Споделена история от Други

Отопление на таванска стая
Наскоро се нанесах. Имам една духалка, но стаята е Северна и не се топли достатъчно.
Кой печки топлият добре, икономични са и са евтини?
Това ще ми свърши ли работа?
https://www. technopolis. bg/bg/Svobodnostoyashti-konvektori/Konve … CH-2001B/p/690334

https://m. emag. bg/podov-elektricheski-konvektor-star-light-2000w … earch-Action=view

И каква сметка да очаквам следващия месец. Духалка та е 2000w. Работи около 5 часа на ден.

Коментари

1.   Тока който би трябвало д аплатиш за отоплението с духалката е 60лв, с крушка и други ел уреди може да имаш 80-150лв сметка за ток.
Колкто до конвекторите, които разглеждаш те също са 2000w и няма да работят по малко часове, нито ще стоплят по бъзо стаята. Тоест с тях сметката ти няма да падне.
Разбира се всеки отоплителен уред си има свойте плюсове и минуси, но щом става въпрос за студена таванска стая, която не е твоя собственост, че да можеш да вложиш пари в изолация, духалката е най евтиното решение, което ще те топли най бързо след работния ден.
Преглътни ги тези 60лв за следващите два месеца после ще е по леко, времето ще се затопли.

2.   Най -елементарно

5x2x30 = 300 kw на месец
кога върви , нощна или дневна тарифа
Едно 50/60 лв може би

На ток ли е , все ще е скъпичко , ама на студено не се стои

3.   Не ми се отваря сайта, но от Технополис за нищо на света не бих купил нищо. Почти винаги като съм купувал нещо от там, се оказва пълен боклук.

Значи за духалката е задължително първо вентилатора да е зад реотана, а не отпред и второ, вентилатора да е хоризонтален, а не вертикален. Т.е. да е като легнала авто гума, а не като изправена.

Така е по-еефктивно и го казвам от опит. И ако имаш пари си купи едно Делонги и Ровента за стотина лева, уверявам те, че макар да са малко по-скъпички си заслужават и топлят по-добре.

Иначе сметката ти е направил номер 2. Но разбира се, това е краткосрочно решения, ако искаш нещо по-ефективно, си трябва инвестиция в изолация, климатик или нещо друго. Може и да е една камина на пелети. Малко по-скъпо излиза отоплението от климатика, но комфорта е в пъти по-добър. Но иначе духалката си затопля най-бързо. Освен стаята не е абсолютен бахър, буквално за 5-10 мин ти вдига температурата дори 20-тина градуса.

4.   Номер 3, топлят киловатите, а не марките, видът на отоплителя или положението му. Само климатикът е около 2 пъти по-икономичен, и то при условие, че външната температура не е много под нулата.

5.   4, не е само до киловати. Има си КПД, загуби и е много важно топлият въдух как се движи. Едно е да топлиш директно тавана, друго е да разпеделиш енергията по-равномерно, доколкото е възможно. По твоята логика окачаш един реотан на тавана и киловатите са си същите. само дето на тавана ще ти е 25 градуса, а долу ще ти се вкочанясват краката. Ами печките защо ги правят с вентилатори, защо има водни ризи, радиатори, които да оптмизират топлообмена и разпределението на топлината. Като е като киловати, какво значение имат тези вентилатори и подобни тогава? Отделно има значение и дължината вълната? При еднакви калории печка на дърва, подово и климатик топлят коренно различно като усещане и като отдаване? Определени честоти топлят само въздуха и затова изстива веднага, като спре, други честоти топлят предметите и затова и да спреш печката не изстива бързо, защото самите предмети отдават акумулирана енергия.

Така че не е съвсем елементарно - консумираш 100 кв, отдаваш 100 кв и винаги си е топло като за 100 кв.

Казвам го личен опит - ползвал съм българска духалка Теси, ползвал съм и Делонги и Ровента - същите киловати, разлика има и то голяма. Българската и цяла нощ да работи без да спира, пак не вдига повече от 18 градуса. Делонгито ако го държиш 1 час без почивка, ще почнеш да се потиш. Това в същата стая, при същите условия. Имам и трите, пробвал съм ги в последователни нощи - ами съжалих, че дадох 50 лв за бългаската. Пак ти казвам има значение как разположен реотана, къде е винталотира и т.н. ИНаче ти стои топло само на една педя от печката, а стаята си е студена. Което е безполезно, освен ако не се завиеш под юрган заедно с духалката. Ама тогава ще направиш пожар.

Това е все едно да кажеш, че всяка кола, която гори 10/100 и тежи тон и половина трябва да върви еднакво. Е, да, ама не. Има куп елементи в уравнението.

7.   Най добре топли младо гадже, никава печка не може да го замести!

8.   Точно киловатите топлят, КПД при тока е 100%. Без значение е каква форма и марка е печката. Едно е да искаш бързо да усетиш топлината, или с по малка мощност да затопляш стаята за по дълъг период. в крайна сметка при еднакво затопляне на стаята, тока ще бъде равен. Ако ще се ползва стаята само за преспиване, най добре си вземи ел. одеало, най евтино ще ти бъде. На студен въздух по добре се спи.

9.   7, и как ще го навиеш това гадже да дойде да те топли в таванска стая БЕЗ ОТОПЛЕНИЕ :) :-)

10.   №9, а ти за какъв чеп ще си там, ще се стоплите взаимно, ако кръвта ви е топла. Ама умрял х.й не топли гадже!?

11.   Н. 9, прав си и ще разкажа защо... младите принципно се лъжат на всякаква обстановка, вярно е обаче, че сега животът е различен и това е хубаво.. трябва да има условия, НЕ казвам лукс... но в студена стая, неуютна, за младо момиче не е опция.. Преди много години едно гадже ме излъга да му ида на гости.. имаше точно едно легло, маса, стол и касетофон... ама нали пърхаха пеперудки :)).. после се мръщеше че секса не бил кой знае какво... бях много млада и неопитна, обстановката ме потисна и не се оптуснах... той пък бързаше... младост.. :))

12.   До 8

Акот това беше вярно, щях да си накича къщата с реотанчета за по 50 лева, дето горят по 3 киловата, да ги пускам по 5-6 на един път, да ми сгряват къщата с "нужните киловати" за 5 минути и нямаше да го мисля. Ама видиш ли, ней баш тай то :)

13.   9, като го караш да избере между пейка в парка, и таванска стая без отопление. Между другото съм живял в тавански стаи и имам прекрасни спомени.

14.   КоЙ печкИ!? Хахахаха!

15.   Преди години имах едно гадженце..хванах си го една зима и точно в една е такава таванска стаичка си се ч*кахме всяка вечер под одялото

16.   Печка с инфрачервени реотани най-добре, защото тя не топли въздуха, а повърхностите. Те на свой ред известно време след това запазват и излъчват топлината. Духалката е най-зле, защото тя е като сешоар. Пуска топъл въздух, който изстива моментално след изключване, нищо не нагрява. Като вентилатор. Като го спреш, пак ти е горещо.

17.   №9, явно не си чукал на студено. Колкото е по студено, гаджето се натиска силно в тебе и това още повече възбужда. А възбудата е като атомен реактор, студа вече не играе. А загреете ли веднъж, няма спиране. Пробвай и тогава пиши.