Споделена история от Други

Зареждане на акумулатор вкъщи ??
Здравейте, тъй като не съм запозната, ако акумулатор се зарежда вкъщи много ли ток ще дръпне?

Коментари

1.   Моят го зареждам вкъщи поне по веднъж на зима, да ти кажа не съм забелязала нещо страшно да се е случило със сметката ми за ток. Да, дърпа си ток, ама чак пък толкова...

2.   U.I=W
U- напрежение
l- ток
W- мощност.
Ако акуто е 45А, а зарядното подава ток 5А, то пълният заряд ще настъпи след 9часа. 220V*5A=1,1kW/ч*9=9,9кW*0,25лв=2,5лв.

3.   Скъпо ... ама разгеле не е вярно! 5 ампера, ама на 12 волта. Т.е. - 60W/h. За 9 часа -540W (0,5KW) ~ 13 стотинки ;) През първичната на трафа при 230V токът ще е ~0,3А.

4.   2-3 лева максимум за пълно зареждане. Само внимавай, ако е от тези с киселина, защото отделят водород при зареждане, който е лесно запалим газ. Затова е добре да се проветрява помещението, докато акумулатора се зарежда.

6.   Евала номер 2 !

7.   Алоу! 45А/h ще рече, че акумулаторът може да дава 45 ампера ток в продължение на 1 час. При 12 волта това е 45х12=540W/h! Зареждането е обратен процес и става с почти толкова енергия ( 10% загуби). Да приемем 600W. 600W са си 600W (0,6Kw) без значение произведение на какво напрежение и ток са и в продължение на колко време са отдадени. При 230 волта ако тече ток 2,6А в продължение на 1час ще се отдаде/консумира 0,6Кw. Ако тече ток 0,3А в продължение на 9 часа (230V x 0,3A x 9часа) ще бъдат преобразувани също 0,6Kw !!!
0,6Kw/h при цена 25 стотинки за киловат
(0,6 х 0,25)
СТРУВАТ 17 СТОТИНКИ !!!

8.   7 -акумулаторите се зареждат дежурно 12 часа, като това става на 2-3 ампера. Чакай за 17 стинки да бухаш 12 часа....

9.   Айде чакаме някой инженер по токовете, който цял живот с това се занимава да каже кой е прав и кой крив!

10.   Аз съм инженер, ще ви кажа. Коментирате неща, за които си нямате хал хабер. При зареждане на акумулатор 45 А/часа на 12 волта, с ток 5 А на 220 волта до 2-3 минути ще си имате една хубава експлозия обилно гарнирана със сярна киселина. При нормално зареждане на 12 волта/2-3 ампера с кпд на зарядното около 90% прави консумирана мощност около 40-50 вата. Колкото една електрическа крушка от старите с нагреваема жичка. Това за 4-5 часа, колкото са нужни за заряда на такъв акумулатор прави някакви стотинки към сметката за тока. Зареждането на една акумулаторна батерия на електрокар- 400 А/часа на 80 волта за цяла нощ при трифазно зарядно с мощност около 10 квт, струва около 2-3 лв, за това не случайно електромобилите се дават като транспортните средства на бъдещето.
Надявам се внасям яснота в споровете ви.

11.   8, принципно акумулаторите се зареждат с ток 1/10 от капацитета им в продължение на 11 часа. Това е малко относително... препоръчително. Би трябвало да си чувал за физичния закон за запазване на енергията? Няма как той да не е в сила и тук. В примера, който взехме, зареденият акумулатор би трябвало да може да отдаде 540W. Без значение за колко време. Ако токът на стартера е примерно 260А, то този акумулатор би трябвало да издържи 2 минути в режим на старт без дозареждане. Това -теоретично, за пример. За обратното му зареждане важи същото правило - трябва да влязат в него същите ватове без значение за колко време. Условно. За оловните акумулатори "ударното" зареждане не е здравословно, та се прави с по-малък ток, за повече време.
Да се върнем на въпроса. 540W са си 540W без значение като произведение на какъв ток и напрежение са и за колко време са отдадени.
Най-после вече се продават контакт-ватмери. Не струват кой знае колко. Като не ви се изучава електротехника за да разберете кой уред колко ви харчи - просто си купувате един такъв и "сте вие".

12.   От 2.
Разбира се че напрежението е 12волта. Грешката е моя. Ако трябва да сме точни, напрежението е 14В, 2, 5А-3А.