Споделена история от Други

Би ли се получила идеята да купувам много намалени неща от сайт в Китай и да ги продавам в България
Здравейте.

От известно време обмислям тази идея и бих искал да попитам дали според вас би се получило и би ли било легално да купувам неща от сайтове ( Като Joom,който е Японски със страшни намаления ) и да ги препродавам. Например чисто нови телефони има намалени до 100-200лв, в България струващи към 1000лв, и не само телефони, всякакви неща има. Би ли се получило това? Някой купувал ли е от Joom?

Коментари

1.   За малък допълнителен доход - да, става. За сериозна дейност - не. Ще има бая да плащаш рушвети по митниците и вече има хора, които се занимават с това.

2.   Първо за да го правиш това, е хубаво да регистрираш фирма, защото вече сайтовете ги следят, пратките по куриерите също и рускуваш да си навлечеш неприятности с НАП.

Регистрирането на фирма си има определени разходи и разправии като СУПТО, касова апарат евентуално, ел. подпис, счетоводство и т.н. Всек месец трябва да си плащаш осигуровки, без значение дали имаш доход. Трябва да се занимаваш с обмитяването на тези неща и да плащаш мито и ДДС върху тях, за да ти ги освободят.

Но това са общо взето формалности - принципно можеш, стига да намираш клиенти. Ако искаш пробвай като за начало с 2-3 доставки да видиш дали ще можеш да ги продадеш бързо и лесно и ако става си направи фирма и действай. Ако не става, не се занимавай, защото ако се затрудниш да продаден и 2-3 бройки, то как ще продаваш достатъчно, за да си избиеш всички администртивни разходи.

Помисли и върху въпроса с гаранцията. Ако някой се окаже дефектен, как смяташ да обезщетиш клиента. Защото най-вероятно на теб доставчика, ще тиг и продава без гаранция. ДОри и да има, кога ще пристигне в Япония, че ще го ремонтират, че ще ти го върнат, че ти ще го върнеш на клиента? След 2 мес.?

Освен да си предвидиш някакъв бюджет за евентуално връщане на парите на клиентите. Защото гаранция трябва да има.

3.   Joom техниката не е кой знае какво, дрехите скъпи.

4.   "Например чисто нови телефони има намалени до 100-200лв, в България струващи към 1000лв,"

Това са фалшификати и освен съд, може някой по-диви селяни да те издирят и да те пребият като куче, така че много внимавай.

5.   Внимавай, че има коронавирус.

6.   Ето го типичния български биснесмен разбирай далавераджия.

7.   Първото правило в търговията е да намериш купувач. Стока винаги ще има. Намирай купувачи и им продавай, ако мислиш, че имаш талант за продажби, но да купиш стока и да ѝ търсиш купувач е бита карта.

8.   Ти си фалирал преди да почнеш такъв бизнес. Мислиш че хората са балъци ли? Нали като реша да си купя телефон за 1 бон първо ще ида в магазин е ще попитам дали е оригинал или китайско менте. Все едно откриваш нещо което го има и се практикува от 100 години. Особенно бизнес с китайски телефони, недей си навира сам колче отзад

9.   Законно-не. На черно- не можеш д асе издържаш, но може да припечелваш допълнително.

10.   Нали си наясно, че това или са реплики, или разопаковани и върнати? Това е съществена информация, която не е морално и законно да скриеш.

11.   По—добре дропшипинг

12.   От автора

Вие пък големи експерти сте се насъбрали в споделито... Някой пробвал ли е това въобще, че да дава акъли. Казах че обмислям дали би се получило, не че веднага почвам. Българска му работа. Защо изобщо си играх да пиша тук, като бях сигурен какви ще са отговорите. Ще питам в някой международен сайт.

13.   Успех с това можеше да имаш преди 20-30 години. Сега в ерата на интернет, свободното онлайн пазаруване и достъпната информация, няма да ти се получат нещата.
Защо им е на хората да купуват от теб, като за 2 минути могат да влязат в същият сайт и да си закупят продукта на реалната му цена.
Също така как мислиш, дали хората ще ти имат доверие. Повечето хора сякаш ценят качеството и сигурността. Заради това поръчват техника от доказали се магазини.

14.   Нали на този принцип работят всички търговци. Зависи колко ти сече ума и да проучиш добре какво се търси на пазара. На същият принцип работят и гаражните бакалийки по селата, и някои добре препечелват.

15.   По би се получило ако купуваш телефони за 1000 лева и ги продаваш за 100

16.   Не бъди като хората в ОЛХ - продават вехти учебници за 5 лева всеки, демек на цената на нови. Алкател който ми го дадоха от А1 за 20 лева чисто нов там е 50 лв. употребяван.

17.   Насочи бизнес нюха си в друга посока. Подобни идеи не показват предприемчиво мислене, а типичното за нашите географски ширини "надцакване". Има разлика между бизнесмен и далавераджия. С подобен "бизнес" ще си второто. И не очаквай да си успешен - човек, готов да задели четирицифрена сума за телефон, би предпочел да го купи от лицензиран магазин. Освен това ще имаш такси към митницата, не забравяй. Проучи търговското право, една консултанция с адвокат не е излишна.

18.   4, че в магазините да не би да не ти продават китайско? Заляли са ни отвсякъде с некачествена стока.

19.   Да купиш едно нещо за 100 и да го продадеш за 1000 няма да стане. Това, което струва 100 е менте изглеждащо визуално като оригинала. Дори и да успееш да го пробуташ на някой, той ще се усети след покупката и ще те погне най-малко агенцията за защита на потребителите, което ще ти е най-малкият проблем ако действаш на черно. А за действаш на светло, трябва да регистрираш фирма. За това трябва да почнеш да се осигуряваш от ден първи, независимо дали имаш въобще оборот и трябва да си наемеш счетоводна агенция, която да ти праща отчетите в НАП, дори и да са едни кръгли нули. По закон нямаш право да го правиш сам, а трява да го извърши дипломиран счетоводител. Оттам нататък следват софтуери за касови бележки и гаранция за стоката, която продаваш, както и приемането обратно на стоката върната от клиента. Да, гаранцията става твой проблем, щом ти продаваш стоката в България, а как ще се оправяш с производителя си е твоя работа. И последно, защо мислиш, че нещо ако струва по-евтино в някакъв китайски сайт и аз мога да го открия толкова лесно, колкото и ти, ще тръгна да ти плащам на теб някаква космическа надценка, вместо да си го поръчам директно ? По-добре да изчакам един месец да си го получа от Китай и да платя най-ниската цена или ако толкова много бързам да го купя от някоя голяма верига, където знам че пак са го внесли от Китай, но няма да имам проблем с тях за гаранция и връщане, вместо да купувам от някакъв анонимник, току що създал уебшоп, който най-вероятно е мизерник прекупвач заработваш джобни пари и въобще няма капацитета да се справи с нестандартните случаи. Иначе вярно е, че търговците в България праскат по-големи надценки и от тези в Германия. По мои наблюдения, ако нещо в Китай струва х евро, то същото внесено в Германия се предлага двойно по-скъпо, а в България - от 2,5 до 3 пъти по-скъпо. Аз затова купувам често употребявани работи по eBay или нови директно от AliExpress.

20.   Брат, не ги слушай тия тъпи тролове тука. И на мене ми е писнало от тях. Като им предложиш някоя нова идея и всеки почва да ти обяснява как нямало да стане. Абе, направо вода от 9 кладенеца носи, само и само да те свали на дъното да си като него.

Най - добре направи като мене. Аз купувам от alibaba, aliexpress, joom, emag и ги препродавам в скъпите западни сайтове amazon, ebuy, walmart ама борава с страшно мнго стока и страшно много видове. И печеля доста добре. Отделно правя реекспорт на добавки и козметика от бг към Германия и Холандия. Спазарил съм се с местни търговци и им доставям на доста прилични да техния стандарт цени. А за мен остава добър марж на продажбите
Слушай ме мене, дето съм врял и кипял в реалния бизнес. Преди бях прост работник на заплата. Откакто започнах да го правя тва вада по 7 бона на месец чиста печалба, ама тва ми е като заплата в фирмата, отделно си прибирам и комисионна за тва, че съм собственик. Не слушай кво ти говори сульо и пульо. Бгееца ппр си е абсолютен негативист и винаги гледа да те откаже. Слушай хората с опит като мене и вътрешния си глас и действай.

21.   Такива като отговорите на автора са ми най-любимата част в този сайт. Не ставаш за тази работа, авторе. Ако беше достатъчно запознат, въобще нямаше да прибегнеш до форуми. Понеже си много тънкообиден, не мисля, че ставаш за бизнес, за търговия. Търговията се прави с хора и те не винаги ще са любезни с теб, както отговорилите нвтемата ти - които са ти дали доста информация, нужна ти за да прецениш бъдещата търговия. Язък за хората, които ти дадоха съвети.

22.   Не се сърди, човек. Обяснявам ти простичко. Въпросният телефон за 100 лв не е оригинален, а реплика. Или трябва да информираш клиентите, че е реплика и да сложиш едни 50-100 лв макс надценка, или трябва да ги лъжеш, че е оригинален, което вече е измама с всички възможни последици от нея. Ти сериозно ли мислиш, че 900% надценка е реална?

23.   Да купуваш от Китай и да препродаваш в Амазон не ми се струва толкова лесно.
Най-малкото трябва да имаш бар кодове съответстващи на европейските стандарти, т.е. или да поръчаш предварително да са изписани с това, което е необходимо, или ти самият на ръка, което е абсурдно.
Незнам, аз лично не, но мой приятел се опитва да прави бизнес с Амазон и никак не е лесно.
Плюс, Амазон си удържа около 33% от оборота, не от печалбата, от оборота.
Споделям чутото, не зная така ли е или не.
Но ако си упорит ще намериш пътя.

24.   12 номер, дИмек авторката, Да, моето момиче, пробвали сме го, аз се занимавам с такова нещо от октомври 2018 и продължавам и за година и половина осъзнах че е чисто губене на време. Пробвай и ти и ще стигнеш до моя извод. Абсолютно съм съгласна с коментар номер 1 - става за малък допълнителен доход и нищо повече.
Продавам дрехи и гримове - единствения период, който си заслужава е 1-2 седмици преди Коледа. Българинът не пазарува онлайн, страх го е да не се мине или почва да се пазари като циганин ако може даже да му го подариш.
Продавах една дреха за 25 лв, всичко ново с етикет, наглият ми пише Може ли за 10 лв? - Еми не, не може, майка ти...

25.   13 е прав. Ако искаш преференциални цени, трябва да купуваш с хиляди или десетки хиляди. Понякога можеш да договориш и по-ниски цени, извън написаното в сайтовете (как ти се струва тениска за 1.40 лева и дънки за 6.25 лева!!!).
Но за това се изискват поне 6 цифрени суми и няколко покупки.

26.   "4, че в магазините да не би да не ти продават китайско? Заляли са ни отвсякъде с некачествена стока."

Прави си, ама едно е да се набуташ 20 лева за дънки, друго е, 900 лева за телефон, който не може и YouTube да подкара.

27.   "Ако беше достатъчно запознат, въобще нямаше да прибегнеш до форуми. "

Всеки трябва, да се научи отнякъде.

До 20

Това не е нова идея, това е идея, дето едно време като деца я правихме - поръчваш евтинджаци от амазон/ебей, масово минаваха много лесно през митниците, особено, ако са чифт маратонки на името на баща ти, ипод на името на баба ти и подобни. Работата беше, че хората трудно се надъхваха. Сега, я някой си има осбствено магазинче, я ги кара от турските пристанища по 2-3000 бройки. Вече не става, да е конкурираш с тея цени.МОже и да прекараш нещо малко, но най-често е някаква схема, която големите още не са надушили. Освен ако не плануваш, това да ти е основния доход и да го правиш постоянно, няма д аизкараш много пари.

28.   "Защо изобщо си играх да пиша тук, като бях сигурен какви ще са отговорите. Ще питам в някой международен сайт."

Защото се съмняваш! Винаги слушай критика в себе си. И не бъди толкова арогантен. В някой междунаорден сайт? В какво? В reddit? Че те там ако не са от нашите, е са чужденци. Нима очакваш американци, британци, скандинавци и индийци, да ти дават адеватни съвети, приложими в нашата реалност. Познавам такива и повярвай ми - хал хабер си нямат какво е у нас?
Схемата ти беше вървежна 2002-3-а до 2012-а, може би. После повечето хора, решиха, че сами могат да си поръчат от чужбина, а по-евтино излизаше само на едри търговци, дето може да си поръча контейнер с дрехи, примерно. Никога не е било "силен бизнес". Чат пат, някой "тарикат" да продаде фалшиви обувки и подобни, ама си е върла измама. Така че, нека ти го кажа - ако намериш нещо, което е много евтино, за което другите не знаят, ако си регистрираш фирма, оправиш си всички леглани неща и започнеш да продаваш, било то през един от многото сайтове, или със собствен такъв, то да, ще е добре. Ама с евтини реплики на рани технологии, ще ти е трудно, защото в ЕС трябва да имат 2 години гаранция (демек - ти си този, който ще се занимава с това), а с евтините дрехи - ами те са по пазарите. Ако смяташ, че можеш да биеш тениски за по 6-7 лева, къдеото може и да ги пробват хората, а при това да имаш и доставка, както и таксите свързани със сайтовете и плащанията - давай! Честно ти казвам. Работата е, че нямаш какво да продаваш - ако го намериш то давай смело!

29.   Значи за да правиш пари, трябва да купуваш от производителя и в големи количества. Иначе всеки може да купи от Алиекспрес една реплика за 100 лв и да се опита да излъже някой да му я продаде за 1000. Аз самият обмислям да започна да се занимавам с подобно нещо и изгледах доста клипове по темата.

Един американец, който се занимава с търговия през Амазон, каза, че ако доставчика ти говори английски и ти предлага цена в долари, значи това не е производител, а прекупвач. Съответно печалбата вече е останала у него и няма голяма възможност за повече надценка.

Ако искаш да правиш пари, се купува от производителя и се кореспондира на китайски, Тогава наистина можеш да направиш голям марж. Но точно това е трудно. И точно понеже е трудно и не всеки мжое да го направи, е печелившо. Има си специални посредници, които ти намират китайски производителите и посредничат при сделките. Но трябват количества и инвестиции съответно. Никой производител няма да ти продаде 2 или 5 телефона. Купуват се с контейнери. Знам за един, който има магазин за обувки и като поръчва, поръчва по 1-2-3 контейнера. Ама ги взима по 5 лв чифта и ги пуска по 40-50. Повечето или като теб се мъчат да притикат някоя реплика на някой случаен заблуден, или правят слагат някакви дребни надценки, които Амазон им ги прибира. Амазон между другото предлагат и техен склад, така че нямаш нужда и от склад. ТИ само намираш клиента и му пращаш стоката от склад на Амазон. Преди това обаче трябва да си купил от производител и да са ти изпратили стоката до склада на Амазон.

Ти мислиш ли, че нчкой ще си купи телефон за 1000 лв и няма да изисква касова бележка и гаранция. Пазарувам от години в такива магазини и гаранция не са ми давали никога. Ти като нямаш фирма не можеш да издадеш и фактура и касов бон. Е, ти би ли дал 1000 лв без какъвто и да е документ и гаранция?

Като за начало прави дропшипинг, печалбите са малки, но започваш без инвестиции и трупаш опит и се учиш да продаваш. Като се научиш вече, започваш да поръчваш от производители и да си правиш бранд.

30.   Да, някой казва, че Амазон имат складове, това е единия вариант.

И точно затова вземат минимум 33% от оборота!
Смятай, каква печалба трябва да имаш, за да си позволиш 33% да дадеш на Амазон от оброта, който и не може да се скрие.

Осен това се плащат и застраховки на стоката, ако е чуплива например, да я подмениш на клиента.

Не е толкова страшно, но си трябва и начален капитал. Да работиш с кредити за стока е абсурд.
Говоря за Амазон, за И-бей не е така строго, но и те за всяка сделка вземат 10% от печалбата.
Поне за американския пазар е така.

31.   Ама то е пълно в момента с такива менте магазини и тарикатчета на дребно. Веднага си личи ментето, от такива сайтове и магазини бягам като дявол от тамян. Тея селянчета с онлайн магазините тип 50 лева за рокля, която в алиексперес е 5 лева са и абсолютно същите нагли и арогантни като теб. Общо взето сега няма как да минеш между капките, преди години когато тъкмо тръгваха тея джебчии на дребно минаваше. Сега слушам как всеки втори им се смее и ги подминава, защото много добре виждат и знаят какво се опитват да им пробутат.

32.   Погледни канала на Rumen Vista. Много добре обяснява как се прави онлайн бизнес.

33.   Не знам дали ще се получи. Може би в началото - да. Но все повече хора се убеждават, че евтиното е по-скъпо. Ако имаш начален капитал, бих те посъветвала да направиш по-перспективен бизнес. Не знам от къде си, но в момента има много незаети ниши в по-малките населени места. Общо-взето каквото и да предложиш там, ще се получи, защото няма предлагане. А ако държиш да е онлайн магазин - виж какви стоки са най-малко предлагани в България, това е ключа. Трябва да предлагаш нещо, което е в недостиг, предлага се от малко търговци.

34.   Авторе, ти си един неблагодарен глупак и това не е обида, а констатация. Хората добронамерено те предпазват от лоша инвестиция, но ти искаш да чуеш друго. Ами ето, казвам ти го, за да си доволен: Ще ти се получи одмах, даже накупувай повечко, да хванеш и отстъпка за количество, изобщо, вкарай си всичките пари в стоката, ще се търси като топъл хляб, понеже си първият, който се е сетил. Побързай, да не ти открадне някой идеята.

После може да поревеш пак тук, че сме те прецакали и си фалит, но сега нали си доволен.

35.   Чувал съм, че търговец и ку**а не се става. Човек се ражда такъв.

36.   От автора:
Само не разбрах защо трябва да се регистрира фирма ( Както някои хора твърдят ) Идеята ми е да се поръчват телефони от сайтове като Joom, Wish, Aliexpress.. и да ги продавам онлайн чрез OLX например. Каква фирма. И преди съм продавал много неща чрез ОЛХ, никога не съм имал проблеми.

37.   36, куриерите вече са длъжни по закон да докладават на НАП, когато някой прави прекалено много поръчки. Ако продадеш 5 телефона, сигурно може без фирма, ама там нагоре рискуваш да те глобят няколко хилядарки, които ще ти изядадат печалба за 2 г. напред. И без това колко телефона на месец мислиш, че ще продаваш?

38.   Верно, че има тъпи българи, ама чак пък толкова...
Лично аз бих си взела най-евтиния телефон от отвърдени сайтове за техника като Технополис и Техномаркет, вместо да купувам фалшиви стоки от някой дребен мошеник.

39.   Живял съм в Китай 2-3 години. Не искам да ти казвам на какви неща съм се нагледал особено за техния пазар.
В общи линии има три категории сайтове... такива с ментетата като 88 такива за средния купувач като таобао и такива като JD, които продават "нормални" неща на доста по-скъпи цени, с рекламата че са внос от Европа или щатите. Истината е че са произведени там, изнесени и после внесени обратно в Китай.
Хората хубаво ти казват, че вече си фалирал преди да си почнал. Алибаба е по-добрият вариант, но си направи сметката с митата. Освен това никой няма да се занимава с теб за малко количества. Не толкова печелившо колкото си мислиш

40.   Мина му модата на това. Сега вече има толкова много фирми и онлайн магазини, които го правят, че ще ти е трудно да дръпнеш начело в класацията. Просто хората като потърсят нещо в гугъл, излизат резултати от вече съществуващи такива магазини и никой няма да седне да рови докато стигне до твоя. Затова се оглеждай за нещо ново от този сорт.

41.   Виж реално този "бизнес" с препродаване на стока от Китай г/д върви (разбира се никой няма да ти го каже за да не си му конкурент нали се сещаш) НО по-добре се насочи към друг вид продукт защото това с техниката си е много рисковано според мен защото може да поръчаш 10 телефона и като половината не работят а продавачът не иска да ти върне парите и обратната доставка е скъпа и просто си преебан отвсякъде.

42.   Аз си поръчах някои неща от Китай.
По 2 лева с отсъпката.
Тук няма да дам и лев повече на някой българин решил да препродава същото нещо с 200% надценка.

Аз

43.   42, по тази логика и храна не трябва да си купувате от магазините