Споделена история от Други

Търговец ни излъга
Приятелят ми подари годежен пръстен с диамант, цената на който е около 1400 лв. Носех го но впоследствие забелязахме че камъкът стои мътен и не блести. Имахме подозрения, че е фалшив и го занесохме на няколко места и разбира се за жалост се оказа точно това. Хората не бяха единодушни дали е диамант или не, но казваха или че не е или че ако е е много лошо качество и затова не се показва на тестера. Във всеки случай не е качеството написано на сертификата. Освен това от вътрешната страна, където е монтиран като го гледаха казаха че е и пукнат и че монтажа не е добър. Искаме бижутерът да върне парите, пазя сертификата, не е купуван отдавна, но той отказва. Какво мога да направя в случая? Можем ли да се оплачем и къде?

Коментари

1.   Отиди в близкото районно.

2.   Защита на потребителите.

3.   Можеш да го съдиш за измама. Всичко е доказуемо - имаш и сертификата и документацията, откъде е купен - обърни се към адвокат. Съдът ще назначи експертиза.

4.   Пусни жалба в прокуратурата.

5.   Съдбата ти подсказва нещо-не го ли долавяш?

6.   Принципно,ако пръстенът е с истински диамант и е първа употреба,тоест от магазин,не от заложна къща,най-ниската цена е 3000 лева.Най-добрият ми приятел има магазин само за диаманти и съм го питала и той ми го е казвал това.Първо по цената се разбира и е трябвало да се сетите.

7.   Диамантите могат да бъдат различни цени всичко зависи от големината на камъка също така, от къде е внос и т.н

8.   Можеш, да спреш да си зяпаш пръстена по цял ден, да ни кажеш, кой е злосторника, че да преценим за себе си и да се радваш, че имаш човек, който би дал 1 заплата, за някаква керлива халкичка, която ще бере прах в някой шках.

9.   Пусни писмена жалба срещу него в комисията за защита на потребителите. От там ще извършат необходимото.

10.   Кзп, макар че действат супер бавно, не знам защо толкова хора се осланят на тях и им вярват. Ще се мине месец преди да направят нещо. Плюс това на ден им изникват по стотици жалби и смятай кога ще ти обърнат внимание. Номер 6, правилно ти го е казал, приятелят ти се е минал тънко и затова е така. Едниственият вариант е адвокат, комисията е само за крайни оптимисти. Търсете си правата чрез закона, където ще сте единствен клиент, а не чрез комисията ,където докато вашата молба стигне донякъде ще мине половин година и огромна бумащина.

11.   "Кзп, макар че действат супер бавно, не знам защо толкова хора се осланят на тях и им вярват. "

Защото повечето нямат по 3-4000 лева за дела?

13.   11, ако си мислиш, че някой търговец ще се стресне от жалба в комисия , се заблуждаваш. Повечето са подкопани със солидни адвокати и знаят доста вратички. Една жалба няма да ги събори. Но виж съдът си е друга работа, на никой не му се ходи по съдилища, и разправя.
Само си представи колко жалби на ден отиват в тази комисия и колко време ще постои на нечие бюро или имейл преди да стане нещо.

14.   Да дадеш 1000-2000лв за златен пръстен мога да го разбера. Но да дадеш 1000 лв за пръстен "с диамант" е пълна простотия. Някакъв камък за украшение може да има, но той трябва да струва 50-100лв над цената на златото в пръстена. Приятелят ти е наивен и всичко, което се е случило е нормално. На т.нар. сертификат пише ли "диамант" или само "камък"? Пазите ли касова бележка.

15.   До 13

Аз това, което го казваш не го мисля. Но повечето търговци изобщо не са толкова солидни, колкото ги мислиш. При него е, ако мине номера и мнго често минава. Ако отидеш с авокат, най-много ще ти върне парите, за да не се занимава повече с теб и до там.

16.   Това е за жалба в прокуратура или икономическа полиция. Говорете с адвокат, една консултация е 20-50лв. Добре е да подадете сигнали и в Защита на потребителите и в НАП. Това можете и онлайн да го свършите за 10мин.
Имате сертификат, а документ за покупката имате ли?

17.   Купували сме и друг път от този човек златни бижута през годините, с които не е имало проблем. Един вид имахме му доверие. Имам колиета, обеци от него. Приятелят ми е взимал за рожден ден на майка си освен това магазина изглежда добре, към бижутата се насочват светлини и може да се заблуди всеки. Убедена съм, че не е знак от съдбата със сигурност. Да, пише в сертификата диамант и подробна информация за него, както и точния грамаж на бижуто. Не, не е дал касова бележка, за съжаление. Авторката
ра

18.   17, другите бижута, които сте купували явно са по-добра имитация и не са се издънили. А това за касовата бележка - ами една студена вода. Без нея не знам как ще докажете нещо. Дано поне в сертификата пише коя е фирмата, но не знам до колко минава в съда акто доказателство. Не разбирам как даваш 1000-2000 лв и дори не искаш касова бележка, но всеки си носи отговорността за постъпките си.

19.   Да, пише в сертификата името на фирмата, адреса на магазина. Не сме купували бижута с камъни, а само златни, които са си 14 к според проверката

20.   Авторке, според мен мъжа ти лъже за цената на бижуто (колко е дал може да се види само в касовата бележка). В такива магазини винаги дават касова бележка. Просто се примири, че ти е взел нещо не чак толкова скъпо и насочи мислите си към бъдещия ви живот - и помни, диамант за 1000 лева няма. ;)

22.   Според мен се фука... не е важен камъка, глупави хора...

23.   Още нещо искам да допълня. Да говориш за това колко струва и така да си търсиш правата дали не е фалшив... дори и да е, грозно е спрямо момчето. Дори и тел да ти беше вързал, важен е жеста и чувствата ви. Аз кото получих моя от бяло злато, но с цирконий... ами изобшо не ценя диаманти.. какво, моят камък не блести ли.. пука му на вякой какъв е камъка.. важен е човека..

24.   Нещо не схващам-нали ти е подарък, а на подаръкът никога не трябва да му се знае цената? Той ли ти подхвърли касовата бележка да видиш колко струва или ти тайно а намери или приятелят ти е казал колко струва?
Струва ми се, че умишлено ти е купил боклук и е излъгал за цената за да се впечатлиша когато фалшификата се е разпаднал тогава ти си тръгнала да плачеш. А той къде е в схемата след като е разбрал, че е фалшификат? Ако си трае и се вайка да знаеш, че приятелят ти прилича точно на фалшификата, който ти е подарил. Просто е негово умалено копие. Дано да греша. Ти си жена и би трябвало да усещаш отсега елементарните лъжи, защото утре те ще станат стократно по-големи. И ще стане като камъчето-дзънннн и само пепел...