Споделена история от Други

Как се доказва/опровергава ромски произход
Въпросът е сериозен. Поради смесица от морални и правни въпроси, е необходимо доказателство за изключване на наследственост от ромски корени. Генетичен тест или какво. Моля за смислени коментари.

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Не виждам какъв е смисъла - ако си мургав и приличаш на циганин, вероятно си циганин, просто генетика, а и да докажеш, че не си, а изглеждаш като такъв, то какво - ще ходиш с теста, закачен на челото ти цял живот ли. Знам само, че човек не избира какъв да се ражда и кои да са му родителите. Единственото, което можеш да направиш, е да се приемеш такъв, какъвто си.

2.   На практика казусът е неразрешим. Има ДНК тест доказващ майчинство и бащинство, но да се докаже, че няма ромска кръв? Как? Знам, че на ромите венците синеят и ако са светли може да се познаят по това - но съд и пр. На твое място ще се посъветвам със специалист по генетика.

3.   Myheritage .com, поръчваш тест, около 80 $ е. Ако имаш циганска кръв ще излезне south asia.

4.   Има тестове на амгенлаб. Точно за съд се използват
https://www.amgenlab.com/bg/dnk-testove-za-poteklo/dokazvane-na-poteklo-po-haplogrupi-unikalen-test-ancestry-by-dna/?gclid=Cj0KCQjwjrvpBRC0ARIsAFrFuV_g5Eaa3IOefx10usJifmYZqd0ZnY_9bwSuXZmlwuq9BF-h6Vrri_AaAqhoEALw_wcB

5.   1 Имам братовчеди, които са черни на въглени, но дори не можеш да си помислиш, че са цигани, просто чертите им не са такива. А други две момичета не са чак толкова черни, но човек веднага разбира, че имат ромски ген. То е грамадния орлов и широк нос, то са синьо-зелени устни, леко щръкнали уши, много силно изразени скули... Много черти веднага издават имат ли "ромска кръв", дори и да са бели. Виждала съм и руса, бяла циганка с пъстри очи, еми пак разбираш на секундата, че е циганка.

6.   До автора,

Идентичността и културата се различават от гените. Виж американците например - смесшца са от какви ли не групи със идентичност 'американци'. Ромите във UK, пътешественици или джипсита както ги наричат, също са бели. Това е защото са омешени с местните. Това които ги прави роми е идентичността им оплитаща се със културата им, битието и нравите им. Местните джипсита там не говорят свой език а английски. Всички роми по света следват определени културни характеристики или битие, което им дава тази идентичност. Във България ромите имат свой език, както следват и типичните си ромски традиционни или културни норми. Тези джипсита във България до голяма степен са мургави. Това важи обаче и за много българи. Има роми които са и доста бели. Това е защото много от жените се включват във проституция и сексуални взаимоотношения по пътищата със шофьори, избягвайки предпазни средства. Всъщност ромите са многодетни именно поради куп причини - продукт на ниско образование. Генетшчно чисти българи дъщо няма, както и генетично чисти гърци, французи, немци. Културата, езика и идентичностите са променливи.

Ancestry DNA Test в днешно време бива доста популярен, но той показва разнообразието от геноми които биват популярни и из други региони по света. Реално чистокръвни хора няма и всеки човек има все нещо от някъде другаде.

Давайте минуси сега но това е наука.

7.   От 6 до автора.

В допълниние, това да има човек мургава кожа не е нещо лошо. Вида на човека не е критерий че няма да попаднеш на задник колкото и бял да му е.

8.   Прави се ДНК анализ. Циганите имат съвсем различен профил от българите и от турците, да речем. Нещата са толкова прецизни, че с голема точност може дори да се твърди от кой род/клан/каста са и в коя част на България се въдят съответните...

9.   2, Иобщо не си прав/а - прави се профил от 14 до 19 генетични маркера, които толкова точно показват какъв си и от къде си, че може свят да ти се завие...

10.   До коментар 1

Мнението ти е плоско. Свидетел съм, как българи са по-мургави или цигани са направо бели. Авторът може би точно това има предвид.

Аз също съм мислил по въпроса и бих желал да направя за себе си.

11.   Да, ама етносите не са математика. Има много фактори, културен, социален... ДНК-то ни толкова се е омесило, никой човек на този свят не съществува в изцяло чистите граници само на един етнос. Не забравяй и че казусът ти е "неморален" и неетичен, ако приемем, че искаш да изключиш наличието на определени гени в даден човек и погледнеш на желанието си през призмата на нормалните свестни хора.

12.   ДНК тестове??? Хората, които правят пари от глупостта на хората винаги са ме впечатлявали, но тук вече се касае за измама, защото претендират за научност. Врачките казват - или ми вярваш, или не - ти си решаваш, но тези фирми за ДНК тестове са престъпни групи с измамници, които "гарантират" неясно с какво. Така че са за затвора.

Ако се интересуваш за себе си, направи си проучване на родословното дърво, като ще внимаваш за осиновяванията през комунизма, когато въвеждат практиката да се осиновяват циганета и да се крие за това. Ще питаш баби и дядовци, ще отидеш на село, ще питаш комшиите и т.н.

13.   11 и особено 12, честно - не допусках, че може да има толкова невежи хора в областта... То не е само до генетичните маркери, а до съотношенията, комбинациите и ПРОПОРЦИИТЕ между тях. Етносът си личи като стой та гледай! Колкото и да ни е "омесена" кръвта, може много прецизно да се определи откъде и как е омесена.
Генетиката Е ТОЧНО математика! И по-точно е математика плюс теория на вероятностите и статистика. Ако имаш определен ген, той в децата ти ще е проявен с вероятност 1/2, а във внуците ти - с 1/4. Така че може да се каже достатъчно точно колко поколения назад е станало "смесването", ако наистина е имало такова.

Сигурно по билология в 10-11 клас сте бягали от час да пафкате цигари в кенефа, или сте цомбели женки някъде, но не и да слушате и да си учите уроците. А нещата са наистина елементарни!

И ако смятате, че лабораториите за ДНК тестове са шарлатани, ами направете си профил в 2, че и в 3 ако щете, и сравнете резултатите! Гарантирам ви, че няма да има разлика в маркерите по-голяма от 0,01 ! Това на 19-та степен ви дава общата грешка на изследването, или нещо си на степен минус 38-а! Това е все едно да сравниш теглото на една прашнка с теглото на Слънчевата система! Ми мислете малко с тези глави, недейте да ги използвате само да ви държат шапките!
КОГАТО ФАКТИТЕ ГОВОРЯТ И БОГОВЕТЕ МЪЛЧАТ!!!

14.   Най лесно е да си видиш кръвната група. Почти всички "братя роми" са с Б.
Това естествено не означава че всички с Б са цигани. А пък и Циганин не е толкова до генетична принадлежност колкото до състояние на духа.