Споделена история от Други

Докъде ще ме докарат тези суеверия..?
Здравейте, надявам се редакторите на сайта да удобрят поста, защото е наистина важно за мен! Само да кажа, че съм чел неща по темата, но бих казал, че при мен е малко по-различно и искам да разбера дали има други хора като мен и моля да помогнете, ако можете. Прекалено съм суеверен, но не типичните суеверия като черна котка, число 13 и т. н. В много случаи, когато се случи нещо хубаво започвам да повтарям действията си в други ситуации. А още по-малоумното от моя страна е че има случаи в които в главата ми изникват неща като: Няма да си взема изпита, ако не направя това или онова и са наистина глупави действия, които ме е срам да спомена. Не искам съзнанието ми да ражда подобни глупости. Понякога правя напук на суеверието и в някои случаи наистина става нещо гадно, което още повече ме кара да се замислям.. може би имам нужда от психиатър. Не знам.. ако някой ми помогне ще му бъда много благодарен! Забравих да спомена, че съм на 18г. , ако това има някакво значение. Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Ужас! И аз го правя това, помагайте със съвети, защото наистина самовнушението е голяма работа. И аз казвам за да се случи това, трябва да докосна отново някоя дръжка или да стъпя по определен начин. Понякога си казвам абе стига глупости... и се случва нещо лошо... авторе, да знаеш поне не си само ти с този проблем!

2.   Може да имаш ОКР- Обсесивно Компулсивно Разстройство.
Много често такива хора са "суеверни". Например един приятел 7 пъти проверяваше дръжката на вратата, защото иначе щяло да стане нещо- да стане пожар у тях или нещо такова.
Аз също имам до известна степен ОКР, наследствено от баща ми. Примерно по 3 пъти си проверявам документите дали съм ги сложил в джоба, уж да не ги загубя. Осъзнавам, че страхът ми е безпочвен, но продължавам да го правя.
Не съм психолог, естествено няма как да ти поставя диагноза, и то по интернет. Ако се безпокоиш, винаги можеш да отидеш при психолог.
Важното е да не се панираш и филмираш, или да се чувстваш виновен за нещо.

3.   Здравей!
Това, което описваш е симптом на едно психично заболяване, наречено обсесивно-компулсивно разстройство. ОКР
Ако искаш го потърси в Гугъл, за да се увериш сам. Но при всички случаи, ако много те притеснява и ти пречи, посети психятър.

4.   От автора - до номер 1. Абсолютно същата история като мен.. И наистина са глупости, осъзнавам, че правя глупости, но ми е станало навик.

До номер 2 - наистина понякога се обвинявам, и то за неща, които изобщо не зависят от мен, по никакъв начин не са свързани с мен, просто се случват след като съм си го помислил.. Всичко започна преди около 3 години, когато беше европейското първенство и преди един от мачовете на отбора който подкрепях ядох валфа и той продължи напреди и започнах преди всеки мач на отбора да ям някаква вафла и отбора стана шампион. т. е - Португалия. Знам колко малоумно звучи наистина, но от там си набих филма, че някак си зависи нещо от моите действия.

5.   Пак от автора - до номер 3 - Не бих казал, че ме притестява толкова много, защото осъзнавам, че е глупаво, просто ми е станало навик и донякъде ми пречи, не е нещо фатално и не съм вманиячен, но..

6.   И на мен ми прилича на ОКР
Преди години имах един период в който правих всичко по 3 пъти
3 пъти светвах и изгасях лампата, 3 пъти си мих ръцете, защото вярвах, че числото 3 носи късмет и, че ако не го направя няма да имам късмет в този ден.
Не знам как, но просто спрях, сега като се замисля е било доста плашещо.