Споделена история от Други

Защо българите ходим на море в Гърция?
Здравейте! Реших да споделя моето виждане по тази приятна тема и да чуя вашето. Мисля, че би се получило добра дискусия. Аз съм от този голям процент българи, които избират да почиват на гръцкото море. Винаги, когато имам свободно време и финанси отивам там. Случвало ми се е да запаля колата и да отида дори за ден, а понякога съм отсядал за седмица. За мен предимствата на гръцкото море са безспорни и ще изброя част от тях. Надявам се и вие да посочите отрицателни или положителни виждания по тази тема.
1. Гърция е по близо до София и Югозападна България.
2. Морето в Гърция е по спокойно, водата е по топла и приятна и плажовете са много по-спокойни.
3. Гърците са гостоприемни и умеят да печелят от нас като туристи.
4. Няма мутри, които те рекетират за паркинг, тоалетна, чадъри, шезлонзи и т.н. Общо взето това е и главната причина поради която обръщам гръб на нашето Черноморие. Омръзна ми глупави набити момчета с ниски чела да ми се правят на интересни, а парвенюта със скъпи джипове и силиконови гърди да се водят за нещо повече от нас по българските плажове.
5. В Гърция сезона е по дълъг и има много повече пространство. Дори и една разходка по дивия плаж без строежи е много по разтоварваща от нашите бетонирани плажове, където всеки един метър е зает от бизнесмени.
В заключение аз обичам България и продължавам да си ходя за 2-3 дни в годината просто така от носталгия и патриотизъм, но безспорно за мен и мисля си за много българи това са главните причини да изберат гръцкото море. За жалост останаха малко кътчета по нашето крайбрежие, в които да се почувстваш наистина в уединение с природата.

Коментари

51-91 от 91

59.   Към 55 Ниастина ли всичко това е истина? Звучи като в детска приказка. Аз не съм ходил, затова питам сериозно. Направо ме хвърли в размисли и страсти. Винаги съм знаел, че за нищо не ставаме, но чак пък толкова... Обещават ти отсега още ще търся оферти и непременно ще отида, за да проверя практически версията ти. Благодаря че сподели!!!

60.   59, и аз не вярвах и предпочетох да се убедя от първо лице, а то се оказа още по-хубаво. Само един свет - гледай хотела в Гугъл мапс и какви забелжителности има наоколо. Защото има и такива буквално 5 звездни на супер цени, ама е в някаква нива и наоколо пустош. Едни от нашата група така се преебаха. автобуса ни разнася из хотелите и изведнъж спираме на някаква нива и хоп изненада - еди кой си да слиза - добро утро. Той гледа като теле в железница. Там иначе имаше турситчески агент от България, говори си на български, всичко е 6 точки.

В самата Анталия почти няма хотели, защото той си е административен град. Туристите са в преградията - Алания, Сиде, Кемер са най-популярните. Ние бяхме в Алания, от групата имаше в Сиде и казаха, че имало прекалено много руснаци и на шведската маса отнасяли храната бързо и не оставала за всички. Явно зависи от хотела и клиентелата, не знам, а иначе хотела им беше скъп.

Ние бяхме в хотел Аджар, Алания на 100 м от плажа. Задължително имай ГПС да се ориентираш, защото има доста какво да се види. Градския им транспорт е изключително развит и удобен, няма нужда от таксита. И резервирай най-късно фервуари, март за юни или най-късно началото на юли, защото след това е страшна жега. Може и за септември, там до ноември е топло. Най-много и изгодни оферти имат Караджъ Турс.

Кипър ти е на 70 км по море, има фериботи. Има и допълнителни ексурзии до Памук Кале и всякакви такива, дори и до Израел със самолет за 1 ден. Отделно в Анталия се намира най-големия аквариум - минаваш през тунели от плексиглас и около теб плуват акули, делфини, каквото се сетиш.

61.   Защо ли? Защото нашето море хубаво че го има, но ми писна за нищо да плащам не просто нещо, а много. Мръсни плажове и мърляви заведения, лошо обслужване, шумотевица, сергии, чалга и простотия навсякъде! Мерси, не искам повече! Мутрите да си ходят, дето си го построиха.

62.   55 ме потресе...аз пък никога не съм ходила извън България и съм свикнала явно на грубостите на хотелиерите и че така е в България...Било е явно преди години..
Мин.година бях в Каварна и хотелиерът лично ме взе от автогарата,джипиесът не ми помогна, като никога не съмстъпвала там,бях очарована и макар за малко,градът ми остави приятни спомени.Стаята беше чиста,приятна...
Преди 7-8 години дъщеря ми си хвана ротавирус от Лозенец и там вече няма да стъпя..Инжекции,лекарства,стигнахме до Инфекциозна болница в София ...повръщане,диария,..ужас.
Та...вече не отивам и даром да ми дадат.../може би южното черноморие е зле.../

.

63.   Работила съм морето по хотели, и честно казано за парите, които дават туристите, аз не бих отишла на същите места. Проблемът на нашето море е, че от всичко гледа да се печели, без значение какво предлагаш на среща. Много често собствениците не искат да подновяват базата, или да наемат повече хора. Той си прибира парите и не го е грижа за уюта на туриста. Храната е зле, защото такова меню искат собствениците, готвачите могат и повече, говорила съм с хората. Единият ми бивш работодател приемаше гости в началото на сезона, а персонал липсваше. Но познайте колко го бърка това. Даже в началото на сезона нямаше добър интернет, още бяхме в полуремонт, но си пуснал хотела за резервации.
55 е напълно прав. Била съм на почивка в Турция и няма такова нещо като тук. Навсякъде чисто. Персоналът в униформи с баджове. Стаите се чистеха редовно всеки ден. Храна имаше предостатъчно, за всеки по нещо. Пясъкът е чист, водата също. Просто отиваш на релакс. Като човек , работил по нашето черноморие и после видял същата услуга в Турция няма как да си кривя душата кое е по-добро. Много куца мениджмънта в хотелите, това е най-големия проблем. Гледа се парата, а не да доставиш удоволствие на клиента. Даже ми направи впечатление, че самия персонал си имаше като отделен ресторант, където се хранеха А да не навлизаме в подробности къде се храни българския.

64.   Тука почти всичките се оплаквате как по курортите се държат зле с вас, как навсякъде ви искали пари, как било мръсно, как храната била ужасна, как навсякъде ви искали пари. Ходил съм на хотели и къщи за гости в България и лошо отношение никъде не съм видял нито пък храната по ресторантите някога ми е била ужасна. Не мога да разбера вие къде ходите, че виждате лошо отношение и лоша храна. Ако в България беше толкова зле обслужването колкото го изкарвате нямаше курортите да са пълни с хора и коли. Нямаше да има задръствания по големите морски градове. Това, че има платени паркинги навсякъде е нормално, защото ако ги нямаше съвсем няма да има къде да паркираме като ходим до някой курорт. Иначе някои хотели запазват места за своите гости. Само хора с прекалено големи претенции може да говорят така а това си е типично за нас българите да ненавиждаме нашето а да хвалим чуждото. Не съм ходил на море в Гърция, но и да отида някога едва ли ще забележа чак такава голяма разлика от тука. Това, че плажовете ни са мръсни и има всякакви боклуци по тях сме си виновни самите ние, защото много хора си хвърлят фасовете и хартийките на плажа. Такъв човек като отиде на курорт извън България също ще си показва мизерията.

65.   64, обади се един патриот. Морето ни се пълни всяка година от такива патриоти и от чужденци, дошли на алкохолен туризъм. В България идват предимно пенсионери и хора по купона, пиенето им идва евтино.
Хората пръскат луди пари по мутренските ни курорти, защото са столицата на купона и са престижни, но с какво не се знае. Всичко застроено, на метър хотел или бар, няма къде да се разминеш. Дъни нощно време чалгата и кючека. Чуждестранните туристи практикуват балконинг по нашите курорти. Гонени са с ритници от хотелиерите-не помните ли онзи прочут каратист хотелиер, който ни изложи? Или не помните миналото лято какви цени искаха за шезлонги, минерални води, сенки и прочие? Как всяко лято има натровени и с диария? Това ли му е хубавото? Затова ли хората да си дават парите?
Излезте поне веднъж извън пределите на страната ни, и вижте другите курорти и вижте нашите.

66.   "Не мога да разбера вие къде ходите, че виждате лошо отношение и лоша храна. "

Слънзев Бряг, Свети Влас, Албена, Св. Константин и Елелена, Созопол - 80% от местата, в които бях из тези курортни селища, бяха скапан.

А ТИ, КЪДЕ СИ ХОДИЛА?

67.   Не 64 не си разбрал, аз доста четох коментарите докато разбера.
Всички недоволни сравняват най евтините български хотели и ресторанти по цена с гръцките средни курорти. Искат в българия да платят 30лв на човек на вечер и да получат обслужването на гръцкия хотел на цена 60-70 евро на вечер. Искат да седнат в капанче в България да ядът супа за 2лв и да получат обслужването на гръцки ресторант със супа от по 5евро. А реалността е че и в България за 100-140лв на човек на ден за семейство ще получат и безплатни паркинги , шезлонги и чадъри, безплатен аквапарк, анимация за децата и възрастните и солидно олинклузив обслужване, ако разбира се запазят и платят през февруари, както биха направили с гръцкия курорт.

68.   67, това може да го напише само човек, който не е почивал в чужбина. В чужбина за същите пари получаваш доста повече. Изобщо не сравнявам различни ценови класове.

Аз по-горе написах за Турция. За 2150 лв (аз взех офертата на промоция за 2060 лв) ми осигуриха 7 нощувки за трима в хотел 4* на 100 м от плажа с включени самолетни билети, трансфер, храна и пиене (не кремвирши и "сирене" по 3 лв/кг) на корем по всяко време, шезлонги на плажа и басейна, анимация за деца, анимация за възрастни всяка вечер, неограничен интернет, смяна на чаршафи всеки ден. Отделно самите магазини, заведения, забавления и т.н. са по-евтини.

Не знам каква част от тези пари са за самолета, трансфера и туроператора, но ако ги махнем, ще излезе, че хотела е прибрал сигурно 1200-1500 лв.

А сега ми кажи кой бг хотел 4* на 100 м от плажа с подобни условия, храна и обслужване ще ми осигури такъв пакет в пика на сезона на по-ниски цени.

Айде за лайната в морето, презастроените курорти и мръсните улици няма да говорим. Това, че там природата е в пъти по-красива с бананови дървета, палми, касис, мандарини, кактуси и т.н. пак няма да говорим. Тези последните са бонуси.

70.   Не мога да разбера защо този, дето се подвиза под номера 5, 67 и всички останали с хаш 995bb1dbf7, във всяка подобна тема скача да защитава българските хотелиери и да ги изкарва, че тя природата, държавата и не знам си какво било виновно, но не и те. Не били мутри, ала бала. Обвинява ни, че искаме по-добра услуга на същата цена. И всяка втора дума "абе вървете си където искате, ама..." Общо взето сте малоумници, че не си давате парите на бг мутрите в замяна на едно нищо. Пардон, не нищо, а лошо отношение и диария.

Един вид трябва от снизходителност и благотворителност да си даваме парите в замяна на нищо ли, какво? Не разбирам смисъла на тези заяждания, след като то е очевидно кой предлага по-добра услуга? Мисля, че тук няма място за спор. Трябва да не си излизал от България, за да си мислиш, че мутрите са готини хотелиери.

А и аз ще си харча парите, където си искам, какъв е тоя да ми казва, аз къде да почивам и на кого да си давам парите. Естествено, че ще избера по-хубавото и по-доброт като цена.

Явно е синче на някой мутренски хотелиер ли, не знам. И в предни съм го засичал същия хубостник. Щом толкова лично приема, че не си даваме парите на мутри. Аз друго обяснение нямам.

71.   Добре 70, пу, да наплюем българското, то чуждото по добро, само забрави да кажеш в кой български хотел ти е било зле и си получил лошо отношение за 307лв на вечер? Защо можете да платите на турците 300лв на вечер, а ги сравнявате с български хотел за по 80лв стая за трима? Разбира се че в стая за 25лв на човек на вечер ще има мухъл, разбира се, че в ол инклузив за 40лв на човек храната ще евтина и гадна. Логично е! Нима ще ми изброиш хотелите по българкото море, в които си предплатил по 2000лв за седмица още от февруари за да хванеш намалението и са ти предложили сирене от 3лв за закуска?

72.   71, защо толкова лично го приемаш? Нека всеки си почива, където иска. Защо трябва да хвалим нещо, само защото е българско? Щом 99% твърдят, че отношението и обслужването са лоши, значи има нещо вярно. Или щом не купуваме българското, автоматично сме идиоти? Ти като си такъв патриот, защо поне не се научи къде се поставят запетаите в българския език? Или това не е толкова важно, колкото да пълним гушите на мутрите, само защото са българи?

73.   Не си прав 72, да създаваш теми на разговор с цел величаене и реклама, на каквото и да било, сравнявайки качествата му с нещо на много по ниска цена е все едно да отворя тема "Защо предпочитам швейцарски шоколад пред български марципан" и разбира се да напълня отдолу с отговори, че като ям марципан не е толкова вкусно, случи ми се в магазин марципана да е с изтекъл срок и т.н.
Сядаш прочиташ горните коментари и разбираш, че хора които никога не са ползвали услуги за 2000лв за 7 дни в България, сравняват услуги на такава цена в Турция и Гърция и твърдят че не получили същото обслужване на 5 пъти по ниска цена в България.
Искали им 5 лв за дистанционното за климатика, а колко платиха за стая без дистанционно за климатик? Нима платиха 300лв на вечер за стаята и им искаха 5лв за дистанционното?

74.   Понеже виждам, че има коментари, в които се иска да се назоват конкретни имена на български хотели и заведения, които не стават за нищо, ей сега ще дам такива. Първо, нека започнем обаче с примера, който колегата по-горе е дал за Анталия. Така, имаме 2 150 лева за 7 нощувки, за 3-ма души, с включена хубава храна и питиета неограничени. Да не забравяме и пътуването. Това прави точно по 307.14 лева на вечер за 3-ма, както добре са го сметнали вече. Да продължим обаче със сметките. През 2018г., в средата на Юни, което още дори не е силен сезон, си резервирах няколко нощувки в хотел "Стела Марис" в Синеморец. Цената беше 110 лева за апартамент, без включено абсолютно нищо освен спане. Паркинг нямаше изобщо - спираш на една поляна, ако има място. Нека сметнем сега колко излиза изхранването на 3-ма души за ден, които да предположм, че са били в същият апартамент ( за него по-подробно малко по-късно ). Приемаме, че двамата възрастни изяждат по една салата на обяд и една вечер, а детето примерно половин. Това прави 3 салати на ден. Да приемем, че са по 7 лева, макар че това е доста евтино. Имаме 21 лева за салати. Слагам по още 10 лева за основно на двамата родители. Детето приемаме, че салатата му стига:). Станаха 41 лева. Ако двамата пият по една биричка да речем за 3 лева на човек, имаме още 12 лева на ден. До тук 53 лева. Забравихме закуската. Нека тя е 10 лева за тримата. Тия пари за баничка и боза не знам дали ще стигнат, ама нека е скромно. Станаха 63 лева. Сега трябва да си платим и поне едно чадърче на плажа. Пак скромно - 5 лева. Имаме 68 лева. Нека ги закръглим на 70, че детето поне едно сокче да пие, ако стигнат. Станаха 180 лева на ден. Имаме разлика с Анталия 127 лева на ден. Или близо 890 лева за 7 дни. В тази разлика обаче влиза пътят и удобството да не мислиш за нищо. Влиза и хубава храна и питиета без ограничение, а не да си броиш стотинките всеки ден, да ядеш сирене от палмова мазнина и месо пред вмирисване. Влиза и хотел 4 звезди, докато "Стела Марис" е най-много 3 и то "официално". Тук стигаме и до самия "апартамент". Писал съм го по-горе в друг коментар, но ще го повторя. Апартаментът вонеше на мухъл толкова силно, че не можеше да се стои вътре. Навсякъде имаше пясък и всичко лепнеше от мръсотия. Стените бяха мацани безразборно с боя, за да скрият лющещата се от влагата мазилка. Няколко години преди това пък бях в хотел "Гергана", в Албена. Ол инклузивът за 2-ма на вечер беше 250 лева. Тук леката подробност е, че храната беше възможно най-евтината. Маслото беше по-зле и от маргарин, а алкохолът беше "Ахелой", т.е. абсурд е да го пиеш. Пътят също си го поемаш ти. Мога да опиша още една камара случаи, не само за морски курорти. Например за ханче "Яковци" в Елена, където ни сервираха вмирисани пържоли, айран от прокиснало мляко, вино по-зле и от оцет, което никой не докосна и т.н. В допълнение апартаментът нямаше нищо общо със снимките, парно нямаше никакво и всичко се отопляваше от една камина, за която постоянно трябваше да молим за дърва. В Созопол пък ни изгониха от няколко заведения, защото не можело да пием само кафета и сокове, трябвало и да се яде. Нищо, че бяха почти празни, а някои и напълно. Мисля, че няма смисъл да продължавам повече.

76.   За българския хотелиер пояснявам, че тези 307 лв на нощувка не са 307, защото аз взех пакета с намаление за 2060, т.е. за 294 лв на нощувка, в които обаче влизат самолетни билети на трима души, трансфер от Анталия до Алания в двете посоки по 160 км за трима и комисионната на агенцията в това число и хонорара на тур агентите, които ни придружаваха. Голям зор да изкара мутрите добри хотелиери, че чак в сметките цака и включва в тях самолети, трансфери и комисионни на посредници и естествено не смъква намалението. Също и не смята всички допълнителни разходи на мутрите като шезлонги, чадъри, паркинги, бара на басейна. А за допълнителните неудобства и разходи за лекарства против повръщане и диария, пак не говори.

Извадете тези разходи, защото те не са за хотела реално. В оставаща сума. Влиза и безплатен хамам, който забравих да спомена освен всички други неща, които изброих, а останалите процедури бяха с голямо намаление.

За сравнение съм бил в Старосел за 200 и кусур лв нощувката. Не беше зле, но все пак не почувствах това топло чувство, което почувствах в Турция. Персоналът не се държа лошо, но имаше една дистанция, една студенина. Личи си, че тези хора не са обучени и не знаят как да се държат с туристите. Някак усещаш едно безразличие и едно напрежение, което излъчват. Храната определено беше по-зле, но ставаше горе-долу. Всякакви спа процедури се плащаха допълнително на доста солени цени.

Бил съм и на Златните в Ермитража 5*, там е 300 лв нощувката, като в тези пари влизаше само нощувките и храната, всичко дурго - шезлонги, бара на басейна, спа, паркинг, всичко се плаща яко. Ако решиш пък да си хванеш такси, тях ги държат тимаджиите и режат през кръста. Ай си отишъл до Варна, 60 лв в посока. Ако искаш. Това вече се доближаваше до Алания, но пак на моменти се усещаше липсата на професионализъм. Като обслужване и отношение не съм бил в български хотел, който да бие турските по професионализъм и предразполагане. А самите курорти са на светлинни години. В Турция кафява морска вода няма как да видиш. В Турция не се притесняваш дали някой магазинер или ресторантьор, ще те преебе. Там не гледаш предварително кое колко струва и дали няма да ти искат случайно 15 лв за вода. Просто се отпускаш и не мислиш за такива битовизми, които развалят почивката. В България постоянно трябва мислиш колко ще те гърбят за паркинг, колко ще те гърбят за шезлонг, колко за бира на плажа и т.н. дреболии и очите ти трябва да играят на 4 и не можеш да се отпуснеш. Не знаеш дали някоя мутра няма да дойде и да ти каже дай още 50 лв, че си седнал на маса, на която има празен стол и не е зает и съответно никой на него не е консумиран. Защото има и такива случаи. Там си плащаш в началото и после само релакс и не мислиш за нищо и наистина си почиваш и няма такива извращения да ти искат пари за дистанционното на климатика или да те хокат, че имало пясък по чехлите ти (и за това са ме хокали). И ти вместо да се отпуснеш, изпадаш в стрес дали не си внесъл пясък в хотела, дали не си заел маса с празен стол, дали няма те прецакат, като си купиш бира на плажа, дали няма да хванеш диария от кафявото море и т.н. Това не е почивка, а стрес.

78.   до 71

без майтап, кажи наистина какъв ти е зора да казваш на черното бяло и да изкараш българските мутри големите хотелиери и да ги оправдаваш? Питам сериозно. Защо се бъзна толкова?

Гледам, че си единствения в целия сайт, който ги защитава, при това толкова яростно, та чак си склонен да изопачаваш думи и да се месиш в избора на хората и да ги обвиянваш, че не си дават парите на мафията срещу едно голямо нищо.

Кажи си, мутра ли си, хотелиер ли си, синче на такъв ли си, признай си, поне е анонимно. Не се срамувай.

Защото аз след това, което видях със собствените си очи, няма сила на света, която да ме убеди. Хващаш се за всяка дреболия и развиваш теории, ама като гледам никой не ти вярва. Май и сам не си вярваш. А ако си вярваш - още по-зле за теб.

79.   От Автора. Добра дискусия се получи, но и аз не разбирам от какъв зор до 71 и т.н които защитава българското. Разбира се, че има право да го прави това е гледна точка, която е добре да се изразява с нормални доводи. Тук усещам едно прехласване от въпросния човек по нашето море и едва ли не някакво порицание, че видиш ли ние почиваме в чужбина. Колко хора трябва да заминат за Гърция и Турция за да осъзнаят тупаните от които зависи българския морски туризъм, че нещо не е наред? Но знаете ли оставам с усещането, че на мутрите изобщо не им дреме дали българския турист почива на нашето Черноморие. Което естествено е жалко. Когато си изгубиш най естествения си пазар, а именно българите няма начин да просперираш. Защото немеца и англичанина идва един път и не повтаря, а ние живеем в тая страна, изпитваме сантимент към нашето море и е най-нормалното нещо да повторим и потретим посещението си. Естествено с това пренебрежително отношение като трета ръка хора никога няма да се случи. Образованието е ключът към успеха, жалко че хората по морето дори не могат да говорят правилно родния си език.

80.   79, и аз се чудя защо въпросният хотелиер вместо да се замисли защо всички бягат в Гърция и Турция, обвинява хората, че го правят и че били чуждопоклонници. От хубавото никой не бяга и ако всички вкупом отказват българското море, вероятно има защо. Не е толкова трудно да се сетиш.

Това са си цели професии, които се учат с години. Ама мутрата си мисли, че като застрои с бетон морето и туристите са му длъжни да му идват и той не е длъжен нищо да прави, а само прибира едни пари. Той хал хабер си няма как се прави професионално, как се предразполага туриста, как го караш да се върне. Той за тези неща не се и замисля. Той си мисли, че като е турил един бетон насред плажа и хората ще се тълпят да му плащат и нищо не е неоходимо да се прави повече.

Това мислене е дълбоко залегнало у български хотелиер - "аз съм инвестирал много пари и сега ще чакам само кинти и ходещите портфейли са длъжни да ми дават парите си".

Точно това му е мисленето на този господин от форума - някаква назидателно отношение защо сме ходили в Гърция и не знам къде. Т.е. по презумпция ние сме длъжни да си даваме парите тук, но те никога не са длъжни да ни осигурят нормално обслужване и отношение.

Защо българските хотелиери привличат само алкохолни туристи? Ми те освен с алкохол, наркотици и проститутки нямат идея с какво да привличат. Понеже и на тях това са им потербностите. Защо не се замислят, че като напълнят курортите с алкохолици, наркомани и проститутки, ще изгонят нормалните хора? Защо не се замислят, че туриста като прекара 2 седмици в болницата с диария и повръщане, няма да иска да се върне? Защо не се замисли, че трябва да си партнира с държавата и да се изградят пречиствателни станции? Защо не мисли, че хората могат да си гледат бетоните и в тух си? Той дори и нормален персонал няма, защото си мисли, че за 500 лв служителя ще му лиже гъза. Наели ми някакви украинки и молдовки, които не знаят ни български, ни английски, ни нищо. Едната 2 часа не може да ми донесе едно кафе. Ами какви други да му бачкат?

Мисли се само за концесии, за неплащане на осигуровки, как да се намалят заплатите и да се муфтят туристите.

81.   към 80 от 63

Персонал няма, защото не му се плаща достатъчно. Защото повечето собственици по морето поставят кадрите си в мизерни условия. Където съм работила, квартирите бяха мизерни, най-евтините, които може да се намерят. За тепърва започващ работа и студент не е лошо, все пак натрупваш опит някакъв.
Цари едно всеобщо мнение, че персоналът трябва да е по-тих от тревата и да не се забелязва. Затова ми направи впечатление, че в Турция си имаше точно обособено място, където се хранеше персонала с масичките му, столовете, мини ресторант, естествено много по-малък от този на хотела. Само за персонала. Няма такова персоналът да се храни тайно, да не се забелязва изобщо. Имаше добра дисциплина, не се чуха подвиквания, нито рано сутрин, нито вечер. Няма сопвания от камериерки, че мият и да не минаваш.
Наемат се молдовци, руснаци и украинци, защото българите вече се научиха, че не плащат добре и се отказват. Не съм видяла само лошо, все пак съм натрупала опит и съм осъвършенствала езиците, общувала съм с много клиенти. Но като част от персонала- не бих дала същите пари, и съм разбирала клиентите, но нали трябва да защитавам самата фирма, хотела и т. н. Храната е такава, защото менюто се съгласува с управителя на ресторанта, ако има такъв, или направо с цялостния управител. Питала съм готвачите защо има едно и също за закуска и обяд, и защо такива полуфабрикати. Отговорът е, че така са им казали шефовете и край. Повечето готвачи не са хванати от улицата, имат дълъг стаж, но не им се дава възможност. Но баш шефа гледа само да печели.
В началото на сезона почти навсякъде няма кадри, тепърва ги събират. Да, ама туриста не знае това, иска да му е изчистено, сготвено. Във всякакви ситуации сме попадали заради липсата на кадри в началото на сезона. Само забележете колко обяви за работа висят по заведенията, в който и да е морски град лятото. По дърветата, магазините, ресторанти, хотели. Ако даденият собственик беше читав, щеше да си е запазил персонала от миналата година.
Не знам как си организират персонала гърците, турците, но не съм имала проблеми. Не се усещат никакви липси, не се налага да се разправяш с рецепция за каквото и да е било.

82.   Какво да правим админа е на ваша страна и не ми одобрява коментарите и той се е влюбил в гръцката икономика.

83.   81, таман да кажа "сакън да не те чуе хотелиера" и той взе, че писа. Даже и админа е прикрит грък и тук лансира гръцката икономика. Друго си е да драйфаш две седмици, защото си се къпал в лайната, но да сме влюбени в джоба на мутрите вместо в гръцката икономика.

Ето това мислене ме дразни - вие сте длъжни да търпите всичко и да им пълните джобовете, само защото мутрите са си наши мутри, а не гръцки. По-добре да ядете български лайна на по-високи цени, защото са български, но не и гръцки торти. Ей това е логиката на българския хотелиер - и ако не се къпеш в лайната си предател, понеже си имал наглостта не му подариш ей така едни 1000-2000 лв.

И в хотела се държат с теб точно в този тон - ти с длъжен, плащай и трай, ако ще и лайна да ти даваме.

Изключително нагло и лишено от смисъл мислене. само заради ей това мислене и отношение бих ги отсвирил, но този толуп от форума е толкова нагъл, че дори не се усеща колко е отблъскващ и противен начина му на мислене и че така отблъскват туристите, защото се усеща явно.

84.   №83 покажи една дума с която казах ходете в България, длъжни сте или нещо подобно? Това са само твои измислици, напротив казах ви да ходите където си искате.
Не разбирам, мисленето на хора като вас, че някой ви карал да ходите насила някъде? Насила ви топил в лайна. Насила ви вкарвал в ресторанта си! Кой, къде, покажете ми, кой ви накара насила, кой ви задължи?
Не искаме туристи в Бургас, специално на мен, даже ми пречат, особенно българските туристи, защото цяло лято в града търпя задръствания, а работата ми не е свързана с туризъм.

86.   84, дори в последния си пост каза, че админа е бил влюбен в гръцката икономика, та затова не ти одобрявал коментарите. Ти осъзнаваш ли колко безумно звучи това и че причината може би е в самите ти коментари? Някаква параноя ли те гони, не знам.

И да, вменяваш някаква вина и порицаваш, че сме чуждопоклонници и че сме изопачавали нещата, макар че многократно ти описах и сравних нещата от първо лице, но ти продължаваш да казваш на черното бяло и да вменяваш, че сме рекламирали чуждите икономики. А кое да рекламираме, лайната в морето ли? Само защото са български ли? Даваш ли си сметка колко ти е абсурдно мисленето и колко си нагъл? Сериозно ли не се усещаш или се прави на тъп?

Каквото и да кажа, ме апострофираш - как съм сравнявал различни ценови класове, как сме искали за 100 лв да нямало мухъл, как мутрите не били виновни, защото държавата им искала пари, сметките изопачаваш, как мутрите не били виновни за природата, ама те не били мутри, а обикновени хора, които ей така вадят по 700 бона, как ние сме били "влюбени" в чуждите икономики, защо не сме давали имена на конкретни хотели.

Ами дадох ти имена, оправих ти и сметките, описах ти отношението, описах ти и лайната, всичко ти обясних, обаче продължаваш да ме апострофраш и да търсиш за коя моя дума да се хванеш.

Как да ти обясня още, че не е чуждопоклонничество, ами просто съм разочарован от нашите, че там получаваш много повече и на същите цени и предпочитам хиляди пъти там, отколкото тук да повръщам лайна 2 седмици. Защото колкото и пъти да сме отишли все сме повръщали цялото семейство и все в различни курорти. Айде кажи ми как да ти обясня, че не ми се сере и драйфа по 2 седмици и не ми се търпи отношение от човек, който хал хабер си няма от туризъм? Това и с пари не се купува. На мен кой ще ми плати страдания да гледам детето ми как повръща и се обезводнява 2 седмици? Ти ли ще ми ги платиш? Ако си мислиш, че ми е по-важно да ви пълня джоба, защото сте българи от семейното здраве и приятно изкарване и че това ме прави чуждопоклонник, не си познал/а.

Лайната и сиренето по 2 лв си ги яжте вие, аз ще се въздържа.

87.   Българите ходят на море в Гърция, защото нашето черноморие го осраха с лошо планиране и тъпи постройки и го превърнаха в помийна яма. Цялата ни система смърди.

88.   Почивка в България? Това шега ли е?! В България се ходи на алкохолен и секс туризъм. До преди години си вземахму инклузиви в Испания, Турция, Гърция и Египет. От две години обаче минахме на airBnB. Апартамент във Флоренция, в разгара на сезона, 45 евро на вечер. Храна и напитки между 50 и 100 на вечер. И не от избата на цар Киро, а прочутото Кианти.
В Скопелос беше по 30 евро на вечер, а в ресторант вечеря за двама с бутилка вино, на брега на морето беие още толкова. И нямаше пияни до лудост английски тийнейджъри. Почивка в България? Айде, нема нужда!

89.   до 88

безсрамник, как не те е срам да си влюбен в италианската, испанската, гръцката, турската и египетската икономика? Трябва да се влюбен в личната икономика на онзи трол.

Марш бързо в лайната.

90.   89, най-тъжното е, че съм влюбен в Несебър, къмпинг Оазис, Русалка... или поне в спомена за тях :(((. Преди няколко години обзети от романтични спомени ги посетихме, беше, като някакъв абсурден филм на ужасите. Разруха, цени по-високи отколкото в Италия или Белгия, беззаконие, дискотеки дънещи от едната ти страна някакво безумно техно, от другата дива чалга.

Българинът няма усет за тия неща. В Италия хазяинът ни беше оставил бутилка вино, като комплимент и ни изненада, с включена закуска - топли кифлички с кафе и мляко. Ей така, за да ни е кеф!

В Белгия в бирарията ти слагат четири чаши по 100 мл. бира, да я пробваш и да решиш дали искаш или не да поръчваш. Познай, кога в България ще получиш нещо безплатно. Аха, позна! Никога!

На тръгване от ресторанта в Италия те изпращат до вратата и на прага ти дават една чашка от тяхната грапа - за изпът.

А Ганьо само те гледа в ръцете и чака да му пратиш, защото съществува и неговата държава е на 1300 години.

91.   Питате защо българските хотелиери не подобрят обслужването? Защото не им дреме особено, и без това има достатъчно желаещи от по-ниската класа в Румъния, Молдова, Полша, Украйна, Германия и т.н. Пак има клиенти, пак се печели, защо да се напъват да подобряват услугата?
И затова текучеството на персонала е огромно, почти няма хора от редовия състав, които 2 поредни години да работят на 1 място, работата е много, отношението е кофти

92.   Заради трола и лайната не съм стъпвал на българското черноморие от 2009 г. Няма и да стъпя. Като ми осигури обслужване и комфорт като в Дубровник и Анталия мога и да се прежаля. Дотогава сигурно ще му светне на ,патриота', че с трици маймуни не се ловят.

93.   Мутрите и политиците не ги бърка че хотелите не печелят и няма туристи.Това са немъчени и крадени пари от рекет и неплащане на данъци,осигуровки и заплати.Най-вероятно скоро ще започнат да се събарят хотели,но това също няма да е в техен ущърб.

94.   До 89 абсолютно си прав/а. Аман от гъркомани, сърбомани, туркомани и т. н. На мен ми харесва нашето черноморие, турците имат само Анталия и Кушадасъ, а ние на север Албена, Златни пясъци, Свети Константин и Елена на юг Обзор, Слънчев бряг, Несебър, Поморие, Созопол, Приморско, Китен, Царево и Ахтопол. И двата големи града на черноморието Варна и Бургас. Същото така на север забравих Балчик, Каварна и Шабла.

95.   "Българските" хотели, отдава не са повече български, а принадлежат на чужденци. Тях не ги интересува замъряването което причиняват, а изглежда че и на чуждестанните туисти това не ги притснява, защото те идват за евтиния алкохол и за курвите. Този вид туризъм се развива по българското черноморие.
Ако рибаря сложи на куката, парче лайно за стръв, това и ще хване - Дебело лайно, нищо друго!

96.   94, много си зле. D)))

97.   Какво толкова не ви харесва на нашето черноморие? Вие какво очаквате от хотелиерите? Да ви носят на ръце, да ви опъват червен килим и да се отнасят с вас като със звезди. Не ходим ли на море заради самия плаж и заради самото море. За мен най- важното за една почивка е хотелската стая да е чиста, да има необходимите условия, за да се чувствам удобно там. Не ме интересува дали ще ми носят сутринта кифлички с кафе или бутилка вино. Прекалено големи претенции имат някои и каквото и да направят за тях все са недоволни. Трябва малко да занижите изискванията си, за да получите това което искате. А колкото до самото море, не съм чул масово хората да се разболяват и да повръщат, защото са се къпали в него. Това, че е шумно и звучи музика отвсякъде, се случва предимно по големите курорти . Има много по тихи места в България където го няма това.

98.   97 защо да ги занижавам, като има кой да ги удовлетвори.

99.   97, демек не те да си оправят обслужването, а ние да си занижим критериите. Логика!

Ти защо не си занижиш критериите и не се съгласяваш в магазина да ти продадат лайно вместо хляб? При положение че в съседния магазин си продават нормален хляб на същата цена.

100.   Киркор и Гарабед решили да отворят кебапчийници поотделно. Отворили, обаче пред единия се вият опашки, а пред другия никой не се спира. Накрая Киркор не издържал и отишъл при Гарабед да го пита какво толкова прави, че всички при него се спират, а той не може и един клиент да задържи.

Той му отговорил:
- Ами, какво правя. Малко кайма, малко лайна и на скарата.
- Ама ти и кайма ли слагаш?!

102.   97, ще ти кажа какво очаквам от хотелиерите. Очаквам да си свършат работата, за която им е платено. И да, това включва кифлички, кафе, бутилка вино, топла усмивка, уютна и чиста стая, липса на нощни дразнители - дискотеки, от които да не можеш да спиш. Тяхната работа е да направят отпуската ми приятна. Някой може и да е скот, да има ниски критерии и да е доволен ако го настанят в кочина. Негова си работа.

На българското черноморие бих отишъл отново единствено на някое от малкото останали диви места. И в никакъв случай в хотел! Къща под наем в Тюленово, селата около Китен.

Впрочем хотелиерите не са единствения трън в задника по нашето черноморие. А това, че след отпуската е нужен основен ремонт на автомобила, заради "прекрасните" ни пътища?

Или концесионерите, които се разпореждат с плажната ивица, все едно им е бащиния? В Гърция и в Хърватия отиваш на плажа и ползваш шезлонги и чадъри и АКО ИСКАШ поръчваш нещо. У нас без да поръчваш, те изнудват да плащаш за чадър, който дори не желаеш.

Да не забравяме и родните мутри, които могат да те гръмнат или изнасилят жена ти или дъщеря ти, защото така са на кеф.

Викаш, високи са ми критериите, защото искам да осигуря приятна и спокойна почивка на семейството си, а?

И дори не можеш да отидеш спокойно на палатка, защото алчните кърлежи и от там смучат, дори си го направиха законно.

103.   Не знам колко точно българи ходят на море в чужбина, но ще споделя нещо от личен опит: Аз живея в Бургас и от години ходим със сестра ми, нейния приятел и мъжа ми на плаж извън града, когато почиваме /предимно в Аркутино/. Миналото лято обаче, през юли и август почти се отказахме да излизаме извън града заради тълпите от туристи /предимно български/, които пътуваха в посока Созопол, Царево, Ахтопол, Синеморец /и обратно/. Та се наложи да ходя предимно на бургаския плаж. Той никак не е лош, само дето е доста пренаселен, особено в събота и неделя. А тези, които се връщат с разстройство от почивките си по българското черноморие, ще посъветвам следното: внимавайте в какви евтини капанчета ядете и си мийте ръцете преди и след хранене :)

106.   Преди малко се натъкнах на следната статия

Велинград удари Париж за Свети Валентин

https://www.plovdiv24.bg/novini/Bylgaria/Velingrad-udari-Parizh-za-Sveti-Valentin-932381

Ето и откъс:

Свети Валентин в луксозен хотел в курорта с минерални извори за три нощувки излиза близо хилядарка - 964 лева. Ако гостите искат двойна стая с панорама за празника на влюбените, ще получат сметка на стойност 1048 лева. За сравнение, пет дни в столицата на любовта със самолет и посещение на двореца "Версай", замъците на Лоара и най-романтичния замък "Шенонсо" ще излезе на двойките 925 лева. Парижката оферта примамва и с шопинг на "Шанз-Елизе", както и посещение в дома на Леонардо да Винчи в средновековния замък "Кло Люсе".

Коментара оставям на вас.

51-91 от 91