Споделена история от Други

Търся книга с логически задачи и парадокси
Преди 15-20 години четох една интересна книжка, но сега не мога да си спомня как се казваше.

Книжката мисля, че беше малка, с тънки корици. Беше на български.

Съдържанието и беше пълно с логически задачи и парадокси от сорта на:

"Кметът наредил на селския бръснар да бръсне всички онези и само онези жители на своето село, които не се бръснат сами. Кой ще бръсне селския бръснар?"

"Лъвът лъже в понеделник, вторник и сряда, а в останалите дни от седмицата казва истината. Еднорогът лъже в четвъртък, петък и събота, а казва истината през другите дни от седмицата.

1. Лъвът казал: „Вчера лъгах”.
2. Еднорогът: „Аз също лъгах вчера”.

Кой ден сме днес?"

"Затворени сте в стая с две врати. Едната води към сигурна смърт, другата - към свободата. Не знаете обаче коя закъде е. Два робота пазят вратите. Те ще ви позволят да изберете една от тях и вие ще сте длъжен да минете през нея. Може да зададете на единия робот един въпрос. Важна подробност е, че единият робот винаги казва истината, а другият винаги лъже – и вие не знаете кой кой е.

Какъв въпрос ще зададете, за да излезете на свобода?"

Също така имаше логически разяснения от рода на следното:

"Кое е по-добре да притежавате: часовник, който изостава с една минута на ден или часовник, който изобщо не върви? Отговорът е, че е по-добре да имате часовник, който въобще не върви, защото той ще показва точно време два пъти в денонощието, докато изоставащия часовник, ще показва точно време веднъж на два месеца."

Някой има ли я тази книга? Някой спомня ли си за нея? Може ли да ми кажете как се казва и кой/кои са авторите?

Бих искал да я намеря и да я прочета пак.

Коментари

1.   Хм, точно за тази не се сещам, но се сещам за две други подобни: едната май се казваше "Добре замисленото е наполовина решено" и "Как се казва тази книга?". Като гледам - и двете ги има по разни сайтове за антикварни книги. На Славейков също може да ги има.

2.   Не знам коя е книжката ама много добри гатанки!

Тази за бръснаря: трябва да се обръсне сам: 1) ако по принцип се бръсне сам просто ще го направи отново. 2) Ако пък го бръсне друг човек трябва този път да се обръсне сам, за да изпълни нареждането на кмета да бръсне онези и само онези, които по принцип не се бръснат сами.

За лъва: Денят е четвъртък. Това е единственият ден, в който лъва казва истината, че е лъгал вчера . Еднорогът пък лъже на свой ред, защото му е ден за лъжа. Всички други дни или трябва и двамата да казват истината или еднорогът няма как да е лъгал и той вчера заедно с лъва.

За робота: Само тук си блъскам главата! Бях чел подобен вариант на гатанката преди много години само, че вместо роботи пазеха някакви монаси. Ако не се лъжа ключът беше да се зададе въпрос за другия монах/робот. Идеи ?

3.   Авторът: Точно "Как се казва тази книга?" е. Ще я потърся в библиотеките, когато свърши изолацията и отворят нормално.

Благодаря! Да сте здрави!