Споделена история от Други

Наемите в София
Здравейте!
Отскоро си търся самостоятелна квартира под наем в София. Нямам партньор, сиреч човек, с който да си поделим разходите. Относно съквартиранти, вече минах 20-те и ми се иска да живея самостоятелно, да мога спокойно да си поканя гости, да си пусна музика и т.н. Неща, които ми се струват нормални, а изглежда, че са лукс. Искам да попитам онези от вас, които живеят под наем, как се справяте? При заплата 1700 лева за прилично маломерно жилище 550/600 лева се иска наем. Смятате ли, че си струва?
Ще се радвам да ми споделите вие как се справяте и какъв процент от месечния ви доход отива за наем (без сметките) :) Поздрави и здраве на всички!

Не коментирам покупка на жилище, кредит и т.н.

Коментари

1.   25% от доходите ми отиват за наем.

2.   Трябва да се разтърсиш по- добре. Следи олх и секцията в имоти. нет за обяви без посредник. Наемите ги вдигат брокерите за да се издокарат за пред собствениците. Хората си пускат частни обяви, агенциите преписват, слагат 50- 100 лв отгоре и търсят балъци. Намерил съм 3 жилища в широк център за близки под наем тази година. Нормалния наем за гарсониера и двустайка / не лукс/ се движи между 300- 450 лв. Успех.

3.   Живея в собствено жилище, купено от родителите ми. Наем под 600 за нормална квартира, в приятен квартал в София, едва ли ще намериш. По-добре със съквартирант, според мен. Добър приятел с, който хем ще си делите разходите, хем ще си правите компания. Пак ще оставаш сам от време на време, той няма как постоянно да си е вкъщи. Защото, ако плащаш сам квартира, сметки, храна, и нещо на изплащане, ако си вземеш, ще ти остават адски малко пари за развлечения, а все пак си много млад още и не вярвам да не ти се излиза никъде.

4.   Ами ,честно казано наемите в София са доста високи ,но и зависи от кварталите,ти не си написала в кои квартали си търсиш жилище под наем.Като цяло щом ще живееш сама те съветвам да се спреш на гарсониера ,или така наречените сегашни двустайни.Голям хол с кухня плюс отделна спалня.Аз живея в такова жилище и давам 700 лева ,макар че според мен тази цена е присъща за тристаен ,но пък аз търсех лукс обзавеждане и затова давам тези пари. Иначе ако си намериш същото ,но с норамлно обзавеждане вървят към 550 лева . Най-добре отдели към 600 защото това е приемлив наем. Под 600 като си търсиш и ако си с брокер винаги ти казва,че няма как да стане. Напиши в кои квартали си търсиш апартамент и колко голям,ще следя темата и ще ти пиша пак.

5.   При заплата 1700лв. аз лично бих се опитала да си купя малко жилище в София или земя в сата около софия и да сложа готова сглобяема къщичка, те са супер хубави и изгодни. Идеята е че това което ще даваш за квартира ще го даваш, за да изплащаш заем, но накрая ще имаш нещо твое.

Успех!

6.   25-30% от заплатата ми отива за наем (заплатата е променлива, наемът не варира). Според някакви проучвания бях чела, че оптималния вариант е не повече от 20% да даваш за наем/ипотека.

7.   500 лв наем при заплата от 1700 си заслужава. Не си прецаквай младините да живееш с други хора, когато имаш възможност да си сам. Пък и ти ще се развиваш и заплатата ти ще се увеличи.
Всички мои приятели, живеещи в София плащат 500-600 за квартира и наемите им не са вдигани от години.

8.   Автора: Благодаря ви за коментарите! Изглежда такова е положението, аз не очаквам увеличение на заплатата скоро.

9.   Здравей,
470лв. в преправена гарсониера на двустаен - около 45 кв. С ново обзавеждане и уреди.
Като цяло цените са доста надути в обявите и ми трябваше около месец за проучване на пазара за да успея да намеря офертата. В моето обкръжение хората са на квартири от около 3-5 години и средната цена е 400-450. Това, което държи наемите сравнително ниски е нагласата на повечето хора да купуват. Имам познати, които плащат 800лв в широк център за двустаен с подземен гараж.