Споделена история от Други

Май полудявам?
Здравейте имам следния проблем... страх ме е почти от всичко... постоянно се притеснявам за нещо.. говоря неща, които не правя.. не мога да спя нощем.. постоянно си втълпявам, че съм болен, че нещо ми има.. сърцето ми тупти като откачено... занемарил съм живота ми.. с каквото и да се захвана то се проваля.. губя приятели.. и като пия две бири и буквално прещраквам.. нямам пари за психолог и съм в много кофти ситуация.. не знам полудявам ли..какво се случва.. едва на 23 години съм... в безизходица съм и не зная какво да правя.. за това пиша тук.. надявам се някой да ме съветва какво да предприема за да нормализира нещата.. ако някой е бил в моето положение много моля да ме съветва как да постъпя.. благодаря предварително :)

Коментари

1.   Потърси психолог или психиатър.
Аз имах проблеми със страх, плашех се от всичко, бях се отчаял тотално, но след среща с психиатър и няколко месеца лечение, всичко си дойде на мястото. Успех.

2.   Мен също ме е страх от всичко- да излизам навън, от разни болести, магазини, заведения, да заспя също. Преди не съм била така, просто изведнъж нещо стана и всичко се прецака. Ходя на психолог повече от половин година и пия хапчета, сега спя, излизам макар и насила и преодолявам страховете си. Щом нямаш пари за психолог, давай си воля, за да се изправяш срещу страховете си, но постепенно. Ще видиш, че след първия успех ще се чувстваш по-добре. Важното е да не се отчайваш и да вървиш напред.
ж 22

3.   Може да е от храната.Все пак трябва да де намали населението на земята.Аз наскоро направо изтрещях.Психоза, после напуснах работа.Да не си взимал наркотици някакви? От тях има голяма вероятност да развиеш сериозни психически проблеми.

4.   Спри да гледаш телевизия, намери си хоби, спри да имаш високи очаквания, поговори с приятели, а ако не помага - психолог. Повярвай ми, по-добре е, да си на антидепресанти, отколкто да живееш в някакъв мизерен кошмар. 30-40 лева, са им консултациите.
Нашето "демократично" поколение сме много прецакани, защото родителите, както и медията, едва ли не ни втълпи, че трябва да сме "невероятни, успешни и специални" и че ако не сме, значи сме втора ръка хора. Истината е, че това са абсолютни глупости.

5.   Не е нужно да плащаш, отиди при личния си доктор и ще ти даде талон.

6.   Ще ти го кажа директно и откровено- случаят ти е за психолог. Имаш типични признаци на тревожност, което може да доведе до паник атаки, до депресия и всякакви подобни състояни. Пиша ти това в качеството на човек, който е минал по този път. Е, вярно, не ударих тоталното дъно, но никой не ми гарантира, че нямаше да се случи. На твоите години съм, мога да ти вляза в положение и е много вероятно да разбирам добре напрежението, под което си подложен.
Потърси онлайн за центрове, които предлагат безплатна консултация с психолог. Знам, че има психолози, които консултират и онлайн, също безплатно. Няма начин да няма организации към социална грижа, които да не са подхванали такава кауза. Преди да си помислиш, че е свършено с теб и улицата ти е без изход, огледай се наоколо и потърси друг начин.

Понеже съм наясно, че сегашното ти състояние е пасивно (защото не е много по-различно от това, в което аз бях), ще ти споделя първите мерки, които взех щом започнах да посещавам с психолог. Наложих си да излизам всеки ден, като имах минимално разстояние за извървяване. В началото си беше досадно задължение, правих го по неволя. Все се чудих къде ще вървя толкова, какво ще правя и разни такива. Да, ама след време тези разходки се оказаха спасение от стреса. Когато ми идваше в повече от учене, от родители/съквартиранти, от задължения и драми, просто си хващах телефона и излизах навън. Приеми го като време за себе си- разхождаш се, мислиш си твой си работи, почиваш си. След няколко седмици започнах да записвам в един бележник дата, извървяни километри и разни по-важни размишления през деня. Така имах реален поглед над себе си, можех да анализирам психичното си състояние на база бележките, които водих. Постепенно се научих да неглижирам километрите, спрях да съм толкова точна във всичко, което правя и започнах да живея. Примерно днес ще извървя 3 километра, вместо четири, защото съм срещнала някого и изневиделица съм решила, че ще седна в парка или ще отида на кафе. Тези безнаказани нарушавания на установените дневни норми ме караха да се чувствам добре и ме върнаха към мен самата. Какво друго? Намалих кофеина, увеличих водата. Доста месеци изобщо не близвах алкохол или спирах до една чаша вино. Стремях се да приемам всички нужни вещества за организма си. Погрижих се за себе си отвън-навътре, защото отвътре бях каша и не знаех откъде да започна. Тоест, какво е основното за един човек- чист въздух, чиста вода, баня, да е нахранен, да се е наспал, да е поговорил с някого през деня, да е раздвижил тялото си (ама аз не мотивирам хората да ходят на фитнес, а да се разхождат сред природата, защото не всеки е фен на упражненията и го осъзнавам). И следователно, какво е добре да е изключение, а не правило- прекомерно прекаляване с алкохол, никотин, кофеин, недоспиване, излишен стрес. Има неща, които е добре да избегваш известно време, докато не се почувстваш по-добре. В пика на лошите си настроение пиех по 4-5 чаши кафе, рязко минах на една чаша, сега пия по две, максимум три. Не е важно, няма да задълбавам повече. Тези минимални усилия, които положих ми дадоха достатъчната мотивация, да започна да търся начин да променя живота си. Спрях да общувам с определени хора и се сприятелих с други. Промених приоритетите си, навиците си. Постепенно станах по-щастлива и страховете ми спряха да имат такава власт над мен. Пих едни хапчета за по-качествен сън, които не са приспивателни. Приемах ги около 4 месеца, докато не започнах да забравям и да заспивам сама без никакви грижи. Когато говорих с лекар, той ми каза, че може преди лягане да пия мента, валериана и глог, щом не искам силни лекарства, но не мога да заспивам сама. Останалото при мен беше работа върху увереността ми, но няма да пиша за това, защото е много лично и строго индивидуално, не вярвам, да ти е от полза.
Е, успех!
Надявам се коментарът ми да е бил поне малко полезен. Имай повече вяра в себе си.