Споделена история от Други

Само беди ми се случват с колата
Здравейте! Ще карам по същество: Миналата година към края най-после сбъднах една от най-големите си мечти - да си купя кола с лични мои изкарани пари. И след множество обиколки и търсене из сайтовете намерих точно това което ми трябва. Колата беше във Варна, видях я и я харесах. Беше старичка на около 20г, но кой може да си позволи скъпа и чисто нова първа кола в днешно време. Имаше козметични забележки, малко смачкано, но нищо което да не може да се поправи с малко труд и свободно време. Най- важното, че беше здрава откъм двигател и консумативи, бензин е. Купих я и я докарах в моя град. Оправих документите по прехвърлянето в КАТ и вече бях на седмото небе от щастие. И тогава започна да не ми върви... Още веднага ме спраха катаджии за проверка. Е, всичко беше изрядно така че ме пуснаха. Важно е да спомена, че съм нов шофьор, имам книжка от две години, но не карам. Взех си колата да се науча да карам безопасно и смело, без притеснения. Първото, което направих е да си сложа радио в колата, старото не работеще. Купих си чисто нов Пайнер от магазина и го поставих в колата, но тя нямаше евробукси и няколко дни споявах и разпоявах жици и кабели. След седмица радиото работеше супер, но падна първият и доста обилен сняг. Аз като нов шофьор не се наех да я карам из преспите, за това я оставих до блока. Стоя три денонощия и след като се разтопи снега отивам аз с трепет да покарам. Да, но акумулатора паднал. До такава степен, че да не можа да запали изобщо! Беше неделя и трябваше да изчакам още един ден да дойде баща ми и с негов колега да разберат дали акумулатора е проблема или нещо по-сериозно. Не, оказа се че акумулатора е проблема. Взех зарядно и го заредих за още едно денонощие. После карах с него около седмица, две до следващата поледица. Колата стоя още две три денонощия и пак не запали. Ядосах се и на следващия ден направо за нов акумулатор. Сложих го и щастливо продължих да се уча да карам. Важно е да уточня, че като пълен новак карах само вечер, когато трафика се изчистише и беше спокойно. Е, радостта ми не продължи дълго - излязох една вечер уж градско, уж свикнал да карам по-отрано, но пълен куцуз на едно крастовище спирам на пешеходна да пропусна пешеходец и една 19 годишна ме насмете отзад. Не могла да спре. Написаха и акт, съставихме двустранен протокол, но първата ми кола вече блъсната - сгънат багажник, счупен стоп, огъната броня. Хайде после по застрахователи, автомонтьори, морги, сайтове да си търся части. Майсторите които намерих бяха изключително некадърни - изпраиха ми бронята и я хванаха с болчета, да гайки обикновени, виждат се дори, китосаха там където имаше нужда и сложиха багажник който не пасна и стои накриво. Нали знаете - блъсната кола си остава блъсна, а аз толкова гледах да не е блъсната когато я купувах. И какво само някаква тъпа шофьорка да ме насмете... Чаках половин месец да ми се оправи колата и след това да се стопли малко времето че да боядисам бронята. Е денят настъпи, боядисах я, изчистих я и тъкмо вече мръкна и викам да я прибера и пак не пали!? С новия акумулатор!!! Видях се в чудо, пак баща ми, пак разменяме акумулатори от неговата кола в моята и пак зареждам. Този път отидох да ми измерят оттечка дали има, защото алтернатора работи отлично, два пъти го мериха даже. Намериха оттечка, уж я оправиха, но аз виждах как фаровете ми започват да отслабват. Ядосах се изкарах радиото и го продадох на безценица. На негово място си купих едно по старо сони и проблемите с акумулатора спряха. Да, но с колата изобщо не ми върви. Една вечер отидох на разходка извън града. Пътят виеше из една гора баир нагоре. Беше все още зима, но уж беше меко времето. Там горе заваля сняг но го топеше не го трупаше. Докато изведнъж снеговалежът спря и задуха вятър. За секунди се заледи. Бях спрял на един наклон нагоре, павиран. И както вече се досещате не можах да тръгна. Колата се хлъзга като шейна, буквално не може да излезе. Аз съм новак и дума не можеше да става да я изкарам. Започнах да търся помощ от спрелите по нагоре коли. Едни ме разкараха веднага, не им се помогаше на изпаднал в беда човек. Важно е да спомена, че по павирания път дори и пеша не можеше да се ходи, направо се хлъзгаш и падаш на мига. Накрая вече след полунощ едно момче с хонда ниска ми влезе в положението и се обади на негови познати да дойдат с един голям джип да ме издърпат. Ето че имало и добри хора. Джипа беше 4х4, но пак се хлъзгаше брутално, криво ляво ме издърпаха. Благодарих им на момчетата, стиснах им ръката и потеглих. Те естествено опитни шофьори бързо бързо изчезнаха по наклона. Аз карах много бавно, сигурно и двайсет нямаше на втора предавка. Тъкмо се успокоих че почти го слязох и на един от най-острите завои колата не спря!!! Продължи да се хлъзга и да се върти. Уплаших се много, пуснах всички педали и скочих на спирачката, готов да дръпна ръчна или да скоча от колата и да се опитам да я спра (тъпо, знам). Колата продължи да се хлъзга плавно към пропаста и спря като по чудо. Сърцето ми щеше да изкочи направо. Ако не беше спряла като нищо щях да се обърна в канафката!!! Потеглих отново, молейки се на всички богове да сляза невредим с колата. И да слязох!!! Но това си беше хем куцуз, хем малко късмет защото изходът можеше да бъде и много по-лош. След това пролетта имах много лоши приключения на същото това място, след като на два пъти пада непрогледна и гъста мъгла и буквално трябваше да карам като мравка. Следващите куцузи с колата бяха на два пъти отнемане на предимството ми и на косъм разминаване от катастрофа и наскоро пукнах новата си лятна гума. Бях си купил 4 чифта чисто нови гуми и ПРАС преди няколко седмици закачих задната си гума отстрани на един висок бордюр, докато се опитвах да завия по 90 градусов супер остър завой. Чисто нова гума отиде на боклука за секунди, но заеби това. Валеше порой и точно тогава мокър до кости трябваше да слагам резервна гума, която беше по-висока от останалите и куцаше бруално. Вече малко ме е страх какво ли ще е следващото премеждие с тази кола. Не знам какво да и окача. Кръст ли, червен конец ли някакъв талисман ли?

Не се занимавам с тези неща, но направо виждам как с нея не ми върви. Страх ме е да изляза дори на по-дълго пътуване, да не би да стане нещо по-лошо от това. Знам, че историята стана твърде дълга, може би мнозина не са я дочели до края и меко казано е откачена, но искам да запазя здравето си и целостта на колата си, но на нея хич не и върви. Или на мен с нея, нямам на представа, отворен съм за всякакви мнения и моля ви без подигравки, още се водя новак, нямам и година зад волана все пак... ;)

Коментари

1.   Мен ми беше интересно да ти прочета историята до край, по принцип не чета дълги фермани, обаче твоята ме грабна. Нищо сериозно не видях до момента, напълно нормални неща си преживял. Съвета ми е да не се качваш на високо и стръмно докато не натрупаш по-сериозен опит. Останалото са си нормални приключения за 20 годишна таратайка. Лошо е да те ударят, когато не си виновен, обаче и това го има. Мен ми смляха почти чисто нова кола, на 50 хил км беше и 5 години тогава, въпреки всичко реших да я оправя като ремонта ми излезе двойно по-скъп от застраховката. Но после минаха доста години и ми служи вярно. Така, че продължавай смело и не се отказвай. Ще натрупаш опит и няма да се шашкаш от всяка по-дребна ситуация или проблем.

2.   Не знам дали проблема е в конкретния автомобил, но по скоро е в шофьора му. Зимно време си е предизвикателство и за най-опитните шофьори. В интернет има достатъчно информация, как да се шофира зимата - без резки движения на волана, без рязко натискане на спирачка, без изключване от скорост. Правилото е да се спира на скорост с отнемане на газта и връщане на по ниска предавка. На лед е най-опасно! Трябва да си с много хубави чисто нови зимни гуми!!! Аз активен шофьор от 6 години и също съм имал някой премеждия - спукани гуми, но не от бордюри, а по скоро от пирони и винтове разпилени по пътя от недоброжелатели. В същото време от 4 години карам и мотор. На пътя трябва да си много внимателен, не само с твоето поведение на пътя, но и какво правят другите участници в движението. Ако някой ти е съмнителен със своето управление - по добре да намалиш или ако трябва ти да го пропуснеш, въпреки че си с предимство, пред алтернативата да те отнесат на някое кръстовище!!!

П.С. - А колата я продавай вече и си вземи нещо по-читаво. За акумулатора, още като прочетох че е паднал след 2 дена, веднага е трябвало да провериш за оттечка някъде - много често е точно от радиото.

М.32г.

3.   Купи си нова кола на лизинг. С тези 20 годишни коли хората само се набутват.

4.   Когато колата е на около 20 години е нормално да се появяват всички тези проблеми и ремонти. Общо взето като теглиш чертата с ремонтите си дал доста повече, т.е. можеше по- убава кола да си купиш.
Другото е просто случайност. Броните ги лепят доста успешно в Сф, те са доста скъпи, но ако е била толкова зле са щяли да я сменят с друга.
Ако вярваш, че колата е с лоша енергия я продай. Аз имах едни сребърни обеци супер красиви ама като ги сложех все нещо неприятно ми се случваше и накрая се ядосах и ги продадох в ибей за 2евро само и само да ги разкарам, дори се смях, че и като се оттървах от тяххпак проблеми. Жената която ги купи ми написа отрицателен коментар (единствения ми за 10 години ползване на сайта), защото съм обявила доставка 2,40, а на плика стои 1,80 хаха.
Така че според мен има просто някои вещи, които е по-добре да разкара човек.

5.   Herzlich Willkommen in der Realität!!!
Или по нашенски - трай баба за убост! Като ти е толкова важно да имаш кола, ще търпиш, няма как. Всички са минали през това.

Тези парички, изкарани с пот, да ги беше вложил в нещо разумно, цена нямаше да имаш!!! А то - поредната трошка. Впрочем пак добре, че е трошка. Един мой познат си купи баварска кола за 80 бона и някакъв кретен без гражданска го натресе отзад. Върви го съди после, оня няма пукнат лев. Това е Булгаристан, свиквай.

6.   Приятел, това са съвсем нормални случки, с които повечето хора са се сблъсквали! Направо са си смешни и дребни работи, не знам защо толкова си трепнал. Аз като теб също си взех кола за да се уча да карам. И мен са ме блъскали отзад и са ми одирали колата 2 пъти докато е паркирана, един път и аз направих катастрофа и то сериозна, но я оправих колата и си я карам над 3 години вече. Явно поне аз попадам на читави майстори, защото освен по боята ако се вгледаш, колата не личи да е удряна, а е сменено всичко отпред. Важното е ние да сме живи и здрави, ламарини се правят! Повярвай ми от опит го казвам!

7.   Ха-ха, ами новак си, затова. С кола не е като без кола - има си предисмтва, но и много проблеми, които могат да възникнат...

Това е все едно да напишеш: "Хванах си момиче, ама тя се оказа девствена. Тъкмо да стане работата, тъкмо се бях наточил и... мензис!
Мина мензиса, сложих презерватив, но той се скъса!" И т.н. и т.н. :)
"И!... Накрая ми взе колата и ме заряза..."

8.   Малеее, брат, а аз си мислех, че не ме бива за шофьор...
Карам от 2 години, вече няколко пъти ми се налага ужаса да карам по магистралата и умирам от страх. Карам всеки ден и не бих тръгнала из гори и паланки, та какво ще да e...
Не колата е виновна, а ти.
Първа грешка - радиото. Въобще да обяснявам ли...
Второ.., трябва ли да коментирам способностите ти като шофьор, за да тръгнеш по разни пътища, по време на зима, за които се знае, че са трудни за преодоляване за опитен шофьор, йамо ли за неспособен...?
Да дърпаш ръчна спирачка при лед...? Извинявам се, но ти идиот ли си? Да слизаш в движение да я спираш... Това пък не знам смешно ли е или плачевно. Имаш късмет, че не си се утрепал. Виж какво става по пътищата, изпотрепахме се българите. Масово се кара от некадърници.
Били му отнели предимството - всеки ден някой наглец ми отнема предимство... Внимавай, гледай, не блей, зарежи това радио, а обръщай внимание на обстановката. Първата работа не ти е радиото, а състоянието на колата. Филтри, ремъци и бла бла..
Жена съм и си знам възможностите. Карам с ограниченията, дясна лента, не изпреварвам, кютам и не преча на движението. И пак.., не се знае на пътя. Пълно е с нещастници. Аз возя и децата си в колата, така че гледам да внимавам и бера страх всеки път когато се налага да карам на дълъг път.
Първо правило при всеки шофьор е да има обективна преценка за възможностите си и да не ги надценява.
За твоите несгоди си виновен ти, не колата. Колата е машина, тя се управлява от човек, а човекът който управлява твоята кола си ти. Научи се да я владееш, да я чуваш какво ти говори, да наблюдаваш обстановката по пътя. Тогава тръгвай по опасни пътища.
Жена 34 г.

9.   Има хиляди теми за ,,евтина и надеждна кола за 1000 лв,, . Нека въпросните автори прочетат как се кара надеждна кола за 1000 лв. Иначе и аз съм минал през това, човек се учи от грешките си и с опита. Ще разбереш как се кара, как се поддържа, как се избира кола и най-важното че колата не е само удобство, а и нерви и пари. Но всичко с времето си. С първите 1-2 коли често е така.

10.   Ти нещо друго, освен проблеми, от 20-годишна таратайка очаквал ли си? Като добавим това, че си неопитен шофьор, нормално е да ти се случват такива неща. Всеки нов шофьор е имал такива и дори много по-сериозни произшествия. Аз като взех книжка, брат ми ми каза: "Вземи си една Голф 2 за 500 лв. да се блъскаш и да се учиш". Моето виждане въобще не съвпада с този манталитет, а най-важна е сигурността на пътя. Затова има толкова катастрофи с млади хора, защото всяко новоизлюпено шофьорче с опасна бричка е тръгнал да се "учи". Ако ти е толкова важно да караш преди да си спестил достатъчно пари за нормална кола, то по-добре си вземи на изплащане или на лизинг. Лизинг (поне в Германия) означава, че притежаваш колата само за периода на лизинга, тоест под наем. Например взимаш я на лизинг за 3 години и после я връщаш и взимаш друга кола пак на лизинг. Това за мен е най-дорият вариант, ако караш много. И да не мислиш, че някоя жена с кеф ще се качи в такава стара и опасна кола? Преди не ме интересуваше каква кола карат мъжете, с които съм, но след няколко случаи колата да ни остави на пътя (дори в чужбина), вече и този аспект е важен. Не е нужно да караш супер скъпа кола, но ако можеш да си позволиш само ковчег на колела, то по-добре да се возиш с градския.

11.   Такъв е живота. Един мой роднина от още по-бедна страна от нас с мита за внос на коли се набута с 20 годишен Голф, вложи сума ти пари в него, ремонтира го сам (той е механик), отстранява му хиляда повреди, килимчета му сложи да го пазят от влагата, но накрая разбра, че не си струва и тъкмо беше решил да го продаде и да си търси друга кола. Вчера е излязъл някакъв ураган за 5 минути, вдигнал е покрива на съседите и е го натресъл в колата му. Той няма каско и никой няма да му плати нищо. Колата е на кайма.
Има и по-тежки истории. Преди няколко години наводненията във Варна отнесоха къщите на хора, които са ги строили цял живот. На други сама общината им ги събори. Ако не искаш да търпиш загуби, най-добре не предприемай абсолютно нищо.

12.   Изчетох ти фермана, и всички коментари. Това "близинг" което прочетох на няколко пъти не е за теб. Мятат ни по върбаците с нови коли за малко пари и "вълкът сит, и агнето цяло"! Месечна вноска от 299.99 лв. А таксите? А колко години ще трябва да плащаш? Закъснееш ли с вноската; санкция! До като трае "близането", тази кола задължително има "гаранция" най- малко 5 години. Задължително ГО. Задължителна става и застраховката "пълно автокаско. Данакът ти няма да е кой знае колко по малък. И като дръпнеш чертата , ти бягат едни 500-600 лв. само за колата без да броим гориво, гуми, масло и обслужване. Понеже е в гаранция, се обслужва от оторизиран сервиз. Двигателя събира средно около 5 литра масло. Ако отидеш и си купиш една туба от 5 литра масло/например MOTUL - 10 w40/ ще го платиш 60 лв. Но в "оторизирания сервиз" ще ти го налеят за 200лв. Без да включват труд. Стига съм изнасял уроци по математика и онождане. Приятелю! На 39 съм и от 13 годишен започнах да карам. На 17 вече имах професионална книжка и чаках само да направя години за да я взема. Инструкторите се чувстваха спокойни с мен докато шофирам. Бях доста сигурен зад волана. Но тогава все още не беше се напълнило с вносните коли от чужденеция. Беше доста по спокойно. Та като млад шофьор зад волана се почна едно търсене от дядо ми. От баща ми. Имах двама приятеля които постоянно сменяха или продаваха коли. Докато в единия от тях не попадна едно тунинговано БМВ пета серия от старичките, но с 200 коня под капака. От където минеше, всеки зяпваше. Стана така, че аз трябваше да карам до едно заведение . От кола с 26 коня и 600 кубика моторче / трабант чисто нов на 2 000 км./ се качих на кола с 200 коня и 2 800 кубика мотор. Много сигурен и увере, посред бял ден, по главна улица показвах на пистов мотор, че не може да ми се пъне. Карах с над 160 в града. Опитах да спра или да намаля понеже един дядо не можеше да пресече по бързо. Никакъв шанс за спиране! Опитах с мотора и леко със спирачките, едвам успях. И 500 метра по напред, кръгово. Момента в който видях москвича да потегля пред мен, се обърнах на ляво да видя кога да вляза и аз в кръстовището. Сонственика на бмв-то от адреналина, започна да ми дава мозък как да взема кръговото на дрифт. И в този момент в който гумите пламнаха от въртене, залепнах за волана. Москвича решил да спре вътре в кръговото за да пропусне друг. А аз гледам в ляво. Капак, броня, решетка на бмв-то, а москвича стоп, броня и пречупени калници. Размина ми се със стоп и броня. А бмв-то , малко чукане, поялник и боя. Въртял съм се и на таван с трабито. Един полски фиат ми сече пътя и още една щета. Купих си след някоя и друга година и голф 2-ка. Радост като тебе. Пазя! И в същото кръгово една буля спря в багажника ми с поло. Колата ми беше сгъната чак багажника не можах да отворя, а на полото едно парче кит беше паднал от лайсничката под фара. Карал съм една година такси. Мисля беше 2000-та. Там няма , ама не мога. И то с бмв. Само че беше 318. Бордюр в багажника и като няма работа по нощите, обикалям града и преспите през зимата. Бмв не е за млад шофьор и за сняг. Нарочно съм се въртял по кръстовищата за да свикна с него. Но това не беше работа и напуснах. В казармата една година също бях шофьор. Всеки ден въртях по 160 км. И за това вярвам на старите шофьори. -"Шофьор се става след 3-4 катастрофи и милион километри". От 14 години си карам аудито което е произведено през 87 година. Подържам си го и се пазя от околните. Този модел ако го смачкат и после изчукат, му пада покритието на ламарината и гние. За това си отварям доста очите. Да чукна на дърво, от 16-17 години не са ме удряли. Иначе с гумите и неволите е така. Следващ път като слагаш SD, си преведи дословно схемата на свързване. Имаш 3 / 12/. Единият е захранване. Вторият е памет. И третия е статична антена. Паметта се свързва на постоянен плюс, а захранването се взима от контактния ключ. Когато извадиш ключа, да спре и радиото. Една флашка да свети цяла нощ, и си до там с новия акомулатор. Не ти знам марката на возилото и до колко си запознат с обслужването. На нова и не позната кола, винаги се сменят масла, филтри и ремъци. Ако скъса ангренажен ремък, ще ти стане лошо. Този ремък се сменя на 60 000 км. А маслото е добре да го сменяш около 9-10 000км. Да не пишеш после, че колата ти е омагьосана. Почти всеки е минал по тези неволи. Важното е да внимаваш.

13.   Същата история като моята, но на мен нашите ми купиха колата. С такова желание я купихме да я карам. След месец и половина си взех книжката и още на същия ден вечерта отидох в града с приятели да се возим. За беда след седмица турбото отказа. 600лв за ремонт - средна част на турбината чистене на ЕГР клапана, защото много ама много пушеше и продължава да пуши незнайно защо мирише и на суров дизел и един въздуховод. Щастлива след ремонта си взимам колата уж беше изчистила и един маркуч от турбото се извади. Едва го закрепихме отивам в града да го оправят след 2 часа решавам да си ходя и изведнъж колата започна да мени оборотите- от 800 до 1200 и пушеше черно на място.. веднага звъннах на моя познат и му казах за какво става дума, а той ми каза ако мога да отида,за са провери. Изгасна ми 20 пъти докато отидох, защото си менеше оборотите постоянно. Толкова се бях ядосала, че сменявах скоростите в 3000- 3500 оборота. След това пържене ми светна чека( много пъти светва и изгасва незнайно защо). Докато отидох спря да прекъсва. Рестартирахме компютъра прекъсването се оправи обаче вече 3 дни колата не спира да кашля черно. Върви си стабилно, но това пушене ме убива. За такава малка таратайка разход 7 градско е просто отвратително. Също така и като е около 2000 оборота издава странен звук леко се отнема мощността и после се изстрелва. Вече не знам какво да правя. С такова желание ми купиха колата, а то всеки ден излиза нещо ново и ново.
Знай го от мен. Това е купчина ламарини. И точно вечер е по лошо да караш. Аз имам книжка от 1 месец вече и мога да кажа, че не се ли качиш да караш веднага няма да се научиш. Ходя на всякъде и изобщо не ми пука. За момиче карам доста добре, даже и от момчетата. Трупай опит и да не те е страх. Давай яко газ пък каквото стане стане, стига да не е нещо с теб. На колата майната и,ще я оправиш ако стане нещо.

14.   Пич, това все едно аз съм го писал.
Преди 5-6 години като начинаещ шофьор (тогава бях на 22години) чичо ми подари неговата стара Голф 2-ка, която беше на повече и от моите години. Колата ако не се лъжа беше 89-та.
Собственият ми чичо няма да ме измами, беше пооправил колата, беше видял всичко и тн. Но каквото и да си говорим, старата кола си е стара кола.
Като добавим и това, че и аз бях начинаещ шофьор, всичко описано от теб се случи и на мен.
И аз имах едно ПТП, което беше по- тежко. Ходихме при майстори и тн. но в един момент като видиш, че наливаш пари а нищо не става, просто се отказваш и търсиш нова кола.
Не си коцуз, а просто си начинаещ шофьор без опит със стара кола. Тези неща описани от теб можеби са се случвали на всеки втори българин.
По едно време един мой роднина, профи шофьор с 20г. стаж се занимаваше с Голфа, и пак си късаше нервите. Просто колкото и добър и обигран шофьор да си, караш ли таралясник ще имаш главоболия.

15.   Благодаря на всички коментирали! Да, нов съм, млад съм и се спичам от най-малкото, именно защото не искам да бъда поредният малдок утрепал се на пътя или по-лошо- утрепал някой друг. Прави сте, това с радиото беше глупаво, освен това пропуснах да кажа, че от магазина са ми пробутали менте, което работи на 16волта, а и не беше свързан към ключа. Аз съм си виновен изцяло. Колата няма да я продам, както ме съветвате тук. Тя ми трябва, да се науча а в псоелдстиве и да работя с нея. Не е нито БМВ с турбо, нито силно разпространено Голфче. Става въпрос за обикновена Хонда Сивик от 98. Защо да я продам както ме съветват по горе? Колата си работи отлично, тих двигател, харчи сравнително малко, не гори масло, няма течове, а освен това е под 200 хил км. Разбира се, като всяка кола на годинки има нужда от поддръжка - смених и маншоните, единия се беше скъсал, смених гърнето, маслото и филтрите също. Това е обикновена грижа и не ми е в тежест. И да, колата струва доста по-малко от 1000 лв. но горе долу толкова ми излезе със стягането и подръжката. Пукането на гумите беше извънреден разход, както и катастрофата, който явно трябва да се придвижда занапред. Благодаря на всички, които споделихте опита си, успокоих се и видях че явно всеки се учи така. Ангренажния е сменен от предния собственик преди 6 000км. Съединителя също май е пипан. Единственото е че и на мен ми вдига обороти, както беше споменато тук но не гасне само се изсилва над 2000 оборота. Оправих проблема като почистих дроселова клапа и стъпков мотор. Имаше малко масло и сега мърка като котенце без да плават оборотите ;)

Не съм си взел колата за да свалям мацки или да се тежкаря, както беше споменато по горе. Те жените дето не се качвали на таралясници знаем какво искат от мъжете и защо се качват само в скъпите им коли ;) Е, ако можех да си позволя лизинг едва ли щях да пиша тук и да се оплаквам от най-дребните проблеми, нали така. До предлагащите ми лизинг, аз съм студент и успоредно с това работя. Заплатата ми е разпределена помежду такси и оцеляване. Само и лизинг ми липсва, а един приятел много добре е обяснил уловката с колите на лизинг, което аз абсурд да си позволя. То ако всички можехме да си взимаме нови коли, нямаше да има толкова таралясници навсякъде по улиците. И да аз съм поредният, но държавата си е виновна, защото новите коли са със скъпа поддръжка, а улиците ни са като след бомбандировка. Защо да си купувам чистак бърсак ново возило, като ще се натроши по калдаръместите ни улици за които само плащаме, но продължаваме да си трошим колите и да си траем!?
Благодаря още веднъж за споделените перипетии и продължавам да си карам таралясника с желание и да си пожелая здрави нерви и повече непукизъм занапред.

16.   Млад шофьор не е хубаво да кара през нощта, да не говорим за зимна обстановка с опасни пътища

17.   МПС-то си е скъпа отговорност, не разбирам ентусиазма на каращите. Освен началната цена на колата, плащаш подмяна на части, застраховка, годишен данък, годишен преглед, гориво, може би винетка, както и всякакви повреди по пътя. И това ако няма злополуки, както при тебе. Още по-добре, колата ти спада по стойност с всяка година.

Предпочитам тези пари да седят в банката, отколкото да ги давам в гаража или бензиностанцията.

18.   До номер 13 със съвета си да дава яко газ и това е да не се бои от нищо. Недей да се силиш толкова и не давай акъл на другите да се силят, защото на 22 Август 2016 се разминах на косъм от смъртта с приятелката ми. Напиши челна катастрофа микробус се вряза в автобус и виж какво беше. Отново заради превишена и несъобразена скорост буса излетя във въздуха и се вряза в рейса и дори влезна наполовина вътре. Това ме травмира за цял живот и дори 3 години по-късно още ми преминават ледени тръпки по тялото. Тогава в този злополучен ден умря човек пред очите ми, а друг може би стана инвалид. Имаше кръв, стъкла, деца ревяха, хора пищяха, а аз с треперещи ръце от шока и адреналина, със силно ускорен пулс набрах пръв 112 и едвам успях да обясня какво се е случило преди секунди. Нямате си напредстава каква гробна тишина настъпи в този момент. Набивам рязко спирачките, пускам аварийни, изскачам от колата и веднага спирам задаващите се от баира коли и, когато един баровец със скъпа кола ме изгледа злобно и ми вика „К'во бе” аз му казах, че е касапница и да спре веднага. Тежко ми беше да видя стичащата се кръв от затиснатия шофьор на микробуса, който умря по-късно. Тежко ми беше да съм сред смъртта и ужаса горе сред горите, пропастите и деретата. 3 нощи трудно заспивах след това, защото всичко се разиграваше пред очите ми отново и отново, особено нощем, когато приятелката ми заспиваше и аз оставах сам в тишината и тъмнината. Осъзнах, че тогава се отървахме на косъм, защото аз бях колата пред автобуса, който постоянно ме ръчкаше отзад да давам газ, но аз с повече от 70 км не можех понеже бях 1. 4 двигател на газ, 60 коня, натоварена кола и изкачвахме баири. Секунда, две по-рано, ако беше буса щеше да нацели нас, а нас щеше да ни тресне рейса отзад, който ме натискаше постоянно. Щеше да стане сандвич. За. капак имах пълна бутилка 30 литра газ, беше зверска жега и щеше да се взривим брутално а на 20 см от пътя до нас огромна пропаст... Преди 6 дни в София пък 1 секунда ме делеше от смъртта ми. Кола мина на червен светофар с 100-120, а аз бях първа кола тръгнала на зелено. Спаси ме бързата ми реакция и това, че скочих на педала на спирачките, предницата поднесе и се разминахме на 10 см една от друга колите. Аз бях с една кола калинка и точно секунда по-късно щях да бъда странично пометен и обърнат десетки пъти по таван с лекия бръмбар, който карам. Имах и 20 кг бензин и щях да стана на факла. Така, че моля ви гледайте как карате и спазвайте дистанция и съобразявайте скоростта, защото вече треперя и изтръпвам от ужас. Имам и още истории, но е дълго

19.   Доста премеждия си имал нещо като мен преди година, 2012 купих кола щаслив макар че беше на 12 години (сега на 19) и нямаше забележки. Сложих газов инжекцион и без проблеми, само по някоя крушка сменях и за консумативи. Да но 2018 реши да прави бели - не искаше да пали -> нов стартер и алтернатор, както и акумулатор, след това ново 20 -> почна да прегрява, добре че навреме смениха радиатора (това по моя вина). После спукана гума изобщо само проблеми, след това пак проблеми с паленето на студено -> бобина, кабели и свещи. Дано вече да нямаш проблеми с колата но нормално е да се троши по нещо. Успех