Споделена история от Други

Икономическа криза и инфлация
Добър ден! Предполагам всички сме достатъчно информирани за настоящото положение в страната. Не е тайна, че икономиката не само в България, но и в Европа се срива. Въпросът ми е вие какво ще правите с парите си? Ако имате например 2000 лв, къде ще ги вложите? В консерви, лекарства, инвестиции, никъде? Ако настъпи инфлация, ще бъде рязко и няма да има време за действия тогава. Бих се радвала да чуя вашата гледна точка и да черпя идеи за малкото си спестявания.
Желая ви здраве и дано не изпадаме в тежки моменти!

Коментари

1.   Аз имам едни спестявания и обимслям да ги вложа в петрол. В момента е 15$, а нормалните мунпердкрисизни нива бяха 50-60. Убеден съм, че до края на годината ще си върне нивата или поне няма да пада много повече и в най-лошия случай лесно ще го продам поне на близка цена. Притесняваме само да не фалира инвестиционния посредник, че после чакай от умрял писмо, макар че уж до някакъв размер са гарантирани.

2.   Не инфлация, а война ще настъпи. Първо- близо е до акъла, второ- военните ни от миналата година ни предупреждават, а все им трият клиповете както и на всички, които не пищят какъв ужас е, а дават логични обяснения, защо вируса е фантасмагория. До тук каквото казаха се сбъдна. И пет годишно ще забележи противоречията около тоя вирус. Не случайно сме роби от векове. Една шепа хора използват мозъците си и се борят да спасят нацията, а едно цяло нагло стадо ги дърпа надолу и ги мачка. Хем нито една овца от стадото не даде смислен аргумент относно вируса, хем продължават да наглеят, да крякат и да ни дърпат надолу. А иначе ги гледаш как ще се избият да се пъчат кой от кой е по-голям патрЕот, какво като същите такива бактерии са дърпали надолу и предишните революционери. Те да му мислят, ние сме се подготвили, ако и това за войната се сбъдне.

3.   Права си. Настъпва криза. И вкъши вече се готвим за такава. Как ли? Психически. Спомням си последната световна криза. Аз тогава бях малък, но си спомням. Баща ми остана без работа през 2009-та и живяхме със заплатата на мйка ми със спестяванията си. Затова мисля, че точно преди да почне криза не е много разумно хората да харчат спестяванията си, за да купуват лекрства за болести, от които може и да не се разболеят. И за консервите мисля че не е разумно. Тая консерва не се знае кога ше се яде, може да е след толкова време, че да са развали, а и не са особено качествени и добри на вкус. Според мене е най-добре спестяванията да си останат спестени и да се харчат разумно и само за необходими неща, а не да се пилеят за кпнсерви в тенекии, за лекарства, които я ще са използват и най-малкото за глупости, като цигари, алкохол и други такива неща. Но си права. Започва криза. Преди да почнат с тия изкуствено патентовани коронавируси целодневна пропаганда се знаеше че ще започне нова криза, даже тя беше в ход. Сега тя е вече факт. Погледнете какво се случва. Китай беше залостен, а той е фабриката на света. В Европа сега си заключваме границите, не вкарваме и не изнасяме стоки и не пътуваме. Много хора са затворени вкъщи и не работят. Много предприятия се затварят. Хората затварят своя бизнес. Много хора остават без доходи и даже вече почна да с аувеличава безработицата. Туризмът умря. А най-големите европейски икономики, Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия, се парализират. Хората не работят, не напускат градовете и селата си и икономиката запада. Но медиите не говорят много за това, а само спамят за коронавируса. Спамят денонощно. Спомням си преди какво стана. Бях само на 7 години през 2009-та но си спомням. Кризата започна някъде 2008-ма, отново искуствено създадена. Но после всички медии започнаха да бълват деноношно за свинския грип и така кризата се влоши. После допълнително я довлошиха и с някаква измислена епидемия на Ешерихия коли. И всички видяхме какво стана. Тежка криза, безработица, но се справихме. Не беше нещо кой знае колко страшно. Сега обаче ше бъде още по-лошо. И съм напълно съгласен с коментар номер 2, че може да има война. През последната световна криза САЩ започна “гражданска” война в Либия с някакви плоски недостоверни лъжи, че имало криза, Кадафи бил диктатор и такива работи. Това беше през 2011-та по време на кризата. Не след дълго САЩ и техният верен приятел IsRealHell (знаете кой е това) започнаха “гражданска” война и в Сирия, после и в Ирак. Появи са Ислямска държава и общо взето в тая война участваха един куп различни сили. Това доведе до бежанска вълна към Европа, но не само от Либия, Сирия, Ирак и разбира с еАфганистан, друг потърпевш от американския империализъм, ами и от Пакистан, Иран, Ливан, Тунис, Мали, и от редица други мюсюлмански държави, които изведнъж решиха на огромни талази да прииждат към Европа. Даже преди няма и месец турците пуснаха 3 милиона бежанци към Европа, но сега тая “пандемия” ги спря. И интересно, те не са само бени и деца, ами и сред тях има и много млади и стройни мъже. Гледах в интернет клип от Белград, Сърбия където сърбите бяха излезнали на митинг в подкрепа на Гърция срещу бежанците. Хич не съм ген на сърбите, даже и ги мразя, но един сърбин каза много точно, че тия мъже на по 20-30 години където идват не са бежанци, а са войска и той има право. Отделно на това вижте как започнаха да се въоръжават все повече държави. Миналата година турция купи защитни ракетни комплекси С-400. Всички говореха колко са силни тези комплекси. Аз видях, че ние в България имаме стари С-300 и разбрах, че те можели да ударят до 12 или 13 цели наведнъж. А новата версия е дори оше по-мощна. Намерих клип в youtube където руснаците изстрелваха ракети С-400 и отдолу в коментарите видях един индиец, който радостно беше написал, че и Индия ше купува такава система и вече сигурно е купила. Видях и коментар на един арабин от Алжир, който гордо заявяваше, че Алжир също е купил такива системи. А наскоро Сърбия влезе в Евразийския съюз и Русия без да плашат им подари два такива ракетни комплекса С-400. Видях карта на тях, цяла България е покрита. Отделно на това руснаците им дадоха и хеликоптери. Ние също решихче да се повъоръжим малко, но с някви смотани изтребители Ф-16, които ше дойдат след няколко години и доколкото разбрах те могат само да пускат тежки бомби и някъде май чух че са същите, като самолета с който сме бомбардирали Одрин.XD А Тръмп заяви, че Америка е похарчила няколко теилиона долара за нова военна техника. Но да, светът изглежда се въоръжава и изглежда се готви за война. Аз съм оптимист по тая тема, но нищо не е изключено. Изглежда 20-те няма да бъдат мирното и сигурно десетилетие, което всички очаквахме.

4.   Зависи от сумата на спестяванията. Ако е малка, за храна и други разходи от първа необходимост. Храната най-добре я купете предварително, малко по малко. Какво ще ядете със сигурност? Ориз, боб, леща, макарони. Консерви. Брашно. Лекарства, само най-необходимите и ако сте сигурни, че ще ви потрябват:аспирин и парацетамол. Иначе недейте да харчите за неща "за всеки скучай".
При по-голяма спестена сума, освен за всекидневни разходи, парите трябва да се администрират по начин, по който да донесат печалба в по-дълъг срок. Ако ще се влагат, в злато, биткойни или акции на големи фирми. Може да си ги заделите и за собствен бизнес. Х

5.   Според мен това е умишлено създадена икономическа криза :(
Защо световни лидери ще закъснеят толкова много с коронавируса?
От познати в Германия знам че са имали болни дори в училищата и никой нищо не е правил. Да, имаше излишна паника, НО защо толкова много се забавиха като виждаха какво се случва в Китай. Те просто оставиха заразата да се разпространи, за да могат след това да обявят пандемия и да затворят всичко, и да изкарат армията на улицата.

6.   Хайде всички да се успокоим и да приемем, че короната ще отмине без толкова страшни последствия. Ами ако все пак това е просто параноя? Успокойте се, без мрачни и катастрофални опити за предсказания и да видим какво ще стане.