Споделена история от Други

Някой да знае нещо за народа на уйгурите?
Здравейте. Преди няколко години разбрах, че съществува народ наречен уйгури. Но те са един от народите, които нямат своя държава. Те живеят в Западен Китай. Още в 5-ти клас забелязах на картата, че в Източен Китай имената на градовете са с нормални котайски имена, но на запад видях, че не е така. Видях много странни имена на градове, които не звучат изобщо на китайски. Например Юрюмци, който също се нарича и Урумчи и по други начини. Забелязах и на картата, че в Западен Китай мнозинството били мюсюлмани, а аз знаех, че китайците са будисти и други. Няколко години след тези интересни открития видях един клип в интернет. В клипа видях знаме, същото като турското, но синьо. Тогава не се интересувах. И преди около половин или една година към написване на тази история разбрах за уйгурите. Те са тюркси, не турски, народ, който наброява общо между 10 и 15 милиона души. Религията им е ислям, а езика им уйгурски. Те са от монголоидната раса и доколкото разбрах са едни от най-старите тюрки. И моля да няма сега умувания дали имаме нещо общо с уйгурите, защото е ясно, че ние сме сигурно по-близки до индийците и японците отколкото до тях. Да просължим сега. В Китай са от времето на династията Юан, Мин или Цин доколкото съм информиран, не знам точно. Това са си доста векове. Жовеят в Уйгур-Синдзян или Шинджанг в Китай, наричан още Източен Туркестан или Уйгуристан, който е автономна област. Доколкото съм информиран някога те са били мнозинството там, но заради населването на китайците сега са там има повече котайци, отколкото уйгури. Видях и че те са сякаш под китайско робство. Китайското правителство ги тероризирало непрекъснато, тормозели ги с танкове, пращали там войници, биели ги, понякога стреляли по тях и такива неща. Разбрах, че ги карали да инсталират приложение за следене на телефоните си, следели им лицата с камери на улицата, шпионирали ги дори и в домовете им. Унищожавали и културата им. Стана ми странно защо Китай прави така, като там живеят и монголци, тибетци и други народи и на някои даже им харесва в Китай. Било защото са мюсюлмани и донякъде разбрах, понеже ние българите имаме много лош опит с исляма, но нас са ни държали под робство турците, които са 10 пъти повече и много по-силни. Уйгурите са има-няма 100 пъти по-малко от китайците и са много по-безпомощни отколкото сме били йие под турското робство, защото ние сме имали огнестрелини оръжия тогава, а турската армия е била просто пехота и конница, а сега уйгурите и да гръмнат от Пекин веднага ше изпратят танкове. Дори вече се е случвало. През 2011-та уйгурски терористи направили атентат, избили китайци и това направо вбесило китайската комунистическа партия. А през 2001-ва след атентатите над Кулите Близнаци Китай взел още по-тежки мерки срещу мюсюлманите уйгури. Но пропуснах да кажа, че освен, че китайците ти следят те и ги затварят в лагери. Разбрах, че в момента 1 милион, според някои данни дори 3 милиона уйгури са затворени в лагери. В тези лагери им промивали мозъците. Ако някой направи нещо го затваряли в огромени лагери, понякога големи колкото малко българско село. Видях един клип от там където един китайски войник пребиваше съвсем безпомощен уйгур. Там взимали всякакви. От най-малките деца до най-старите баби и дядовци. Нерядко се случвало да отнемат деца от майките им и повече никога да не ги върнат. И там им промивали мозъците. Карали ги да пеят песни, които прославят китайската комунистическа партия, опитвали се да убият духа им, да забравят, че са уйгури и така нататък. Общо взето както сърбите са правели с българите в Югославия. И тва работело. Много от тях забравяли кои са, вече не били уйгури и много се превръщали в китайци. Това разбрах като цяло за тях. Те са един древен мюсюлмански тюркси народ, без държава, който е подлаган на геноцид от далеч по-силна държава. Видях и снимки на хора, првдимно турци, които подкрепят уйгурите, но само на думи, иначе са напълно безпомощни да им помогнат. Успях да аъобразя и че уйгурите вероятно никога няма да имат своя държава. Лесно ми беше да се сетя, че Китай, сържава с над 1 милиард насление няма да даде толкова огромна част от тяриторията си, в която вече мнозинството от хората са китайци, на народ от има-няма 15 милиона души. Те са напълно безпомощни да направят бунт и да въстанат, защото Китай ше изпрати при тях танкове, които най-малкото ще унишожат домовете им. Няма коя държава да се застъпи за твх, защото едва ли има някой достатъчно силен и смел да се опълчи на Китай, освен САЩ и Русия, разбира се, но те няма да направят нищо по въпроса, тва е ясно. Единствената надежда за уйгурите изглежда е в китайското правителство да дойдат нови политици, които да прекратят терора над тях и да се разберат с тях. Аз лично не тъжа за тях, въпреки, че те имат сходна с нашата съдба. А вие какво мислите за тях? Знаете ли нещо за тях? За тяхната история, култура, бит, все нещо? Споделете. Би било интересно да се видят мнения по въпроса. В България говорим за кюрдите и палестинците, не че разбираме много, но за уйгурите почти никой не говори.

Коментари

1.   Отношението на китайските власти е точно такова, защото са комунисти. Донякъде го правят за назидание, донякъде и защото са мюсюлмани. Тази религия просто прави хората зли. Не всички, разбира се, но това си е заложено в нея. Този народ е имал друга религия, но арабите са наложили исляма на много народи в Азия. Тоест тази култура на уйгурите, която ти е интересна, не е оригиналната. Първо арабите са ги принудили да забравят кои са. Те и кюрдите не винаги са били мюсюлмани...

2.   Човек, китайците са отправили взор към Сибир и източна Русия, едва ли ще се церемонят с уйгурите.

3.   Няма голяма държава, която да иска отделни етноси да се отцепват от нея. Това срива влиянието й в международните отношения и я прави по-слаба. Все едно в момента Кърджалийско и Смолянско да се отцепят в автономна област, понеже има много турци там и да изгубим територии. Също така не смятам, че наличието на много малки държави ще доведе до нещо различно от хаос, както и съм против крайния национализъм - независимо дали ще е български, турски, уйгурски или какъвто и да било. Конкретно по въпроса ти за уйгурите. Не съм много запознат, но знам, че Китай е съставен от много етноси. Китай дори е имал чуждоетнически династии, които са го управлявали. Юен е монголска династия, а Цин - манджурска. Самите "чисти" китайци наричат себе си хански китайци т.е. асоциират се с династия Хан. Всъщност всички големи държави, обикновено са и многонационални. Виж например щатите. Там има голяма диаспора мексиканци, азиатци, чернокожи, а пък от белите може да проследиш хора с италиански, английски, ирландско, немско и т.н. потекло.

4.   Уйгурите са тюркска етническа малцинствена група в Китай. Говорят тюкски език, подобен на този в Казахстан/Киргистан и другите централноазиатски републики. Та уйгурите до 10-11 век изповядвали будизъм или шаманизъм, чак след това бил ислямизирани. Съответно започнали да правят и проблеми. И както сам ти казваш, китайското правителство започнало да налага ответни мерки. Разбира се тези неща за огромни лагери, следене и т.н. са преувеличени, с цел да се очернят китайците, които са заплаха за сегашни Велики сили.

6.   Те са потомци на българите хуни . Провери в интернет , ще се изненадаш да видиш че има европеидни хора сред тях , но Китай води политика да ги асимилира....

7.   Те и останалите китайци не са китайци, т.е не са хомогенен народ. Китай се е състоял от н на брой различни царства, които с войни са били обединени в империя. Езиците им също са различни. Отцепи ле се една фракция, ще почнат да се цепят и другите и няма да остане нищо. Те испанците не искат да пуснат Каталония, ти се чудиш на китайците. Освен това мюсюлманите са най-големите фанатици на света и представлятат най-голямата опасност за всяка немюсюлманска държава. Мюсюлманинът разбира само от бой и лагери, иначе оставиш ли го да си разиграва коня, почва джихад и атентати.

8.   Не обръщай внимание на ислямофобски коментари от необразовани хора пълни с предразсъдъци, чети от независими източници и сам прецени кое е вярно и кое не.

9.   6, викаш "Луно, Луно, земльо македонска".

10.   Е точно пък уйгурите да те интересуват...Това е като виц...Аз сега ще правя проучване за усурийските тигри, барем ми отговори някой...

11.   10., то няма лошо, ама да се поинтересуват хората и за зороастрийците в Иран и Индия.

12.   Браво на китайците, че действат така умно. И да, запознат съм с този случай. Като цяло над 90% от китайците са концентрирани на около 25-30% от територията на Китай. И тази на уйгурите не е една от тях. А те са използвани от чужди сили да "разклащат" Китай, но това отдавна не е възможно. И няма нужда да ги съжаляваш, уйгурите са вършили безброй престъпления типични за алаховите ненормалници, само че в Китай не ги интересува Ердоган и няма прошка за хора нарушаващи порядъка в държавата, при това в името на САЩ или САЩ-марионетки. Иначе Си Дзинпин е наследник на Чингис Хан, тоест монголец. Затова и Китай помага на Монголия във всякаква гледна точка. Той има логично своите симпатии. Ако търсиш за кого да те е жал. То над 700 000 хиляди българи в Гърция нямат правото да носят български имена ако искат да наследят имуществото на дедите си. А над 1 3-400 000 в Северна Македовия биват облъчвани всеки ден, а тази част която не се хваща на фалшификациите бива жестоко репресирана. А Сърбия финансира ОМО-Илинден, партия на "етническите македонци", която желае отцепването на Пирин и присъединяването му към Македония. В Сърбия има филм за "голямата лъжа" в която успешно лъжат сърбите, че ние българите сме сменили имената на "южните сърби(македонцине)" с български и сме унищожили "сръбските гробове" в Македония през Втората Световна. Тоест поради липсата на реакция за действията на Сърбия, тя решава да продължава с чудовищните фалшификации. А и Цариброд(Димитровград-Сърбия) никаго не е бил български понеже ние не сме използвали никога думата "брод". А Несебър значи "град без сърби". На България се готви разделяне между Сърбия и Турция, затова Дачич пее на Ердоган. Но българите спят ли спят. Народ без памет е обречен на изчезване. Но за чуждите сме се загрижили :).

13.   не е лошо и за маорите в Нова Зеландия...

15.   Аз установих, че българите не знаят почти нищо за уйгурския народ ( макар че уйгурите зная много за българския народ). В България е много малко информацията за уйгурите, крайно недостатъчно. Информация която съществува за уйгурите е грешна или непълна или едностранна. Сигурно проблема идва от китайската комунистическа политическа пропагандна медия, която е източник за българската медия.Уйгурите са 8000 г. ,за това време те винаги са били живее ли независимо,на много широка географска зона - от японско море до балканите, и са дали голям принос и са напьтствали местните народи.Уйгурите сега иска своето,което било винаги тяхно,както бьлгарите са искали сжободета си от турците...
Източен Туркестан или "Синдзян" е окупирана земя от ККП в 1949г.това е просто лошо късмет на Уйгурите,за съжаление Уйгурите и тяхната държава са станали жертва на взаимно сътрудничество между двете империйски сили СССР и Китай и техните интереси.
за повече информация : http://www.uyghurite.com/
https://www.facebook.com/saveuyguri/?modal=admin_todo_tour