Споделена история от Други

Кола автоматик
Здравейте,
Ще си купувам нова кола и много ми се иска да е автоматик. Ще е на лизинг, така че всичко до 8 бона ме устройва. Въпросът ми е, на кои марки автоматичната скоростна кутия е ок? И под ок, имам предвид да не се счупи на шестия месец и да трябва пак да давам минимум 2 хилки за нова... Какво мислите за Шкода, Тойота и Мазда? Мерси предварително

Коментари

1.   Кола на старо си е до късмет.

2.   Нова, 8 она, лизинг?

Това първоначалната вноска ли е? Защото ако е и нещо се "счупи", но не е твоя вината, то сервизът би трябвала да ти е безплатен.

3.   2, мисля, че има лизинги и за стари коли.

4.   Тойота или Хонда. Имам Хонда Джаз CVT автомат от 4 години, купена на малко над 100000 км, и нищо не съм правил по скоростната кутия. Но то е и до късмет. На един колега от работа чисто нов Мерцедес GLC 7-скоростен автомат трябваше да му се сервизира скоростната кутия още на 4-тия месец. Сега върви 2 години без проблеми.

5.   Тук не са много популярни автоматиците, с изключение на Mercedes, но там като цяло поддръжката е скъпа, иначе кутиите са здрави. Но ако намериш В класа автоматик, не е лош избор. Шкодата е на VW, там кутията е DSG, и доколкото съм чел...не са много добри отзивите. А за Мазда Шевролет, Форд, Опел, Пежо, Ситроен, Хюндай, Нисан и подобни автоматик направо забрави. Виж, Тойота не е лош избор, една Корола или Авенсис автоматик. Взимай Mercedes или Toyota автоматик, според това дали искаш кола с по-скъпа или по-евтина поддръжка.

6.   Не знам японките как са, ама стой далече от Шкода...
Търси нещо немско със ZF кутия. Обслужи си я (излиза 800-1000 лева да я обслужиш както трябва) и ще забравиш за проблем!
И преди да купиш - задължително сервиз и пълна диагностика, по възможност в съответния оторизиран сервиз на марката, която си избрал.
И, още един съвет: стой далеч от Ауди.

7.   Do 3

"Подведох се" защото човека каза "ще си купувам нова кола" и аз реших, че щом казва нова, няма да е стара.

8.   Въпросът няма еднозначен отговор.
Хубавите японски автомобили като Хонда и Тойота, основно използват CVT кутии, които не се славят с много добри отзиви откъм надеждност и ремонтопригодност. Просто караш и се надяваш на не се счупи, защото тези кутии не се ремонтират, а и да се ремонтират, в България почти няма специалисти. При Тойота има вариант за хибрид - там се използва т.н eCVT, което няма нищо общо с нормалното CVT. Тези коли са се доказали като изключително надеждни в дългосрочен план, но не знам доколко ти се връзват с бюджета.
От немските - Фолксваген (Ауди, VW, Шкода, Сеат) използват DSG кутии с 2 съединителя. Те са 6 и 7 степпени. Ако си намериш 6 степенна - става, доста са здрави. Не е такова положението със 7-степенните, със "сухи" съединители. Те са пословични със своята трошливост. Горе долу изкарват около 150 хиляди километра и след това жална ти майка. Може да отвориш форумите на някоя от тези марки и прочети за какво става дума. Съвет - стой много далеч от Ауди, изключително чупливии са. За тези пари е почти сигурно, че ще попаднеш на кола, която ще те съсипе финансово.
За БМВ и Мерцедес - не съм карал нито една от тези марки, но съм чувал,че по-старите кутии (преди 2005) са горе долу ОК, но новите са бъкани с електронни блокове за управление, които често дефектират и са скъпи за ремонт. За тези марки като цяло е валидно правилото, че трябва "да си си надвил над масрафа", за да си позволиш да ги поддържаш, особено купени 2-ра употреба на многостотин хиляди километра. Ако залитнеш по тях, с твоя малък бюджет, купуването на самия явтомобил, ще ти е най-малкия възможен проблем.
Френските коли - Не знам нищо за автоматите им, но като цяло тези коли са крайно недолюбвани от хората, разбиращи от коли....явно с основание. Хубавото е, че са евтини за придобиване и ремонт.
Италианските - без съмнение, най-скапаните коли на света...избягвай ги на всяка цена.
Корейските - Кия и Хюндай - здрави коли, но последните години т.е все още не са ти в бюджета. Старичките са проблемни.
Съвет - щом ще купуваш втора употреба с малък бюджет, силно ти препоръчвам да се придържаш към японските марки Хонда и Тойота. От Тойотите - Авенсис, Корола, Камри, Рав 4 са изключително здрави автомобили, дори и с автоматици. Ако искаш да се поглезиш с лукс, може да се огледаш за някой Лексус автоматик - IS 220 (дизел) или IS 250 (бензин). Тези коли изкарват без проблем поне 500к километра.
Хондите са силни в двигателите, а не в автоматиците, но мисля че,един Сивик или Акорд автоматик (бензин) би бил удачен избор.
От немските - Някой Голф или Октавия със 6 степенен DSG авtоматик не би бил лош избор. Гледай да са на възможно най-малко километри.

9.   И за нова съм навита, но за 10 бона не знам ква ще е тая нова :D до сега карах голф 4, така че всяка следваща кола ми изглежда нова :Д

10.   Авторка:
Леле, супер много ви благодаря за изчерпателните коментари!!

11.   Без никакво съмнение, най-добрите автоматични скоростни кутии в света се правят от фирма AISIN. Тази фирма е частично притежавана от Тойота и продава продукцията си на много различни производители, основно японски и американски.
Темата е твърде обширна, за да се опише с един пост тук, но ето ти един полезен линк за различните производители на скоростни кутии и в кои модели влагат своята продукция.Която и кола да избереш с кутия на тази фирма, няма да сбъркаш...поне откъм скоростна кутия :))

https://www.marklines.com/en/report_all/wsw0011_201406#report_area_1

От друга страна - най-гадните атомати са на фирмата JATCO. Германските ZF са по средата.