Споделена история от Други

Чувствам се виновен
Здравейте. Когато бях 5 клас, стана нещо, което и до днес ме мъчи. В момента съм 9 клас. В момента ми е гадно, и бих поискал съвет от вас какво да правя. Помня, че бях дежурен. Беше бил звънеца, и имахме час на класа. Стоях на вратата и чаках госпожата. Но едно момче идваше и мисля, че ме обиждаше, но не съм сигурен какво точно беше. Но аз не му обърнах внимание. Побутнах го да си отиде до чина. След което аз се обърнах. Но той е паднал и си е спукал главата. После дойде баща му, но не се стигна до нищо сериозно. Просто обелихме две-три приказки как е станало, и така. Но мисля, че не го бутнах силно, и можеше да спре, преди да се спъне. Това не ми дава мира. Не знам какво да правя. Чувствам се виновен.
Моля ви, помогнете ми. Какво да направя?

Коментари

1.   Обърни внимание на психическото си здраве! Напълно сериозно го казвам. Това са така наречените "натрапчиви мисли". Имам братовчед с диагноза шизофрения и той постоянно се измъчва от такива въпроси. Пие си лекарствата, намери си работа като охрана в магазин, но тези му терзания не спират. Например, спомня си как веднъж помогнал на някаква майка с бебе в количка да мине покрай касата. Количката леко се закачила в ограждението. И той до ден днешен се тормози дали тогава бебето не се е наранило и той виновен ли е. Ако случайно блъсне някой в метрото, после седмици не спи и си представя как човекът е можело да падне на релсите и влакът да го премаже. Мие си ръцете по десет пъти на ден, за да не заразял някой. С какво? Никой не знае!
Майка ми, макар и не в такава степен, е същата и сама си усеща, че има някакво личностно разстройство. Още от дете ме е помъкнала по доктори, защото все й се привиждаха някакви болести по мен, а то нищо ми нямаше. Веднъж не ме пусна да ида на рожден ден на съученичка, защото.... някой можел да ме наръга с вилица! Една пъпка да ми излезе и решава, че край - това е тумор. Аз избягвам да общувам с нея точно по тази причина - човек може да психяса за половин час само.
В твоя случай нищо не е станало. Сблъскали се две момчета, едното паднало, чукнало си главата, после му минало и най-вероятно вече е забравило за цялата работа и търчи след момичетата.

2.   Според мен не мисля че ти си виновен. А и ако си го по бутнал леко, той може да се е спънал някъде. И недей да се чувстваш виновен. Минало е много време от този случай. Момчето сигурно е добре. А и стават всякакви инциденти. Ако това ще те успокои всеки прави такива работи. Това твоето не е толкова сериозно. Ти не си искал. В някой случаи и до бой се стига. А ти само си го по бутнал. Трябва да забравиш този случай. Минало е.

3.   Възможно е наистина да не си го бутнал силно, но той въпреки това да е изгубил баланс, да се е спънал и да е набрал допълнителна инерция. Случват се такива неща. Много е лошо, че ти се губи голяма част от историята и не си сигурен за важни детайли. Надявам се, че от цялата случка си се научил да не буташ хората било то и леко (на шега), а да наблягаш повече на комуникацията и моблите. Поговори с въпросното момче, а не с баща му. Попитай го колко силно си го бутнал, обясни му, че не е било с цел да го нараниш и му се извини. На твоите години е редно да можеш да се справяш с подобни казуси без да се съветваш с непознати хора и да губиш много време в излишно умуване.
Бутнал си го, паднал е, чувстваш се виновен-> говориш с момчето, обясняваш му всичко, което си изписал тук и се извиняваш.

4.   Здравейте! Момчето е добре, търчи след момичетата, даже до преди месец когато се строявахме в училище, той дойде, даже се правеше малко че може да ме набие де :) Въпреки че не може. Но не сме в един клас така или иначе. А и след този случай пак си говорихме :) Не съм сигурен дали с този случай беше свързано ( защото той беше малко проблемен ), но той беше тръгнал да бяга даже когато говореше с класната ни. Не съм сигурен дали беше свързано със същия случай. Мисля че му се извиних още тогава.
От автора. Благодаря ви за думите