Споделена история от Други

Колко пъти сте давали/са ви искали подкуп ?
Колко пъти се е случвало да давате или съответно да ви бъде искан подкуп от длъжностно лице? Визирам най-вече полицията, но също така общинари, лекари, нападжии/данъчни и всякакви лица, които по един или друг начин представят държавата. Давайте примери, които са се случили на вас или сте били преки свидетели, защото всички сме чували много истории!

Коментари

1.   Кво те бърка кой какво е вземал? Който е вземал или е в затвора или е уволнен, или още не са го хванали. Ти да не си нещо да разследваш кой какво прави и кво взема? Ай дърпай.

Гаро

2.   Като бях студент това с подкупите беше съвсем обичайна практика. Отделно самите преподаватели в час се подписваха отвътре на учебниците издавани от тях, като правеха проверка кои от студентите са ги купили. И ако някой нямаше учебник или някой от студентите имаше в себе си учебник на който вече има подпис, тоест не е дал пари за учебник за да пълни гушата на преподавателя, а го е взел от друг студент, автоматично отпадаше на изпита. Като цяло не беше никакъв проблем да си купиш който поискаш изпит, та дори и влизането там.

3.   Веднъж полицаи ми искаха, когато ми бе изтекла застраховката на колата с 2-3 дена. Казаха ми какви са глобите и ме питаха няколко пъти "Сега какво ще правим". Отървах се, защото бях май на 21 и нямах провинения.

4.   Не помня точно, но най-забавния случай беше, когато на стария път от Бургас в посока Айтос, в първото село, дето пътят е прав като струна, а ограничението е 30, ме спряха двама полицаи за превишена скорост. И тъй като бързахме да се прибираме със семейството и не ми се занимаваше с глупости, направо си попитах: "А нещо друго не можем ли да измислим?".
Единият полицаи без много убеждаване отговори: "Ами добре тогаваа ще черпиш по едно кафе!". Единственото кафе беше отсреща през пътя. Отивам аз, зарадван на късмета си, и викам на продавача:
- Две кафета, моля!
- За полицаите отсреща ли?
- Да!
- 40 лева!

5.   Нито са ми искали, нито съм предлагал.

6.   На мен не ми се е случвало.

7.   Корупцията в общините отдавна не работи така пряко. Подкупите се дават 'легално' под формата на завишена цена за архитектурен, устройствен или друг проект на препоръчана фирма. Коя е фирмата става ясно индиректно чрез 'слухове'. Директно никой служител няма да си направи устата. Законите и безхаберието пораждат корупцията. Идете при някой главен архитект и вижте как ще се държи с вас надменно. Тея са по-важни и от кмета, защото те решават всичко имотно и териториално в общините.

8.   Нито съм давал, нито са ми искали.

9.   Първият ми авто инструктор ми предложи да му дам 200 лева за да ми е "по-спокойно" по време на изпита пред ДАИ. Отказах. Това е единствената ситуация, в която директно ми е искано подкуп. Иначе на 2-3 пъти полицаи като са ме спирали са се изразявали двусмислено. Например на Нова Година сутринта ме спряха и ме питаха колко съм пил и дали искам да дам проба или нещо друго да измислим. Бях пил една чаша вино в 12 вечерта, а сега вече беше 8 сутринта. Казах им, че искам да давам проба и ако съм над допустимите промили ще си понеса последствията. Полицаят ме разпита още малко и реши, че съм достатъчно адекватен и ме пуснаха.

10.   Десетки, да не кажа сто пъти... за пръв път ме спряха на 14 години в квартала, с жигулката на приятел.

После карах скутер от 14 до 17 годиишен, спирали са ме многократно.
После с кола съм бил в нарушение безброй пъти. Телефони, светофари, катастрофи. После карах мотор без книжка, там на няколко пъти.

Един - единствен път органите на реда не са искали пари, а именно в Дупница. След тунела с радар. Ама щото бях със софийска регистрация и чичугата ме намрази още от излизането ми от колата.

В България ВСИЧКО е корумпирано!

Братан.

11.   Имам малък бизнес - обект за бързо хранене. Ежемесечно плащам такса спокойствие на данъчни, Хеи и инспекция по храните. Инак не може да се работи

12.   Много жалко и всеки плаща и си трае. Единици излизат с показни акции и после всичко е отлично. Защо трябва да плащаш за да имаш една закусвални по дяволите и как някой спи спокойно вземайки тези пари.

13.   Веднъж един лекар искаше подкупу за операция.
Е аз после дадох подкуп, за да няма следствие, защото с няколко момчета, на лекаря му се случиха много, ама много неприятни неща.
Не мисля, че е смеел да иска подкупи след това. Свърши си работата съвестно иначе ... ама смее ли да ни откаже ;)

14.   Не са ми искали, не съм и давала. Обаче на мен са ми предлагали веднъж! Загубих контрол от възмущение и изхвърлих наглеца през вратата.

16.   Един приятел да не го глобят, полицаите искаха да им купи кутия бонбони, и то таралежки или сезони, не мога да се сетя, но определен вид.
Беше си голямо унижение, поне да му бяха казали "абе дай 20 лева" пък те го караха да ходи до магазина за някви тъпи бонбони.

17.   Работата ми е такава, че на мен няма кой и за какво да ми дава подкуп, но пък се е случвало да ми искат. За чест и слава винаги съм отказвала... е и после си патя.
Например преди години, когато си карах шофьорския курс, направо ми казаха, че "ако не почерпя едни пари" ще ме скъсат. Отказах и ме скъсаха. Е, взех го от втория път, без почерпка, явно попаднах на свестен изпитващ.
И КАТ са ми искали пари, "вижте сега, госпожице да не си създаваме проблеми за един изгорял фар... дайте тук с колегата да се почерпим, оправете си фара на следващата бензиностанция и ще забравим за случката." Отказах и което е най-забавното някак си се разминах без глоба. Е, разбира се още на първата бензиностанция си купех нова крушка.
Иначе като цяло не се сещам много много да са ми искали пари за почерпки.
Обаче съм била свидетел в една болница. Чакам си аз реда пред кабинета и преди мен един възрастен човек, чака да ми излязат резултатите от някакво изследване. Влиза и от вътре се чува на висок тон една нервна сестра "Аз нали ви казах 10 дни!!! Какво ми идвате тука след седмица!!! Не са ви готови резултатите!!!" И човекът излезе. След малко се върна, с бонбони и уиски. И о, чудо. Резултатите бяха готови!

18.   Никой път...

19.   Авторът до 11: как точно я плащаш тази такса и как ти я поискаха? По банков път/кеш на конкретно лице или? И също колко точно е тази "такса" месечно?

П. С. Давайте примери от последните десетина години, откогато уж трябва да сме европейска държава и уж корупция да няма/да е намаляла

20.   До 19

Ти да не искаш, на човек ад аму затворят бизнеса или по-лошо...
Спокойно млако, сега де!