Споделена история от Други

Въпрос към Възрaстните хорa
Кaкво бих те нaпрaвили, променили от вaшия живот aко се върнете нa 18 години в днешно време? Ще учите ли, ще рaботите ли, ще се опитaте дa се зaдържите в еднa фирмa и дa се рaзвиете в нея, или ще го кaрaте ден зa ден?

Коментари

1.   Ще уча и то много

2.   Един колега на 50 и нещо години, много често ми вика- Ей ся да бях на 20, ама с тоя акъл който го имам сега.

3.   Първото нещо което щях да направя е да не се женя, и да не създавам деца! Отгледах 2 сина, не съм ги лишавал от нищо, възпитавах ги както му е по реда. Трепах се цял живот да работя по 12 часа за тях. Вадил съм целия работен ден само с баничка и кафе, носил съм стари дрехи, само и само да има за тях, и накрая осъзнах, че съм допуснал една огромна грешка! До пълнолетие всичко беше точно с тях, умни, мислещи, надъхани, изпълнени със големи цели, но след като завършиха се преместиха да живеят в София и там пропаднаха... Гледам профилите им във фейсбук, татуирани с нетипични прически, заприличали на нищо... Нито се обаждат по празници, нито питат как съм, а ако аз им се обадя, говорят най много минута с мен, казват че са добре и затварят телефона на бърже... Моят съвет към младите е : Живейте си живота, яжте пийте и си носете новите дрехи, НО НЕ ДОПУСКАЙТЕ МОЯТА ГРЕШКА!

М-61.г

4.   3, грешката ти е, не че си направил деца, а че си изпуснал баланса между изкарване на прехрана и прекарване на време с тях.

5.   До №3 просто само си мислиш че си ги възпитал правилно, само си мислиш че с имане си ги задоволявал. Лошото е че на 61 още не си осъзнал че заради работа по 12 часа не си отделил достатъчно време за възпитание на децата си. А решението да гладуваш по време на работа си си го взел сам и те вина за това нямат.

7.   В професионален или в личен план питаш?
Ако е в професионален, пак щях да завърша същото висше образование, но още от студентските си години щях да си търся работа по специалността или поне стаж, а не да работят какво да е само за джобни и после като искам да работя по специалността си да се окаже, че е почти невъзможно без стаж.
В личен план щях да внимавам повече на кого отдавам сърцето си, защото са ми разбивали сърцето брутално и ако можех да си спестя цялата тази болка...
Освен това нямаше да се омъжа на 23. Тогава си мислех, че съм достатъчно зряла за една такава стъпка, сега си давам сметка, че съм била просто едно голямо дете с много романтични представи за нещата. Е, и разбира се, това щеше да се отрази на целия ми живот, защото ако не се бях омъжила толкова рано, за човек, който, както се оказа не познавам толкова добре, ами в последствие нямаше да се разведа. И изобщо целият ми живот можеше да е различен, защото можех да съм с човек, който ме обича и ме подкрепя, а не ми мачка самочувствието непрекъснато. И това сигурно щеше да ми се отрази и на професионалното развитие. За това е важно какви избори правим на 18-25 години, защото понякога от един грешен избор в личния живот се оказва, че всичко се обърква. Е, след 35 почнах бавно, бавно да оправям нещата, но за да сбъдна някои свои мечти вече ми е късно.

8.   Първо, бих се предпазвала от бременност ВИНАГИ, при всеки един контакт, защото на 18-19 забременях неочаквано и това промени всичко. Бих учила, но нещо с истинска перспектива, не филологии, абстрактни и неприложими неща, а нещо, с което да си изкарвам парите. Дори да не е супер интересно. Човек има ли финансовото спокойствие, може по-лесно да си устрои истинския живот извън работата и да си прекарва свободното време така, че да му компенсира скуката на работа. Не в една фирма, това е кариерно самоубийство. След добит опит бих си направила собствена фирма. Или допълнителни квалификации за по-високи длъжности. Ден за ден не можеш да я караш, животът те обрамчва.

9.   От aвторa: Блaгодaря нa всички! Които коментирaхa, споделяхa
прочетох всеки един коментaр и съчуствaм нa номер 3! Искaм дa постъпя нaй-прaвилно колкото е възможно в моя живот. Помня клaсния ми, кaто ми беше кaзaл трябвa дa знaеш историятa инaче ще прaвиш еднии и същи грешки. И тaкa, кaто ни предстоят вaжни решения в моя млaд живот a пък нямaм, кой знaе кaкъв личен живот или приятелствa със възрaстни хорa нищо, че понякогa говорите прекaлено много в добрия смисъл нa думaтa зaтовa търся контaкти в интернет зa дa рaзберa причините порaди, които дaдек човек живее по еди си, кaкъв нaчин животa си в моментa

10.   Аз бих учел целенасочено определена професия, а не сега имам три специалности, но не точно професии.
Не бих имал сериозна връка и дете, толкова ядове и неблагодарност от страна на бившата ми.
Бих заминал в САЩ, както имах възможност преди години, но останах тук заради любовта, пфу......

М34

11.   Добре де, всички казват това нямало, онова нямало. А каква е гаранцията, че правилно сте разбрали, че точно това е грешката ви? Ей го номер 3 съжалявал, че - забележи - имал деца, а не че ги е възпитал правилно. Повечето хора имат навика да търсят вината винаги в другия.

И още по-важно - каква е гаранцията, че ако бяхте направили това, което съжалявате, че не сте, щяхте да сте по-успешни и щастливи? Вие нямате база за сравнение, защото не знаете какво би било, ако бяхте избрали това.

Давам пример с баща ми. Целия му живот мина по чужбините и в която и държава да отиде, все нещо не е доволен. Или хората не му харесват, или климата, или работата, или заплащането. Меркел му била виновна, че вкарала бежанци в Германия, които си живеели на помощи, а той трябвало да работи, за да ги издържа. Тръмп натискал Меркел и Европа, та заради туй той ен можел да си намери свястна работа в Германия и всякакви такива.

А истината е, че е мързелив алкохолик, който все си търси оправдания да пие и да не работи. Ами нормално е при такава нагласа, все да не се разбира с колегите, шефовете, да не си намира нормална работа, от толкова пиене да е в депресия и да губи доверието на хората в себе си.

Обаче ако го питаш, най-голямата грешка, която е направил е, не че пие и е мързелив, а че едно време напуснал БДЖ и България и тръгнал за чужбина. И той е напълно убеден, че ако беше все още в БДЖ, щеше да е щастлив. А аз не 100, а съм 200% сигурен, че не в БДЖ, ами директор на водопад да беше, пак нещо нямаше да му е наред. Я водопада нямаше да пада, както иска, я водата щеше да му пречи. Аз до сега не съм видял на него нещо да не му пречи. Все всички са против него, все някакъв заговор има, все не е както той иска. Не че прави нещо по въпроса. Акъл не взима от никого. Грешките не си признава никога. И разбира се, той никога не е виновен.

Така че замислете дали грешката не е някъде другаде и дали наистина щяхте да сте щастливи, ако бяхте направили нещо друго.

Човек не знае какво печели, когато губи и какво губи, когато печели.

12.   Не бих променила нищо :)

13.   Бих изтърпяла някои лишения за да работя по специалността си, вместо да си хвърлям енергията за по-доходоносна, но безперспективна работа. И бих прекарвала повече време с възрастните членове на семейството ми, които вече не са сред нас, все нямах време.
Ж30

14.   Бих създала деца, бих рискувал повече, бих учила повече, не бих се оставила на инерцията, не бих си губила време то с неподходящи хора и неподходяща работа.

15.   Учене, учене и учене!
Образованието ще ти отвори вратите навсякъде!

16.   15, Бойко Борисов учил ли е? Сам се хвали, че е прочел само 1 книга в живота си. И въпреки това от 10 години управлява теб и другите образовани умници, а вие само псувате по сайтовете как може такъв простак да е първия човек в държавата... еми може.

17.   Номер 16
А ти знаеш ли как Бойко Борисов стана министър председател? Знаеш ли кой го издигна до тази позиция? Ако ти кажа няма да повярваш. Понякога най-глупавите хора ги поставят на най-високите постове за да бъдат послушни роби.