Споделена история от Други

Задължения към частен съдебен изпълнител
Здравейте! Много ви се моля, ако може някой да ми помогне със съвет какво да правим.
Майка има задължения по кредит и осигуровки, не може да си намери работа и я осъдиха, а вече и съдебен изпълнител иска да идва описва имущество. Аз само работя, а майка получава за сестра ми помощи, понеже е болна и е инвалид.

Много съм притеснена, как да докажа, че мебелите са си мои, преди 2 години си купувах и легло, и гардероб, и други неща. Нямахме нищо, защото баща ми почина и остави само неприятности след себе си. Живеем ха ведомствено жилище, нямаме нищо друго освен вещите в къщи, не знам какво да правя. Полудяла съм от нерви.

Работех като ненормална, за да купя някои неща за дома. Но все от магазини втора употреба, нямам никакви документи. Събирала съм години наред книги, касети, сувенири, какво ли не, сега ще ми ги вземат ли. По принцип, ние сме като две семейства у дома, майка със сестра ми са си в тяхната стая. Моля ви какво да правя, полудявам.

Коментари

1.   Май наистина няма как да докажеш, че вещите са твои, освен ако не са с гаранция на твое име. Това, което ми хрумва е, че може да изнесеш по-скъпите за теб неща на друго място, всичко, което можеш го махни от там. Майка ти за какво е ползвала кредита? По принцип трябва да вземат първо това, за което е ползван кредита, ако е някаква вещ.

2.   по принцип лични вещи няма как да ти вземат. Не взимат и мебели и уреди от първа необходимост.
Телевизора, компютъра, стерио-уредба и т. н. ще бъдат описани.
Не могат да ти вземат гардероба и леглото втора употреба, както и доход до социалния минимум, дрехите, изобщо всичко от първа необходимост.
Колко е задължението на майка ти?

3.   На кого е дадено жилището-ако е на трите, то тогава и ти имаш "дял" в него и е достатъчно само да кажеш пред изпълнителя, че е един кое си е твое.

Ако е само на майка ти, то тогава наистина трябва да се доказва с документи че не е нейно еди кое си, но доколкото виждам, ти нямаш нищо ценно- съдебния изпълнител няма да вземе нищо, само ще го опише, евентуално да го продаде на търг- но кой ще ги купи тези мебели на търг- не вярвам някой да ги купи... така че се успокой на 1-во време.

И наистина, ако имаш нещо ценно, го махни, з-то те имат право да идват само един път, и след като минат, след това вече няма от какво да се притесняваш

4.   Сега ще ти кажа какво знам аз на теория като юрист. На практика не знам как е, значи по принцип има вариант тя да поиска от съдебния изпълнител да си разрочи задължението, примерно внася някаква сума и останалите на вноски, това е със сигурност, ако има такава възможност нека говори.
За мебелите и описванията, по закон не ти трябва да доказваш, че са твои, а по принцип се описват неща, които са доказано или предполагаемо на задълженото лице. На практика не знам как става, но на теория ако ти ги вземат и наисина са твои може да обжалваш действията му.

5.   Майка ги взе да започне работа в магазин, имаше и фирма, но човекът с когото започна я обра за два дни, тя живееше с него на съпружески начала, майка всичко изтегли на нейно име. Сега той замина незнам къде, а остави само проблеми тук. на всичкото отгоре, се регистрирал на нашият адрес, та ходихме да го отписване, че и за него започнаха да идват призовки.
Заттова са ни и проблемите у дома, аз анма, че майка е била наивна и няма вина в случая, защото той наистина я обра, изнесе всичката стока, и от старата ни къща всичко обра, абе всичко.
Аз се опитах да помогна, и помагам, макар, че на моменти много ми дотежава, но какво да правя Днес говорих с една адвокатка, тя пък ме съветва да направя клетвена декларация, че аз съм си купила нещата и нотариално заверена. И пак, нямам вяра, дали няма да ме излъжат и само излишно пари за адвокат. Страхувам се да изнеса нещата, ако ме види някой съсед и после ме хванат?

6.   Това пък да не те види някой съсед, въобще да не те притеснява.

7.   Леле, номер 4, колко... хм, юридически издържана е теорията, която като юрист не знаеш дали се прилага и на практика... чак ме хваща страх!

Мило момиче, много исках да ти пиша, но наистина не знаех какво да те посъветвам. Днес попитах колежка от правния отдел на фирмата, в която работя и тя ми каза това, което ти е казала адвокатката, скоято си се срещнала + това, което пише номер 2.
Успех ти желая и много кураж!!

Фей

8.   Слушай сега, хората с много задължения се изпоразведоха -/фиктивно/, прехвърлиха си къщи, коли и фирми на приятели и роднини. Познавам хора, които висят тук-там с по над 500 хил. лв и няма какво да им вземат, а живеят в палати и си ходят по почивки в чужбина.
А на такива като вас ще вземат и ризата от гърба без да им мигне окото. Така че, изнасяй и крий всичко ценно без да ти мигне окото. Можеш да го направиш нощем и никой няма да разбере.
Кураж и действай бързо и смело!

9.   Хахах Фей ли си Мей ли си не знам каква си :) Ако беше мако по-образована хм, как да кажа и компетентна щеше да знаеш, че ние юристите и в частност адвокатите си специализираме в дадена област на правото, а другите не ги практикуваме и имаме само т. нар. теоретични познания. Същото е мила като да отидеш на кардиолог и да го питаш за болежите си в кръста, той ще помни това -онова, но няма да може да те излекува и ще те насочи към специалиста. Та аз съм адвокат в областа на наказателносто право, с изпълнителното производство не се сблъсквам и казвам това, което трябва да е по закон. Но обикновено практиката е малко изродена така да се изразя и е възможно да вземат дори и нейните вещи, независимо, че нямат доказателства. А това, което пишеш ти се отнася за един списък на министерски съвет относно несеквестеруемото имущество, но то се различава от питанката на авторката, която е всъщност Е ли е възожно да опишат и евентуално изземат вещи, които не са собственост на майка й, но се намират в нейно владение след като авторката няма документи за собственост. Та по принцип вещи се описват и взимат само, когато има доказателство за собственост и предположение за такава на базата на владението. Та така...
И другия път, ако отидеш при адвокат и ти каже, че от всичко разбира, тогава трябва да те е страх. Но виждам, че си далеко от тази област, от тези неща, пък и имаш проблеми с майчинството, кар тестовете и мъжа ти, който милия никак не се справя и не ти помага, така че ще простя това, че не си се поинтересувала преди да пишеш как стоят нещата в юридическата гилдия
Успех ти желая и повече любов в сърцето ти
А към авторката, ако ти вземат вещите обжалвай действията на съдебния изпълниел

10.   Драги адвокате,

Погледни си първия пост, ако обичаш!
Преброй си грешките и тогава коментирай майчинството ми. Аз никога не съм изразявала претенции, че разбирам от право и съм го написала и на авторката. Но съм чела доста писма от юристи, от доста сфери на правото, които се разбира моментално, че са писани от такива. За образованието ми не се коси, то си е мое и не те засяга :). За сърцето ми също не се притеснявай - препълнено е с любов!

Хубав ден ти желая!

Фей-Мей

11.   Фей-Мей, отделих ти достатъчно внимание и смятам да приключвам. Драга госпожо, не Вие ще сте съдник на познанията и уменията ми, а съдебната зала, клиента и не на последно място, хонорара в края на всеки месец.
А колкото до майчинството Ви, то последното надълго и нашироко бе обсъдено и изкоментирано именно от самата вас, ерго моите коментари са просто обобщение на вашата сърцераздирателна история. Та дотук с вниманието, където другаде трудно ще получите.

12.   здравейте искам да попитам авторката какво се случи с нея какво точно и описа ЧСИ и какво взеха

13.   аз всичко изнесох от вкъщи, заради заем който немога да плащам редовно. lзеха ми колата с която ходя на работа, егати скапаната работа.