Споделена история от Други

Ще трябва ли да плащам крдитите на баща ми когатото почине
Здравейте, баща ми има хиляди левове кредити апък е краен пияница има времнни работи никога не си плаща кредитите, и един ден ще ги наследя ли? мога ли по някакъв начин да се откажа от наследство. Нямам какво да наследя от него освен тези кредити.

Коментари

1.   Можеш да се откажеш от наследство, да. Зависи какви кредити е теглил. Не знам на колко си (надявам се малък, съдейки по липсата на правопис), затова сам ще трябва да провериш дали не те е вкарал като гарант. Ако е, работата си е за адвокат.

2.   Ако се откажеш от наследство, няма да плащаш кредитите, но няма и да получиш нищо от имуществото на баща ти. Така че провери дали това, което ще наследиш, е е на стойност, по-голяма от кредитите, преди да вземеш решение.

3.   Можеш да се откажеш от наследство, след като почине. Но не подписвай нищо без адвоката си. В някои институции те убеждават да подпишеш документ, че си наследник, което е грешка. Другото, което трябва да знаеш е, че тия кредити си имат давност, ако поживее още 10-20 години, би трябвало да не може вече да ги търсят. Щом е пияница, нови няма да му отпуснат. Най-добре говори с адвокат още от сега, че това не са маловажни неща.

4.   Къде живеете?
Ако има собственост къща на село или апартамент в града, или земеделска земя, ти си наследник.
И отказвайки се, човек се отказва и от плюсовете и от минусите.
Т.е. отказваш всичко, и апартамента, и кредитите да речем.

Бащата е наследник и на съпругата, провери дали нещо се води на майката ти, ако е починала. Така усещам, че имаш само баща.

Лоша работа.
Дано пък се освести баща ти и се промени.

По принцип не дават заеми, ако нямаш собствност. Така, че баща ти може и да има някаква собственост, провери.

5.   Аз се отказах от наследство и съм минал по този път! Лесно е и става за час - два. След смъртта, си изваждаш акт за смърт правиш му препис при нотариус, при самия нотариус искаш да ти изработи и заявление за отказ от наследство ще ти вземе 15лв, изваждаш си удостоверение за наследник на него правиш копие, плаща се и една такса за районния съд, в баков клон в размер на 25лв мисля, и с четирите документа /копията и преписа, внимавай да не дадеш оригинали/ отиваш в районния съд по местоживеене на починалия, там за около половин час ти вадят документ за отказ от наследство.
Важно е да знаеш, че за да ти издадът документ за отказ от наследство трябва да не си приел никаква част от наследството, примерно да не си ходил да изтеглиш 100те му лева пенсия от банката или да не си продал 2-двата му декара ниви.

6.   Но внимавай отказа он наследство е от всичко и от доброто от лошо т.е. отказваш се от имотите му, но и от кредити, сметки...всичко. Но ако примерно отидеш в банката и изтеглиш, като наследник някакви пари се приема, че си приел наследството и връщане назад няма.

7.   Наследяваш и пасивите и негативите.

8.   Понеже всичко има вратички, баща ти ако има имоти без запор към настоящия момент отива и ги продава със специален договор на най добрия си приятел така че да има пълен контрол върху имотите и ти прави пълномощно точно към този договор или те вписват. Договора си има специален термин чието заглавие сега не ми е в главата. По този начин отказвайки се след време от наследство няма изгубиш имотите. Цялата схема се върти около няколко хиляди лева такси които ще трябва да платите и да има доверен приятел не алкохолик а относително заможен

9.   Напротив, не разчитайте на това, че като е пияница няма да му дадат нови! Сега банките са пълни с пари, а лихвите на ЕЦБ са отрицателни - т. е. банките губят пари и дават мило и драго да набълбукат някого с кредити. Това, че е пияница няма да ги спре. Ще видят какво му е имуществото, примерно да кажем 100 000 лв. Ще му дават кредити поне докато имат да вземат 80 бона защото: ако той умре има няколко опции. Ако има гарант, който не си ти - погват гаранта. Ако няма - погват тебе като наследник. Да, ти може да откажеш наследство, но какво от това? Те имат 20 бона горница. Дали са му примрно 40-50 000 лв., чакат 80 с лихвите, имуществото е 100! Ако откажеш са напред, ако приемеш - ще им платиш 80 - пак са напред. Колкото и да е странно обаче - законите пазят гражданите! Просто ние не ги знаем! Обърни се към адвокат и то по вещнто право! Например ще ти кажа, че има опция да приемеш наследство по опис! Т. е. грубо казано ако има активи за 100 000 и дълг за 50 000 ти приемаш наследство от 50 000 и толкова.