Споделена история от Други

Простият човек е най- опасен!
Съгласни ли сте?

невежество + религия = тероризъм
невежество + власт = тирания
невежество + свобода = хаос
невежество + пари = корупция
невежество + бедност = престъпност

Всеки несъгласен нека се обоснове посредством коментар.

Коментари

1.   Баба ми беше проста и религиозна, но беше добър човек, не беше терорист или дори фанатичка. Може би невежество трябва да се замени с нисък морал.

2.   Въпросът е как да му обясниш на дебила и как да го озаптиш. Обикновено тея простите са и крайно нагли, нищо не може да ги спре да си натрисат дебилизма. А и са мнозинство очевидно. Земята щеше да е един красив и спокоен рай без войни, глад, целенасочено изтребване и поробване, ако не бяха дебилите психопати.

3.   Не мисля че си прав, в нито едно от заключенията си, макар че допускам да има изключения.
невежество религия = тероризъм
В никакъв случай не е вярно тероризма няма нищо общо с религиите, които и да са те. Тероризма е нещо отделно. Както казва №1 за баба си и хиляди други баби и дядовци и малди хора са религиозни и то не само в християнство и мюсюлманство, а и всички други религии по света и не са били терористи, няма и да бъдат. Това че си чул, че днешните терористи крещят, че го правят в името на религията съвсем не е вярно. Те го правят за отмъщение на дадена нация, която е властвала над народа им и ги е правила роби. Точно както от гледна точка на османската империя Ботев е терорист завзел пътнически кораб и го заставил да плава под негово командване с заплаха за живота на екипажа. И стотици други българи чиито имена са запомнени само в местността на действието, са отивали някъде из държавата и са застрелвали сабрани на приказка турци, просто ей така от омараза. Не че не са били прави но и днешните терористи си имат обяснение защо го правят и затова биват подкрепяни от народите си, точно както ние почитаме Ботев.
невежество власт = тирания
Пак не вярно твърдение, в интерес на истината най големите тирани с власт са били едни от най образованите в държавата си и още на младини са имали най добрите учители за времето си. Разбира се има изклщчения, но един човек за да има власт и да я задържи с години в никакъв случай не е невежа. Нямаш си на представа колко умни хора се навъртат около властта и ако имат невежа за предводител колко лесно биха го свалили или убили за да завземат властта лично.
невежество свобода = хаос
Хаоса също не се получава от невежество, нито пък свободата. Хаоса или безредиците не са действие нито на прости нито на чувстващи свободата си хора.
невежество пари = корупция
Твърдиш ли че хората които вземат корупция са необразовани и богати? По скоро имат моментна власт и са алчни, но това няма общо с тяхното образование и в никакъв случай не можем да ги наречем богати.
невежество бедност = престъпност
Престъпността също не е свързана с невежеството, нито с бедността, а по скоро с липсата на морал и неуважението на законовите норми. Нима мислиш за глупави и бедни хората, които ограбват банки. Нима мислиш необразовани тези, които източват банкови карти? Най-вероятно имаш предвид кокошкарите, но какъв процент от престъпниците са те?

4.   Бих го коригирал така:

мания/може и лудост/ религия = тероризъм
самовлюбеност власт = тирания
липса на самоконтрол свобода = хаос
алчност пари = корупция
нисък или никакъв морал бедност = престъпност

5.   За съжаление повечето ни сънародници са примитивни хора.

6.   Баба ми беше неук човек, но от нея научих основните неща за живота, които се оказаха верни и се опирам на тях и до сега.
Проста ли е?

7.   Аз разбирам думите на автора по друг начин. Невежеството не се определя само от броя на книгите, образованието и тн. а от личната самоосъзнатост на човек. Не всичко се пише в книгите, както и не всичко се изучава, а и не можем да бъдем сигурни до колко нещата там са истина. В този смисъл невежество се разбира, когато нямаш мнение, мисъл, собствена преценка за заобикалящия те свят. Такова невежество е опасно съчетано с гореописаните неща.

9.   Несъгласен, обоснованието следва.

невежество религия = фанатизъм
Фанатизмът може да е предпоставка за, но не е еквивалентен на тероризъм. фанатикът може да е досаден, но това не го прави озлобен терорист.

невежество власт = некомпетентност
Тираните рядко са били невежи. Изискват се определени качества на характера, за да се стигне до власт. Ако е невеж, политическите му опоненти ще го разкарат лесно.

"невежество пари = корупция"
Корпуция е злоупотреба с позиция на власт. Ако си невеж, и да искаш не можеш да си корумпиран (не и за дълго, някой ще те продаде на властите). Най-острата корупция е тази, която не можеш да я засечеш, която се крие зад маската на морал и добросъвестност. Който я владее, той си е напълно вещ.

невежество бедност = престъпност
Понякога. Престъпниците могат да са доста образовани.

А и невеж не значи прост. Прост е този, който се държи грубо и не му пука. Леля ми е невежа, защото навремето не ѝ се е налагало да завърши образование. Не е простак и не тормози никого.

10.   Според тълковния речник невежество е отсъствие на знание, образование и култура. Но има и много образовани хора, които пак са невежи, пак са алчни, корумпирани, терористи, престъпници.

Ако приемем, че обратното е интелигентност, то има десетки видове интелигентост - емоционална, логическа, спортна, стратегическа и т.н. Аз бих добавил и осъзнатостта като вид интелигентност. Много зависи за каква интелигентост говорим. Защото каква файда, ако имаш добро логическо мислене и имаш образование, професия и знания, ако си неосъзнат примерно? Ами всичките хора (политици и др.), които са причинили на човечеството войни, глад, бедност да не мислите, че са с 8. клас или че нямат знания и професии?

11.   Най- опасен не е простия човек, а простака.

12.   На мен простия човек ми е просто досаден.

13.   Човек с илюзия за осъзнатост е по-страшен и от простака.

14.   Би трябвало да няма нито един коментар -"Всеки несъгласен нека се обоснове посредством коментар. "!? С какво да не е съгласен, всичко е точно!