Споделена история от Други

Покупка на имот
Здравейте,

Предстои ми да закупя имот в краен квартал на столицата (Обеля) за сумата от 70 000Е панел 1990-та след основен ремонт имота е обазаведен. Апартамента е готов за живеене и не е нужно да се прави нищо по него.

Самоучастието ми е 25 000лв и отделно ипотеката ми е в размер на 70 000Е

Питането ми е дали тези 25 000лв ще ми стигнат за разходите по придобиването на имота т. е капаро от 10% при изповядване на сделката + 3% от стойността на имота за брокера, всички необходими нотариални и държавни такси + застраховка на имота която ми се явява задължителна към ипотеката. Също така не ми е ясно тези 10% капаро, които оставям на собственика при подписване на предварителен договор се приспадат от общата цена на имота при изповядване на сделката, но как ще ми се върнат при положение, че съм с ипотека? Какви са игрите с оценителите и оценката защото и там не съм наясно как стоят нещата.

Ако някой има опит в покупко-продажбата на имоти много моля да удари едно рамо, ако може, че не съм сигурен дали ще ми стигнат тези заделени от мен пари за целта.

Коментари

1.   Нотариалните такси ще са ти между 5 и 6 хил. лв, а ако го изповядате на по-ниска цена, по-малко. Брокера ако взима 3%, това са ти още 4 000 лв. Значи стават макс. 10. А вече банката какви такси и застраховки ще ти иска не мога да кажа, защото зависи от самата банка. Някои поемат застраховките например, други нямат определени или никакви такси. Аз например като си рефинансирах моя, ми искаха само 120 лв за разглеждане и 60 лв някаква си друга, не си спомням вече. Зстраховката беше от тях и дори ми поеха част от нотариалните такси, но последното важи само при рефинансиране и само за тази банка. Но със сигурност няма да ти искат повече 2-3 к с всичко включено, ама в най-лошия случай. А може и да е в пъти по-малко. Абе при всички положения едни 12-13 ще са ти предостатъчни.

2.   Към горната сума от 12 к не съм сметнал капарото. Значи ти сега като му платиш 10 % или 7 к евро, после банката ще му преведе на него само разликата от 63 к евро. От там нататък ако кредита ти е за повече, остатъка ще ти го преведе на теб по твоята сметка. Но не знам за какъв размер кредит ще кандидатстваш. Вероятно ще искат 10% самоучастие, демек на теб нищо няма да ти преведат, ако е така, а само на него 63 к и до там.

3.   Обеля ли ве батенце...

4.   70000 Е в Обеля? Това 130 кв.м ли е? Стар панел там върви по 650.700 Е кв.м. Обзаведен? Защо купуваш обзаведен апартамент? Обикновено се иска твърде мно за износено оборудване. Сега качеството на мебелите е като за 8-10 годишна пълна амортизация. Уредите живеят колкото им е гаранционния срок.
Енимавай! Като си неопитен намери адвокат да те посъвртва и си плати. Ще ти излезе евтино.

5.   Майко мила.. По-добре недей!

6.   Сметна ли колко ще ги излезе апартамента, кото изплатиш, колко изкарваш месечно. Обеля ли квартала, който искаш. Говори с брокера. В нета има калкулатори можеш и сам да сметне. Успех!

7.   Автора:

#4 Жилището е основно ремонтирано изцяло няма абсолютно никаква забележка по него и е празно в цената от 70Е влиза и чисто ново цялостно обзавеждане така сме се разбрали със собственика.
Апартамента е 66кв.м

Квартала малко ми се вижда съмнителен има доста "братлета от кафявите" аз съм си от Младост попринцип и тук си ги лекува,но на този етап това мога да си позволя а и търся нещо готово в, което да се нанеса веднага.

#2 Кандидадствам за 70Е т.е явно ще ми останат едни къси 1000лв след цялата разправия и това е разбрах и ще си наема юрист разбира се :)

8.   За 66 квадрата, ще плащаш ипотека 100 години?! И къде? В Обеля!... Панелка... Столичани в повече. D)))

9.   Автора:
#8 Някакви други идеи да имаш за тези пари? Гледал ли си пазара на имоти скоро? От10г живея по квартири от, както съм се изнесъл от семейното гнездо писна ми да хвърлям едни пари на вятъра ей така.

Другия вариант е да мина на 50кв колиба в хубав квартал и какво? Нито семейство мога да създам нито нищо в такива условия.

10.   От 1 /2 - според мен трябва да изчакаш. Да, знам, че не е приятно да се живее на квартира, но сега цените са много надути и до няколко години ще паднат. А и ако се стигне до там, че си имаш момиче, с което искате да създадете семейство, ще е по-лесно, понеже двамата ще работите и можете да си вземете нещо по-читаво, особено като паднат цените. Не бързай за такова нещо, защото последствията са за цял живот. Казвам го понеже и аз като теб съм бил по квартири и аз така бързах и за малко да не купя някой боклук. После цените паднаха, намерих си сериозна приятелка и всичко се нареди от раз. Така ще се нагърбиш с нещо, което по принцип е за двама и двама трябва да изплащат, понеже е непосилно за един.

Ако не е късно, послушай ме, няма да сбъркаш. Не съм от София и нямам какъв е този квартал, но видях снимки в Гугъл и никак не ми допадна. Само панелки и тиня - супер депресиращо. ТИ сигурен ли си, че искаш да живееш следващите 20-30 г. най-малко там, че и деца да гледаш? Че то селото на баба ми изглежда в пъти по-добре от този квартал.

Имай предвид, че и лихвите сега са на минимум, ЮРИБОР е 0. Въпрос на време е да се вдигнат. Ти мислиш ли, че си заслужава да се заробваш с едни 1000, че и повече всеки божи месец за панелка в подобен квартал? Поживей още малко на квартира, спести си още парички и изчакай по-добър момент и по-добра оферта. Това не е като да купиш 1 кг сирене и ако не ти хареса да го хвърлиш. После ще си биеш главата 20-30 г.

Колкото до панелките колко още живот мислиш, че имат и каква стойност ще имат след 20-30 г. според теб? Да не стане таман да го изплатиш и да трябва да събарят. Сега на по 30-60 г. А им дават живот 60-80. Т.е. най-старите вече им изтича живота, а най-новите след 30 г. няма да струват пукната пара, защото вече сте са в края на живота си. Струва ли си инвестицията за теб?

11.   При имотите трябва да си бърз. Моята мечта след като завърших университета беше да имам собствено жилище 7 години спестявах, както и наще удариха едно рамо с 10000 евро, накрая буквално за 1 месец го намерих и го купих (Младост 4), собствениците искаха 68000 евро, но банката видя колко взимам и ми даде потребителски кредит за 50 хил. лв (не съм им казвал за какво са). Общо взето ако се напрегна след 3 години ще го изплатя (ако не се напрягам 6) и няма да дължа на никой нищо. Трябва много да мислиш преди да направиш крачката.
Разходите - 4000 лв на брокерката 3300 за нотариуса и таксите общо около 8000 в случая имах 150 и стигнаха да оправя едната стая както и да купя хубави неща като пералня, печка, хладилник и телевизор най-висок клас. Гледай и решавай внимателно.