Споделена история от Други

Проблем с онлайн пазаруване
Здравейте и благодаря на всички, които ще отделят време да прочетат историята ми. От около половин година се зарибих по онлайн пазаруването главно от български сайтове и винаги съм оставала супер доволна, но тъй като тези сайтове предлагат и опция наложен платеж, винаги съм го предпочитала пред това да пазарувам с карта, тъй като директно си давам парите на куриера и те ми дават това, което съм закупила. Тъй като имам малко по-нетрадиционен стил на обличане наскоро почнах да разглеждам и чуждестранни сайтове за пазаруване, най-вече за обувки. Има два сайта, в които просто се влюбих в обувките им, няма да правя реклама на сайтовете, затова няма и да ги споменавам, но наистина са популярни и достоверни, не са сайтове, за които никой не е чувал. Пише, че заплащането става и с Pay Pal, пише се там някакъв номер и те ти изтеглят сумата от въпросния Pay Pal, но идея си нямам как да вкарам пари там, за да мога да пазарувам. Другия сайт е Ali Express, него ще го спомена тъй като едва ли има човек, който да не го знае, там искат VISA или MasterCard, ако например отида в някоя банка каква карта трябва да се изкара, дали мога да си ползвам картата от работата, която е на Unicredit или няма как. Ще се радвам, ако ми помогнете и също така да ми кажете как разбирате кога стоките ще ви пристигнат, обаждат ли ви се, има ли шанс да не получа стоката, а да си дам парите на вятъра. Ще се радвам да одобрите темата ми, не е някакъв сериозен проблем, но със сигурност е нещо, което ме тормози и не знам къде другаде да споделя и кой да попитам. Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Здравей, всяка българска банка издава Visa и Mastercard. Някои финтех компании също, например Revolut.
С тях можеш да пазаруваш в целия свят, във всички обекти или сайтове, където въпросните карти се приемат. По-лимитирано е приложението на Visa Electron, но пак е доволно широко.
Доставката... ами доставките от Алиекспрес идват в пощата, ще получиш известие и ще трябва да си вземеш пакета от пощата, или - ако е съвсем малък пакет - пощальонът ще ти достави на адрес.
Лесно е.

2.   Стоките, закупени от Алиекспрес, пристигат с Български пощи (освен ако не е посочен друг доставчик като DHL) Ще получите известие, когато пристигне поръчаното и трябва да отидете до съответния пощенски клон, който обслужва адреса ви, за да си го получите на гише.

3.   Не съм запозната с тези начини на пазаруване, затова ползвам само Aliexpress, където с моята карта Visa Donna директно пазарувам като въведа данните изписани на самата карта.

4.   Има няколко неща които трябва да се вземат под внимание.

Днешно време всички банки издават дебитни карти с "лого" на MasterCard или Visa. След като има това "лого", картите ще бъдат приети. Но... има една голяма разлика между Debit и Credit карта - докъто онлайн пазаруване с кредитна карта може да бъде "оспорвано" при злоумишлено ползване, при дебитна карта... пиеш една студена вода. Никога не ползвай дебитна карта за пазаруване извън страната!

Относно AliExpress - там нещата за доста сигурни и не мисля че е проблем да се ползва дебитна карта. Един съвет - всеки уеб саит предлага да "съхрани" информацията за картата за по-лесно ползване. Никога не използвай този метод. Име и номер се пише за 30 секунди, трансакцията минава и това е. Дори да хакнат сайта, ще бъдеш предпазена.

PayPal е "посредник" при плащания - ти плащаш на тях, те плащат на другата страна. Различните страни и региони (USA, EU например) имат различни закони и регламенти. Регистрацията в PayPal е като всеки уеб саит - username and password. Тогава става сложно :-). Трябва да регистрираш банковата си сметка при тях. Процеса е продължителен и объркан. Копие от лична карта, банков документ показващ име, адрес, номер на сметка, чакане... Това е ако искаш да регистрираш посточнен източник на средства (карта или сметка). Друг вариант е да си отвориш акаунт с тях, да не регистрираш постоянен финансов източник, и при всяко плащане да ползваш дебитна или кредитна карта (разбирасе, такава с логото на Visa / MasterCard".

Никога не ползвай "служебна" карта, дори и с разрешение" Нещата могат да станат сложни и грозни много бързо...

Това е за сега. Питай ако имш нужда от пояснение за нещо.

5.   Отиваш в ДСК, правиш си виртуална VISA (дебитна т. е. без овърдрафт/кредит). После през банкирането им си зареждаш колкото пари трябва да преведеш (малко повече заради курса) и плащаш през PayPal. Така не могат да ти източат нищо, картата важи навсякъде, а PayPal отделно те прикрива. Като я регистрираш в PayPal после си даваш само пощата и паролата (то те прехвърля на PayPal страница за плащане) и толкова - номерът на картата остава скрит. За Aliexpress си даваш директно номера на картата, но те поначало продават предимно играчки и боклуци - ще бъдеш разочарована в повечето случаи.