Споделена история от Други

Какво харесвате и какво не харесвате на демокрацията в България?
Този месец се навършиха 30 години от установяването на демокрацията в България. Спомням си с каква еуфория хората посрещнаха новата промяна на политическия небосклон. Най- после и България да се присъедини към демократичния свят. Да имаме право на личен избор в икономиката, да имаме свобода на словото, да излизаме свободно в западните страни и още много други неизказани свободи. Стария строй го погребахме, анатемосахме БКП заедно с нейния дългогодишен ръководител Тодор Живков. Годините се изнизаха и ето че вече навлизаме в четвъртото десетилетие. Но каква е равносметката до тук. Имаме ли някакво подобрение в материалното благополучие на обикновения българин. Лично аз не виждам такава. О, да съгласен съм, че за една малка част от хората, най-вече политиците и новите бизнесмени, има наистина голямо подобрение. Но как се чувства обикновения човек. Той почувствал ли е положителна материална промяна в неговия живот, говоря за народа като цяло. Лично аз не виждам такава промяна. Напротив голямата част от населението изнемогва, не може материално да свърже двата края на измъчения си живот. Всичко е станало скъпо за него. Ако живота беше по-лесен в желаната демокрация щяха ли над два милиона млади хора да напуснат родината си. Този факт наистина показва, че младите не виждат добро бъдеще в собствената си родина. Ами пенсионерите те също изнемогват без да виждат някакъв шанс за подобряване на живота им. Как ще преживеят тези безпомощни хора в следващите няколко години. Всичко изглежда толкова отчайващо, че не виждам какъв ще му бъде края. Криминалността, наркоманията, убийствата, всичко изглежда толкова отчайващо. Корупцията на високите места може ли някой да я спре. Така аз виждам днес живота в България без никаква надежда за неговото подобряване.
Скоро видях едно видео в YouTube на Бойко Борисов с американската жена-посланичка в България. Той я целуна и прегърна и каза: Ако научиш български език може и да останеш в България. Това ми намирисва, че Бойко може да стане американски зет. Това стане ли, тежко й на България. Тогава България ще бъде абсолютно контролирана от Америка. С всичко написано до тук искам да изразя мнението си, че не виждам в близкото бъдеще живота в България да се подобри към по-добро. Не харесвам живота на хората в България какъвто е в момента. Не знам дали да ще се подобри. Може да ме мислите за много негативен, но така мисля аз. А вие драги посетители в този сайт "СПОДЕЛИ" кажете какво ХАРЕСВАТЕ и какво НЕ ХАРЕСВАТЕ на българската демокрация. Модератори ако вие стриктно се придържате към смисъла на вашия сайт не виждам причина да не публикувате темата ми. Нали трябва да споделяме.

Коментари

51-78 от 78

54.   Демокрацията сложи камери и в детските градини!
Егати демокрацията!
Камери навсякъде, в училища, магазини, министерства, по пътищата!
Къде е човешкият фактор тука?
Къде е моралът и нормалното човешко поведение!

Пълни глупости са приказките за демокрация.
Обещах някъде да намеря в един елитен речник точното определението за демокрация, но то няма нищо общо с някакво мнозинство или малцинство.
Демокрацията е вид управление. в което задължително ако няма крал, има аристокрация.
Това са етапи.
Аристокрацията много често сменя краля си, като колело е.
Вечна битка кой да е отгоре.
А у нас е най-ниската степен на демокрация. Олигархичната демокрация, когато зародилата се олигархия се стреми да стане аристокрация, т.е. да дойде момент в който никой да не задава въпросът откъде са парите и имотите, а да я считат със синя кръв, демек аристократ с претенции и за короната.

Кои мислите са богатите хора на една Франция да речем?
С работа ли са постигнали богатството си или с кражби и злоупотреби! А стогодишната война Франция и Великобритания да не е била за розово масло?

Я вижте тая паллач в Брюксел. Лобират за интересите на една или друга корпорация.
Кое му е демократичното на това?

Забравете за демокрацията, това не е идеал на нито едно осъзнало се човешко същество. Това е фраза, фраза, думичка, на която всеки вкарва някакво съдържание по свое усмотрение или както са го учили. Какви мнозинства, какви малцинства!
Да преибеш другарчето си на всяка цена, това е идеята на демокрацията.

55.   Зачетох се в някои мнения, дълги и, и празни.
Каква Северна Корея, каква свобода на словото, какъв комунизъм.
Можел да каже! Нищо не можеш да кажеш, защото не знаеш!!!!

Трият ли мнения по форумите, вкарват ли те във фризера във в. 'Сега", така му викат, като те махнат за месец от мненията. Пълни г;упости.
Фейс буци блокират ли? Блокират!
И то без да псуваш или да си груб и невъзпитан, но блокират.
Можеш ли да кажеш на шефа си, че нищо не разбира и да останеш на работа?
Ай стига с тия митове и легенди! Имали свобода на словото! Глупости!
Иди и виж Северна Корея, иди и виж! Ама иди и виж и Детрой, аз видях! Иди и виж Gary, Indiana и тогава да говорим за демокрация.

В момента е върл финансов империализъм. Край, щом всеки булевард на София е пълен с банкови офиси, не ми говорете за малцинства, за свобода на словото и тем подобни измишльотини.
Влез в банката и вземи пари, за нуждите си ако ти дадат.
И не ги върни. Да видя и свободата Ви, и демокрацията Ви.
Забравихте ли простата лихва преди 1989?
А сега на лихвата лихва! Защо? !
Кой управлява света, дали наистина мнозинството или някакво малцинство седнало на една печатна машина.

56.   Номер 1, а може би ти още си живееш в социализма, не че демокрацията не е дошла. Понякога човек се вкопчва в миналото до такава степен, че не си дава сметка, че настоящето се е променило.

57.   България беше държава до преди 30 години. Сега сме нищо повече от един цигански катун и за това ромите имат повече права от българите. Сега при деморализацията, огромната част от българите живеят мизерно, подобно на беднотията която беше преди 1944 г. при Царска България.
Комунистите ви дадоха 45 г. да опитате какво е да се живеете като нормални хора в безопаснст и сигурност. Какво е всеки да има собственно жилище, така че той и семеството му да не спят между кофите с буклука и да не стоят гладни(за разлика от сега). Децата ви да получат добро безплатно образование и здравеопазване. Вие не можахте да проумеете какво имахте, за това духайте супата сега.

58.   Да допълня малко.
Вашите тавариши комунисти, още от едно време ги влечеше на запад. Децата им учиха английски. Като махнаха Бай Тошо, веднага си прехвърлиха всички пари в западните банки, при "враговете капиталисти". Кой мислите, че открадна спестяванията на родителите и на бабите и дядовците ви, именно комунягите. Кой гласува За плоският данък- БСП, наследница на БКП.
Всичките червени имат пари и имоти на запад, в Западна Европа, че дори и в САЩ. Синът на Корнелия Нинова къде мислите, че учи. Дори на една снимка беше с колан с американското знаме на него. Но как така тавариши, що за безумие хаха. После с цялата си наглост заявяват "демокрацията ми отне всичко". Пък парите им (откраднати от вас) и децата им живеят на Запад.

59.   Родена съм година преди т.нар. демокрация!
Но според мен никога не е имало демокрация в истинския си смисъл тук.
В България винаги нещата са се движили по партийна линия и винаги е имало "наши и ваши", а партийните дейци са все от рода с дълбок корен, който няма изкореняване, а само смяна на партиите...

Ме

60.   Аз съм номер 23
Исках да кажа,че не съм родена през комунизма,нито през която и да е друга форма на управление преди това,родена съм през сегашната форма-демокрация.31,"аз не съм била изкарала 5 лева през живота си".Имам онлайн бизнес и за ден изкарвам пари,за които най-вероятно работиш цял месец.Съжалявам,че звуча толкова арогантно,но няма да ме изкарваш неудачник едва ли не при положение,че дори не ме познаваш.И да,ако гладувам на старини сама ще си бъда виновна.Аз данъците ги плащам накрая и плащам много по-малко отколкото иначе трябва,защото съм учила право и знам как да се възползвам от законите.В България има доста успешни хора,самоизградили се милионери.Щом те могат,значи и вие можете.Или сигурно ще кажете,че са "мафиоти" или "са имали късмет" хахаха.Моите родители на времето са инвестирали в пенсионни фондове,както и в недвижимо имущество и сега си живеят добре.Все някой друг трябва да ви е виновен.

61.   До 47. За тогавашните стандарти, лидерите и управленците на предприятия си крадяха крупни суми. Не колкото за да залъжат глада.
Ако можеха и още повече щяха да крадат, но самата икономика не го позволяваше. Същото е и с колите. Като е нямало по онова време БМВ-та за по 200 бона, много ясно, че колкото и да крадеш, пак ще караш волга, москвич или нещо друго.
Кражбата си е кражба, откъдето и да я погледнеш. Реално погледнато в момента синовете и внуците им карат коли за по 200 бона и имат вили по черноморието.
Тъй наречените червени куфарчета откъде се появиха според теб.
Режимът падна, но парите си останаха при старите началници и реално нищо не се е изменило.
Просто червените си смениха цвета със сини, зелени и не знам си какви още.
Половината партийковци от горди членове на БКП, изведнъж се превърнаха в "жертви на режима" и яхнаха вълната.
Заради това вместо ПРОМЯНА, имаше ПОДМЯНА. Именно заради това ще видите демокрация през крив макарон, за съжаление.

62.   Но.59
В западна Европа също има поговрка;
"Не какво знаеш, а кого познаваш".
Това е максима в целия свят!

63.   Най-нагледния пример за Демокрацията е; Два вълка и агне, гласуващи какво ще ядат за обяд.

При Демокрацията, 51% от глауващите, отнемат правата и свободите на останалите 49%, обикновенно чрез корупция(купуване на гласове и пр. ). Тоест, Демокрацията е едно голямо слонско лайно, нещо много подобно на диктатурата.
Демокрацията е; Закона на джунглта, при която 90% от хората ядат хурката и мизерстват.

Разликата между слонското лайно Демокрацията и Републиката е, че Републиката се управлява от закони гарантиращи защита на правата на всеки човек.

64.   До 63

Еш па тоя. Не стига, че е профан, ама и голям политически критик се изкара.

65.   Искахте дънки райфъл и дъвки орбит, а сега се оплаквате. Последните 120 години България се е управлявала отвън. И последните 30-от американци.

66.   Демокрацията е нищо повече, от предрешена Диктатура.
От както ни е яхнала Демокрацията, България вече не е република, а циганско гето в което цари простащина, корупция и беззаконие. Атрибутите на демокрацията са безработица, бездомници, просяци, наркомани, проститутки, невежество, разврат, престъпност, натрапена ориенталска музика наречена Чалга, извратени културни ценности и всеобща мизерия и страдание за огромната част от българите. Официално най-нещастната и мизерна страна в Европа.

67.   У нас няма демокрация, защото по ръководните и партийни позиции са все комуняги. Мисля, че с това почти изцяло се изчерва темата.

68.   Българите в България са свободни и това, може да го разберете, само ако заживеете в силно развита икономически държава. Това, че се злоупотребява с тази свобода на всички нива е по вина на самите поданици на България. Има демокрация, има свободно движение, може да си изкажеш мнението по всеки въпрос, без опасност да се озовеш в изправителен лагер и цялото ти семейство да носи последствията. Има бедност, вярно, но какво очаквате да се случи в малка държава, без развита икономика и ресурси, която банкрутира на два пъти? Нещата не се случват, като с магическа пръчка. Поне има подобрение някакво в сравнение с 90те и началото на 2000-Та година. Вместо да се оплаквате по сайтовете, най-добре е да инвестирате време и средства в образованието си, защото държавата има нужда от интелигентни и способни млади хора. За справка Южна Корея се изправи на 5-то място икономически в света, след пълна разруха от войната, глад и бедност. Цялото население е работило денонощно, за да изгради държавата от нищото и наблягат на изключително образование на децата. 50 години по-късно, тази държава, която няма никакви прородни ресурси, е богата на умове и просперира. Но имат ценности, които ние нямаме, това е истината.

70.   Корейците може и да имат ценности, обаче хамериканците изсипаха там 1 трилион долара. Това са 1000 милиарда. И такова изсипване едва ли ще се повтори някъде другаде. Само с едното голо образование не става.

71.   Аха, само че Южна Корея не се издигна сама и е с определени протекции.
На някой, познайте кой, му беше необходима силна държава. реално и в Южна Корея е желязна дисциплина по комунистически маниер, но са избрали да му викат демокрация.
Оставете че с труд ще стигнеш кой знае къде, ако не целуваш правилната ръка.
Ако "Ръката" реши, ще те вкара в блатото, ако реши, ще те изкара оттам.
Още 90-те и малко след това, всеки със собствено мнение беше просто убит.
Да правим ли списъка?

72.   До 71: 'Оставете че с труд ще стигнеш кой знае къде, ако не целуваш правилната ръка.'- искам да те попитам според теб едно такова изказване как влияе на тези, които в момента са подрастващи, да речем 16-18 годишни?

Не се заяждам, просто ми е интересно какво ще отговориш.

73.   От Автора,
Аз съм автора на темата, а също и на коментар №25, където цитирах някои данни от българската медия. Подчертавам, че съм много обезпокоен от живота в България причинен от българските политици. Мислех си, че след като се пенсионирам ще се върна в родината си, но сега не виждам такъв шанс. До сега съм си идвал 4 пъти в България, последния път беше в 2009 год. И още тогава разбрах, че за мен живот в Б-я е нежелан поради условията в държавата. Искам да ви кажа, че преди няколко месеца пак тук в "ДРУГИ" този сайт ми публикува темата: "Ще просъществува ли България до 2050 год". Там изразих в няколко коментара отново мнението си как продължава страната ни да затъва все повече и повече в по-големи проблеми. Затова се и усъмних дали България ще просъществува до 2050 г. така както вървят нещата в момента. Отчаян съм за бъдещето на България, особенно след тази масова миграция от Близкия изток по цяла Европа. Тези от вас които искат прочетете и другата тема и кажете дали аз излишно се притеснявам за следващите 30 години. Вие живеете в България и виждате живота по-добре от мен. Кажете загива ли държавата?
Потърсете темата в "Собствено търсене" над заглавието.

74.   Авторе кажи, че това искаш да питаш за да ти отговорят хората, а не да се карат в десетки коментари по други въпроси.
"Прагът за бедност в България е 363 лева. " Преди да даваш това число за реалност, помисли как се изчислява праг на бедност, ако не знаеш потърси в нета и ще разбереш че това число няма никаква логика. Та числото 363 се изчислява на база продадените в държавата стоки през изминалата година. Тоест ако в БГ има продадена 240 милиона литри безалкохолно и примерно са продадени 6 милиона кг сирене за предходната година, се изчислява че всеки българин има нужда от 3л безалкохолно месечно и има нужда всеки месец от 83 грама сирене месечно и така за всяка стока и услуга, цифрата се събира дели се на броя на населението и на броя на месеците в годината и достига 363лв на човек, а реалността е че не всеки си купува безалкохолно и не всеки обича да яде сирене, числото е средно статистическо, при което както знаеш, един яде кюфтета друг яде картофи, средно статистически и двамата ядът мусака. А дали хората са имали по голяма нужда от това което реално са купили и поради нямане на пари са се лишавали, или са купували без да имат нужда просто от меркантилност е друг въпрос.
2. Минималната пенсия е 250 лева.
Решението за стоиността на пенсиите се взема на база налични пари в държавата. Няма как да се вземе решение, което не може да се изпълни и все на минус да я караме. Няма ка дълго време да с екара на минус. А реалността е че в България останаха много малка част от трудоспособното работещо население да плащат данъци, че да има какво да се разпределя за харчове. Примерно ти си в чужбина и плащаш там данъците от заплатата си, плащаш там ДДС, българския пенсионер те е отгледал и загубил като данъкоплатец, който да вкарва в държавата че да има за пенсии. Вярвам разбираш, че политиците първо трябва да има в касата, че чак тогава да решават на кой колко да раздават. Сам можеш да си направиш извод колко вкарваме в тази държава и колко искаме от нея. Ако ти бе на мястото на политиците от къде щеще да вземеш за да дадеш? Моето семейство сме в България, общо 11 души с братя, сестри, съпрузи, деца, баби и дядовци. Работещите плащаме като данъци и ДДС някъде около 1600лв месечно, обаче имаме 4 възрастни пенсионери и един инвалид, които чакат всеки месец държавата да им преведе общо 1584лв във вид на пенсии, в същото време очакваме държавата да ни поддържа пътищата, да плаща здравеопазването, да плаща лекарствата на хорнично болни и инвалиди, да плаща образованието на децата, да плаща на полицаи, военни, да издържа и изостаените в домовете за деца, да издържа съдебна система и затвори и тем подобни, освен това да подържа държавни сгради и да строи и нови театри и спортни зали от тези 1600лв, е как да стане.
3. Българи под прага на бедност 1, 663, 668 души. Това също е нереална цифра, защото тук са изчислени само хората с ниски пенсии и заплати, а хората с никакъв доход или доход който не е от заплата или работят на черно, не са вкарани в числото. Защото няма как да се сметне, колко точно от българите притежаващи гражданство са в българия и колко са в чужбина, колко са просто безработни не търсещи усилено работа или колко работят овчари без трудов договор. Примерно ти за България си български гражданин с лична карта, но нямаш никакъв доход изкаран или похарчен в България, водиш ли се в това число бедни или не се водиш? Би трябвало да се водиш, защото си бг гражданин без доход в бг, обаче ако са сложили всчки работещи в чужбина в числото в едно с работещите в бг с ниска заплата, пенсионерите и онези които работят в бг но без трудов договр, то щеше да е много по голямо. Вярваш ли че има повече от 5 милиона човека с български документи, които разполагат с почече от 363лв на месец?
Друг е въпросът дали е възможно една държава да "загине" поради бедност. Съвсем друго е дали държава ще загине поради изнасяне на населението й да работи и живее в други държави. Трети е въпросът дали държавата ще остане, а нещата ще се променят.
Мисля че държавата няма да загине, но нещата много ще се променят и то в най-скоро време, близките 10-15 години. Защото с всеки изминал ден заминават здрави и работоспособни българи, а в България остават онези, които имат нужда от помощ за да оцеляват /пенсионери и инвалиди/, процентното съотношение на населението останало в държавата работещи и нуждаещи се от помощ се приравнява с всеки изминал ден. И ще дойде момент в който няма да има от къде да се платят не само пенсии на пенсионери и инвалиди, а няма да има от къде да се платят заплати на учители, полицаи и медицински персонал. Изчислено бе до 2035г няма да има пари за да се плащат пенсии, този проблем го имаме не само в България, имат го и в Китай и в други държави. Начинът на живот ще се промени и никой не може да ти даде точен отговор какво ще се случи, за да може един българин в бг да осигури старините си. Нито има сигурност ако трупаш имоти и пари дали няма да дойде някъкав строй като комунизма и да ти отнеме всичко в полза на обществото, нито има сигурност ако не трупаш и останеш гол като пушка дали ще има от къде да се плащат пенсии и няма да мреш по улиците от глад и болести, така че "каквото сабя покаже и честа майко юнашка".

76.   Ако погледнеш историята- много по-многочислени и борбени народи са изчезнали. А българите, със съжаление го казвам, сме малък, апатичен и страхлив народ.

77.   Не знам защо смятате, че у нас има демокрация. Комунистите реално никога не сдавали властта, просто се разцепиха на отделни партии и разиграха театър за пред народа. В момента ни управляват техните деца и внуци и същите държат икономиката на страната. Народа се ограбва чрез обществени поръчки, които не могат и 6 месеца да издържат без да се разпаднат, а парите за тези поръчки идват от данъците на всички нас. Затова и пътищата са разбити, болниците нямат апаратура и тънат в мизерия. Затова и образованието е под всякаква критика. Администрацията не работи, съдебната система е пропита от корупция и ако имаш пари, можеш да избиеш цял град и пак няма да лежиш в затвора. Кадърните хора целенасочено се гонят от страната, за да не мътят главите на останалите. Всъщност, на управляващата върхушка кадърни хора не са им нужни. На тях им трябва армия от зависими, некадърни държавни служители за електорат и покрай тях население, което мисли единствено за чалга и пиене. Квалифицирани кадри не им трябват, трябват им работници с 400 евро заплата, които да извършват хамалски труд в мръсни и ниско-технологични производства. Както знаем у нас високо-технологични производства няма. Най-много да се сглоби нещо от готови части, колкото да не се плащат мита. За капак на всичко работните места с добри заплати са запазени отново за деца и внуци на комунисти от всякакви нива. Имам поглед над доста компании ( включително и международни ) и във всяка една мениджмънта почти без изключения е съставен от такива хора, много от които на всичкото отгоре нямат квалификация дори и за секретарка. Мога да дам стотици примери от рода на внучка на партизанин, която от секретарка става управител на машиностроително предприятие, през дъщеря на партиен секретар, която без понятие от финанси е цял живот финансов директор в международни компании, търговски директор, който без образование и без да използва компютър е такъв пак в международни компании, до хора които се държат на щат единствено и само, за да взимат заплата. Дори в сравнително малки компании подобни хора получават между 7 000 и 15 000 лева месечно. Лошото е, че страната затъва с всеки изминал ден и разликата дори с една Румъния вече е много голяма.

78.   Това в България е една миризлива циганска пръдня.

79.   72 съм. Още чакам 71 да ми отговори.

80.   Ако се замислите по-задълбочено, ще разберете че демокрацията си е чиста диктатура. Разликата между двете е, че при демокрацията първо гласуваш и след това получаваш заповедите, докато при диктатурата не си губиш времето с гласуване.
В края на краищата глупавите хора сами си правят живота труден и ослужнен. Някои за пари са готови да направят всичко; да търпят унжения, да загубят собственното си достойнство, да зарежат родителите си, децата си, родината си, да се съберат с лоши хора, да лъжат, да мамят и станат пълни мошенници. Такива хора като ви срещнат, се интересуват единствнно от това дали имате кариера, имате ли собственно жилище, каква кола карате, какви дрехи и бижута имате, като че ли живота е някакъв магазин и всичко се контролира от парите. Те обаче от простотия не могат да проумеят, че най-важното нещо в живота е да си щастлив и това не се купува с пари. Не нещата които притежавате, а роднините и приятелите до вас могат да ви направт истински щастливи.

81.   Много хора обвиняват демокрацията за положението днес. Хвалят стария строй как сме били по-добре тогава. Не е виновен никой строй за положението ни а сме си виновни самите ние. Всеки сам определя съдбата си и никой строй не може да ни я промени ако само стоим и чакаме някой да ни "оправи". Ако си мързелив през социализма и си беден ще си беден и през демокрацията. Ако в България не работиш, не си спестяваш пари то и в чужбина ще си такъв и пак ще си беден. За мързеливите и тарикатите е удобно да обвиняват управляващите а не се замислят, че никой няма да ти даде нищо на готово. Трябва да се измъчиш, да ти е трудно, за да успееш.

82.   Стария строй го погребахме, анатемосахме БКП заедно с нейния дългогодишен ръководител Тодор Живков, но старият манталитет не сме. Ако в България имаше истинска демокрация и държавата щеше да е добре. Демокрацията е в синхрон със вселената. Затова и всички демократични страни са най-добре. А защо ние сме зле изводът е прост. Няма истинска демокрация, а инерция от миналото. България е един труп убит като в газова камера от комунизмът, който сега е изведен от камерата и оставен на чист въздух на изкуствено дишане. Затова може и да е в ЕС ама нищо не става. Освен убитата родна икономика поради изоставането и с десетилетия наред пред западната заради комунизмът, народът също е повреден от тогава, движи се по старите принципи-подмазването, склонената глава, траенето и пасивността, злобата и завистта, желанието другият да е зле, корупцията, ограничаването на личността не става открито като по комунизмът, а по заобиколни начини, подтискането на тоя под тебе, доносничеството и подкупът и атеизмът. Как да стане? Вижте само какво пише горе в средата на доларът и за какви суми съдят в САЩ за най-дребното потъпкване на нечия свобода, свободна воля и лично пространство, каквито неща даже не правят впечатление на някой в България, и ще ви стане ясно защо сме на това диридже.

83.   Демокрацията изисква гласуващите (нацията) да:

1) знаят какво искат
2) колко е постижимо
3) как и кога да се постигне
4) държат държавата (група чиновници) отговорни за постъпките им

Който иска да отговори колко от тези неща се покриват сред този народ, нека. Свободата да изразиш мнение, да гласуваш, да се реализираш, да се защитиш, въобще цялата ценностна система, която хората от Запада искат да си отстояват е достижима, но не е дар. Цената е свободата е вечната бдителност. Защо? Защото винаги има някоя мръсна мутричка, политиче или друго, което с радост ще изкорми и плод от майчина утроба, ако това означава да си напълни джобовете. Човек за човека е вълк - така е било, така и ще е. Ако българинът желае демокрация, работа го чака. Ако иска даром да му се уреждат нещата, да седи на "това дередже".

51-78 от 78