Споделена история от Други

Въпрос до опитните шофьори
Здравейте! Въпросът ми е: Може ли, когато се спускам надолу по стръмен наклон, тъй като искам това да стане много бавно, да го правя на полусъединител плюс леко натискане на спирачката? Четох някъде, че на полусъединител се движим, когато искаме да става по-бавно от движението на първа, задна, без газ, когато влизаме в кръстовище и даваме предимство, в тесни улици и т.н. Опитах по този начин да се спускам и наистина намалява скоростта, а когато реша да отпусна докрай съединителя, макар да съм на първа и да натискам леко спирачка, не се получава толкова бавно. Също така, ако не държа полусъединителя, а само натискам спирачката, колата в един момент може да си спре. Ако не може по този начин, моля кажете по какъв друг, ако може подробно опишете! Благодаря!

Коментари

1.   Ужас!
Когато се спускаш по наклон и искаш да е бавно го прави на 1ва с изцяло отпуснат съединител и без газ. Ако пак ти е бързо натисни целия съединител и ползвай спирачката за да регулираш скоростта.

2.   Полусъединител само при краткотрайни маневри иначе ще се износи за отрицателно време съединителят, като искаш да спускаш бавно, избираш първа скорост и без газ и от време на време помагаш със спирачките ако е твърде голям наклона.

3.   Това става с практика. Има схеми на задвижване от двигателя на скоростната кутия. От там на колелата. Честото използване на съединителя, го износва по-бързо. Дори леко да си допираш крака до педала,аксиалния лагер си заминава също. От там палците на притискателния диск и пак отиваш на едни 300-400 лв. Това за което говориш се нарича спиране с двигател. Препоръчително е пред спирачките. А за спускане почти задължително. Подбираш си скороста и предавката. Отпускаш напълно съединителя и убираш със спирачката. Можеш да намаляш докато оборотите на двигателя паднат до 800 или при дизел до 300. От там слизаш на по ниска предавка и отново същото. Ако си на първа, с 800 оборота , скороста ти ще е около 4-5 км. Тогава не ти трябва предавка за да спреш. Тренировки,няма да стане с питане.
Онзи лудия

4.   Така, че износиш съединителя и накладките много бързо. Включваш си на по-ниска предавка.

6.   Бавно на полусъединител потегляш на равно или при наклон нагоре, също когато преминаваш през много разбит път и трябва да минеш много бавно. При спускане надолу, това само би ти увеличило скоростта, все едно да си на "полусвободна". Правилно са ти написали горе, включваш на първа и се спускаш надолу без газ и ако е необходимо още да намалиш, помагаш само със спирачката. Инерцията надолу няма да позволи на двигателя да изгасне, докато се движиш, въпреки че не подаваш газ. Съединител натискаш само ако искаш да спреш напълно или ако чак толкова много си намалил скоростта със спирачките, че вече да има опасност двигателят да изгасне.

7.   И аз имам въпрос. Проблем ли е за акумулатора или двигателя, че като се спусна по наклон изключвам от скорост и използвам инерцията. В последствие просто избирам подходящата скорост и продължавам.

8.   Номер 6, да, точно това имам предвид, че явно прекалено натискам спирачката и колата гасне, затова натискам съединител.
Благодаря на всички, на номер 3 за подробните обяснения.
За съжаление повреме на курса не сме карали по наклон, както не сме правили и много други неща, вероятно поради малкия брой часове. А пък след това човекът, когото избрах да ме доучва, явно неправилно ме е научил точно на това.

Авторката

9.   Спускане се прави само на спирачка, щом лекото натискане не те удовлетворява ще натиснеш малко повече или ще помпиш, ако колата ти гасне значи си натискала твърде много спирачката.
За полусъединителя Първо трябва да знаеш какво е съединител
1 когато искаме да става по-бавно от движението на първа просто натискаме по леко газта. Ако не подаваш газ на първа ще се движиш с 4-5 км в час, няма логика да искаш да се движиш по бавно от това.
2 На задна ти е нужен полусъединител за да намаляш ускорението при нужда ако има опасност натискаш съединителя до долу за да намалиш скоростта без да спираш.
3 когато влизаме в кръстовище и даваме предимство? За куража за такова действие доста гориво трябва да изгориш, защото това е все едно след преминаващия да излиташ, много ти е рано за това.
4 Не знам за какви тесни улици ще ти е нужен полусъединител, защото толкова тесни улици не съществуват или ако съществуват движението на автомобили по тях ще е забранено, най вероятно обясняващите са имали предвид движението на първа в тесен гараж или мост с 50см по широк от колата ти с парапети от двете ти страни, полусъединителя е с цел да можеш да намаляш ускорението.

10.   Щом искаш да спускаш бавно, върни на по-ниска предавка и след това само натискай спирачка, ако колата започва да набира повече. За къси отсечки (50-100 метра) може и направо с натиснат съединител и спускане на спирачка, но за дълъг път задължително на скорост и спирачката само когато е нужна!

11.   Номер 9, по точка 3., за която пишеш, имах предвид, когато на кръстовище ни свети зелено на нас, правим ляв завой, но пък има насрещни, които трябва да са преди нас. Беше ми обяснено, че се тръгва и се изчаква на средата на кръстовището да минат тези отсреща и после съм аз. Защото, ако ги изчакам напълно и тогава тръгна, то ще светне червено и няма да има време да премина. Така ли е или отново грешен съвет са ми дали?
Благодаря отново за подробните и изчерпателни отговори.

12.   Номер 3 съм.
За навлизането в кръстовище с ляв завой,даваш предимство само на тези които идват срещу теб.Правилно са те посъветвали. Не влизаш при такава ситуация,ако не можеш да се побереш при наличие на други коли. И в правилника го има това. Ама ти как я взе тази книжка? Вярно,че за кратко време не можеш да запомниш всичко. Да седнеш и да караш като нормален шофьор. Направо кажи къде и кога да изгорим един резервоар,и ще ти се отпусне душичката. Колата праеи това което ти я накараш. Не е обратното. Безгрешни хора няма,и шофьор се става след 2-3 катастрофи и 100 000 км.
Онзи лудия

13.   Използвам темата за младите шофьори, за да попитам следното: Не мога и не ми се получава да потегля под наклон нагоре. Отпускам малко съединителя, давам газ и отпускам ръчната и или тръгвам назад, или не тръгвам, а гасне, или без да искам качвам оборотите на 5-6000, абе ужас! Уж правя всичко, но явно нещо не както трябва. Отчайвам се! Сигурно си има начин, не вярвам да е толкова трудно?

14.   Номер 3 и 12, ти по-добре знаеш, че книжката не те прави шофьор, така че това, че съм се справила на някакъв си изпит, не означава, че мога да карам. Ти предполагам си инструктор, доста си навътре в материята. Благодаря ти за съветите. Не знам, дали от мен ще стане шофьор, но ако догодина по това време вече карам, обещавам да вляза и да се похваля тук в темата. :) Ако не пиша, значи, че не съм успяла..

15.   13 не си усещаш съединителя, това ти е проблема.

16.   Добре е да питаш в автошкола. Black Sabbath

17.   Авторке, не съм инструктор, но и аз съм бил млад "велик" шофьор. Знам много добре какво ти е и как се чувстваш. Не съм искал да го разбереш по този начин за уменията и розовото картонче. Никой не се е родил научен. Радвай се, че поне не те е срам да попиташ. Шофьор се става с практика. Щом отказваш да изгорим един резервоар, и сама можеш да го направиш. Има тънкости и номера които са от полза но в единия вариянт се учат доста трудно.
Номер 13
Паник атака. Това се случва при теб. Осъзнаваш, че ще се изложиш или провалиш и не мислиш какво правиш с краката си. Намери схема и обяснение как действа съединителя и си го обясни така докато го разбереш. С отпускането на педала, ти съединяваш двигателя с колелата. Понеже има физика и тегло на колата, двигателя започва да се тормози. Опитва да угасне. Избии си паниката и задръж педала на газта около 2500 оборота-3000. В същия момент започни да отпускаш съединителя. Когато оборотите паднат с 1000, започни да го отпускаш по-бавно. И до 4-5 секунди го пускаш изцяло. Ако ти е дръпната ръчната, я пускаш когато паднат тези 1000 оборота. По нататък, ще ти стане по- лесно да уцелваш момента на зацепване на съединителя и няма да има 3000 оборота и ръчна. Аз това правех. Крадях ключовете на семейната кола, и ходех да тренирам. Не е срамно! Или предпочитате да я угасите не където трябва и да ви ударят.
Онзу лудия

18.   Вземи си автоматик!

19.   До 13. Аз полусъединителя го научих за точно 30 мин. с практиката.

За да се научиш и ти направи следното - намираш място с наклон, изкачваш се, стигаш до средата, спираш със спирачката на едно място, освобождаваш от скорост, дърпаш ръчната, натискаш съединителя и местиш скоростния лост за първа скорост, пускаш плавно съединителя, както си с дръпната ръчна, и чакаш момента в който автомобила започне да се тресе. Това е момента, в който ако не беше с вдигната ръчна, автомобилът щеше да потегли. Пробвай това няколко пъти. Като свикнеш с момента с притрисането - включваш на първа, държиш натиснати съединител и спирачка до долу и сваляш ръчната. После отпускаш съединителя и като започне да тресе, пускаш бързо спирачката и натискаш газта, за да потеглиш. Не се плаши, че тресе и вдига обороти, в началото е така.

20.   По лесно се сменят накладки на спирачката, отколкото диска на съединителят, сам избираш кое е по изгодно. Като искаш да е много бавно и си по надолнище, естествено, че оставаш само на спирачка, а ако се спускаш продължително, най добре на първа без газ, особено през зимата.

21.   @11
Точно така е, всичко е правилно.