Споделена история от Други

Проблеми с IP адрес
Здравейте, момиче на 16 съм. Имам една молба към вас, ако може да ми разясните една ситуация. Наскоро си бях писала с моят приятел по WhatsApp, с който се запознахме по Интернет. Той е холандец по произход, но живя в София година. Та аз го попитах как през цялото време е бил сигурен, че човекът с който си е писал преди да се срещнем на живо съм била аз, а не някой 50 годишен мъж с фейк профил например. ( Ние се запознахме, чрез Фейсбук). И той тръгна да ми обяснява, че можел много бързо да разбере кой профил е фейк и кой не. Можел да разбере истинското име на даден човек, адресът му, даже банковата сметка. И ме попита "Не ми ли вярваш"? И аз съответно отговорих, че не му вярвам. Тогава той ми изпрати един линк, който ми изписа, че е подозрителен помислих, че е нещо свързано с YouTube, защото пишеше yoütu. be. И го попотах това YouTube ли е? И той ми отговори " Да това е видео, просто го отвори и прати скрийншот, аз естествено бях скептична, но той много настояваше. Обещаваше ми, че това не било нищо лошо просто Фейсбук страница (а първо каза, че било клип... ), много искал да ми покаже нещо. Както и да е цъкнах и автоматично се отвори моя профил във Фб, пратих му скрийншот и след няколко секунди той ми изпрати скрийншот с моя IP адрес. А това, наистина беше моя IP адрес, с местонахождението ми. Аз го попитах дали, щом ми е видял IP-то, може да ми види съобщенията в Месинджър например и той отговори, че можел, но не чрез този линк, този линк бил само за да ми докаже, че можел да проследи локацията ми. Пък и не искал да ми гледа съобщенията. Обаче, аз изпаднах в някаква параноя, че има достъп постоянно до телефона ми. Не знам какво да правя, той се дразни, че му нямам доврие. Та въпросът ми е, дали наистина чрез IP адрес можеш да видиш всички приложения на един човек, чатовете му и търсенията му в Гугъл например?

Коментари

1.   Много неща могат да се случат. По-добрия въпрос е - ти с кой акъл отваряш страници които са очевидно фалшиви. На всичкото отгоре твоя "приятел" те е излъгал че е ютуб. Спри да си доверяваш личната информация на разни хора, и още по-малко да отваряш глупави сайтове, че не само някой пишман хакер от холандия ще те хакне, ми току виж наистина станало нещо лошо.
Сега марш да си изчистиш телефона и да си смениш паролите. А междувременно може тактично да се разделиш с твоя "приятел", защото явно каквото доверие си му гласувала е било напразно. А с човек на който не можеш да се довериш - връзка йок.

2.   Линка, който ти е пратил явно е бил негов и когато си го цъкнала той те е пренасочил към фб и се е записало IP-то ти. С IP може единствено да ти види локацията горе-долу. Няма как да ти хакне фб просто така, освен ако не е от топ 1% на хакерите по света. Единственият вариант е да ти даде друг линк, който без да разбереш да ти инсталира червей, чрез който да те следи. Или пък да ти даде линк към сайт който е едно към едно като facebook, но с някаква малка разлика в името, примерно facedook. Това е негов нагласен сайт, в който, като си въведеш паролата, тя вече става обща.
Общо взето ако посещаваш подозрителни линкове, или пък си имаш работа с хакер от елита, само тогава има защо да си параноична.

3.   Да, може. Но този човек определено те плаши, мисля, че това те привлича. Нали все си падаме по лоши момчета? Какво е правил в София?

4.   Не знам какво точно ти е пратил, може да е линк които просто да ти записва ай-пито, може и да прави други рбаоти, няма как да знаем. Попринцип ип не е трудно да се намери, но само с него нищо кои знае какво не може да се направи. Но ако отваряш такива линкове за каквито говориш, напрактика можеш да позволиш да ти бърка навсякъде из профили, файлове, сметки.

Съвета ми за напред е да не отваряш такива съмнителни линкове, а за останалото не се бой. Всеки малко по-запознат с компютрите може да го намери, но освен да види града в които живееш (рядко може да се намери точна локация, трудно е) друго много стряскащо не може да направи.

5.   Той сигурно ти е включил и камерата и микрофона и те е гледал гола.

6.   Казал ти е, че си глупачка, а ти си потвърдила, че си.

7.   Отговора е не.
Трябва да "заразиш" компютъра на човека за да можеш да почнеш да виждаш. Ако си отваряла и други линкове от него, може да ти е качил буба на компютъра и той вече да не е твой.
В момента с този линк той ти знае IP адреса, от него знае горе долу къде се намираш. Ако доставичка ти му даде информация, може да разбере къде точно се намираш.

8.   Пълни глупости...

9.   Абе нека аз ти кажа нещо за тия IP-Та. Ако мислиш, че ти е намерил IP-то, можеш да направиш 2 опции: Да смениш АйПи адреса си като се обадиш на интернет доставчика или да свалиш една програмка, която ти позволява да си сменяш АйПи адреса през определен период от време или ти ръчно да го сменяш. Казвам това, защото аз и един приятел я ползвахме, защото той играе една игра и го бяха БАН нали от там и си смени АйПи адреса и влезе пак в сървъра с друг адрес. Аз ползвах програмата RAT, с която можеш да изпържиш всеки вид компютър, защото ти позволява да влезеш в него където искаш, включително и фейсбук. Пича просто е ползвал Гугъл, където има хиляди сайтове за проверка на АйПи адрес и там изписва къде живееш и евентуално името на компютъра. Изкарал се е голям хакер, но не прави сметка, че може да отиде на съд за тия неща. Съобщенията в месинджър НЯМА как да ги види освен ако не ти разбие паролата. Другата опция е да е викнал някой, дето разбира малко повече от тия елементарни неща и да ти е казал, че той го е направил. Идиота си остава идиот, ако ще вари го, печи го, пак си е идиот. Казва ти го човек, който се е занимавал с компютърна техника и такива неща и знае за какво иде реч.

М23

10.   Аз съм авторката, благодаря много на коментиралите, особено на номер 9. Пак говорих на тази тема с холандеца,
той каза, че всичко е точно, обеща ми повече да не прави такива неща и да не се занимава с личната ми информация.