Споделена история от Други

Новите технологии - напредък или бреме ?
Темата е за всички нови технологии. За тези от последните двайсетина години - смартфоните, масовото навлизане на интернет, социалните мрежи. Както и по-общо за технологиите станали факт в края на 19 или през 20 век - коли, самолети, телевизиор, радио. Помогнаха ли ни те реално и прогресирахме ли като човечество? Когато са станали факт тези технологии са се считали за огромен напредък, нещо което неминуемо ще подобри качеството на живот. Но така ли е наистина..? Да, сега вече сме в коли и не се возим на коне и каруци. Но се тровим от замърсения заради тези коли въздух и водим войни за нефта, който ги захранва. Парадоксалното е, че понякога в големите градове има такива задръствания, че ще стигнеш по-бързо от точка А до Б на кон, отколкото с кола.. Телевизорите и смартфоните? Социалните мрежи? Уж сме свързани с всичко и навсякъде, но накрая се оказваме по-самотни, по-зависими и по-големи егоисти, откогато и да било. Зомбираме се в любимите предавания и социални мрежи и забравяме за реалния свят. Развитието на кулинарията и множеството храни и напитки не са помогнали за нищо друго освен за наднорменото тегло и разхищаването на храна в световен мащаб. Самолетите? Уж може да пътуваш, работиш и живееш навсякъде. А какво по-хубаво от това да си в родния си край на собствена земя, да се радваш на собствен дом без да си наемник и наемател? Възможностите за пътуване и преселение обезлюдяват по-слабите държави, водят до демографски срив, както и до огромна разлика между живота в големите градове и провинцията. Когато след Индустриалната революция са били създадени механизирани машини, които да заменят ръчния труд сигурно хората са вярвали, че някой ден няма да има бедни, всичко ще се прави от машини и хората няма да се налага да работят. Както виждаме всичко е било заблуда. За мен приносът на технологиите(като цяло) са с по-скоро отрицателен принос, отколкото положителен. Вашите мнения?

Коментари

1.   Технологиите могат адски много да подобрят живота ни, но ние ги ползваме предимно за глупости.