Споделена история от Други

Има ли ново строителство от зората на демокрацията през 1990-1994?
Роден съм 88-ма и помня, че първите нови малки кооперации в София започнаха да се строят след 95-та година. Искам да попитам дали има кооперации, построени в зората на демокрацията (1990-1994)? С изключение на няколко панелки и високи ЕПК блокове не мога да се сетя за строежи по онова време. По селата и тузарски квартали като Бояна и Аспарухово във Варна може би има къщи, построени тогава.

Коментари

1.   Разбира се, че има. Но не го търси като ново строителство, защото това са сгради на по 25-30 години, т.е. стари сгради. Нови са сградите до 15 години.

2.   Не, не и такова, каквото имаше реди 89-а или след 1995-а.
След смяната на режима, всичко трябваше да се преустрой и проекти да е имало, просто си заминаха, парите за тях бяха окрадение и после изоставени. Трябваше да минат поне 6-7 години, да се стабилизират нещата (то не бяха Виденови зими, не бяха оставки след оставки на правителства ...), че да се започне на ново. Но вече говорим за "нов тип строителство", където 90% от строежите бяха направени с цел бърза печала без регулация.

3.   Цялата инфраструктура е трябвало да се промени и да настане бум на строителството тогава със нови сгради из цялата страна. Тези панелки вече са стари и на повече от 2/3 със стари асансьори. При това, допълнително туризма олицетворява комунизъм и не е привлекателно за посетители които знаят само слънчев бряг и златни пясъци, я маже би и още някой ако са били объркани от агенти, или пък ски курортите които са прославени (по причина разбира се).

4.   Демокрацията е циганска система и следователно и строителството е такова. Създадени бяха лошо планирани квартали с вид "Шукар работа", също както в циганските махали. Създадени бяха нови комплекси по черноморието, които продадоха на чужденци. В един момент се светнаха че няма достатъчно питейна вода и за тях и за местните хора. Разрешиха въпроса, като сложиха околните села на режим и им пускат водата за по един час в денонощието. Българина нали си е гьотверен, хич не му пука за сънародниците си. Бай Ганьо нали ще си напълни джобовете, другите какво го интересуват. Това че един ден, той и семейството му няма да имат вода за пиене, тъпият му мозък още не може да го проумее.

5.   Има, но едва ли са много добри. Предвид, че тогава всеки стана бизнеси без да има идея от бизнес и се заеха със строителство хора, които бяха чули, че така се изкарват пари, без да имат познания, а и правилата още не бяха ясни, та всеки си правеше каквото си знае... та ще да е доста некачествено строителство от този период.