Споделена история от Други

На 17 години съм, имам пъпки от 8 годишен и вече са изморих...
Здравейте. Аз съм момче на 17 години. Малко ма е срам да си призная, но като бях на 8 години не си мох лицето и тогава ми са появиха първите пъпки. Още в средата на втори клас. После почнах да си мия лицето, но вече бях закъснял необратимо. В трети клас като бях на 9 години станаха малко повече. Същото са повтори и 4-ти. Накрая в 5-ти клас вече цялото ми лице беше покрито със съху пъпки, черни точки и други такива неща. Имах и по рамете и по плешките. Никнеха ми грамадни гнойни пъпки в ушите, въпреки, че ги чистех. Бяха наистина големи. Бяща ми го стискаше, но накрая ухото ми са възпали, поникна ми грамаден отит и са наложи да ми прават операция на ухото. Изсмукаха цяла епруветка кръв от него. Беше малко странно още в пети клас да имаш толкова много пъпки и даже учителите ми казваха, а един идиот почна да ми са подиграва и направо ма изяде. Отначало и аз не са харесвах, но налрая са примитих, защото си знаех че няма кво да направа, защото не вярвам, че могат да са махнат. Друг проблем беше, че от малък са тъпчех много със сладко, а от него също растат пъпки. Накрая разбрах, че сладките изкушения причинят един куп болести, като рак, диабет, развалят очите слуха и други такива. Не съм сигурен дали е вярно, но много са уплаших и намалих сладкото и почти го спрях. Баща и личната ми лекарка са ми казвали, че от сладкото растат пъпки. Мина бая време откакто го намалих и резултат няма. Все ми никнат нови и нови пъпки и черни точки. Някои стоят с години. Оставят дупки. Цялото ми чело е в дупки, но имам малко по-дълга коса и бретона ми ги скрива, слава богу. И на гурба ми оставят дупки. Пробвам са да фи стискам, явно заради това остават дупки, защото съм гледал, че така също можели да се премахнат. Бях свикнал, не им онръщах внимание, но вече почнаха да раастат по една или по две, а защо не и по половината ми лице едно огромни червени табуретки, не могат да са стиснат, личат от далече и болят. Чак клепачите ми подуват. Толкова са огромни. Срам ма е да са показвам от тях. Наистина вече не издържам. Изморих са. Омръзна ми тия буци да ми прават дупки за цял живот, да ми никнат буци, черни точки, които не са махат с години, подкожни пъпки, които също стоят с година-две, вече наистина съм уморен да ги търпя. Не вярвам, че ше изчезнат след две-три годинки, защото от 8 годишен вече повече от половин живот си ходя с тях и не вярвам, че ше изчезнат като стана на 18 или 19 години. Май поне до 25 ше си ходя с тях. А защо не и пъпчасал дядо? Нормално е човек да има акне като е на моята възраст, но при мене е много агресивно и много прпдължително. Моля ви, ако знаете нещо с което да ги махна или поне да ги намаля, кажете да пробвам. Знам, че казах че не вярвам да има начин, освен да чакаш, но вече съм наистина изморен и трябва да опитам нещо, защото нещо да ти дупчи лицето и ти да седиш и да гледаш си е вече незотговорно. И само да кажа, че нямам възможност да ходя на дерматолог, нито по процедури, така че ше са мъча с други методи. Вое кажете, крем или някаква бабина девитиня, каквото и да е. И поне на едно място да ги намаля ще съм ви много благодарен.

Коментари

1.   Ооо, трябвало е лекар да ти обърне внимание още като малък. Много осемгодишни забравят да си измият лицето и ядат сладко, аз включително бях такава на 8 години. Нормално е, децата витаят някъде в игрите си и хич не мислят за пъпки, кариеси и прочие. Помня, че майка ми ходеше след мен като квачка сутрин и вечер, за да ми напомня да се измия. Помня още, че не винаги го правих. Просто е трябвало вашите да се консултират с лекар, когато са започнали да ти излизат толкова много пъпки в ранна възраст. Да кажем, че е нормално да излязат 2-3, ама чак да бие на акне и то при дете. Моето акне се появи на 12 години, като малко по-късно кожата ми стана далеч по-чувствителна и ми се появиха още проблеми. Едва на 18 години отидох на дерматолог, като преди това взимах информация от личния лекар, от интернет и от съученици с проблемни кожи. Поговорих си с него много обширно. В пубертета е нормално да имаш акне, дължи се на бушуващи хормони, постепенно акнето се изчиства, когато излезеш от пубертета. Ти можеш да опитваш различни методи, но всяка кожа е различна. Тоест, на мен едни неща ми помагаха, но на теб може и да не ти помогнат.
Основното е да си миеш лицето с подходящи продукти, нищо твърде силно и агресивно. Не използвай обикновен тоалетен сапун, защото ще ти изсуши кожата. Можеш да си купиш измиващ гел или сапун срещу акне от аптеката. Фармацевтите обикновено са отзивчиви и информирани, нямат интерес да те лъжат, така че се съветвай с тях и им кажи бюджета. Преди използвах продуктите на акне аут, но отдавна не съм го правила, така че не знам дали още са със същото качество. Подсушавай си лицето след измиване, но без да търкаш грубо кожата, защото това може да разнесе останала бактерия и да разрани горния слой на кожата, което също води до проблеми. Това го знам от лекар, а съм го чела и като мнение тук. Никога, ама никога, не си стискай пъпките. Точно от това стискане остават белези, акнето се разнася и положението става плачевно. Намалил си сладкото, препоръчвам ти и да пиеш повече вода. В пубертета често използвах спирт, който изсушава пъпките, но и кожата, мазах се и с кремове с розово масло. Сега съм на 21 години, мия си лицето със сапун против акне от аптеката и след това използвам крем с розово масло. Но вече не съм в пубертета и ми излизат пъпки само преди менструация, понеже съм жена и е нормално. Ако някой трябва да ти чисти пъпките, то това е дерматолог. Всички глупости, които пишат за домашно разширяване на пори, после стискане и не знам си какво- не го прави. Можеш да си вземеш направление от личния лекар за дерматолог, така прегледа при такъв ще ти излезе безплатно и ще трябва само да си купиш препоръчаните продукти. Но не се отчайвай, ти си на 17 години и е нормално да имаш проблеми с акнето. Гарантирам ти, че нещата ще се стабилизират след 2-3 години, дотогава се съветвай със специалисти, защото всяка друга информация може да ти навреди, а не да ти помогне. Казвам го от опит. Иначе съм си правила всякакви съмнителни маски със сода биркарбонат, то не беше бъркане с вода или със сапун. Признавам, имаше ефект върху акнето, но пък повлия крайно лошо на онази част от кожата, която беше здрава до онзи момент. Пила съм хапчета бирена мая, които пооправиха кожата ми, но качих килограми. Изобщо, всякакви идеи от интернет са като нож с две остриета.

2.   Ами пробвай Synchroline AkniCare Cleanser. Това е почистващ лосион за мазна кожа против акне. Виж и другите продукти от тази серия, има и кремове.
Може да пробваш и това: Bioren Акнерол Лосион Актив за антисептичен микро пилинг.
Има много други подобни продукти на други марки, най-добре разрови из нета и си прецени сам кое да вземеш. Може да не оцелиш най-точното за теб от първия път, но мисля, че в твоя случай няма да е достатъчно някоя бабина девитиня.

Друго - започни всеки ден да си слагаш чиста калъфка на възглавницата.
Всеки ден чиста тениска, чиста блуза.
Косата ти подозирам също бързо се омазнява, което 100 процента спомага за пъпките на ушите, челото, изобщо там където докосва кожата ти. Затова си купи и някой качествен шампоан без сулфати, парабени и.т.н.

3.   Мен ако питаш се изследвай за хранителни непоносимости, ако нямаш тази възможност - прясното мляко също влошава акнето, ако можеш крайно го ограничи за известен период от време и виж дали има ефект. Също по-малко пакетирани храни, повече пресни - плодове, зеленчуци, ядки. Аз също от пубертета се боря с акне, само че при мен не беше толкова на лицето, колкото на гърба. Зная как разбива самочувствието това нещо. И не се обвинявай, че било щото не си си мил лицето като по-малък. Проблема е по скоро вътрешен в организма ти. Аз след години мъкнене по дерамотолози и сума ти мазила и антибиотици си реших проблема като спрях прясното мляко, пакетираните храни, ядях основно готвена вкъщи храна, сурови плодове, зеленчуци и ядки. Точно две седмици след това кожата ми вече беше чиста, стана като бебешка. Изчезнаха ми цистит и мигрената, които ме мъчеха повече и от кожата. Но! Понеже още си малък, просто ограничи млякото и всичко с него. Не изпадай в крайности, защото това може да е дори и по-вредно за теб. Все още растеш и организма ти може да не реагира добре на ограничения. Съветът ми е общо взето - Старай се да консумираш повече чиста и полезна храна. Вярвам, че ще има ефект. Ако решиш да пробваш, пиши резултата.

4.   Нямам пъпки и нямам възможност да изпробвам, но четох, че чай от смокинови листа изчистват младежки пъпки. А по упоритите пъпки се третират с белият сок който излиза от листата. Даже псориазис лекува.

5.   Акнето се появява при 'подрастващите' в резултат на увеличена функция на мастните жлези. Следователно, намали мазните храни, не се мажи с мазни кремове! Консумирай по възможност само качествен зехтин! Не се мий с никакви сапуни и гелове за акне, защото при миенето някой от гонойниците може да се спука, да разнесеш гнойта и да инфектираш и здрави участъци на кожата! Внимателно почиствай лицето с розова вода, камфоров, лавандулов, салицилов спирт - редувай ги. Прави си маски от хума, или сяра и мед. Спазвай стриктна хигиена на ръцете и лицето особено при премахване на гнойта мий рацете си старателно, защото иначе ще разнесеш инфекцията! Ползвай тампонче памук натопено със спирт притиснато върху пъпката след изстискването й, след което много старателно се измий! Самото третиране на пъпките със спирт върху тях, ще намали обемът им. КОНСУЛТИРАЙ СЕ С ДЕРМАТОЛОГ, защото при тежко акне, за да бъде овладяно ТРЯБВА ДА ПИЕШ ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ АНТИБИОТИК! Внимавай с антибиотиците, защото някои от тях имат странични ефекти! Яж всеки ден КРОМИД И ЧЕСЪН! - ТЕ СА МОЩНИ И БЕЗВРЕДНИ ЕСТЕСТВЕНИ АНТИБИОТИЦИ! Опитай на гладно, по малко, да не ти раздразнят стомаха! Срежи глава лук на две и внимателно натрий сока й върху проблемните участъци. Послушаш ли съветите ми, съвсем скоро кожата ти ще се оправи. В козметичният център в София, в една от преките на 'Витошка', поискай рецептата на доктор Маркова за маска и лусион срещу акне, мажеш си проблемните места и стоиш с нея колкото може по-дълго. От тази маска кожата ти ще стане гладка като стъкло!

6.   Здравей, проблемът ти наистина звучи доста сложен и звучи по засилен отколкото е обичаен за възрастта на тийнейджърството. Но все пак всеки е различен.
Това, което аз мога да ти препоръчам е, нещо което препоръчаха и на мен, а именно биологична лавандулова вода на Inaesentuals. Можеш да видиш в интернет, водата струва 10 лв, и я препоръчват за акне и черни пъпки. В сайта им може да прочетеш доста отзиви, аз съм доволна с черните пъпки се справи чудесно. За пъпките също опитва, но при мен лично не е най wow резултата. Но смятам че няма да навреди и е точно антибактериална, няма химия и други неща, които да влошат положението. Само може да помогне!
Успех. :)

7.   "Aĸнe (млaдeжĸи пъпĸи)

Дa ce cъчeтae външнoтo и вътpeшнoтo лeчeниe.

Πъпĸитe ce мaжaт cъc cпиpтeн eĸcтpaĸт oт пpoпoлиc.
Bътpeшнo 3 пъти днeвнo 30 минyти пpeди xpaнeнe бoлният пpиeмa пo 40 ĸaпĸи cпиpтeн eĸcтpaĸт oт пpoпoлиc в 1/2 чaeнa чaшa тoплo мляĸo.