Споделена история от Други

НАП - хакнати лични данни
Здравейте!

Направих проверка с ЕГН-то си през новото приложение на НАП за изтеклите лични данни - получих СМС, че имам неправомерно изтекли лични данни!

Въпросът ми към читателите в сайта е:

Как може да се заведе дело срещу НАП, по кой закон, член, алинея? Има ли вече заведен колективен иск, как да се включа? Какви са правата ми в този случай, може ли да се иска парично обезщетение, в какъв размер?

Благодаря.

Коментари

1.   На всички излиза едно и също, не си само ти. Споко! Ако си между онези 190 човека, ще ти звъннат.

2.   Ето тук има разяснения: https://news.lex.bg/как-да-защитим-правата-си-след-изтичан/

На първо време аз лично ще сменя личните си документи и паролите си до имейл акаунти и социални мрежи. Настройте си известия към Имотния регистър и банковите си сметки. След няколко месеца направете справка в Централен кредитен регистър за кредити на Ваше име. Мисля, че веднъж годишно шмате право на безплатна справка.

3.   Сигурно преди повече от половин час си въведох ЕГН и телефонният си номер и още не са ми пратили съобщение. Какво още трябва да се случи за да разбера какво става с данните ми !
Писна ми от тази държава, нямам търпение да се махна от тук. Само при нас може да се случи такова нещо, каквото стана с НАП...
И не ми развивайте теории относно това как в чужбина било зле и т.н.

4.   Това с паролите е доста интересно... От къде на къде в НАП ще имат такаква информация/!?!
А и това само за 190 човека че били под заплаха.... смях в залата! Всички за застрашени... утре едно ЧСИ като ти запорира заплатата ходи обяснявай че нямаш бърз кредит...

5.   До номер 4.

Прокуратурата сега твърди, че отнякъде са изтекли паролите за 500 000 имейла. Още не е ясно за коа пощо точно става въпрос. Но (!) тия от НАП се мъчат да докопат всяка информация, която съществува едва ли не. Заради това е упражнението и с новите касови апарати, софтуери и т.н. Не би следвало да имат данни за пароли на имейли, но се оказа, че имат данни от преди повече от 10 години, които не би трябвало да съхраняват. Оказа се, че имат масиви на други ведомства, които също не би трябвало да са налични при тях. Така че аз лично никакво доверие им нямам.

6.   'Над 500 000 имейл адреса със съответните пароли на известна българска платформа са открили разследващите в компютрите, иззети при операцията в "Тад груп". - ами всъщност не става ли дума за паролите на тази 'известна българска платформа' ? Поправете ме, ако греша.

https://news.bg/crime/500-000-imeyla-i-paroli-otkrili-v-kompyutrite-na-tad-grup.html

7.   ооо верно, за паролите на имейлите става дума.
Ами сигурно са на АБВ.

8.   Виновни са хакерите. НАП няма вина. Нищо не е станало. Тия работи са само за да се глобяват големи частни компании за да има приходи в бюджета. От къде НАП да ви даде пари, нали пак от вас ще ги вземе? Терористите ги хванаха. Спете спокойно!

11.   След 8 отговорили - все още никой реално не е дал съвет какво да се направи.
В други форуми, когато пишеш не по темата - изтриват ти поста и те "баннват" за известно време.
До тук - ефективност 0.

12.   На близо 5 милиона българина са изтекли данните, което реално е на цялата държава, всеки един човек... като изключим децата, разбира се. Аз лично ще си сменя личната карта, което не знам колко ще помогна ако някой разполага с трите ми имена и ЕГН... Безизходна ситуация е.

15.   Сега малко да ви поуспокоя.
Тъй като съм разглеждал изтеклата база данни (най-малкото да видя какво точно е изтекло за мен) ще ви кажа следното:
- данните са сравнително стари (може би от 2011-2012 г.)
- само на малко под 200 човека са изтекли критични данни - това са съвкупоност от ЕГН, номер на лична карта, имена, адрес, телефон и т.н. С тези хора ще се свържат лично от НАП.
На останалите има предимно ЕГН-та, имена, адреси, телефонни номера, заплати и т.н. Не е малко, но не е и критично, следователно за момента няма нужда да правите каквото и да е било. Ако все пак сте много притеснени, можете да си смените личната карта.
- пароли не видях да има. Това, което слушате за паролите е някаква версия на ГДБОП (разбира се, възможно е и да не е истина), че са ги намерили в конфискуваните компютри и лаптопи на уж хакерската фирма ТАД Груп, която (отново уж) е отговорна за хакването на НАП и изтичането на информацията. Въпросната база (ако съществува такава) с e-mail адресите и паролите не са изтекли в интернет пространството.

Накратко - да, цялата тази ситуация е неприятна, но за ваше успокоение мога да кажа, че едва ли чрез изтеклите данни могат да ви направят кой знае какво. Просто трябва да бъдете по-предпазливи откъм това, че може да ви се обаждат разни хора с цел измама, които илюзно знаейки повече неща за вас.
Също така е важно, банките и изобщо институциите да са по-внимателни с обработката на заявки и т.н. (особено за бързи кредити)

16.   Това голяма драма,особено като сложиха и апликацията.Личните данни от край време се продават за търговски цели,имам познати в А1 и в Теленор,които твърдят,че това се практикува от години.Джобс.бг също продава "СВ" на големи фирми.До преди няколко години слагаха избирателни списъци по училищата с адрес,трите имена,ЕГН,за каква защита на личните данни говорим?Относно въпроса на автора,много хора си мислят,че могат да осъдят НАП,но,за да стане това трябва да имате някакви пропуснати ползи или да можете да докажете по някакъв начин,че сте претърпяли загуба от изтичането на лични данни,верно ли си мислете,че ако можехте да осъдите НАП те доброволно ще ви кажат,че са ви изтекли личните данни?

17.   За членовете и алинеите си има адвокати. Те не работят безплатно, а има и съдебни такси. Дайте си паричките и чакайте няколко години да мине делото ви. Ще ви кажат, че са засегнати само 189 души и вие не сте от тях. Как ще докажете обратното? Какво, вие имате файловете... хайде още един терорист!