е близо до центъра и донякъде оправдава високата цена). Иска ми се да отворим една дискусия, според вас колко пари са нужни, за поддържането на един добър стандарт на живот в София.
Очаквам вашите коментари :)

Коментари

1.   Е какво работите и двамата да взимате толкова бе лъжци такива.

2.   Това с добрия стандарт е много разтегливо понятие. Важното е да сте щастливи, да се развивате поне малко и да имате време един за друг. Заплатите 100% са добри.

3.   Добър стандарт на живот В София за мен значи:

1) Къща с двор, в южните квартали и нависоко (над 750 м.н.в), където не достига смогът. Същевременно с удобна връзка до центъра. Например Симеоново или Драгалевци, за които има бъдещ план за метрото. Може и Панчарево, Банкя (ако шофирането не е проблем). Една прилична къща в тези квартали излиза към 300 хил. Евро, под наем поне едни 2500 лева.
2) 1 Семеен Автомобил по-висок клас 1 малък за работа и шофиране из София. Общо за двата поне едни 60 хил. лева или лизинг със застраховките и горивото около 1500 лева месечно
3) Една такава къща иска поддръжка, слагам едни 500 лева за отопление, поддръжка на двора, почистване, ток, вода, интернет и пр.
4) За храна - 3 пъти седмично вечеря навън за двама души (70 лева x 12 дни = 840 лева), обяд навън през работно време (20 дни по 6 лева по двама души = 240 лева, останалото готвене вкъщи и само качествени храни - още 500 лева. Тези 12 излизания с два билета за кино, опера, театър - общо 240 лева. Общо всичко 1800 лева.
5) Дрехи - тук нещата са много индивидуални. С 5-6 качествени костюма и обувки се изкарва дълго при добра поддръжка. Слагам едни 200 лева месечно, по 100 на човек.
6) Екскурзии - 1 далечна почивка годишно (напр. Тайланд, Доминиканска република) 4000 лева и 2 кратки в България 2000 лева. Средно на месец 500 лева.
7) Поне едни 1000 лева месечно трябва да се пестят или да се харчат за допълнителен лукс, според индивидуалните предпочитания.

Общо: 8000 лева. Това за двама души на добри позиции (напр. мениджъри или опитни ИТ специалисти) е постижим стандарт на живот. 4000 Евро са си две средни Европейски заплати и не е никаква баснословна сума.

Живеейки в апартамент където и да било в София автоматично означава, че стандартът ви е нисък. Има хора, които са наследили къщата или е вече изплатена - при тях такъв стандарт може да се финансира и с 2 заплати от по 3000 лева.

4.   За добър стандарт толкова, колкото взимате са доста добре. Винаги може и повече :) Успех!

5.   4к общо е добре.
Всичко нагоре е почти прекрасно.
Надолу малко се започва с гърча.

Братан.

6.   На автора гледната точка в случая е малко изкривена, тъй като не живее сам. За сам човек в София според мен лично 2000 трябва да е минимума да се чувства ок. 1700 е мн добър доход, но за Пловдив. За София по-скоро 2500. Разликата не е само в наемите. Реалността обаче е такава, че последните 1-2 години в София трудовия пазар се влошава значително. Като гледам за квалифициран труд рядко се дават над 1400 чисто. И пак казвам ти с приятелката ти можете да живеете добре, защото имате двамата заедно общо един доста добър доход, но по отделно ще е мъка.

7.   Повдигам темата, защото е интересна.
За всеки е относително колко пари са нужни.
За моето тричленно семейство стигат 5000.00 лева. Ще сме много добре. В София сме. На 30 години почти. С едно дете.
В собствено жилище сме и имаме още едно под наем и магазин.
Поддържаме една кола.
Къща не бихме си купили.
Имаме кредит от 400.00 лева. Скоро ще то погасим предсрочно. Иначе е за още 4 години.
Спестявания за 6 месеца живот.
От наемите взимаме 900 лева
Заплатата на ММ е 1200.00 лева. Понякога има бонуси.
В момента съм втора година майчинство - 650 лева.
От допълнителната ми работа печеля - 300.00 лева
Преди майчинството заплата 1300-1800 зависи от бонусите.

8.   Ние с мъжа ми взимаме малко над 1000 на човек, имаме и две деца, но не сме в София. Взимали сме и по-малко, но всичко поскъпна много...