Споделена история от Други

Microsoft спира да поддържа Windows 7
А Честита нова година! Майкрософт в най-скоро време спира поддръжката на операционната система Windows 7. Oт компанията ще прекратят разработването на обновления за операционната система на 14 януари 2020 г.,тоест след по-малко от 2 седмици. Сега честно ли както ми казват в съобщението с предупреждение трябва да си купя нов компютър? Не било препоръчително да се инсталира Windows 10. Е вярно, че машинката ми е вече на 12-13 години. Компютърния техник каза, че я издържи година, я не ама ние все още сме много доволни от нея. Не ме съдете, не съм много на ти с операционни системи, дискове и тем подобни, но сега на къде? Реално наистина ли компютъра ми вече няма да е безопасен и е за изхвърляне след 12 дни? Какво ще ми препоръчате?
Поздрави!

Коментари

1.   Е нали трябва да те излъжат нещо, за да си дадеш парите за нов компютър и нов уиндоус...

2.   На мен и на мои познати се е случвало. Известно време можеш да го ползваш така, просто няма да можеш да го ъпдейтваш. Само че идва момент, в който някоя програмка ще се ъпдейтне автоматично, без да пита, примерно Флаш Плейър. Обаче ще се окаже, че новата версия не може да работи със стария уиндоус и ще се принудиш да го смениш, защото иначе нищо няма да ти работи, понеже тази програмка участва в много други процеси. Ако смениш уиндоуса, пък стария комп няма да може да поддържа новия уиндоус, понеже няма такъв ресурси и общо взето става верижна реакция и трябва направо да си купиш нов комп с нов уиндоус.

Комшията така му се ъпдейтна скайпа и после се почна - ама то трябва и нов уиндоус, нов флай плеъйр, ново не знам си какво и по никакъв начин не успяхме да го излъжем или да върнем старите версии. Веднъж усети ли те, че нещо ти е старо и докато не стигнеш до уиндоуса не тръгва нищо. А нов уиндоус нямаше как да тръгне, защото компа му беше 15 годишен. Даже доколкото знам Майкрософт купиха скайп точно с тази цел. Ай ти се е ъпдейтнал скайпа, ай са ти продали уиндоус и не можеш да го излъжеш. Просто блокира всичко.

Аз пък така заради едно вентилаторче преди време смених половината части на компа. Ама нямало такива вече, имало други, ама те вървяли със съвременни дъна, моето било старо, ама пък като съм сменял дъното, трябвало и РАМ-а, понеже моя вече не ставал за новите дъна и общо взето трябваше да сменя всичко без кутията и харда. С мой приятел се опитахме да комбинираме някакви части и някак да го излъжем, но не стана. Можеше де, ама трябваше да рискувам с части на старо, които са ползвани много време и нямаше особен смисъл, защото и те са на доизживяване. Щеше да е много рисковано, а и краткосрочно решение.

Та с две думи има си някакъв период от да речем 5-6 г. и мине ли вече чакаш да те принудят да си купиш нов комп и няма оттърване.

3.   Кажете с какви параметри е и ще ви кажем какво да правите.

Обновленията ви касаят в естество сигурност. Ако не извършвате финансови операции с 3 милярда и не държите файла с бифши агенти на КГБ спете спокойно.

Аз лично си смених microsoft антивируса с Zone Alaram Antivirus firewall и поне антивируса ще е обновен и с обновени дефиниции.

4.   Според мен си купи съвременен компютър или лаптоп.
Всяка техника рано или късно морално остарява.

5.   До 3

Не всеки извършва финансови операции за 3 милярда, но почти всеки плаща нещо по интернет. Така, че сигурността важна.

6.   Аз в момента съм на Windows XP и като цяло нямам проблеми. Но и не държа нищо ценно на компютърът. За мене това е най-добрият Windows правен някога. Макар, че е на 20 години вече, бях дочул, че ще го връщат за поддръжка. А защо не било препоръчително да се инсталира Windows 10?

7.   Компютър работещ с Windows 7 работи и с Windows 10. Може да преминеш на GNU/Linux, повечето неща които ти трябват (ако не работиш със специален софтуер за архитекти, разни медицински изделия и прочие), виж в distrowatch.com. Хубавото на GNU/Linux e, че има цяла гама от най различни версии на буквално всичко и повечето неща са безплатни и не са пиратски софтуер.
Windows 7 ако върви на един компютър то за тези характеристики Linux Mint Cinnamon ще върви без проблеми. Linux Mint e подходящ за начинаещи.
Не хабят ресурси GNU/Linux дистрибуции с работна среда XFCE, LXDE, MATE.

8.   "а сега на къде" вика... бе ти имаш комп на 13г., я се стегни! Не знам какво ти е социалното положение, но силно те съветвам да си вземеш нещо ново и евтино, буташ му една 10ка и си в играта. Реално каквото и да вземеш ще ти бъде в пъти по-мощно от това което имаш сега. Ако нямаш възможност да си купиш нов, джиткай си тоя до където изкара. Щом го ползваш още, след 13г, явно е, че сърфираш в нета, теглиш пиратси филми и гледаш туба и порно! Т.е. не виждам какво толкова си се загрижил за сигурноста на машинатата ти?! Слагаш един АВАСТ или там каквото искаш, ако нямаш антивир и тва е. :)

9.   До 8

Ужасен коментар ...

10.   До 8

Рано или късно автора ще трябва да си купи нов компютър.
В университета, като учех имахме подобни стари компютри и те едвам работеха. Не ставаха за нищо.
Нямаше смисъл от тях и си носехме лаптопите.

12.   Ето едно женско мнение:
Ами номер8, макар и леко груб, е прав. Все пак всички давате без (да го чувствате като) проблем, даже чак с ентусиазъм, поне по 300-500 лева за смартфони, а доста от вас и по повече. Иначе ви се свиди да си вземете едно ново лаптопче, а карате с няк'ви щайги на по 10-15 години...

'Не ме съдете, не съм много на ти с операционни системи' - абе ти да не мислиш, че всички които си поддържаме сами комповете сме някакви IТ-та? Ами не, ПРОСТО СМЕ СИ НАПРАВИЛИ ТРУДА да ровнем малко из google-то. Наскоро в една тема за готвенето в раздел семейство едно момиче сподели, че не обича да готви и старите госпожи буквално я обезкостиха... Вече сме в 21 век, колкото и да не ви устройва някои хора.

14.   Пълни глупости. Престава да поддържа само ъпдейтите. Иначе самия комп можеш да си го ползваш още много години.
Аз имам XP и skype i flash и Microsoft office си вървят без проблеми. Но наистина е добра идея отсега да прегледаш настройките, за да не могат да се упдейтват сами. Забраняваш всякакви ъпдейти на програмите.
Новите версии искат само да те накарат да харчиш пари. А Windows 10 е най-отвратителния от всички уиндоуси и не го препоръчвам на никого.

15.   Пълни глупости. Престава да поддържа само ъпдейтите. Иначе самия комп можеш да си го ползваш още много години.
Аз имам XP и skype i flash и Microsoft office си вървят без проблеми. Но наистина е добра идея отсега да прегледаш настройките, за да не могат да се упдейтват сами. Забраняваш всякакви ъпдейти на програмите.
Новите версии искат само да те накарат да харчиш пари. А Windows 10 е най-отвратителния от всички уиндоуси и не го препоръчвам на никого.

16.   12 съм и искам да допълня още нещо - един лаптоп харчи много по-малко ток, отколкото настолен компютър.

17.   Офф номер 12 нали казах, че досега сме били доста доволни от компютъра. Защо да сме купували нов? Винаги е работил отлично, поддържали сме го, оплаквания не сме имали от "щайгата" 12 години. В темата не става въпрос за това, че не ми се дават пари за нов компютър. Ще дам, защо да не дам? Вкъщи си имаме и два сравнително нови лаптопа, но не в това е въпроса, а какво ще стане специално с ТОЗИ компютър след14 януари. Така, че недейте да ми се правите на много остроумна, отлично знам в кой век се намираме и ме устройва. Също, не всички сме спецове, имам основни познания в тази област, разбира се, не ям доматите с коловете. Но не мога да знам всичко. Естествено пробвах да проуча въпроса за края на поддръжката на Windows-а и какво следва, но не намерих точния отговор. Тук има достатъчно компетентни хора с различен опит, защо да не попитам? Вие като сте толкова наясно драга, защо не сте ми отговорили на въпроса, а сте ми дали някакъв неуместен пример?
С уважение, Автора