Споделена история от Други

Лаптоп втора ръка, без гаранция...Струва ли си?
Здравейте искам да си купя лаптоп, който е втора ръка (понеже нямам възможност за нов). Проблема ми е, че няма гаранция и малко ме е страх. Предишния ми лаптоп издържа 4 години и изгоря, спря да работи, а изобщо не беше евтин. Никога не съм го удрала, чупила, заливала, пренатоварвала и прочие. Беше нов и беше с гаранция но, когато се случи това тя вече беше изтекла. Страх ме е да не се случи отново, защото пак няма да е кой знае колко евтин. Не е като да беше някаква евтина китайска марка, Acer беше. Та както и да е, според вас струва ли си да си купя лаптоп, ако няма да има гаранция. Или има ли как да го застраховам по някакъв начин, да си сложа гаранция maybe? :D

Коментари

1.   Досега съм си купил общо 7 лаптопа, всичките втора употреба, като някои още бяха в гаранция. Първият беше на 4 години, когато го взех и изкара още 8 години преди да му се развали някакъв кабел към дисплея, общо взето отстраним проблем, но вече не си струваше да се инвестира в този технически остарял лаптоп. Вторият беше само на няколко месеца и в гаранция. Изгоря му видео картата още по-време на гаранционния срок и я смениха безплатно. След 1 година се развали пак и вече нямаше гаранция. Известно време работеше само с външен дисплей и то само с Убунту Линукс, а след това спря да работи и с него. Сега си стои неизползван. Един път ми се случи лаптопът, директно разопакован от пощенската пратка въобще да не се включи и един месец се разправях с продавача, един руски евреин, докато ми върне парите. Най-скъпият лаптоп, който съм купувал е Apple Macbook Pro със 17 инчов екран със специална технология за ниско отражение на светлината, с 2 графични карти. Струваше 1500 евро употребяван. Оказа се че е бомба със закъснител заради проблем с дедицираната графична карта, който при мен не се е появил докато тече безплатната подмяна, а след това вече не се отстранява безплатно. На кратко графичната карта се скапа, а втората графична карта не може да се използва нито за зареждане на операционната система, нито за активиране на външен дисплей, дали по технически причини или пък просто защото Apple така е решил. Почудих се какво да правя с него. Смяна на графичната карта струва 300 евро и е само временно решение, защото е сигурно, че ще изгори пак. Накрая след сума ти проучвания открих един хак, как да зареждам системата с интегрираната видео карта, но той трябва да се повтаря след всеки ъпдейт, а и не е сигурно дали въобще ще проработи и е много времеемко. Затова съм принуден въобще да не си ъдейтвам компютъра, а оттогава излязоха поне 5-6 секюрити ъпдейта. Изводът е, че нито цената, нито престижа на марката, нито гаранцията ти гарантират нещо. Всичко е риск и късмет. Някой път ще ти изгори лаптопа веднага след изтичане на гаранцията, дори и да е Apple MacBook. Друг път ще вземеш хубав лаптоп на половин цена, с който няма да имаш проблеми. С течение на времето двата фактора се уравновесяват, т. е веднъж печелиш, друг път губиш. Загубите са неизбежни. Главният проблем на лаптопите е лошата термодинамика - пространството вътре е твърде малко, а компонентите стават все по-мощни и отделят все повече топлина. Когато се проектира един лаптоп всичко е на теория, но на практика се получават други неща, някой път и заради грешки в самите компоненти. Производителят на лаптопи не произвежда сам всичките им части, а ги купува от различни доставчици и ги асемблира заедно. Затова винаги има една неизвестна от възможни дефекти в компонентите.