Споделена история от Други

Евро рискове и възможности
Според вас има ли рискове или възможности при влизането ни в еврозоната? През 90-те покрай хиперинфлацията много изгоряха, но и някои се облагодетелстваха, къде случайно, къде нарочно.

Според мен ще има инфлация, но няма да е хиперинфлация, както през 90-те, защото ще приемем еврото директно с вързан курс. Няма как хляба от 60 евроцента да стане 600 евро примерно. Но да речем едни 10-20% според мен ударно са напълно възможни, което ме навежда на мисълта, че не трябва да се държат пари кеш, понеже ще се обезценят малко, а да се държат в някакви активи. Но какви, не знам. Имотите са надценени в момента.

Това са някакви мои мисли, но споерд вас има ли рискове/възможности и как да се предпазим/взползваме?

Коментари

1.   На мен ми е интересно как виждате в бъдеще старите имоти в запустелите села.

2.   Всяка икономика която не се разраства чрез износ страда. Всичко всеки ден поскъпва, защото това се говори а не винаги цените на борсите се вдигат. Инвестирай в злато това е вечно поскъпващия актив. Моето село е средно голямо половината обезлюдено другите масово цигани, моята къща е рухнала защото никой не ходи от 15 години и е много стара.

3.   Лева е вързан към еврото, откакто то съществува. На практика в момента вместо да казваме 0.51 евро, казваме 1 лев. Автора какви причини може да изтъкне за 10-20 процента инфлация? Според мен няма да се промени нищо към по-лошо, даже напротив: ще отпаднат таксите за превалутиране от лев към евро, с които сега неизбежно ни товарят, при пазаруване от чужбина или пък ако иска човек да пътува в Европа и му трябва кеш в евро.

4.   Ще страдаме от еврото. Наяремето тук си носеха парите в торби, после като дадохме драхмите и хванахме евро, всички реват. Еврото е поробване. Работиш за същата заплата, тоест от 20 лева отиваш на 20 евро, но хлява от 60 стотинки става 1.20 евро :) или поне тук така стана.

5.   Разказвали са ми, че в Испания като са въвели еврото, всичко е поскъпнало ударно за кратко време, а заплатите са си осанали същите. После лека по лека във времето и заплатите са догонили цените и се е върнало старото съотношение.

6.   Живея в Европа, боравя с паунди и евро, не съм някой пишмян патриот, но смятам, че ако приемем еврото ще стане по-зле. Проблемът не е само в еврото като валута, но и в нашата политическа олигархия и като народопсихологията ни като цяло. Така ще побългарим еврото, че пак олигархията ще направи схемите, ще забогатее още повече, а народа ще обеднее отново. Примерно бай Иван от 500лв. ще мине на 250 евро, но хляба му вместо 1лв. ще струва 1 евро. Прави си изводите. До каквото се докоснем го осираме.

7.   Във Франция десетилетия най бедните прослойки около половината народ искаха да върщат франка. Тези хора страдаха най-много.
Затова смятам, че най бедните ще пострадат и то много, а в България процентът на бедните е доста голям.
До №3 а защо не помислиш за хората, които не им се налага да превалутират и не ходят по разходки и не пазаруват от чужбина? Те какво ще правят, на тях как ще се отрази? Защото те тези дето пътуват и пазаруват не им е проблем цената на превалутирането, но за бедния е много важно колко хляб и кисело мляко ще може да си купи с дохода си. С 10% да се увеличи хляба или тока за бедните е огромен проблем.

8.   Не е ли ясно като бял ден?Щом като политиците драпат толкова много за него,значи те и само те и олигархията ще имат изгода от това.

9.   Към номер 6: До колкото са ми разказвали в Германия като са въвеждали еврото разни тарикати са се опитвали да направят пари от въздуха тоест хляба от 1 марка да го продават за 1 евро... е не им се е получило и са отпаднали доста бързо от пазара.

10.   до горния
лошото е, че в България номерата на тарикатите минават за разлика от Германия.

11.   До номер 7, аз не виждам причина да има някакво поскъпване изобщо. За да поскъпне хляба трябва да има обектитна причина, примерно производството на зърно да намалее, тока може да поскъпне ако започнем да строим АЕЦ Белене например, или въглищата свършат или някаква подобна причина. Спекулантите може да се опитат да направят бързи пари но не мисля, че ще им се получи. То ако ставаше така какво ги спира примерно производителите на хляб да направят картел и да кажат и сега: от утре почваме да продаване хляб на 10 лева, за какво им е да чакат въвеждането на еврото.

12.   Хайде за нероден Петко отсега се загрижихте. Да ви успокоя, евро в БГ никога няма да има. Не вярвайте на това с което ви облъчват по БГ телевизиите. На нашите банкерчета и политици много им се иска, ама тия дето решават не ни искат и само пускат на бат ви Боко разни мъгливи обещания, дето са я камилата я камиларя. Еврото ще го примем тогава, когато Турция влезе в ЕС, т.е на кукуво лято.

13.   От 6 до 9. Германците имат закони, имат регулации и са изпълнителни. Няма какво да се лъжем, българите сме си тарикати. България е доста корумпирана държава с корумпирани институции, подвластни на бивши мутри и ченгета. Винаги бедният човек плаща сметката, така ще стане, че бедните ще станат още по бедни.

14.   Ами 12... дано да се окажеш прав.

15.   12 Ако допуснем Петко да се роди, той веднага ще почне да цапа гащите си в кафяво, а и връщането на родения там от където се е родил е невъзможно.

16.   номер 7, аз не съм номер 3, но най-бедните слоеве винаги го отнасят най-много, каквото и да се случи и в която и страна да си. Аз им съчувствам, но не мога да променя нещата, затова мисля предимно за собствения си интерес. Пък и нещата не зависят нито от мен, нито от теб, така че тук само си пишем.
Като гледам страните в еврозоната, не са пострадали точно от еврото. Левът и сега е вързан за него. Да, при евентуална смяна най-вероятно ще има някакво обезценяване, но постепенно нещата ще се нормализират и ще избегнем маса проблеми и такси, свързани с превалутиране