Споделена история от Други

Оказа се, че приятелят ми е затънал в кредити
Преди година и нещо се запознах с един мъж в заведението, в което работех. Бях на 18, той на 26. Идваше всяка вечер, сядаше на бара, пиеше хубаво уиски и като цяло излъчваше една увереност и едно спокойствие... не съм го взела защото съм си мислила, че има пари, защото пиеше скъпи уискита, ако някой си помисли това сега. 4 месеца след като се запознахме се нанесох при него. Не исках да се местя, но той все мрънкаше, че не можел да ме вижда колкото му се иска. В началото се чувствах адски неудобно от факта, че той живее с баба му. Каза ми, че апартамента е негов, а всъщност се оказа че е на баба му, която пък го е преписала на леля му, защото и тя е с голям кредит и един вид апартамента в момента е на банката, докато лелчето не си изплати кредита към банката! Бабичката е много властна и инатлива, каквото не става на нейната се сърди. В началото не знаех как са нещата, той ми каза че апартамента е негов и ще си го ремонтира! Направи баня за 8000 лева и парите му свършиха. Апартамента е от 65та година, както й мебелите в него... всички вратички по шкафчетата висят, кухничката е адски малка и крайно неудобна, след бабичката почти винаги и доста мръсна, защото тя недовижда... половината уреди са разтопени пак от нея, как не ни е подпалила още, заради нея и цялата семка, майка му, баща му, леля му, децата им, комшийки, бабички, тоя и оня вечно висят у нас! Не след дълго разбрах, че той има кредит в размер на 30 000 лева и ще плаща още 10 години!!! Нашия си купил с кредита колата, телевизор, телефон, климатик, дограми на част от прозорците и прословутата баня, която в последствие мразя, защото макар и толкова скъпа, майсторите се оказаха некадърници. С други думи налял над 15 000 лева в чужд апартамент!! А малка част от кредита профукал по заведения с приятели! Аз си мислех да излезем на квартира, да идем в по- голям град, да си намеря хубава работа, защото от осми клас се подмятам по заведенията като сервитьорка и барманка и вече ми писна... толкова го обичам, че пропуснах първата година да кандидатствам в университет, за да не съм далеч от него. Сега караме от заплата до заплата, постоянно се стискаме, парите стигат колко за яденето, сметките и кредитите... всичките ми спестявания хвръкнаха последната година, защото колата се развали и трябваше да се прави скъп ремонт. Сега пак мога да кандидатствам в университет но нямам една стотинка, а и работя двойни смени, за да имам пари да си покривам нуждите. Не искам да го оставя, но на 28 години работи за 1000лв и живее с баба му, защото ако я остави сама не можела да се оправи и му било мило за нея. До 28 годишна възраст да не можеш да си купиш един телефон и един телевизор без кредити? !? ! Бабката не ме харесва, защото откакто дойдох вече не е център на света и все повтаря че откакто съм дошла в тая къща се изпарило спокойствието. Да не говорим, че майка му идва и седи по 10 дена и прави къщата бардак, а като и направиш забележка вика Аз съм си у нас, ти коя си?? Много обичам приятеля си, той е най-добрият ми приятел, разбира ме за всичко, заради мен се хвана на втора работа, за да можем да се оправяме и съжалява за кредита... просто е много доверчив и жалостив, и макар, че той не си признава подозирам, че майка му му е дала акъл да тегли кредити, на нея не и пука за детето и. Излъгали са го, че ще му припишат апартамента, когато бабата вече я няма, а имам усещането, че това няма да се случи. Искам да уча, да се преместя от тоя умрял град, заведението замира, само цигани и бабички, но заради неговите кредити не мога да направя нищо от това, освен ако не го оставя. Вече всеки ден плача и не знам как да постъпя. Не искам да го напускам, защото той е уникален човек, просто е проявил глупост под влиянието на семейството му, които дори и сега се възползват и го третират като такси, откакто си е купил кола. Ако остана с него ще се влача по заведенията в града докато стана на 30, защото друга работа няма, а бебе ще имам на 35, като свърши кредита. Посъветвайте ме, моля ви... дори в момента, докато написах това се разплаках...

Коментари

1.   Аз съм на 30, работя за 700, по образованието ми. И имам 2 деца, не всички искарват големи пари, зависи и какво искаш да учиш. Много рано си се заженила, живей момиче.

2.   Късай и хвърляй.
И не им вярвай на такива душици вечни жертвички - бял ден няма да видиш от тоя.
И кредитите ще му изплащаш и бабето и майка му ще траеш и него ще се мъчиш да буташ напред, а той ще си пие скъпите уискита по заведенията и няма да оценява усилията и жертвите ти!

3.   Лошо положение, авторке! За съжаление решенията си имат последствия, някои от които са дългосрочни. Приятелят ти е направил сериозна грешка, която ще му струва обаче години, за да я поправи.
Както сама си видяла обаче, животът ти с него не е веселба и купон, а търпиш и роднините му, живеете в жилище, което дори не е негово с всички неудобства от това. Като прибавиш и лишенията, за да връща той кредита си, нещата стават съвсем зле.
Съветът ми към теб е да го оставиш и да помислиш за своя живот. Само на 19 си, сама пишеш, че искаш да учиш, да се развиваш и така трябва, иначе цял живот ще тъпчеш на 1 място. Грешка е било, че си останала заради него, не я повтаряй повече. Ако някой те обича, ще те остави да се развиваш и ще се развива с теб, ако не - значи просто гледате в различни посоки.
Успех!

4.   и още нещо, това не е вярно: "заради мен се хвана на втора работа, за да можем да се оправяме". Не, той се е хванал на втора работа, за да оправя собствените си каши, всъщност тези на семейството си. Да налееш маса пари, които не са твои в жилище, което също не е твое, е върховна глупост и не ти си причината за нея. Така че да не излиза с номера, че го прави за теб, за себе си го прави.

5.   Събирай си багажа и си гледай живота, не дължиш нищо на никой. В най- добрия случай приятеля ти е изключително глупав. Може да си сигурна, ме никой не го е манипулирал, просто е искал да си купи “скъпа” кола и да се прави на някой който не е и намерил най-глупавото решение. Глупостта е епидемия и такива индивиди нямат оправдание когато пострадат от нея, а вие момичетата като търсите някой с лев бъдете по-внимателни, и се пазете от такива “гъзари” дето карат някой немски мъртвец за 15-20к, пият скъп алкохол, а всъщност бачкат за без пари някъде и имат няколко десетки хиляди кредит.

6.   Момиче, ти грам акъл нямаш, за какво още не си го зарязала? По-добре да си беше хванала финансово красив и да те коментират, отколкото това гюле на шията ти. Обичала го била, ай с обич си плащай сметките и си купувай дрехи храна.
Ж21

7.   Бебе на 35 добре го прануваш но повярвай ми, късно е, много късно. Промени по въпроса. Мисли какво ще правиш си роди първото дете на 25, 26, защото после става все по трудно. На 35 шансовете са никакви често, яйчтиковият резерв често е изчерпан. Колкото и на мен да виж ми се вярваше е факт. Отделете се с него, няма как да живеете заедно, това е първата стъпка на промяната, после учи задочно и търси начин да се развиваш.

8.   Ако не е само да се оплакваш, а търсиш съвет и подкрепа: вдигай си чуковете до края на седмицата.

Кажи на твоите родители за какво става дума. Сигурен съм, че те сами ще дойдат да те вземат.

9.   Ти си по-глупава и от него. Ако искаш учене и свестна работа се махай от там веднага и не се връщай. Защото след време ще ревеш още повече. Ами ако някога той реши да те остави или го вкарат в затвора пак ще ревеш. Ама каквото и да ти се говори ти ще си го "Обичаш".