Споделена история от Други

Апартамент в София
Здравейте,
От провинцията съм и имам желание да закупя жилие, с цел отдаване под наем в София. Бюджета ми е 65 000 €. Всекидневна с малка спалня ми се иска да бъде. Въпроса ми е към кои квартали трябва да се насоча и за какво да внимавам. Никога не съм живял в София и затова всеки съвет ще ми бъде от полза. Благодаря предварително!

Коментари

1.   За тези пари ще е трудно. Пснелка в краен квартал. И да ти кажа - рентиерите са иззедници.

2.   За тия пари може само панелка и то в гаден квартал, та не знам колко си заслужава. На панелките им дават 60-80 г. живот, а те вече са на 40-50. Т.е. след 20-30 г. тази панелка вече ще е за събаряне. И не знам дори дали ще си я избиеш от наемите.

По-добре изчакай 2-3 г. да се спука балона и с тия пари си купи тухла на макс. 30 г. в по-хубав квартла. Тухлата има 100-120 г. живот.

3.   Тези пари точно доникъде ще ти стигнат. Живея в София.

4.   Младост до Бизнес парка. За гарсониера ще стигне.

5.   Авторе даже ти е голям бюджета. Бих оспорила по-горните коментари, тъй като преди няколко месеца сключих договор за покупка на жилище в София в новостроящ се затворен лукосез комплекс за 53 000 евро.(65 квадрата) Имах късмета още в началото когато обявиха проекта, да сключа предварителен договор и ми излезе 800 евро за квадрат. Моята идея е също да го отдавам под наем.
Авторе, който знае какво търси винаги намира . Успехи в търсенето !

6.   Предостатъчен бюджет, за да си купиш малък двустаен апартамент, но с известен компромис относно локацията. Ако искаш апартаменти по центъра, или дори в широкия център - спокойно можеш да забравиш. Е, ако не ти е проблем да живееш в квартали като Люлин, Овча Купел, Обеля, Княжево, Карпузица, Павлово, Манастирски ливади, Хаджи Димитър и т.н., то тогава със сигурност ще намериш нещо. Някои от тези квартали не са никак лоши, между другото, така че не се хващай за факта, че са крайни квартали.

Не ти препоръчвам да се забиваш във Витоша или Студентски град, защото във Витоша няма буквално никакъв транспорт, а Студентски град няма смисъл изобщо дори да си го помисляш, ако си над 25 години.

Успех!

7.   В последно време инвестицията в жилище ми се струва доста съмнителна. За тези пари в момента може и да успееш да си купиш на зелено в някой краен квартал маломерен двустаен. За привеждане в завършен вид, плюс всички такси и комисионни по сделката ще отидат още трийсетина хиляди евро сигурно, по груби сметки. Ако успееш да го отдаваш по 600 лева на месец ще го избиваш 30 години при пълна заетост. В реалния случай имаш и данъци, такси вход,ремонти, празни периоди... Реално печалба може да видиш след 40 години...

8.   5, покупката на зелено крие сериозни рискове и скрити последващи разходи. От там идва ниската цена.

9.   Във Фейсбук има няколко групи за продажба/отдаване под наем на апартаменти в София.
За сумата, която можеш да отделиш, би закупил единствено малък апартамент в по-далечен квартал. Едва ли и ще избиеш инвестираните пари от наема, ако това целиш - тристаен (!) апартамент до местростанция в квартал Надежда върви към 600 лв, за година това за 7200 лв...

10.   5 ех колко сте алчни. Под наем щяла да го дава. Рентиерите никой не ги обича защото са иззедници.

11.   5 и авторът са следствие от свръх капитализма който има в България. Копираме модела САЩ.

12.   Не съм от София, но направих една бърза справка за теб. Щом бюджетът ти е 65, значи можеш да си позволиш апартамент за макс 61, за да можеш да поемеш комисионната на брокера и нотариалните такси (има нотариални калкулатори в нета). И трябва да е обзаведен и отремонтиран, защото това са допълнителни разходи.

След бърза справка в имот.бг разбрах, че за тези пари можеш да купиш само панел в кварталите Люлин, Дружба, Надежда, Хаджи Димитър, Oвча купел, Захарна фабрика. Нямам представа какви са кварталите, но това са панелки от началото на 70-те, т.е. 50 годишни, а на панела му дават живот 60-80 г. Т.е. ти ще прибираш наеми 10-30 г. Освен това обзавеждането е старо и апартаментите не са в цветущо състояние - с ляти мивки, стари тоалетни и т.н., т.е. скоро ще имаш и сериозни разходи за ремонти.

Отново след справка в имот.бг установих, че подобни апартаменти с подобни локации и в подобно състояние вървят по 450-500 лв. Даже 500 лв струват такива в по-добро състояние и в по-нови сгради. Така че по-скоро 450 лв ще му взимаш. Обаче от тези 450 дължиш 10% върху дохода и около 200 лв данък недвижим имот и такса смет. Слагам ти 1 месец годишно, в който няма да имаш наематели поради наложителни ремонти, напускане на наемателли и т.н. - значи имаш 11 мес. 450 лв - 10% - 200 лв = 4250 лв на година. От тях имаш още разходи по поддръжка да речем минимум 500 лв средно на година, защото то едно освежаване излиза поне 200 лв и то ако си ремонтираш сам. Имаш и периодична смяна на уреди, дограми, обзавеждане, евентуално аварии (тръби, ел. инсталации и т.н., защото са стари). Даже 500 ми се виждат малко. Значи за теб ще остават 3700 лв средно на година чиста печалба. Айде няма да калкулирам риска от евентуални недобросъвестни наематели, които могат да ти направят беля за хиляди (неплатени сметки, унищожаване/кражба на имущество и др.).

3700 лв са 1900 евро. За 10-30 г. са 19000-57000 евро. Т.е. ти не можеш да си избиеш дори първоначалната инвестиция от 65 000 евро. Да не говорим, че във времето наемите на подобни апартаменти ще падат, защото те тепърва ще стават още по-стари и непривлекателни на фона на новопостроените сгради. Инфлацията не съм я сметнал умишлено, защото предполагам, че наемите като цяло ще растат с темпа на инфлацията горе-долу в дългосрочен план.

Но както и да го гледаш на теб ще ти трябват поне 35 г. да излезеш на някаква дребна печалба. Ако питаш мен, изчакай малко да се спука балона, после с тези пари с купи някакво по-ново жилище, което да има по-дълъг живот, а и да можеш да му взимаш по-хубав наем. Така хем ще прибираш повече наем, хем за доста по-дълъг период от време и така вече инвестицията би си заслужавала.

13.   Номер 12 добре е описал нещата, но има и един друг аспект: ще има ли изобщо наематели в близко бъдеще? Кой ще пълни София? Провинцията вече е обезлюдена, а не виждам да има много желаещи чужденци да се заселват в столицата. Отделно ниската раждаемост, високата емиграция даже и сред софиянци. Хората от прованса, които искат да се заселят в София и успеят да си докарат добри доходи теглят кредит и си купуват собствено жилище. Ако ли не, заминават и те в чужбина.

14.   В момента изобщо не е време за покупка на имот в България. Цените са напълно ненормални. Балонът определено ще се спука и тогава ще е много по-изгодно.

15.   Направих една справка и за Чикаго. В момента в центъра на Чикаго можеш да си купиш двустаен за 227 хил. долара, ок. 200 хил. евро.

https://www.zillow.com/homedetails/6-E-Monroe-St-APT-1404-Chicago-IL-60603/62012866_zpid/

Това е 80 кв. и е нещо като двустаен разширен по българските стандарти и е полуобзаведен. В момента подобен апартамент в София в хубав квартал би струвал 130-150 хил. евро. Т.е. цените гонят американските, само че средната заплата в Чикаго в 4164 долара нето според numbeo.com, докато в София е 786$.

Ако в София средната заплата беше 5 хил. лв щях да се съглася, че тия цени са реални.

16.   Аз не съм ставал досега в живота си на подобен феномен, някой хазаин да свали наема на жилището си. Ако някой го е виждал, нека да даде примери. И не, не говоря за примери за сваляне на наем със 100-ина лева след пазарлък, при положение, че хазаинът нарочно го е обявил за повече пари, за да може да си позволи да отстъпи в пазарлъка. Не говорим и за това да се смъкнат едни 50-ина лева от наема на дългогодишен квартирант, който пази апартамента и си плаща редовно сметките, за което да му се даде нещо като бонус от собственика на имота.

Някак не ми се вижда реалистично, когато абсолютно всичко поскъпва, изведнъж наемите да започнат да спадат. Че те даже в провинцията стабилно се увеличават, където съвсем никой не иска да живее, пък какво остава за столицата, към която в поне близките 20 години ще има стабилно преселение на нови и нови желаещи да живеят в нея? Пък и даже да се случи някакво спадане на наемите, колко пък да е това спадане? Двустаен, който сега струва реално 600 лева месечно наем някой нали не си въобразява, че след 3 години ще бъде пуснат на 400, или по-малко лева?

Но дори и това да се случи - пак всичко е циклично. 2008 г. беше бумът, след това дойде спадът, но този спад отдавна е в миналото и сега отново се надува балонът на имотите. След 1-2-3 години ще се спука, ще има едни 5-6 спокойни години, и ще започне новото надуване, и в един момент със сигурност цените ще подминат настоящите, колкото и надути да изглеждат те.

2008 г. точно в разгара на най-голямата цифромания близък мой роднина си взе едностаен апартамент с чиста жилищна площ 50 квадрата в близост до Княжево срещу адски многото за времето си и за онези реалности 40 хиляди евро, като апартаментът беше обзаведен и готов за живеене. Същият апартамент, без да му е правен ремонт, след като 12 години се е живяло в него, към настоящият момента може без абсолютно никакъв проблем да се продаде за 60 хиляди евро буквално в рамките на 1 седмица. Ако продажбата не е спешна и може да се изчакат няколко месеца да се появи купувач, тогава може и 65 хиляди преспокойно да му се вземат. Дори и да се спука балонът има точно нула шанс някога апартаментът да струва отново 40 хиляди евро, а да не говорим пък за по-малко пари, най-малкото защото за такива пари никой няма дори да си помисли да го продава.

В общи линии, за 65 хиляди евро може да се вземе много добър двустаен апартамент, в по-краен квартал, но наистина шансът да е завършен до ключ е изключително минимален. Другата опция е да се вземе едностаен завършен до ключ и обзаведен, готов за живеене, и вече в бъдеще да се търси вариант как да се преустройва в двустаен. Това с уговорката, че квадратурата е поне 40-45 квадрата чисто, и съответно предразполага към преустройство, защото ако са по-малко квадратите просто не си струва да се правят някакви магии, за да получиш две кибритени кутийки, с които да се биеш в гърдите, че живееш в двустаен...

17.   Като почнат някой хора с това колко малка била доходността от наем? Ами за 30тина години се самоизплаща един апартамент. И не е задължително да чакаш толкова, може да го продадеш, по-голям, два да купиш след време.
А по-оферта ли е парите да стоят заключени в банка на срочен депозит или спестовна сметка, като в момента лихвите са безумно ниски и инфлацията ги изпреварва или доходността е около нулата? За пример на автора: 65 000 ЕВРО при годишна лихва 0.50 процента ще ти донесат колосалните 325 ЕВРО за 1 година!

Към автора: тук в интернет от черногледия български народ трудно ще получиш свестен съвет. Свържи се с препоръчан брокер, който да те ориентира. От когото твой приятел или познат е останал доволен. Свършил си е работата в интерес на клиента си, а не го е претупал да вземе по-бързо комисионната. Определено има такива, тук контакти за връзка беше забранено да се публикуват. Успех!

18.   Да, цените са абсурдни за нашия стандарт само луди и много богати купуват. А вие откъде изобщо го имате тези пари за жилища? Аз работех за 1700 чисто и повече от 300 лв на месец с преко сили не можех да спестя в Софията. Въпреки че са безумно скъпи имотите хора продължават да купуват ама откъде пари не мога да вдяна. Аз нямам нищо на мое име, родителите ми също.
Млада жена от София

19.   А това за балона го слушам сигурно от 7 години, а цените растат ли растат? Какво ли ще стане, ако влезе еврото?
Млада жена от София

21.   Днес ходих на оглед на един мезонет 220 квадрата, "бутикова луксозна сграда"....От тези 220 квадрата 40 бяха общи части, 60 тераси и 30 стени. Светла жилищна площ 90 квадрата. Да не говорим за скосяванията, чупките и преходите, от които се губи място. Една нормална баня няма - най-голямата с размер 3,5 квадрата, душът точно над тоалетната чиния. За сметка на това направени 3 бани с тоалетни - по 1 за всяка стая, така било модерно. Само стени, от които се губи място. Реално същият размер както сегашната стара тухла, в която живея, само че тя се води 88 квадрата по нотариален акт. За чии х.й са ми 60 квадрата тераси, като няма къде да се изпикая?
Инвеститорът се опитваше да ме убеди как цената от 1100 Евра на квадрат била далеееч под пазарната и да не съм му мислел много. 242К Евра - нищо пари. Който купи ново строителство си го вкарва много жестоко. Няма нищо вярно в твърденията, че новото строителство е качествено.

Авторе, имотите в София са изгубена кауза. Не си давай с труд изкараните пари за нещо, което не струва и половината. Българинът е луд на тема собствен имот - луд то толкова, че да е готов да плаща скъпо и прескъпо. А реално жилището е просто продукт от крайна необходимост, което си има себестойност. Реалността е такава - даваш половин милион лева за едни 90 квадрата реална площ, за да живееш на място с мръсен въздух и цигания, но да си със заплата 2000 лева. A защо да не дадеш 1/3 от парите и да се примириш с 1000 лева заплата? И цял живот да бачкаш в София, никога не може да покриеш разликата в цената.

22.   Още едно сравнение:
Брюксел център. Средна цена на жилищата 3230 Евро, средна заплата нето 2300 Евро. София център - средна цена 1560 Евро, средна заплата 715 Евро. Или: В Брюксел 110% по-скъпо и 220% по-високи заплати. Да не говорим, че и в София около НДК и Докторски Паметник цените гонят тези в Брюксел. И то в едни мухлясали, неподдържани коптори, строени през 30те и 40те години на миналия век.
Има много такива примери, което говори за мнинимум едни 50% надценка на Софийските имоти.

23.   Номер 5, като влезеш един ден в тези 65 квадрата и се окажат само 35 реална площ (реален размер на стаите без стените), друга песен ще запееш. А като ти друснат едни нечовешки такси за поддръжка на този "луксозен комплекс"? И като още първите наематели спрат да плащат след 3я месец и ти унищожат де що си вложил средства за обзавеждане и довършителни работи?
Лудост е да купуваш нещо несъществуващо (невидяно, непостроено), и да се надяваш да си избиеш парите след 30 години от наеми. По-добре купи биткойни и чакай да станат по 100к парчето. Гарантирам ти - ще се набуташ далеч по-малко.

24.   Българинът масово има една мечта. Да има апартаменти, за да ги дава под наем на други нещастни душици. Против е високите цени на жилищата, защото така по-трудно би бил близко до мечтата си, но пък желае да живее от наеми и затова те стават все по-високи. Съответно и цените на жилищата също растат. Но това той не го разбира! Даже иска жилищен фонд на депутатски цени, мечае как ще хване някоя далавера, за да купи нещо набързо. Междувременно обаче масово става бачкатор тюлен с 20 год. ипотека.

25.   Кой ще е този луд който ще даде 65 хиляди евро за панерка в грозен, сив блок!? Вие луди ли сте!? На този етап панелките и като цяло комунистическите блокове от 60те до 80те трябва да се дават за по 10-20 хил лв макс! Живея в чужбина, и по-точно Скандинавите и тук може да намериш едностаен апартамент за 50-60 хил евро, двустаен за 100, къща за 120 в по-малките градове. Виждал съм и по-евтини даже. Всичките на страхотни места и гледка (не като в БГ сивота), които се подържат постоянно. Показах на един Скандинавец в какви блокове живеят мнозинството от българите и направо не ми повярва - помисли че се шегувам...едва ли някой от тях би дал толкова пари за такава дупка...След като виждам при какви условия живеят на Запад съм решил, че никога няма да купя панелка в България, и то за толкова пари.

26.   От къде имате толкова много пари бе хора?
И крайна сметка от къде и по какъв начин могат да се съберат толкова мноого пари за един що-годе хубав апартамент в София.
Направо ми се вижда невъзможна тая работа.

27.   Абсолютно съм съгласна с коментар номер 25, аз също живея в една от Скандинавските страни, в България е абсолютно безмислено закупуването на имот. Хем стари, гадни, сиви, комунистически, хем скъпи почти колкото новото строителство тук, където съм аз.

28.   Явно вие въобще не сте запознати или не сте купували жилища последните години. За 130 000 хиляди лева може да намериш доста хубаво жилище където и да е във София. Аз бих ти препоръчал Младост.
Успех.

29.   Младост е гето.

32.   От Автора:
Благодаря на всички за отделеното внимание!
Като начало възнамерявам да го ползвам(когато имам пътувания до София да има къде да оставам). В последствие или ще го давам под наем(на познати, за да съм сигурен, че няма да имам проблеми, или ще го продам). Нямам болна амбиция да забогатявам чрез отдаването му под наем.
Най-много ме притеснява сключването на сделката, за целта ми се струва, че е наложително да си намеря опитен адвокат, който да преглежда всеки документ, преди подписване.

33.   Купих 80кв в Лозенец, до метрото, до мол и НДК за 60к. Но беше тотал щета. И го търсех 3 години. Възможно е, но трябва търпение.