Споделена история от Други

Съвременното българско кино
Има ли такова? Какво е мнението ви за него? А давате ли пари за кинобилети? Или теглите филмите/изобщо не си правите труда да ги гледате.
Интересно ми е да прочета какво е мнението на хората тук. Специално за филмите от последните десетина години. Ако може споменете и заглавия.
Чудя се дали българското кино има бъдеще и в коя посока трябва да се развие то. А за да се правят нови предложения, според мен е нужно да има и съответстваща гледаемост и възвръщане на инвестиции. А това става само ако зрителите го подкрепят финансово.

Коментари

1.   Здравей, аз лично съм голяма фенка на съвременното българско кино и да, често се случва да гледам новите филми в кината, защото не мога да дочакам да бъдат качени из интернет пространството. Гледала съм почти всички български филми и почти всички са ми харесали, но заглавията, които сега ми изникват са: Дъвка за балончета, Доза щастие, Вездесъщият, Маймуна, Писма от Антрактида, TILT и много други, лично аз смятам, че българското кино е с доста дълбок замисъл и не знам дали всички хора успяват да го разберат, но определено има вложена мисъл и не смятам, че “ не ставаме “ както твърдят доста хора. Другото, което е: Чувствам всеки един български филм близък до мен, защото актьорите говорят на родния ми език, а и си е друго да видиш улици, по които си вярвал, някак повече успявам да почувствам местата, хората и самия филм. Българското си е българско, както се казва :)

2.   Повечето съвременни български филми са с малък бюджет.
Едни и същи актьори играят в повечето български съвременни филми.
Гледал съм няколко бг съвременни филми.
Гледал съм Воеводата и Дякон Левски и двата филма не ми харесаха.
Повечето бг филми се финансират от държавата.
Няма как да има големи инвестиции в бг киното понеже сме малък пазар.
Един бг филм ако успее да събере 1 милион лева от кино прожекции е голям успех.
Мисия Лондон е най-печелившия бг филм с малко над 2,5 милиона лева от кино прожекции.
България е малък пазар и мисля, че трябва да се ориентираме към създаването на бг филми на английски.

3.   Като кинематография - става. Като актьорска игра - дървесина се сипе на парцали. Като сценарии... е тука вече е истинската проблемация. Хубав диалог да видиш в съвременен филм е меко казано оазис. Не се научават тея хора, че киното трябва да се пише съвременно.

Братан.

4.   Съвременно, едновремешно, българското кино се играе от театрални актьори и затова винаги прилича на телевизионен театър. Просто нямаме школа за филмови актьори. Има добри документални филми, има добри идеи, има режисьори. Обаче игралното няма кой да го изиграе просто.

5.   За съжаление не стават и никога няма да са на нивото на старото ни кино. Причини доста- лансират се едни и същи актьори, копират се чужди продукции, репликите не звучат естествено. Достатъчно е да гледаш, който и да е чуждестранен сериал, и да забележиш разликата в играта там и тази тук. Тук като изричат реплики, го правят едно забавено, все едно чакат знак, оставят дълги паузи.Докато при чужди сериали, самият артист и без да говори , само по погледа му разбираш всичко. Не знам как ги учат там и тук, но това доста куца.

6.   Хайде, хайде имаме доста сполучливо попадения. Под прикритие например обра каймака. Даже и Откраднат живот не е толкова зле. А пък за едносерийните аз поне, слаб филм рядко съм виждал и тук, у нас без пари - чудеса правят.

7.   "Летовници", "Кецове", "Радиограмофон", "Посоки", "Коледа", "Революция Z", "Сняг"!