Споделена история от Други

Продажба на стари вещи по интернет - облагане с данъци?
Здравейте,

Искам да попитам по-запознатите дължим ли данъци при продажба на стари вещи (дрехи, обувки, книги) в сайтове като OLX, Базар и т. н.

Четох, че се дължи 15% данък, само когато развиваш търговска дейност, т. е купуваш и препродаваш с надценка. От друга страна знам, че според някои сравнително нови разпоредби НАП следи данните на куриерските фирми относно пратки с наложен платеж. И ако си изпратил голямо количество такива на различни хора за кратък период от време и с, предполагам, сравнително голяма печалба, може да попаднеш в полезрението им.
Но някак ми се струва, че границите са много размити и не ми става ясно колко пратки, за какъв период от време, на каква обща стойност са доспустими, без да попаднеш в графа потенциален търговец?

Възможно ли е, ако за година изпратиш десетина такива пратки на различни хора на средна цена 10-15 лв. всяка, да имаш проблеми с НАП? И като цяло възможно ли е да те търсят след време за обща печалба от около 200 лв за една година от подобни продажби?
Подчертавам, че в случая наистина не става въпрос за развиване на някаква търговска дейност с продажба с надценка, а разчистване на стари вещи, продавани на нищожна цена спрямо реалната им такава.

Благодаря предварително :)

Коментари

1.   Продажбите на лични вещи в Интернет от физически лица биха могли да се
третират като освободен от облагане доход, доколкото същите не попадат
сред изключенията, изброени в чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, освен когато
физическото лице е действало като търговец по смисъла на ТЗ. В тази връзка
следва да се поясни, че според чл. 1, ал. 1 от ТЗ за търговец по смисъла на
този закон се смята и всяко физическо лице, което по занятие извършва
някоя от изброените в разпоредбата дейности (покупка на стоки или други
вещи с цел препродажбата им в първоначален, преработен или обработен
вид; продажба на стоки от собствено производство и т.н.). За търговец се
смята и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем
изисква неговите дела да се водят по търговски начин даже ако дейността
му не е посочена в чл. 1, ал. 1 от ТЗ (чл. 1, ал. 3 от ТЗ).
Дефинирането на едно физическо лице като търговец не следва да се
обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по реда на ТЗ.
Когато физическото лице осъществява търговски сделки, не е от значение
дали то е манифестирало или не участието си в тях като едноличен
търговец: сделките го определят като такъв, а не то определя сделките като
търговски. Обективният критерий тук са извършените действия, а не статутът
на лицето, което ги извършва.
Доходите от стопанска дейност като едноличен търговец са обособени като
отделен вид доход и съгласно закона се облагат с 15 на сто данък върху
годишната данъчна основа по чл. 28. Определянето на облагаемия доход и
на годишната данъчна основа се извършва в съответствие с правилата на чл.
26 и чл. 28 от ЗДДФЛ, като този ред на облагане се прилага и за доходи от
стопанска дейност на физически лица, които са търговци по смисъла на ТЗ,
но не са регистрирани като еднолични търговци.
Доходите, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна
основа по чл. 28, задължително се декларират в годишната данъчна
декларация.

2.   Аз се занимавам с търговска дейност без да имам фирма, защото печалбата още не ми го позволява, абсурд за 5 пратки с наложен платеж независимо за колко пари да ти направят проблем. Аз вече 2 години продавам така и то понякога дори на ден по 5 пратки и никой не ме е потърсил, това са глупости.

3.   Въобще не се притеснявай за това.. Никой няма да те търси за 20 лв. данъци да плащаш.
Но пък от друга страна - ако си мислиш, че някакви сериозни пари ще изкараш от подобна разпродажба - много се лъжеш.
Имай предвид, че едно нещо купиш ли го чисто ново от магазина, цената на която можеш да го продадеш веднага е около 50%... След няколко месеца или година "отлежаване" (дори без да е ползвано) стойността му отива към 30% от първоначалната.
В един момент се оказва, че най-лесно и бързо е просто да изхвърлиш всичко...

4.   Доколкото знам ги следят и без да претендирам за точност над 100 лв. трабва да ги декларираш в декларацията си. Попитай в Еконт със сигурност ще знаят. За беля, ще ти създадат проблем. Можеш и да го пуснеш не само на твое име, баща, майко, но трябва да отидат лично и да ги впишат с личната карта.

5.   2 Въобще не са глупости. Миналата година така откриха някаква жена приз фейсбук и се оказа, че живее в чужбина и не знае, че пускат пратки от нейно име.

6.   За 200лв няма страшно. Като наближиш 2000лв вече може да се притесняваш. А за стари вещи специално, може да обжалваш евентуална глоба с дело и 99% ще спечелиш. Важното в OLX да отмяташ винаги състояние "използвано".

7.   Не спокойно. Може да ги прекарваш и през пейпал тогава няма как да разбере някой, че си получавал пари.