Споделена история от Други

Въпрос до любителите на котки
Здравейте. Започвам с това, че имам един голям мъжки котарак около 4 годишен, и един мъничък, който още няма година.
Големият първоначално някак не се интересуваше особено от женски, в смисъл, че положението беше търпимо. Няколко пъти е бягал от къщи, но тъй като не е свикнал с външната среда, бързо се връщаше. Последната година обаче едва го издържах... Ходи от ъгъл до ъгъл, надава ужасни звуци, нетърпимо мяукане, отделно маркира паднали по земята дрехи, обувки, торби.. Маркира стените, пердетата ми, спалното бельо.. и така се досещате, че се превърнах в робиня на една котка.. Чистене, постоянно пране, отделно миризма.. срам ме да влезе някой вкъщи... Пробвах с някои отблъскващи спрейове, от които освен, че рискуваш собственото си здраве, няма почти никаква полза..
И тук идва решителният момент.. че не виждам друг изход, освен кастрация, а ми е много жал някак да им отнема нещо, което природата им е дала.. Други варианти почти нямам. Не мога да ги оставя да бягат навън, да се облекчават, тъй като би било безотговорно. От друга страна в момента живеем в малък апартамент, и имам чувството, че животното се измъчва, обхождайки такава малка територия, и търсейки как да излезе.
Какво бихте ме посъветвали, има ли някакви медикаменти, други средства за успокоение или начин да го откажа от маркирането? Имали ли сте подобни проблеми?

Ж 27

Коментари

1.   Има хапчета във всяка ветеринарна аптека за тази цел, стривам ги на прах и ги обърквам с храната. То се усеща кога се разгонва. Скоро и с малкия ще имаш този проблем. Права си, животните се мъчат в апартамент, това не е естествената им среда. Намери близки или роднини с къща на село, намери им нов дом с грижовни стопани. Разбирам как се чувстваш, но е егоистично някак да им се радваш, а те да живеят в затвор. Иначе е много готино с домашен любимец, но трябват условия за това.

2.   Kaстрация е най-доброто решение и за него и за Вас

3.   Здравей :)

Знам, че не искаш да се разделиш с него и го обичаш, но ако не искаш да го кастрираш, а в същото време искаш да е чисто, просто няма как да стане.
Моето коте го кастрирах като беше на 4-5 месеца и вече 8 години живо и здраво и щастливо, а на мен ми е чисто!
Грам миризма не сме имали вкъщи, няма и да има.
Най-важното за едно животинче, особено в Бълхарията е да има дом и семейство, грижи, а не да се размножава и децата му после да са по улиците и да ги блъскат коли.
Бих те посъветвала да го кастрираш. В крайна сметка какво толкова ще се случи? Нищо.

4.   Остави го нека си излиза само че му сложи кайшка да не хваща бълхи аз имам 5 котки 3 мъжки 2 женски 1 мъжко и едно женско не са кастрирани с мъжкия нямам проблем само с женската тъй като идват други котараци и са големи пирове.. но най удачно е кастриране и дори и след него пак го пускай това все пак е диво животно има нужда от свобода