Споделена история от Други

Как по-точно се става таен агент? :D
Сега, напълно наясно съм, че първата Ви мисъл е "аре поредния наивен пубер ". Известно ми е, че тия хора не се зарибяват с важни блондинки на покрива на някой небостаргач по цял ден, нито пък ежедневието им включва престрелки и гонки със спортни коли. Нямам интерес в тия неща.
Самата идея на професията ме влече- внедряваш се в някоя мафия и почваш да събираш информация за натикване на дебелия и самовлюбен морж, който всички наричат "шефа", в пандиза. Седя и мечтая и евентуално ми дойдоха куп въпроси. Най-важния вече сте го прочели в самото заглавия на пуберския пост- как се става таен агент. Колко му е заплатата? Има ли възможности за работа В България, а не на майна си райна, в щатите и т.н? След като си свършиш работата, демек да развалиш деня на шефчето, а именно да го вкараш на топло, какво става след това? Имаш нова задача в друга държава, тъй като вероятно в подземния свят ще те знаят в предходната държава, или започваш работа като "истинско" ченге с повдигнат ранг заради успеха на кариерата ти като таен агент? Да, знам, че шансът да получа някакви отговори е минимален, но нищо не губя като изключим времето, отделено за писане на цялото това нещо.

Коментари

3.   Тайните агенти обикновено са бивши мафиоти доносници, които са сключили споразумение с правителството да свидетелстват и помагат на разследването.

5.   Защо коментара ми е изтрит, а идиоти, които хал хабер си нямат са изтипосани тук да си леят съчиненията по картинка?!!

6.   Гледай "Под прикритие" и доста неща ще ти се изяснят. Да, в реалният живот не е точно така, както в сериала, но до голяма степен ще ти стане ясно какво се случва в мафията и как е опасно да се забъркваш с нея. Че за да се внедриш, то в началото трябва да лижеш задници, да извършваш престъпления дори, да предаваш хора, които е трябвало да пазиш. Че дори е опасно самата полиция да знае за теб, защото някой от вътре може да те издаде и да те убие. Сериалът си струва и е може би един от най-хубавите български проекти изобщо.

7.   Ако си мислиш, че е екшън, скъпи коли и готини мадами, както е при Джеймс Бонд - не е.

8.   5, викаш, ти цял живот таен агент си бачкал.

9.   Направо кандидатстваш за полицай. След годинки в системата, дори и няма да се усетиш как ще станеш "таен агент".
Ще се срещаш с мутри и босове, ще сключваш сделки с тях, ще искаш рушвети и други работи.
Евентуално ако доносничиш, на никой няма да му пука, защото твоите колеги също ще са "тайни агенти".
Както в края на "Фермата" на Джордж Оруел, свинете и хората се сливаха в едно и не можеш да разпознаеш кой е свиня и кой е човек.
Така и в нашата държава мафия и полиция се сливат в едно.
Който разбрал, разбрал.

10.   И аз искам да науча повече от опита на N5

11.   Ами точно в България няма как да се реализираш защото мафията и едрата престъпност са в много тесни връзки с правителството.
Ако случайно решиш да не им играеш по свирката - много бързо те ликвидират.

12.   Явно не ти се живее дълго.Прав си,то няма и за какво де.

13.   Как по-точно се става таен агент?

1-во правило: не казваш на никого и не пишеш по сайтове

14.   Намери Цветан Цветанов и го питай. В момента е дори шев на такава служба. За да станеш според мен трябва да си завършил за това или да си бил полицай дълго време. Това не е каква да е работа. Изисква много големи познания и лични умения. Как мислиш хващат извършителите на престъпления от сорта на Северин Красимиров, маскирани обирджии, телефонни измамници опериращи от чужбина с анонимна сим карта, установяват самоличността на терористи камикадзета и т.н. за броени дни и дори за часове.

15.   Да си таен агент, не е работа. То е дейност, която извършваш. А през това време може и да продаваш царевица на плажа в Приморско, ако искаш.
Сам си отговорил, че е пуберски въпрос надявам се отговорих защо.

Единственото, което се доближава до асоцияцията ти на агент, с работно време е да си хакер. Можеш да гледаш Сноудън да видиш как става в Щатите. Само дето в БГ си нямаме хакери. Други ни "пазят". Ако имахме хакерско звено в ДАНС, нямаше да хакнат НАП.

16.   Може би, най- прочутият таен агент е Владимир Путин. Както би трябвало да знаеш той работи за КГБ в източна Германия.
Друг таен агент е Красимир Каракачанов, работи за ДС в Македония по времето на Югославия.
Както виждаш единият стана президент на най- голямата страна в света, а другият- военен министър на липсваща армия ;)

Все пак се досещаш че в България като таен агент ще ти се наложи да работиш за някоя мафиотска организация, вместо против нея.
Плюс това една мисия, особено в чужбина, трае години, за това ще ти се наложи да се интегрираш в друга държава и общество за много дълго време, ще си далеч от семейството, ще водиш живот по протокол. Гледай реалистично. Например- ти няма да се бориш с мафията, защото ти ще работиш за нея, все пак мафията е държавата.
Плюс това трябва да си преди всичко полицай и да имаш нужните познания в правото и много други глупости.
Общо взето ще си пропилееш живота, защото докато едни стават министри и президенти, други попадат в затвора в други страни за шпионаж или просто биват разсекретени, трети падат до нивото на мафията и започват търговия с наркотици. Сам си прави сметката.

17.   Потърси специалностите, които се предлагат в Академията на МВР. "Национална сигурност" я има и в много други университети - държавни и частни. Вероятно желаеш да се реализираш в ДАНС или ГДБОП...

18.   Ти нали разбираш как в България такова нещо няма, при тази корупция как ще се внедри някъде и няма да разберат. Много розово гледаш на нещата. Факт е, че проблемите са много и от време на време показност. Гледах един таен агент, внедрен в някакви структури, как на плажа с другите престъпници е трябвало да се въздържи да спаси живота на дете, виждайки как му правят неправилно изкуствено дишане, но ако е отишъл може да разкрие прикритието си.

19.   Питай в МВР, ама потайно.

20.   Аз благодаря за солидната доза смях :)

21.   Първо се става явен, и след това постепенно се покриваш...

22.   Пише ти човек, който е кандидатствал в "системата" и дядо му е бил част от нея затова ти препоръчвам да се абстрахираш от почти всички коментари дотук. Като за начало прочети някоя и друга книга за тайните служби по света, за да ти се изясни картинката. Първото и най-важно нещо, което трябва да знаеш, за да се ориентираш е, че тайните служби се делят на два вида и всеки вид има своите особености - външно разузнаване и вътрешно разузнаване, което е и контраразузнаване. Външното и вътрешно разузнаване са две отделни институции макар често функциите им да се припокриват. Външното разузнаване, което е еквивалент на българското ДАР, американското ЦРУ и британското Ми6 изпраща агенти по цял свят с фалшиви имена, паспорти и тайни задачи, като често пъти са под прикритието на дипломати(дипломатическо прикритие), търговски или бизнес представители(търговско прикритие), като може и да са под прикритието на учени, международни екипи, журналисти и каквото още се сетиш. Те събират информация в другите държави и я предават на ръководството в държавата, от която са изпратени, като на по-елитните агенти се възлагат специални поръчки и задачи. Толкова за външното разузнаване.

Вътрешното разузнаване, което е еквивалент на българското ДАНС и американското ФБР работи вътре в съответната държава, като задачите му основно са няколко. Първо да противодейства на чуждите разузнавачи - тоест да разкрива, хваща и да бъде "една крачка напред" пред държавите, които са внедрили шпиони. Второ - чрез собствени средства доклади от външното разузнаване да научава за тайни групировки, терористични организации, възможни атентати и т.н. - като в този случай много често правомощията се припокриват с тези на МВР и ГДБОП.

Тоест реши дали искаш да пътуваш и да си шпионин в чужда държава, или искаш да работиш на собствен терен и да осигуряваш сигурността на държавата ти. Ако искаш да те внедряват в мафии и т.н. не съм сигурен дали си за ДАНС или ГДБОП, но мисля, че и в двете става. Относно заплатите и перспективата - като за начало ще взимаш вероятно малко над 1000 лева, като с времето ако те повишат може да стигнеш към 2000. За да кандидатстваш задължително ти трябва висше(за ГДБОП не съм сигурен, но и там никой няма да те сложи на хубав пост със средно) някакъв чужд език, най-добре два. Хубавото е, че в такива държавни инстутуции има някои бонусчета - столове с евтина храна, почивни станции в провинцията и т.н. Лошото е, че "шефчетата" на такива места обикновено са политически назначени, некомпетентни и ще трябва да се примириш, че колкото и да си кадърен най-вероятно ще слугуваш на някой шурубаджанак. Успех и кажи към външно или вътрешно разузнаване си се насочил, чакам отговора с интерес.

24.   ами тайно

25.   Дори в цивилизованите и законови държави е опасно. А в България си е направо смъртоносно. Тук ще оцелееш ако си много умен, лоялен, ловък и имаш стабилен гръб в лицето на някоя институция или държавата като цяло. Иначе свършваш като бай Миле с изпльокан мозък на паветата.

26.   Защо един поне от вас не го нахока това хлапе и не каза, че ДОНОСНИЦИТЕ не са желани от нормално общество?! Тоя доноснически дух ми е много добре познат още от годините в гимназията, пишеща се за елитна, в която повечето съученици бяха с доноснически мислене за едните оценки. Единиците, които се опълчваха на този манталитет - те сега са много успели хора с деца, уважавани в обществото. А ония, с доносническото мислене, върнаха се оттам, за където бяха отпътували и сега на по 30 се оглеждат като обрани евреи, мислят, че държавата им е длъжна за работа над 2000, защото са завършили някой измислен университет в чужбина. На по 30 разсъждават като 15 годишни и пият биричка в парка, коментиращи далечните си познати, докато нормалните гушкат вече деца, чакат такива и си имат интереси и хобита....

27.   Много си далече от истината авторе. Намали малко "шпионските" сериали и филми. Тук можеш да се реализираш, като държавен агент единствено в ДАР /държавна агенция разузнаване/. Влез в сайта им и прочети малко за структурата на работа и изискванията им. Най-близко до това което търсиш като позиция там е "разузнавач", но ти трябва завършен бакалавър и поне два чужди езика, един от които да е по-рядък. Забрави за внедряването в банди и т.н. Главно ще четеш вестници по цял ден и ще изпращаш информацията на анализаторите. ДАР извършва само външно разузнаване и ще те пращат да работиш зад граница.

28.   Автора:
Благодаря на всички сериозно отговорили по темата, най-вече на 22. Вътрешното разузнаване повече ме влече и предполагах, че ще трябва да слугувам едва ли не на някой Бай Ганьо. 26, виждам, че доста неща си преживял, за да гледаш над този тип хора с такава омраза, но ще те разочаровам с факта, че разузнаването на мафиите и подпомагането сигурността на държавата в нашия случай е добродетелно доносване :D. Изпий една чаша студена вода да се охладиш и си намери нещо по-добро за правене :)

30.   Авторе, не знам какво ще "доносваш", но за да разузнаваш мафията трябва да имаш връзки както в мафията, така и в полицията. Често мафията е защитена от полицията, ако не знаеш. Най-много да те убият.

31.   Да си таен агент на ДАНС не е лесно но пък е чудесно.