Споделена история от Други

Успявате ли да спестите пари
Здравейте,

успявате ли да спестявате пари на месец и какъв процент от дохода си спестявате.

Аз съм М 28 Успявам да спестя около 300 лева всеки месец, 25% от дохода ми.

Коментари

2.   Пестя около половината от прохода. Нямам дългове и не харча много, тъй че е лесно. Слагам в ДПФ и пестя за борсата. Милионер няма да съм, но спокойствието е безценно.

3.   Жена съм на 30 и успявам да спестя около 400 на месец без особени лишения. Чисто взимам между 1300 и 1400, но имам придобивки, като служебна кола. В момента живея сама, плащам си сметките, имам домашен любимец. За храна не ми отиват много пари. След като спестя и платя всичко, обикновено ми остава прилична сума за глезотийки, като дрешки и козметика. Останалото влагам в нови придобивки за дома или допълнително спестявам. Не обичам много да пътувам, предполагам това също допринася да ми остават повече пари, но мога да си го позволя, ако реша.

4.   Аз пестя и аз около 50% от дохода ми, но живея с родителите си и те плащат сметки. Заплатата ми е малко над 1000. Харча много пари за храна, не защото съм дебела, а защото си купувам скъпи био храни и се храня по заведения. Главно за това харча.

5.   С тези заплати от 600лв едва ли.. огледай се, хората са намусени и носят стари дрехи. Колкото и да пишат тук и в новинарските сайтове, бедни сме.Аз живея сама от 21г. Вече имам и дете. Да, с мама и тате е лесно но да до време.

6.   Аз взимам около 800 и когато живеех сама успявах да спестя около 100-150 на месец. Вече все по - трудно, повечето пъти оставам с около 10-20 лв на следващата заплата.

7.   Не успявам да пестя - взимам ежемесечно 1000лв, понякога 1100-1500лв. 50% покриват сметки и наем. 10% за цигари. 10% за лекарства (автоимунно заболяване). 25% за храна. 5% за кучето. Когато взема над 1000лв съответно си купувам препарати, козметика, дрехи, като в зависимост от сумата може да си купя и нещо за вкъщи - спално бельо, хавлии и т.н.

8.   С жена ми взимаме общо около 2100-2200, като някои месеци взимам 100-200 лв бонус. Живеем в областен град, имаме дете на 8 и вноска по ипотечен заем 167 лв. До миналата година успявахме да спестяваме по 300 лв на месец, стига да нямаме извънредни разходи, но от няколко месеца насам всичко поскъпна и вече ми е трудно дори и по 100 лв да спестяваме. Още повече че сега лятото някои дни съм принуден да давам малката на частна занималня и плащам по 15 лв на ден, 6-8 дни в месеца. Също и на плуване я записах и там давам 65 лв на всеки 4 седмици и като се вземе предвид и поскъпването и общо взето цяло лято нищо не съм спестил. А спестените от миналата година ги дадох за почивка в чужбина в началото на юли и сега имам точно 0 лв и 0 ст. спестявания. Пералнята ми протече и нямам пари за нова. А трябва и ремонт да се прави. Сега почнах лека-полека банята да си правя с личен труд, а после и хола и спалнята, но говоря за козметичен ремонт, а до другото лято ако успея да спестя и мебелите ще сменя, че са вече на 8 г.

9.   За съжаление не. Заедно взимаме към 1800 лева двамата, обаче имаме кредити, сметки, храна, бензин, разходи за кучето... и накрая почти нищо не остава.

10.   Тук някой се е развихрил с единичките.

11.   аз спестявам около 20-30%, при извънредни доходи и повече. Не знам тези, които пишат, че нищо не спестяват, как смятат да посрещнат разходи по ремонти, нова техника (в 1 момент е неизбежно), болест и други непредвидени разходи. Кредитите са набутка, така че хора, правете си сметката и спестявайте поне по 10-15%. Човек и много да получава, винаги може да ги намести, затова се научете да редуцирате излишното. Като чета тука кредити, сметки, кучета, бензини... на вас и 5000 няма да ви стигнат

13.   При нас общият доход на двамата е към 3000 лв. Всичко, което успеем да спестим, веднага потъва или в ремонт, или в наложителна покупка (повредила се е пералнята, например). Правим си кратки излети, но така и не успяваме да спестим за 10-дневна почивка. При нас бедата е, че поддъжаме и градско жилище, и лятна къща, която гълта страшно много пари: това са косачки, тримери, ножици, вечно нещо е протекло, вечно нещо се чупи, стара битова техника за смяна, растения, градинска мебел, която от слънцето бързо се скапва, торове за цветята... Аз даже не зная как успяваме да покриваме това при нашите доходи, но прекалено много вложихме във вилата, а и ми е наследство от баба ми и дядо - т.е. има сантиментална стойност, иначе бихме се отървали от нея. Ето, бяхме спестили пари за отоплителния сезон, но колата сдаде багажа. Наложи се да купуваме нова, защото работата на мъжа ми е свързана с пътуване до различни обекти. Купихме нова. И хайде пак отначало.

14.   Можеш да спестяваш, ако живееш сам и получаваш заплата около 1000-1200 мин. Особено, ако не си под наем. Обаче да имаш семейство с едно или две деца, ако са близнаци да не говорим, и двамата вкарвате около 2000 макс, а много често е под тази сума, ще спестяваш на куково лято. Огледайте се малко и вижте какви са доходите на 80% от народонаселението. Нямаш шанс да изкараш месеца спокойно, камо ли да спестяваш.

15.   Пестя около 80% от заплатата, средно около 3000 Евро на месец. Останалите 1500 лева ми стигат за живот. Спестяванията инвестирам на борсата, форекс и в криптовалути. Оттам имам пасивни доходи по още около 15000 лева месечно. Мисля след още максумум 4 години да съм направил вече към 2 милиона евро и да се оттегля напълно от всякакви дейности. Сега съм на 36.

16.   15, много ми е интересно какви са тия "пасивни доходи" от криптовалути, борси и форекс. Ако въобще имаш такива, това не са пасивни доходи, а спекулация. Пасивен доход е доход от наем например.

17.   Имам козметична фирма и ресторант, дохода ми е около 40 000 на месец от тях 20 спестявам 20 отиват за начина ми на живот. На 25 съм.

19.   До 14

Благодаря за включването.

20.   До 14. Говорите за 80% от народонаселението. Аз живея далеч в западна държава и не съм си идвал в България вече 11 години. Нямам си и на представа какъв е дохода на тези 80% от хората. Ще ви бъда много благодарен ако ми посочите някакви цифри за заплатите на тези хора. По едно време се бях замислил да се прибера в Б-я, но от това което чувам да говорите се обезкуражавам да направя такава стъпка. Благодаря ви много ако споделите.

21.   15, готина история, само няколко подробности пропусна в измислицата си:

- търгуването не е пасивен доход, а спекулация;
- за да получаваш пасивен доход от инвестиция (дивидентни акции например) в размер на 15,000 лева или 7,500 евро с нещо като индекса на Vanguard за високи дивиденти са ти нужни близо четвърт милион евро вложени, само за да получаваш тез кинти годишно, да не говорим за месец;

А и фактът, че си губиш времето във форум като този не ти придава достоверие. Фукай се с училищни съчинения другаде.

22.   Половината от тези 80% са пенсионери и деца до 18 г. Масово пенсиите в България са около 400. Малък процент взимат тавана, който е 1200 лв. Средната брутна заплата извън София, Варна, Бургас, Ст. Загора, Пловдив е около 1000 плюс минус. Но тя се изчислява сумирайки най-високите и най ниските заплати. Най-често получаваният доход нето се върти около 700-800. Повече получават в определени сектори, както и хората с голям стаж. Най-високо е заплащането в ИТ сектора, съд, енергоразпределителни дружества, застраховане. Стоматолози, лекари, фармацевти, но зависи къде. В разни чужди компании също. Далавераджиите, които хич не са малко - също. Разликата между изброените градове и останалата част от страната е драстична. Зависи от това каква ти е професията, данъците тук са ниски, имаш един 10% плосък данък, който ощетява точно тия с ниските заплати и работи за тия с високите, няма подоходно облагане и от това би спечелил като чисто заплащане. Долу горе е това.
По темата - могат да спестяват всички, които получават доход над 2000 на човек, дори и с две деца.

№14

23.   Н.22 и 14. Благодаря ти за сведенията. От това което казваш в 22 звучи много обезкуражаващо. Ще си стоя в чужбина докато се пенсионирам а след това ще си помисля какво ще правя.

24.   Взимам около 3000 на месец. Харча всичко и все си казвам как от другия месец ще спестявам.. На 24г съм.

25.   Виждам, че тукашните нещастници не обичат хора със спестявания, затова гласуват на коментарите им с нисък рейтинг. Отговорните да се радват, че щастието им жили жалките загубенячета.

26.   "имаш един 10% плосък данък, който ощетява точно тия с ниските заплати и работи за тия с високите"

Хората, за които реално работят 95% от работещите, не разчитат на заплати.