Споделена история от Други

Обичате ли се?
Обичате ли се? Самодостатъчни ли сте си? В какво те изразява според вас обичта към самия себе си?

Коментари

1.   Според мен повечето хора се обичат прекалено. Ние трябва да се уважаваме, но егото е противно на уважението и обичта. Себеуважението за мен се корени в това да се опитваш да бъдеш по-добър, ако трябва да си помагаш за този процес следвайки някакъв пример. Съдя и по себе си. Когато съм се оплаквал от нечие държание, но сам съм се замислял не до там дълбоко за моето държание, за това, че мога да бъда по-добър. Когато реално човек се замисли вероятно би намерил много моменти в които е можел да реагира по-добре и да не предизвиква негативни последствия(реакции на хора в т.н., скандали), това е обич към себе си, защото избягваш проблеми и негативни чувства, концентрираш се над най-важното. Уважение е и когато не търпиш лошо отношение в името на някакъв навик създаващ несигурност от евентуална промяна, често срещано при определени хора в определен тип връзки. Обширна тема предвещаваща широк спектър от коментари идващи от хора построили за себе си различни философии.. нормално. М19

2.   С грижа за себе си, с грижа за тялото, за блаосъстоянието и за психическото здраве.

3.   Да - обичам се.
Дали съм си самодостатъчна? Да, мога да се издържам и справям сама. Но имам нужда от мъж за интимност и взаимопомощ. Защото може и да можеш да си свършиш всичко сам, но е много по-хубаво, когато има и друг, на когото да разчиташ, който да те отмени и подкрепи. А това да даваш и получаваш обич няма как да стане без друг човек.

В какво се изразява обичта ми към мен? В това да се харесвам. Да харесвам външния си вид и личността си. Да имам постижения. Доволна съм от нивото си на развитие, старая се да го поддържам и подобрявам. Когато човек напредва, се чувства добре.

4.   Не, мразя се и не мога да се понасям вече.

5.   Всъщност няма човек, който да не обича себе си. Това е изначално заложено в нас. Въпросът е в каква форма ще е обичта - грозна или красива. Защото като се замислиш, дори и омразата към себе си е форма на любовта. Защо човек се мрази? Защото не е доволен от себе си, иска да е по-добра форма на себе си. А това да искаш да си по-добър в нещо, не е ли пак от любов към себе си? Да искаш да си по-умен, да искаш да си по-богат, да искаш да си по-красив... в основата на всички тези желания стои нуждата от щастие, от удовлетвореност, от спокойствие, сигурност, обезпеченост и т.н. Всичко това е, защото се обичаш и искаш да си щастлив. Ако не се обичаше, нямаше да ти пука дали си беден, нещастен, самотен, съответно нямаше и да се мразиш и обвиняваш, че не си достатъчно умен, красив, богат, кадърен и т.н.

6.   Да, обичам се, но определено не съм си самодостатъчна. Имам нужда да давам и да получавам любов.

7.   Не, защото няма смисъл.

8.   Ако не обичаш и не уважаваш себе си няма как да се научиш да обичаш някой друг!
Обаче всичко си има граниаци! Да обичаш себе си не значи да станеш егоист! Няма нищо лошо да се гришиш за себе си и за комфорта си, да си здрав физически и психически, дори и отвреме на време да си вирнеш носа, защото днес изглеждаш страхотно, но не трябва да стигаш до степен винаги да поставяш собствените си нужди и желания на първо място. Особенно когато става дума за каприз!
Трябва да намерих тънката граница между любовта към себе си и егоизма и да гледаш да не я прекрачваш. Защото прекалиш ли, ставаш противен. А иначе аз съм преминала през различни периоди, от "за нищо не ставам" до "ей, мацка, днес си красива! "