Споделена история от Други

Жилищен кредит при срочен трудов договор?
Здравейте :) Имам въпрос относно жилищните кредити и се надявам някой по-запознат или хора, които вече са минали през това да могат да ми отговорят и евентуално да ми дадат някакви полезни съвети. Мога ли да изтегля жилищен кредит, ако работя на срочен трудов договор? Знам, че е най-добре да попитам направо в някоя банка и вече го направих, но получих доста уклончив, макар и положителен отговор, че по принцип има такива случаи. Та ми се иска да чуя и странични мнения, дали някой реално е бил одобрен при подобни условия. Също, имате ли представа има ли някаква долна граница за това колко години трудов стаж трябва да имаш, за да можеш да кандидатстваш? Иначе малко странична информация - работя девет месеца на настоящата си работа, договорът ми изтича след още толкова, брутната ми заплата е 1300 лв., осигуряват ме както трябва по закон. Бих кандидатствала за около 200 000 лв. и имам пари да платя останалите 20-30 процента, от евентуалната стойност на имота, които банката по принцип не покрива. Ако има значение, става въпрос за София. Ще се радвам да получа някакви адекватни съвети и отговори, или поне да споделите при вас как са се случили нещата, ако сте преминали през нещо подобно. Благодаря предварително и хубав ден.

Коментари

1.   Всяка банка сама си определя условията и зависи от кредитния инспектор в крайна сметка дали ще те одобри. Но по принцип банките не гледат с добро око на срочните кредити, защото носят по-висок риск. Дори и да се съгласят, вероятно ще искат по-висока лихва или по-високо самоучастие.

2.   1300 брутно за 200 хиляди... Звучиш много (не)благонадеждно. Можеш ли да изчислиш кога ще спечелиш толкова пари, че да изплатиш заем, който на практика ще е около 300 хиляди.

3.   Това за 200-те бона сега го прочетох. 1300 лв бруто е 1000 нето. 200 бона за 20 г. ти прави вноска около 1200 лв.

Демек с 1000 лв доход трябва да изплащаш 1200 лв вноска. Ти как мислиш, ще ти отпуснат ли?

4.   По-скоро, ще те метнат.
Ще те накарат, да вземеш жилището на кредит, като ти покриеш 30%, ще те точат 1-2 години с по 800 лева вноски, а като кажеш - писна ми, взимайте си го, ще си останеш с доживотен дълг, а те ще получат апартамент на 2/3 от пазарната му стойност.

5.   Ще и дадат и още как. Тя няма и намерение да го прави за 20 години, а за 30 минимум, както повечето като нея. Поредната жертва на банките и на балона, царящ на имотния пазар.

И покрай такива като нея цените се надуват допълнително за такива като мен, дето реално имаме да платим всичко кеш. Защото за мен 1500-2000 Евро на квадрат са нереална цена - макар и да мога да ги платя, нама да го направя, понеже не искам да пълня джобовете на разни алчни "инвеститори" и брокерчета. А на такива като нея банката им дава парите на тепсия - голям праз, че надценката на имота е поне 50%, сключват сделката и ето на - "собствено жилище". Собствено на кукуво лято.

6.   5 в нейния случай ти гарантирам, че няма да и дадат. Няма да изпадам в подробности, но си има определени изисквания за доход, която тя е много далеч да покрие. Никоя банка няма да си сложи главата в торбата и да даде кредит на човек, който очеизвадно няма как да изплати посмъртно. Иначе си прав, че с кредитите се надуват цените, докато не запонат да изгърмяват най-неплатежоспособните и пазара се срива. После се инвеститорите купуват имоти с парите, които са взели при продажбата в пика на цените и после колелото се завърта отново.

7.   Здравей.
Кредитен инспектор съм в една от големите банки.
Не. Срочен ТД, ниско заплащане... факторите за отрицателно становище са тежки. 200 000 лв., ама виж това не е концерт по желание. Мислите си, че като отидете в банката и кажете искам да кандидатствам за 200 000 ЖК и ще стане? И кой пък ти каза, че имотът е оценен на 200 000 лв. или ти така си реши, че ге кефи? Ама има цяла процедура по предварително одобрение и финално. Няма да изпадам в подробности, но ти не си благонадежден кандидат. Ниски официални доходи. С този срочен ТД можеш да ми изгърмиш във всеки един момент... Не.

8.   Ако плаштането става без кредит от банка може ли да се договаряш за цената ?

9.   От авторката: Благодаря ви за отговорите (макар повечето да не са особено оптимистични)
Номер 1 - да, от кредитния консултант, с който говорих за това по-скоро на теория как стоят нещата, и аз останах с подобно впечатление, макар че пак изглежда несигурно.
Номер 2,3 - не е като да не съм ги смятала, и да, така излиза, и предполагам сте прави, че не съм най-благонадеждният кандидат. Но аз имах предвид 200 хиляди като някаква горна граница, реално погледнато крайната сума, която евентуално биха ми отпуснали така или иначе я определя банката и аз няма какво да направя повече по въпроса. Във всеки случай бих се спряла на възможно най-ниската месечна вноска за възможно най-дългия или почти най-дългия период, тъй като ми се струва, че така е поне малко по-сигурно. Разглеждайки цените в районите, които съм избрала, все си мисля, че и около 150 хил. плюс 30-40 от мен биха ми свършили работа.
Номер 4 - 800 лв. вноска не ми се струва толкова непосилна. Разбира се няма как да знам какво може да се случи за в бъдеще, но сега плащам 600 лв. наем и още двеста отгоре не са малко, но не са и съвсем невъзможни.
Номер 5 - предполагам на никого не му се иска да става жертва на банките, но поне аз лично, както и да го мисля, няма откъде да намеря толкова пари накуп в близките няколко години. Факт е, че един такъв кредит (ако въобще ти го отпуснат) те заробва за страшно много време, но пък не виждам много други варианти. Омръзна ми от квартири и проблеми. То какво значение има дали ще пълниш джобовете на инвеститори и брокерчета или на хазаи. И в двата случая плащаш повече от реалната стойност на това, което получаваш, но в първия поне се предполага, че въпросното нещо ще остане за теб. А дали ще се опитам сега или като стана на 30 или 40, каква е разликата? Даже ми се струва, че шансът намалява, тъй като реално имаш по-малко време да го изплатиш и като цяло колкото си по-възрастен, предполагам прогресивно ти намаляват и времето, за което биха се съгласили да го погасиш. Иначе наясно съм, че сегашната ми заплата не е кой знае какво, но пък реално погледнато много хора не взимат даже и толкова. Познавам хора на моята възраст, които като мен работят неща, свързани със специалността им, а чисто получават 750-800 лв. А и толкова много работодатели (предимно български) се правят на интересни и масово осигуряват на минималната работна заплата, оправдавайки се, че всички така правели.
И ясно е, че към момента цените са супер надути, и може би сега не е най-подходящият период за покупка, но разни прогнози как сега бил бумът, а след няколко години ще има спад и нещата ще се нормализират, поне на мен ми звучат много смътно и несигурно.
Номер 5 - ако си запознат, ще съм ти благодарна да споделиш защо мислиш така и какви са тези изисквания.

10.   Авторе, нито ще ти дадът, нито ти имаш полза да вземеш такъв голям кредит с тези доходи. Защото за да плащаш до 800 лв на месец, трябва кредита ти да е на 6-7% лихва за 35г. А с остатъка от 200лв как ще оцеляваш? Ами ако изведнъж вдигнат лихвата какво правиш?
Не знам какво самочувствие имаш с заплата от 1400лв да искаш жилище за над 200 000лв ама..... все пак за твоята по ниска от средната заплата за София трябва да си правиш сметка и да си търсиш жилище около 50-60 хил евро, има в София такива двустайни.
Когато аз взех кредит за жилище в края на 2006, платих по голямата част от жилището си мои пари и теглих само 20 000лв за 10г лихвата на която подписах кредита беше 6%, а вноската ми под 250лв. Средната заплата тогава беше 400лв бруто. Внасях си редовно вноските и по време на световната криза някъде 2009 лихвата ми скочи на 11,9%, съответно вноската над 350лв, аз продължих да плащам, но доста хора, които бяха теглили кредит за цялото си жилище не издържаха на покачването на вноските, вноска от 650лв се качи на 900, вноските им бяха доста по големи от заплатата им и загубиха жилищата. До средата на 2011 лихвите не паднаха, после ходих рових заплашвах, че ще се местя в друга банка и ми свалиха лихвата на 9,8% и така докато през 2014г изплатих кредита и то почти всеки месец предплащах по големи суми така, че да се отърва.

11.   Трябва си изключително глупав че да не се договаряш за цената и да не си наемеш адвокат да проверява всичко за да не се окаже че си направил дарение на някой

13.   Отново номер 5 съм.

Авторке, казваш:
"Във всеки случай бих се спряла на възможно най-ниската месечна вноска за възможно най-дългия или почти най-дългия период тъй като ми се струва, че така е поне малко по-сигурно"

Ето тук е основният ти проблем - и главната грешка, която допускаш. Явно си младо момиче, но поне си грамотна и затова ще се опитам да ти обясня, дано ме разбереш и да не правиш глупости.

1) При една лихва от 5% и кредит от 150.000 ( 20-30k от теб) със 30 годишен срок, месечната вноска ще бъде 805,23 лева.
2) От тези 805 лева обаче, лихвите са цели 625 лева в началото. Тези 625 лева не погасяват нищо - те са наемът, който плащаш за парите на банката! Реално ще погасяваш само 180 лева месечно, това са само 22% от анюитета!

Сега пак се замисли кое си струва повече - наемът или кредитът! За 180к можеш да вземеш един неголям тристаен максимум до 70 квадрата (мислейки и за обзавеждане, довършителни работи и пр) при сегашните цени (ново строителство). Такъв апартамент под наем се намира спокойно за 600-700 лева и то без да си си вложила всички спестявания от 30.000 лева.

3) Оскъпяването на имота е огромно - 360 x 805=289800 или цели 93%!!!

4) Едно покачване на лихвата с 1% ще покачи вноската от 805 на 899 лева, с 2% на 998 лева!!! Я си помисли - ако това стане след една година, дали заплатата ти все още ще може да го покрива? В момента лихвите са на дъното и все ще дойде моментът, когато ще тръгнат нагоре. Същото обаче едва ли ще стане с доходите или поне не с такъв темп. Шансът да загубиш всичко и да останеш на улицата е огромен. Банката директно ще вземе апартамента, дългът ще ти остане и ще загубиш спестяванията си, които си вложила.

Обобщаващо:
Кредитът има смислъл тогава, когато:
1) Лихвите са по-ниски от наем на сравнимо жилище
2) Погасителната част в началото е не по-малко от 50%
3) Срокът е не-повече от 15 години, даже 10 в някои случаи
4) Вноската е не-повече от 30% до 50% от нетния доход
5) Купуваш имот, който запазва стойността на вложеното - такъв с перспектива за покачваща се цена и в никакъв случай такъв с балонизирана цена (както при новото строителство) или амортизиран (панел).

Присветна ли ти някаква лампичка, авторке? Надявам се, защото в противен случай....

14.   Авторке, търси някое по-евтино жилище в по-краен квартал, и смятай така, че вноската ти ще бъде около сегашния наем. Имай предвид също, че колкото повече разсрочваш за по-дълъг период, ти пада месечната вноска, но се качва общата сума, така че всъщност се прецакваш.
Аз мисля, че 200000 е непосилна сума за теб, освен това пишеш в единствено число, така че явно живееш сама. За сам човек едностаен апартамент е напълно достатъчен или двустаен в краен квартал. Всеки иска по-голямо и хубаво жилище, но явно не можеш да си го позволиш. Не забравяй и таксите на банката, на нотариуси... вероятно ще има нужда от някакъв ремонт...

15.   oт 1/3

има един сайт моитепари.бг, задаваш си критериите и ти вади всички оферти и на какви условия трябва да отговаряш.

И да те питам - калулирала ли си каква сума ще ти трябва само за административни разходи? В нета си има нотариални калкулатори и за подобно жилище ще ти трябват около 6-7 бона само за нотариуса, още 3% за агенцията, т.е. около 5-6 бона и отделно имаш банкови такси около 500 лв. Значи по груби сметки едни 12-13 бона трябва да имаш за административни разходи плюс минимум 10% от стойността на жилището за капарото (и за самоучастието), което се плаща предварително преди кредита. Ако жилището има нужда и от ремонт, за да се нанесеш, това пак са пари. Дано тези неща си ги калулирала.

За нотариалните такси можеш дапогледнеш тук
https://www.calculator.bg/1/imoti_taksi_danatzi.html

за нотариалните такси за ипотеката тук
https://www.calculator.bg/1/imoti_notarialni_taksi.html#det

Да речем, че си ги калулирала и 150 бона кредит ще ти стигне. Така, влизам в моитепари.бг и проверявам за теб. 150 бона кредит, 1000 лв доход, максималния срок 35 г. (не знаех, че вече отпускат и за такива дълги срокове). При 10% самоучастие (допустимо е само за монолитно строителство, за панелно искат поне 20).

Най-изгодната оферта, която намирам (най-нисък ГПР) и отговаря на условията е на ДБанк. 590 лв месечна вноска плюс около 320 лв на година такси и застраховки. Съотношение вноска/доход 65%, т.е. ако изкарваш 1000 нето и нямаш други задължения можеш да си позволиш вноска до 650 лв.

Така че ако намериш монолит и успееш да се вместиш в 150 бона кредит предвид всички разходи, може и да те одобрят, стига да ти се плаща 35 г. и трябва да си под 70 г. при изплащане. Но дали ще намериш монолит за тия пари, не знам. Задължително трябва и да си на безсрочен ТД и да не си в изпитателен срок. Друг е въпроса дали е умно решение в твоя случай. За мен това би било игра на руска рулетка и долу ще обясня защо.

Имай предвид 2 неща -

1 - въпросната лихва е обвързана с ЮРИБОР, който в момента е 0% и по-малко не може да стане. Само преди няколко години обаче беше 5-6% и това са нормалните му нива. Т.е. въпрос на време е да си върне тези нива, което означава, че твоята лихва от 3,5 ще скочи на 9%, респ. вноската ти ще достигне 1100-1200 лв и това е сигурно, въпросът е кога.

2 - в момента цените на жилищата са завишени и дори и временно да продължи ръстът на цените, ще има срив. Което означава, че ако в един момент не можеш да си плащаш кредита, не само ще ти вземат жилището, но пазарната му цена ще е паднала значително и няма да може да изплати задължението и ти ще дължиш разликата, макар че нямаш жилище. Към сумата се начисляват и разноските на ЧСИ-то, които са още поне няколко хиляди.

Предвид горните 2 и факта, че първо връщаш почти изцяло само лихви, а главницата ти седи същата, е напълно възможно след няколко години да се окажеш без жилище и десетки хиляди задължения. Даже за мен е по-вероятния сценарий. При което ще ти запорират сметките и заплатата и всеки месец ще ти удържат принудително не малка сума, докато не си изплатиш дълга.

Представи си, че изкарваш 1000 лв, трябва да плащаш наем и в същото време още толкова по дълговете. Според мен ти е прекалено малък дохода, за да поемеш подобен риск. Това не е като квратирата, просто да си излезеш и намериш по-евтина, като не можеш да смогваш.

16.   Преди време, беше миналата или тази година някъде, тука на един мъж на 30 и нещо се спукаха да му обясняват колко много се набутвал като живеел под наем, и как трябвало да тегли жилищен кредит и да изплаща. Чак му се подиграваха защо го дефинирал като заробване това с кредита.
Сега обаче виждам в тази тема за щастие са писали доста здравомислещи хора.
Иначе euribor в момента е negative, но наистина като нищо може пак да се покачи. А да трябва да почне да плаща човек изведнъж по 1200 лева при условие, че до вчера си давал по 650 си е адски стресиращо, дори и да взима 3000 лева заплата нето, което изобщо не са толкова много пари.
Аз препоръчвам на авторката с вече спестените си пари да си вземе едно имотче в някое село, като да внимава все пак да не е на някое съвсем тъпо място - да е с перспектива, до някой областен град. Може да намери някакви наематели за там, макар и за много малка сума, а може просто така да ѝ седи. След години може да си го продаде и едва ли ще е на загуба, а пък може и да се нанесе там някой ден на спокойствие.

17.   16, онзи случай, за който говориш, е коренно различен от този. ТИ изхождаш от презумпцията, че или трбява да се купува, или трябва да се живее под наем. Да, тези два случая са коренно различни. Онзи беше някакъв 30 и кусур годишен, който въпреки че можеше да си позволи да си купи, предпочиташе да живее с 5 пръча в 1 квартира като някой студент, че сакън да не се заробвал. Да, ама той така или иначе ще плаща наем, защо да не ги даде за собственото си жилище, което някой ден ще е негово, при положение че финансово може ад си позволи.

Колкото до сегашния случай е смешно с 1000 лв заплата и то на непостоянна работа да теглиш 200 бона кредит и то на върха на имотния пазар и на дънто на лихвите. Това просто е самоубийство. Аз разбирам да взимаше едни 2-3 бона заплата, че поне да има известен буфер. Тя просто ще изтегли едни пари на ръба ан възможностите и после при първото повишение на лихвите или оставане без работа за 2-3 месеца и започва един омагьосан кръг, от който няма излизане. Да го направиш това на дъното на пазара, пак би било разбираемо, защото тогава и да не се получи, лесно можеш да продадеш жилището и поне да си избиеш парите и да си платиш кредита. Но при сегашното положение ако това се случи, ще си остане с дълговете и без жилището при първата несполука в живота.

18.   При 1000 лева нетен доход реално можеш да си позволиш мксимум кредит от 50к лева за 15 години и вноска около 400 лева. И пак е крайно рискова постъпка. Изобщо, 1000 лева са си необходими за едното съществуване и не виждам как може някой дори да мисли за кредити при подобен доход.

19.   Да не забравяме и бизнеса с разглеждане на кредити и отказ. Плащаш си такса за "разглеждане", предварително могат да ти кажат, че нямаш шанс, но защо да ти дават безплатни съвети, а да не ти приберат таксата за "обработка"? В кризата от 2008-2009 беше доста смешно да гледаш реклама на банка по ТВ. По принцип не дават заеми, но иначе рекламират - ела, кандидатствай (за да вземем някой лев от такси). Затова се казва, че "има такива случаи".

20.   До автор(кат)а - струва ми се, че нямаш понятие какво значи ипотечен заем в България. Ако си мислиш, че в краен случай ще ти вземат апартамента и ще приключиш със заема си в заблуда. След като го вземат, ще приключиш със заема, ако имаш късмет да го продадат за сума >= остатъка за изплащане. Само че почти винаги се продава на безценица и ти продължаваш да дължиш разликата. Т.е. имаш всички шансове да останеш с 30-50 хиляди дълг и спомени за временното настаняване в бившия имот.

21.   Намери си ебач с апартамент и си спестявай за кола и море. Не се хвърляй на нещо, което е много над възможностите ти. Бас хващам, че тия 20-30% "имам пари" са пари на родителите ти.

22.   Мога да ти кажа как е в Германия, доста от нещата важат и за България. Работих няколко години като брокер, освен това си купихме преди доста години къща. Банкерът ти го е обяснил много добре. Никоя банка няма да ти даде такъв кредит. Те си имат таблици, по които си изчисляват колко пари ти трябват за храна, облекло, транспорт и т.н. доста надути суми. Не можеш да ги убедиш, че ти харчиш само 1/3 от тези суми. Имаш срочен трудов договор, как ще си плащаш после кредита? Имаш много нисък доход. Млада си, ще имаш вероятно деца, т.е. ще си останеш за известно време у дома. Не можеш да си представиш до какви детайли навлиза банката.
Когато ние теглихме кредит, основният проблем беше, че мъжът ми има частна фирма. Банките тук са много скептични и към това. Спаси ни моят постоянен трудов договор, нищо, че неговите доходи бяха впъти повече от моята тогавашна заплата. Тогава директно попитах банкерката - значи излиза, че примерно една чистачка с доход 1000 евро е по-благонадежна от човек, който от 15 години има фирма и печели поне 4 пъти повече. Отговорът беше - да, разбира се, чистачката има трудов договор.
Спри да витаеш из облаците, почакай няколко години и тогава действай.

23.   Благодаря ви за коментарите, наистина ми бяха полезни. Не мога да кажа, че съм се отказала, но може би сте прави за това, че не е правилният момент. А и така или иначе поразпитах и вече ми е ясно, че с моя договор нещата няма как да ми се получат. Така че ще опитам възможно най-скоро да сменя работата. Но така или иначе съм реалист и ми е ясно, че няма да взимам много повече от това, което получавам сега като заплата. Във всеки случай преди да предприема каквото и да било, ще проуча по-внимателно нещата, които се споменаха тук.
Номер 7, благодаря ти за честния отговор. Но наистина не ми е ясно каква сигурност според банките дават постоянните договори. Един човек може да напусне работа месец-два, след като е теглил кредит, на какъвто ще договор да е. А по-същия начин може компанията, в която работи да фалира, да го уволни и т.н. буквално дни или седмици, след като той вече ги е свършил тези неща. От тази гледна точка на мен ми се струва, че моят срочен договор е точно толкова рисков, колкото и на всеки с подобна заплата на постоянен ТД.
Номер 5/13, разбирам те, има много логика в нещата, които си написал - някои ги знаех, тъй като съм чела анализи по темата, но над други наистина не съм се замисляла достатъчно, даже може би никак. Колкото до покачването на лихвата - да, това е може би най-плашещото в случая, но аз бих се опитала да сключа договор за кредит с фиксирана лихва поне за първите 5-10 години. Но може би дори да имам такъв шанс, пак си има своите скрити капани. Наистина осъзнавам какво си обяснил, но все пак не съм на това мнение, че в дългосрочен план е по-изгодно да си на квартира. Ами след 50 години - тогава какво? Как се плаща наем с пенсия? И ясно, че е много далеч и може да не стигна дотам изобщо, но реално погледнато, ако плащам наем и нещо ми се случи - след мен не остава нищо, ако плащам кредит и имам застраховка, дори мен да ме няма днес, утре, след 20 години - жилището остава за близките ми или евентуалното ми семейство.
Номер 14, благодаря ти, и аз така мисля да опитам да направя. Това за срока ми е напълно ясно. Не си въобразявам, че ще мога да взема някой мезонет в Лозенец (не бих и искала, ако трябва да съм честна), но пък може да е доста малък близо до метро, но с три стаи примерно, би било наистина идеално - поне една стая под наем, което си е допълнителен доход и бих могла да си помагам с вноските. В краен случай, дори да продължа още известно време да живея под наем, а това, което успея да взема да давам под наем - един обзаведен тристаен апартамент се дава под наем за 800 и повече лв., с които евентуално бих могла да погасявам вноската, а отделно аз да си си плащам моя си наем - и така поне за известно време. Но разбира се това са си само мои мисли, може и да са ми криви сметките.
Номер 1/15, мерси много, ще ги прегледам. Иначе за лихвите, както писах и по-горе, аз се надявам на фиксирана такава за поне първите няколко години.
Номер 16, благодаря ти за идеята, но честно казано малко безперспективно ми се вижда закупуването на къща на село. Струва ми се, че повечето села вече са доста запустели, а за кражбите, изнасилванията и побоите над възрастните хора там, въобще да не говорим. Дори да е на някое по-нормално място - като не си там, а и да си, пак нямаш никакви гаранции. Не че и в града не е подобно, но може би е малко по-различно все пак. А и бих искала място, в което в близкото бъдеще да заживея.
Номер 18, аз взимам повече пари, просто са под формата на бонуси, които не се осчетоводяват, а дори и да се осчетоводяваха, се предполага, че някои месеци може и да не ги вземеш и не вярвам някоя банка да ги признава - затова и не съм ги споменала - тъй като при едно разглеждане на доходите ми в банка, те така или иначе няма да ги зачетат.
Номер 21, ти ако така си преследваш целите, прави го, аз нямам желание да паразитирам върху някого, за да си улесня живота. По никакъв начин не са от родителите ми, но дори и да бяха, не мислиш ли, че е по-добре да са от тях, а не от някой "ебач"?

24.   21, това 'Намери си ебач с апартамент '... еми много грозно човек. После разни мъже плюете жените, че били меркантилни, използвачки, и изобщо всякакви такива епитети. А всъщност същите подстрекавате към това да стават такива.
Другите ти коментари са наистина реалистични, на място, полезни, но този е под всякаква критика.
Да, тези готови пари, които вече има наистина може да са от родителите ѝ, но пък какво значение има това? И какво лошо има в това - все пак не ги е крала, нито пък се е ебала за тях.
А и все едно няма момчета в нейното положение - с малко спестени пари от родителите си и със заплата като нейната, но желаещи да си вземат имот в София. Т.е. ако същата тема беше пусната от момче, щели да му кажеш това, което си писал в 21? Намери си ебачка с апартамент и си спестявай за море и кола...

25.   Пак 5/13 до авторката:

Ех, момиче, виждам желанието ти, но само с желание не става за съжаление. Пак повтарям - ти 3-стайно жилище в София не може да си позволиш, поне не на този етап. Когато вноската ти е 80% лихви, наемът е винаги за предпочитане, дори дългосрочно.
Не мисли за след 50 години, разбери, че шанс това жилище да стане твое няма. Ако сключиш договор за 10 години е друго - тогава обаче вноската ще ти бъде 1500-1600 лева. Напълно постижимо ако имаш доходи около 3000 лева примерно.

Аз в момента имам парите да купя няколко големи жилища без кредит, но също живея под наем и не съжалявам - просто защото съотношението наем/цена при покупка говори за надценка на имотите от 50% и нагоре. По-добре е да инвестирам парите си по друг начин, отколкото да ги вкарвам в нещо, което не струва и половината от цената. София в момента е презастроена, а половината от новото строителство строи празно - загледай се в новите кооперации и прецени реално колко хора живеят там. Всичко е изкупено, защото банките наливат пари и дават на такива като теб. Но реално кой да живее в тези жилища няма. Потокът от провинцията го има, да - но това са неплатежоспособни хора, които няма как да си позволят жилища от 200к нагоре. Те идват в София и се радват на 800 лева заплата, защото в техния град няма и за толкова. Да не говорим за проектите на зелено - в момента бълват все нови и нови проекти, запълвайки и малкото останали поляни над Младост, Кръстова Вада и Манастирски. Това няма как да продължи вечно, алчността на инвеститори и брокери е ненаситна, но ще има срив рано или късно, брутален срив, ще изгорят много такива като теб и парите им ще потънат.

Ти явно си млада, 20те си още. Мисли сега как да си намериш по-доходоносна професия, имаш достатъчно време. Намери един стабилен, свестен мъж с добри доходи. Създайте семейство, тогава мислете за жилища. 2ма души се справят по-лесно от един. Сега ти е рано още. След 5 години ела и ще говорим пак.

Успех.

26.   25, успокой топката браат. В коментарите си 5 и 3 си казал предостатъчно, нямаше нужда от повече напън ;)

27.   До 25:
Много полезна информация изсипа в този пост, явно си навътре в нещата.
Аз съм мъж на 25 и имам приличен доход, но за момента само го пестя в банката и го яде инфлацията.
Можеш ли да споделиш дали има накои добър източник на информация, от където си ги научил тези неща (някоя запомняща се статия или книга, добър форум по темата) или всичко е дълго ровене в гугъл или образование.
Ти в какво би инвестирал в днешните условия?
До авторката:
Моя съвет е първо да улегнеш със семейство и тогава да мислиш за жилище. Не говоря за "е*ач с пари", а за партньор в живота с който можеш да мислиш за такива дългосрочни неща като деца и ипотеки.
В твоето положение си, както казват "една дУша, една гуша". Знаеш ли утре къде ще те духне вятъра, я в чужбина, я в друг град.

30.   от 25 до 27:

Общо взето, всичко е една проста математика.
Най-просто казано, въпросът е: Има ли алтеративна инвестиция, която да носи по-висока средномесечна възврщаемост от наема на жилището?

Ако например наемът на жилище с цена 200. 000 лева е 600 лева, мога ли да инвестирам тези 200. 000 лева по друг начин така, че да ми носят повече от 600 на месец? Така мога да наема жилището вместо да го купувам и да изкарвам нещо отгоре. Естествено, двете инвестиции би трябвало да имат сходен риск, което прави сметката малко по-трудна.

Друг начин е да дисконтираш месечните наеми с определен дисконтен фактор. Така може да оцениш стойността на актива към днешна дата.

Най-лесен пример за сравнение: Ако купиш 2 едностайни и ги дадеш под наем, в момента можеш с изкараните наеми да наемеш тристаен, който иначе не би могъл да си позволиш.