Споделена история от Други

Кубатура и конски сили
Здравейте, имам един въпрос, който може да се стори тъп на някои. :D
Искам да питам каква разликата между мотор 1. 6 105 к. с. и мотор 2. 0 например същите конски сили, колата много повече ли гориво ще изразходва? И ако една кола е 105 к. с., но малка кубатура, както е случая 1. 6, а не примерно 1. 8, 1. 9, каква е разликата, на кое се отразава?
И ако трябва да избирам межди 1. 6 105 к. с. и 2. 0 140 к. с., кое е по-удачно като цяло? Става въпрос за Ауди.
Благодаря. :)

Коментари

1.   Доколкото знам, големия двигател е за предпочитане, защото е по-отморен и не се натоварва. Докато от малкия, за да извадят същите коне, той е по-натоварен и съответно по-бързо се амортизира. Разлика в разхода и да има, едва ли ще е голяма. Даже на дълъг път, може и големия да е малко по-икономичен, защото няма да се натоварва толкова. Може би зимата ще загрява една идея по-бавно, но е по-добрия вариант.

Но все пак попрочети мнения из форумите за конкретните двигатели дали са читави, защото говоря по принцип, но може конкретния двигател да не е читав. Ако е дизел, чети дали имат проблеми с демпферн маховик, дюзи, ДПФ, турбини, че те са по-скъпички за ремонт.

2.   Да не питаш за разликата между 1.9 105 TDI и 2.0 140 TDI?

Първия има славата като един от най-здравите двигатели на VW (съответно се слага и в Audi/Skoda, които също са част от VW Group)

Иначе аз съм за баланса. При по-новите коли се постигат и повече конски сили при по-малък обем на двигателя, но все пак не бих взел 1.2 и 100 коня. Вече ако е 1.6 е друго. Но като си харесаш някоя кола с някой двигател, потърси в интернет отзиви, има много изписано. Не винаги е колкото повече толкова по-добре.

3.   А между Ауди А3 140 к.с. 2.0 и Ауди А1 1.6 105 к.с кое е по-добрия вариант?

4.   Конете са комбинация между различни неща. Маса на автомобила, кубатура, изпускателна система, предавателно число на скоростната кутия. Аз съм с малолитражка, но с повечко коне. Двигателят е по високооборотен но не и бързоамортизиращ се. Ниските обороти имат по пагубно влияние за издържливостта. Мотора не се плаши от високи обороти. За мен е по важно ускорението.

5.   Разликата межда конските сили не е кой-знае каква, но имат различно усещане поради различния въртящ момент. За мен по-голямата кубатура е по-добра, защото двигателят по-лесно се стравя с масата на колата , така че понякога се случва по-малката кубатура да харчи повече поради, особено при по-динамично каране.

6.   Вземай с по-мощната кола, пък какво ти пука за двигателя? Да те изкара 5-6 години И нова.

7.   1.6 е пълен мъртвец за сравнително тежкото купе на A3-ката. 2.0 ТДИ има поне 5 вида кодове на мотора, като най-масов е BKD /16v/. Вземи с теб човек който разбира, ако трябва си плати, че може сериозно да се наденеш. Без лаптоп и диагностичен кабел, изобщо няма смисъл да се разкарваш и да гадаеш на слух. Отделно, ако е преди 2005г. трябва да видиш и с кой компресор за климатика е. Че от 4-те вида има една партида, която дефектира и не подлежи на ремонт/рециклиране. Нов е 800-900лв. Пак казвам - без опитен човек, не отивай да купуваш какъвто и да е автомобил.

8.   Ако става на въпрос 1. 9 TDI е най- здравия двигател. Аз знам за BMW - 2. 5XI и 3. 0ХI са напълно еднакви мотори, с изключение на това че спъват 2. 5, иначе казано 2. 5 е 3000 кубика и са извлечени по- малко коне, а не като при 3. 0XI Гледала съм и двата двигателя по параметри ход на бутало, размер на бутало, нагнетяване и тн. и всичко му е еднакво, с изключение на конете и въртящия момент (нютон метри).
П. с. да момиче съм :D

9.   Номер 8,
не знам дали си авторката, но какво общо има в случая БМВ с Ауди А3? Отделно, че архитектурата на 2.0 ТДИ е наследена от 1.9, който вече не съществува. И двата двигателя при адекватна поддръжка си пляскат по 500 000км и горница. Отчитайки обаче разликата в динамиката и сходния разход, то 2.0 тди винаги е по-добре от 1.9.

И понеже виждам, че се интересуваш от надписите на задния капак, което е страхотно, ме накара да ти подскажа и аз нещо. Това което си написала за БМВ, важи за моделите от 2005г. /Е60(5-та серия), Е90(3-та)/. Когато видиш 25/28/30 става въпрос точно за 3-литров редови 6-цилиндров двигател с различна мощност. Буквичката Х, означава Xdrive - т.е 4х4, а буквата след него е горивото - "i" /бензин/ и "d" /дизел/. При предходните модели не е така - 325ХI си беше 2.5 редови 6 /4х4/, а 330i съответно 3.0. За следващите модели няма да казвам, че там е съвсем объркано, пък и не е от такова значение. Стискаме палци да избереш читав екземпляр.