Споделена история от Други

Излагам се на публични места
Ох, как да започна? !

На 28г. съм, добре изглеждащ, трениращ, здрав и забавен, умен, толерантен, но това само пред определени хора. В другия момент съм точно обратното. Когато съм сред хора, които не познавам се вцепенявам и блокирам в следствие на което представянето ми спада драстично и с по-прости думи, изпадам в ситуации в които се излага.

Примери:
Имаме конференция с известни посетители, изправям се да задам въпрос и моментално си глътвам граматиката, не знам какво да попитам, хората ме гледат в гласа ми настъпва несигурност всичко се оплесква и после чувам слухове "тоя какво направи" или ми се присмиват зад гърба с тъпи шеги.

Втори пример:
На обучение сме и предстои практика по шофиране. Смея да твърдя, че съм много добър шофьор, но отново се вцепенявам, защото ме гледат хора и всичко се обърква накрая, вместо да покажа уменията си, става обратното правя глупости, все едно в момента се уча да шофирам.

Трети пример:
Налага ми се да правя презентация пред 50 човека студенти, излизам пред тях и БАААМ, тотална щета, пак несигурност, не умение да се изразя, притеснение.

Към момента чувам слухове от хора, които не ме познавамтно съдят по моите "изяви" и чувам подигравателни слухове. Това ме побърква и не знам защо ми пука за тяхното мнение, като ги виждам рядко и изобщо нямам контакт с тях. Но ме мъчи факта, че те си мислят, че аз съм някакъв льохман, а те са просто непознати.

Разбира се, като се видим ми целуват гъза, защото от мен им зависи заплатата, а след срещата пак започват да злословят.

Коментари

1.   Не го мисли толкова! Знам, че е лесно да се каже но трудно да се приложи на практика, но проблемите ти идват от т. нар. overthinking. Следващият път пробвай да се изолираш от останалите, не мисли за това кой те гледа, какво си мисли, а насочи мисълта си към коренно различна посока - например шофирането, съсредоточи се във всяко движение което правиш, отключваш вратата, сядаш, колан, фарове, огледала, проверка, палиш двигателя, заслушваш се в звуците му, докосваш волана, материята му, сигурността, ти караш, повтори. Потегли, изцяло мисълта ти да е съсредоточена в това което правиш. Дишай - вдишвай 4 сек, задръж 4 сек и издишай 4 секунди. Повтори докато се почустваш по-спокоен по уверен. Пробвай, при мен тази техника работи! Отначалото не е толкова лесно, практикувай я когато си насаме и усъвършенствай!